dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Z czego murować na szkodach górniczych?

    Z czego murować dom na szkodach? Za kilka lat rozpocznie się wydobycie węgla więc dom będzie narażony na szkody.
    Jaki materiał wybrać na ściany?
    Na początku byłem przekonany do porotherm 30 + 15 cm styro.
    W tej chwili rozważam możliwość BK 24 + 20 styro.
    Jeżeli popękają mi ściany, to wydaje mi się, że łatwiej będzie przywrócić prawidłową izolację w rozwiązaniu BK + 20 styro.
    W przypadku porothermu i styro warstwa ocieplenia jest cieńsza, a jak wiadomo nie da się naprawić uszkodzonych przegród w pustaku.
    Wydaje mi się, iż mając na uwadze przywracanie ocieplenia domu do stanu zbliżonego do pierwotnego lepiej wybrać to gdzie jest więcej styropianu, braki uzupełnię pianką.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Kolego
    to nie mury i izolacja ma tu znaczenie, a konstrukcja budynku
    reszta to pikuś
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa Zobacz post
    Kolego
    to nie mury i izolacja ma tu znaczenie, a konstrukcja budynku
    reszta to pikuś
    Nie pytam o zbrojenie i przygotowanie konstrukcji na szkody, ale o rodzaj muru by w przyszłości chociaż trochę ułatwić/uprościć naprawę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4

    Domyślnie

    Budynek pęka zawsze, chyba że ktoś zmieni proporcje na stal + beton jako dodatek.
    To wynika z tego co obserwuję w mojej okolicy.
    W projekcie mam porotherm 30. Nie wiem czy będę mógł zmienić na BK24.
    Ceramika skumuluje więcej ciepła więc ma to pewne plusy.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 11-03-2011 o 23:55
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jeśli zależy Ci na trwałości i akumulacji to wybierz silikat,nie dość,że jest to najmocniejszy materiał do budowy to także najlepiej akumuluje ciepło.
    Ceramika jest krucha i...zimna.
    Ja tam buduje zewnętrzne z BK24 odm.600 a w wewnętrzne z silki.
    Czyli BK +silika ewentualnie wszystko z tego drugiego materiału.
    W projekcie mam balkon, będzie trzeba pokombinować z jego izolacją.
    Co do ogrzewania to nie chcę być zależny tylko od jednego dostawcy energii.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 12-03-2011 o 16:03
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6

    Domyślnie

    zgaduje, że nie ma możliwości zamieszkania gdzie indziej? Na szkodach potrafią zrobić się naprawdę łądne dziury

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuba Dąb Zobacz post
    zgaduje, że nie ma możliwości zamieszkania gdzie indziej?
    Tu mam działkę. Bardzo ładna okolica, mało domów, las i cisza.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    ceramika no coz tez bym w to nie wchodzil, Arturo72 zastosowal dobre polaczenie jezeli chodzi o walory akustyczne miedzy pomieszczeniami. Sam silikat jako sciana z wieksza akumulacyjnoscia ciepla ale tylko jezeli zastosujemy odpowiednie ogrzewanie, bk jednak najpowszechniejszy i w tym wypadku wyposrodkowany do zastosowania.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Tu mam działkę. Bardzo ładna okolica, mało domów, las i cisza.
    No to słuchaj kolegów co mówią. Nie będę już powtarzał kolejny raz

  10. #10

    Domyślnie

    Których producentów BK i Siliki polecacie (skłaniam się raczej do BK)?
    Znalazłem.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 16-03-2011 o 15:22
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Z czego murować dom na szkodach? Za kilka lat rozpocznie się wydobycie węgla więc dom będzie narażony na szkody.
    Jaki materiał wybrać na ściany?
    Na początku byłem przekonany do porotherm 30 + 15 cm styro.
    W tej chwili rozważam możliwość BK 24 + 20 styro.
    Jeżeli popękają mi ściany, to wydaje mi się, że łatwiej będzie przywrócić prawidłową izolację w rozwiązaniu BK + 20 styro.
    W przypadku porothermu i styro warstwa ocieplenia jest cieńsza, a jak wiadomo nie da się naprawić uszkodzonych przegród w pustaku.
    Wydaje mi się, iż mając na uwadze przywracanie ocieplenia domu do stanu zbliżonego do pierwotnego lepiej wybrać to gdzie jest więcej styropianu, braki uzupełnię pianką.
    Czemu pytasz? nie masz projektu zabezpieczeń ? szkody to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa.
    Każdy budynek na szkodach wymaga różnych zabezpieczeń adekwatnych do kategorii i układu budynku. Są natomiast sztandarowe zasady co do ścian nośnych murowanych:
    - można stosować wyłącznie materiały ścienne o klasie min. 10MPa - więc gazol (czyt Ytong) się nie nadaje
    - ściana musi być wykonywana na pełne spoiny tzn. oprócz spoiny poziomej musi być również spoina pionowa (pióro-wpust odpada)
    - nie stosuje się spoin klejowych, lecz tradycyjne cem.-wap i to niskich wytrzymałości.
    Nie lubię sygnatur

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrogenium Zobacz post
    Czemu pytasz? nie masz projektu zabezpieczeń ? szkody to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa.
    Każdy budynek na szkodach wymaga różnych zabezpieczeń adekwatnych do kategorii i układu budynku.
    Pisałem o tym w innym wątku.
    Niedaleko mnie powstają 2 szyby. Czas rozpoczęcia pracy dla pierwszego to 2019r i 2016r.
    Z jednego z tych szybów będą fedrować pode mną. Odpowiedź z kopalni w tej sprawie jest taka że nie ma w tej chwili żadnych szkód (dopisali że jeszcze nie mają koncesji na wydobycie) i nic nie dopłacają do zbrojenia. W tym samym piśmie jest napisane że na 2042r przewidywana jest 2 kategoria.
    Dodatkowo napisali że właśnie w 2042 zakończy się wydobycie.
    Co będzie później nie napisali, ale można się domyśleć że 2 kategoria to za mało (teren siada jeszcze kilka lat).
    Co do materiału na ściany na terenach już objętych szkodami, budują ze wszystkiego.
    Krótko: mam sobie sam wyłożyć 20 tys na zbrojenia, oni umywają ręce w tej chwili.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 17-03-2011 o 09:46
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Pisałem o tym w innym wątku.
    Niedaleko mnie powstają 2 szyby. Czas rozpoczęcia pracy dla pierwszego to 2019r i 2016r.
    Z jednego z tych szybów będą fedrować pode mną. Odpowiedź z kopalni w tej sprawie jest taka że nie ma w tej chwili żadnych szkód (dopisali że jeszcze nie mają koncesji na wydobycie) i nic nie dopłacają do zbrojenia. W tym samym piśmie jest napisane że na 2042r przewidywana jest 2 kategoria.
    Dodatkowo napisali że właśnie w 2042 zakończy się wydobycie.
    Co będzie później nie napisali, ale można się domyśleć że 2 kategoria to za mało (teren siada jeszcze kilka lat).
    Co do materiału na ściany na terenach już objętych szkodami, budują ze wszystkiego.
    Krótko: mam sobie sam wyłożyć 20 tys na zbrojenia, oni umywają ręce w tej chwili.
    Skoro uważasz że 20tys. dodatkowo do konstrukcji to dużo (domyślam się że około 4% wartości obiektu) to POWODZENIA.
    Z drugiej strony niewielkim nakładem kosztów można przygotować w ograniczanym stopniu budynek na wpływu górnicze, co znacznie ograniczy wpływy . Ale to już inna dyskusja i na pewno nie na forum.

    Co do materiału na ściany, to budowa z materiałów "słabych" i bez pionowych spoin jest moim zdaniem dużym błędem.

    Co do II kategorii to są to niewielkie wpływy. Co do osiadania terenu przez kilka lat to się zgadza, ale w kategorii nie chodzi o osiadania, ale o inne parametry, same osiadanie to pikuś.
    Nie lubię sygnatur

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrogenium Zobacz post

    Co do II kategorii to są to niewielkie wpływy. Co do osiadania terenu przez kilka lat to się zgadza, ale w kategorii nie chodzi o osiadania, ale o inne parametry, same osiadanie to pikuś.
    II kategoria oznacza że na każdy metr długości teren może się skrócić lub rozszerzyć o 3 milimetry.
    Mój projektant jak i KB twierdzą że mam domu nie przygotowywać na szkody. Kiedy zacznie się coś dziać, kopalnia będzie pokrywać przyszłe koszty. Ponadto mam prosty dom więc później nie będzie z zabezpieczeniami dużych problemów. Tak twierdzą.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15

    Domyślnie

    Te mm/m to rozpełzania (spełzania).

    Co do zabezpieczeń to twój wybór. Inwestujesz w reku, gwc itd., fajnie ponad standard, tylko szkoda że za 10 lat może się okazać że na g.....o Ci to, skoro pękają Ci ściany, klinują się okna itd..

    Gdybym budował dla siebie to bym zabezpieczył.

    Każde roboty naprawcze są dużo gorsze niż robić od razu dobrze. Zresztą pewnych robót zabezpieczających nie będziesz w stanie wykonać po wykonaniu budynku ot. jak np. podsypki piaskowe pod fundamentami, papa itd., które znacznie ograniczają wpływ rozpełzania (spełzania gruntu) tj tych mm/m które podawałeś.

    Co do zabezpieczań po fakcie, to jedyną rzecz jaką zafunduje Ci kopalnia to ściągi (tzw ankry) i naprawę elewacji, ewentualnie posadzek ceramicznych.
    Całość powyższego za śmieszne małe pieniądze ,które i tak nie wystarczą na wykonanie napraw.
    Nie lubię sygnatur

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrogenium Zobacz post
    Każde roboty naprawcze są dużo gorsze niż robić od razu dobrze. Zresztą pewnych robót zabezpieczających nie będziesz w stanie wykonać po wykonaniu budynku ot. jak np. podsypki piaskowe pod fundamentami, papa itd., które znacznie ograniczają wpływ rozpełzania (spełzania gruntu) tj tych mm/m które podawałeś.
    Zabezpieczenia typu położenie piasku pod fundamenty, papy, mogę wykonać. Tylko czy taka operacja ma sens bez reszty dodatkowego zbrojenia?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Zabezpieczenia typu położenie piasku pod fundamenty, papy, mogę wykonać. Tylko czy taka operacja ma sens bez reszty dodatkowego zbrojenia?
    Moim zdaniem ma, ponieważ zmniejszysz tym zabiegiem siły powodujące "rozrywanie" chałupy od spodu; dodatkowo dołożył bym w rozsądnych miejscach dodatkowe 1t zbrojenia (oczywiście nie traktuje tego jako "projektowanie przez internet" ponieważ nie znam obiektu).
    Nie lubię sygnatur

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrogenium Zobacz post
    Moim zdaniem ma, ponieważ zmniejszysz tym zabiegiem siły powodujące "rozrywanie" chałupy od spodu; dodatkowo dołożył bym w rozsądnych miejscach dodatkowe 1t zbrojenia (oczywiście nie traktuje tego jako "projektowanie przez internet" ponieważ nie znam obiektu).
    Projekt poszedł do starostwa.
    Czy będzie BK czy porotherm (w projekcie) zależy od KB. Tak samo z piaskiem pod ławą i ze wzmocnieniem. Chyba że zezwolenie będzie uzależnione od wzmocnienia (nigdy nie wiadomo na co wpadną w starostwie).
    Odpowiedź kopalni jest w papierach.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 18-03-2011 o 17:08
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #19

    Domyślnie

    Moim zdaniem jeżeli kopalnia określiła kategorię to wielce prawdopodobne, że starostwo upomni się o projekt zabezpieczeń i w decyzji o pozwoleniu ustali obowiązek ustanowienia nadzoru inwestorskiego. Ale nie uprzedzajmy faktów. Sam jestem ciekaw co na to starostwo.
    Nie lubię sygnatur

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrogenium Zobacz post
    Moim zdaniem jeżeli kopalnia określiła kategorię to wielce prawdopodobne, że starostwo upomni się o projekt zabezpieczeń i w decyzji o pozwoleniu ustali obowiązek ustanowienia nadzoru inwestorskiego. Ale nie uprzedzajmy faktów. Sam jestem ciekaw co na to starostwo.
    Zdałem się na projektanta.
    Zobaczymy.
    Rada Gminy dała w końcówce zeszłego roku zezwolenie na wydobycie.
    Wszystko wskazuje na to że to tylko kwestia czasu kiedy JSW dopełni formalności..
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony