dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie To będzie ogród przy Maciejce

    Za chwilę startujemy z budową naszego domku. Wnętrza mam już w większości rozplanowane, przyszedł czas na przyszły ogród.
    Chciałabym mieć poukładane w głowie i na papierze co i jak ma tam rosnąć. Na pewno ten ogród będzie powstawał powoli, ale zależy mi na tym, żeby mieć plan i wiedzieć jakie rośliny będą tam rosły. Chciałabym uniknąć sadzenia wszystkiego co mi się podoba gdzie popadnie, a wiem, że tak będzie, jeżeli nie narzucę sobie dyscypliny
    Już czuję, że posadziłabym wszystko byle się tam zazieleniło jak najszybciej.
    Dużo rzeczy bym chciała....mam nadzieję, że uda mi się to z Waszą pomocą jakoś ładnie zaaranżować. Bardzo bym prosiła o porady co obok czego może rosnąć, aby ładnie się komponowało.
    Działka ma 13a : 34,56m szer. i ok 37,62 m długości. Wjazd jest od zachodu ( tak na 80%).
    Oto plan działki

    Na pewno planuję z frontu zrobić po obydwu stronach chodniczka prowadzącego do wejścia zrobić mini alejkę z surmiami. Tak myślę, że po trzy z każdej strony. Między nimi coś niższego i najlepiej zimozielonego-pewnie jakieś iglaki. I to na front na razie koniec pomysłów.

    A na tyłach chciałabym w jednym rogu końca działki posadzić trzy brzozy w trójkącie o bokach ok 1,5m( wystarczy?) Uzupełnić ten kącik jakimiś jałowcami wrzosami, trawami ozdobnymi ( może kostrzewami, ostnicami ) a w najniższej partii może wrzosy? Może to wszystko razem rosnąć? To powiedzmy, że ten brzozowy zakątek byłby w lewym górnym rogu działki.
    Poniżej ( idąc w stronę domu ) myślałam o posadzeniu jakiś drzew owocowych przeplatanych np.śliwowiśnią dla kontrastu liści- to miałby być też jednocześnie taki pas a'la żywopłot Przed nim ( w stronę środka działki ) może jakieś krzaczki owocowe ( borówki, jagody kamczackie, agrest, porzeczka, może maliny) .
    Dalej w stronę domu kawałek warzywniaka-na marchewkę, pietruszkę, sałatę, cukinię ,ogóreczki i pomidorki. Chciałabym aby ładnie się komponował z resztą ogrodu i żeby nie wyglądał jak taki oczywisty warzywniak. Może otoczyć go pergolami a na nich rozpiąć winogron, albo nawet jakieś inne drzewka owocowe. Gdzieś w necie widziałam w takiej formie prowadzone grusze chyba. Ale oczywiście nie mogę teraz znaleźć. Może wejście do tego warzywniaka mogłoby wyglądać tak :


    Przy samym pomieszczeniu gospodarczym na tyłach domu ( to cały czas lewa strona działki ) umieściłabym drewutnię, zbiornik na deszczówkę ( może obudowany jak studnia ? ) i kompostownik.

    Teraz prawa strona na tyłach domu . W pobliżu tarasu przy prawej granicy działki mógłby się znaleźć placyk z ławką bujaną, grilo-wędzarnią i taka ścianka z dekoracyjnym kranikiem i wodą mi się marzy.
    Chciałabym gdzieś zaplanować też miejsce na taki duży rozkładany basen. I zastanawiam się czy na tyłach działki w rogu z prawej strony nie wykopać małego stawku. Takie większe oczko, ale najlepiej, żeby mogło być takie naturalnie utrzymujące się w jako-takiej czystości. Czy to w ogóle realne?

    Nie wiem czym obsadzić boki działki aby mieć trochę prywatności? Same tuje odpadają. Marzy mi się jakaś ciekawa kompozycja z bordowymi drzewkami-uwielbiam ich kolor w ogrodzie. Może jakieś pęcherznice, czarne bzy, śliwowiśnie...
    Muszę też gdzieś znaleźć miejsce na bordowy klon palmowy, na azalie, rododendrony,hortensje, magnolię, wrzosy, konwalie.
    Bardzo bym chciała też jakiś fajny skalniaczek. Nie musi być duży. Może gdzieś przy tarasie? Może jakiś zakątek z trawami?
    No i w ogóle nie mam koncepcji na front domu ( no poza tą "alejką" z surmiami).
    W prawej części domu będę miała jadalnię z dużym oknem-dobrze by było na tej wysokości zaplanować coś interesującego, pięknego i latem i zimą.
    Gdzieś też muszę zaplanować rabaty na jakieś wiosenne kwatki, które jako pierwsze cieszą oko po długiej zimie.
    Pomoże mi ktoś to jakoś uporządkować. Pragnę aby ten ogród cieszył o każdej porze roku. Pliss. Doradźcie
    Ostatnio edytowane przez optymistka ; 12-03-2011 o 07:22

  2. #2

    Domyślnie

    Pomóżcie....jak wstawiać zdjęcia, tak, żeby obrazek był od razu widoczny, bez wchodzenia w link ?

  3. #3

    Domyślnie

    na początku linka wstawiasz [img] na końcu [/img]
    i zdjęcie się pojawi

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Ana. Udało się .

  5. #5

    Domyślnie

    Pomożecie rozpoznać drzewko wybarowione na żółto z tego zdjęcia ?


    i ten lemonkowy krzaczek z poniższego zdjęcia ( to chyba jaiś berberys )

  6. #6

    Domyślnie

    Podejrzewam, że na górnym zdjęciu to jest sumak octowiec "Dissecta' w jesiennym przebawieniu, a na dolnym też myślę, że berberys 'Aurea'.
    Rozrysuj swoje pomysły na planie w skali. Wtedy można coś doradzać. Rośliny zostaw na koniec.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  7. #7

    Domyślnie

    Przepraszam za to co teraz zobaczycie, ale nie umiem inaczej
    Więc to moje wstępne " bazgroły "

    A teraz legenda:1-pergola z pnączami,2-donica z dużym iglakiem;3-placyk na grillo-wędzarnię;4-ściana z wodą;5,6-iglaki na przemian z bordowymi drzewkami;7-donice z sezonowymi kwiatami;8-winobluszcz pnący się po stelażu w kształcie stożka; 9-stawek;10-brzozowy zakątek;11-drzewa owocowe, przeplatane jakim kolorowym akcentem, np. bordowym; 12-warzywnik;13-kulki bukszpanowe, ewentualnie łukowata pergola jako wejście do warzywniaka, a jednocześnie przesłona; 14-zbiornik na deszczówkę( z rynien ); 15-kompostownik;16- wiata na drewno;17-miejsce na basen; 18-jakaś roślina zadarniająca lub płożąca;19,20 -żywopłot?? 21-podjazd; te kulki przy podjeździe to planowane surmie( te większe) i jakieś zimozielone przeplatające.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tam jestjakaś skala na rysunku? Bo wydaje mi się, że zabrukowałaś pół ogrodu

  9. #9

    Domyślnie

    Elfir miło, że zajrzałaś
    No skali to to nie ma żadnej

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    stawek IMHO powinien znaleźć się między tarasem a miejscem na grilla. Może na przykład na placyk grillowy przechodzić po mostku, gdybyś stawek zrobiła w kształcie przewężonej fasolki?

  11. #11

    Domyślnie

    Podoba mi się pomysł usytuowania oczka niedaleko tarasu. Już widzę ten malowniczy mostek.
    Nie wiem tylko czy tam nie będzie za mało miejsca. Tak orientacyjnie to od słupa kończącego taras do siatki z boku działki będzie ok.12m.
    Ten zbiorniczek wodny to bym chciała, żeby nie był jakąś plastikową formą, ale muszę poczytaćjak to zrobić, aby był jak najbardziej naturalny i czysty. Nie wiem czy to będzie wykonalne przy niedużym rozmiarze
    Ten placyk z grilem to w zasadzie w zamyśle miał być takim miejscem " roboczym ", bo biesiadowanie odbywać się będzie raczej na tarasie. Ewentualnie zastanawiałam się jeszcze nad powiększeniem tarasu poza zadaszenie poprzez utwardzenie powierzchni wokół niego. Powiedzmy w taki okrąg.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlatego takie ważne jest dokładne zwymiarowanie działki, aby wszystkie elementy miały sensowne proporcje.

    Przemyśl też czy będzie ci się chciało wstawać z krzesła stojącego na tarasie i chodzić do częsci grillowej, aby przewrócić grillowaną kiełbaskę na drugą stronę?

  13. #13

    Domyślnie

    To fakt. Pewnie mi się nie będzie chciało. To może lepiej grilla umieścić blisko tarasu, ale wtedy jest ryzyko, że jak wiatr będzie niekorzystny to zadymi wszystkich obecnych na tarasie. A ten grill ma być murowany...przestawić się go nie da w razie czego.
    Elfir a mogłabyś doradzić co posadzić w tym moim brzozowym zakątku?
    Może jeszcze bezpośrednio przy siatce dać jakieś iglaste ? To prawda, że drzewa można sadzić min.3m od granicy działki?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie ma wytycznych sadzenia drzew od granic. Jedyne co jest w przepisach, to by twoje zagospodarowanie działki nie było uciązliwe dla sąsiadów.
    Co ma rosnąc między brzozami? A jaka jest gleba?

  15. #15

    Domyślnie

    Dzisiaj wieczorem postaram się wrzucić jakiś zarys, plan, co i gdzie bym chciała w tym swoim ogródku.
    Mam prośbę. Doradźcie proszę co się będzie ładnie komponowało z brzozami? To wiem na pewno, że musi się u mnie znaleźć miejsce na brzozy. Planuję posadzić trzy sztuki. Ale nie wiem co posadzić przy nich? Wrzosy pasowałyby? A taki iglasty krzew trochę płożący o skierowanych do góry pędach, który teraz ma taki śliczny zielono-żółty kolor, chyba kosodrzewina? Mógłby być?
    Jakie zaplanować tam krzewy jako towarzystwo dla brzózek?
    Liczę się z tym, że spadające jesienią liście będą śmiecić, więc zastanawiam się czy nie odsunąć ich dalej od granic ( to będzie róg działki ), żeby sąsiedzi nie mieli do mnie pretensji? Jak myślicie w jakiej odległości od siatki je posadzić? I w takim przypadku co dać bezpośrednio przy siatce jako tło dla tych brzóz?
    Proszę o radę
    Ostatnio edytowane przez optymistka ; 21-03-2011 o 12:46

  16. #16

    Domyślnie

    W gorącej wodzie jestem kąpana W oczekiwaniu na Wasze propozycje stworzyłam dzisiaj taką kompozycję


    Pasują te roślinki do siebie czy nie bardzo?
    Ostatnio edytowane przez optymistka ; 21-03-2011 o 14:37

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tawułki lubia gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, a nwet mokre, natomiast brzozy, jałowce, wrzosy, macierzanka lubią gleby piaszczyste, suche.

    Zobacz jak ładnie tutaj wkomponowano jałowce, karłowe sosny, szczodrzeńce i trawy w zagajnik brzozowy


    Ale w miejscach bardziej wilgotnych, na żyźniejszych glebach między brzozami może wyglądac to tak:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-03-2011 o 18:57

  18. #18

    Domyślnie

    Ładne te brzozowe zagajniki, dzięki Elfir. A co jest na drugim zdjęciu w prawym dolnym rogu?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak znam życie, kryptomeria japońska

  20. #20

    Domyślnie

    A jaka roślina otacza pergolę na pierwszym zdjęciu Optymistki ??? na jaką glebę się nadaje ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony