dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Crosmen

  Zarejestrowany
  Mar 2011
  Posty
  1

  Domyślnie Prosze o pomoc w sprawie podatku z gminy od nieruchomosci

  Wybudowalem hale 700m2 i nie zglosilem odbioru do gminy.Czy ma prawo gmina naliczac podatek od nieruchomosci?Dodaje iz nie bylo nic w niej robione.Stala pusta
  Ostatnio edytowane przez Crosmen ; 12-03-2011 o 08:44 Powód: Dziennik budowy

 2. #2
  ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
  Zarejestrowany
  Aug 2004
  Posty
  2.057

  Domyślnie

  Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
  Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo, w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym
  wykończeniem.
  Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.

  Jeśli zakończyłeś budowę ( i masz odbiór przez PINB) to twoim obowiązkiem jest to zgłosić.
  Nadzór budowlany przesyła informacje o zakończeniu budowy ( zgłoszenie lub decyzja o pozwoleniu na użytkowanie) do wydziału Finansowego danej gminy i wtedy gmina może automatycznie zacząć naliczać podatek a tobie dowalić karę za nie wypełnienie deklaracji w terminie. Jesli budowa jest w toku ( prawomocne pozwolenie na budowę) możesz się odwoływać od decyzji naliczającej podatek.
  Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
  Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

 3. #3

  Domyślnie

  Przyłączam się do tematu.
  Kupuje dom od developera, który wybudował go w tym roku i uzyskal odbiór budynku od starostwa. W urzedzie gminy twierdzą, że płacę podatek od następnego miesiąca od podpisania aktu notarialnego, natomiast orzecznictwo i Ministerstwo Finansów ma inną interpretację.
  "wykładnia językowa i systemowa art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wsparta przez wykładnię funkcjonalną, prowadzi do konstatacji, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do nowo powstałych budynków lub budowli będzie powstawał od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie przed ich ostatecznym wykończeniem, także w sytuacji nabycia danego obiektu przez podmiot, który go nie wybudował. "
  Tak więc z powyższej interpretacji wynika, iż również nabywca nowo powstałej nieruchomości a nie tylko ten kto go wybudował płaci od stycznia.
  Jak jest w waszych gminach? Interpretacja indywidualna kosztuje 40 zł, bawienie się w walkę sądową też nie jest zachęcające.
  Z góry dziękuje za wszelkie rady i sugestie!

 4. #4
  ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
  Zarejestrowany
  Aug 2004
  Posty
  2.057

  Domyślnie

  Właściwie powinnaś złożyć dwie deklaracje podatkowe. Jedna deklaracja zaraz po zakupie na grunt ( na którym stoi dom) a druga deklaracja na początku roku ( do 15 stycznia) na dom.
  Ponieważ wydział podatkowy opiera się na dokumentach przesłanych przez notariusza mogą nie powiązać faktu oddania do użytku budynku w tym roku. Dlatego też do pierszej deklaracji załączyłabym oświadczenie i wyjasnienie, że zgodnie z interpretacja MF oraz wyrokiem Sądu Najwyższego
  Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2010 r. II FSK 1765/08
  Obowiązek podatkowy w odniesieniu do nowo powstałych budynków lub budowli będzie powstawał od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie przed ich ostatecznym wykończenie, także w sytuacji nabycia danego obiektu przez podmiot, który go nie wybudował.
  do 15 stycznia 2012 roku złożysz drugą deklarację na budynek oddany do użytkowania w dniu.... 2011 r.
  W przypadku wystawienia decyzji podatkowej obejmującej dom i grunt ( za te kilka miesiące tego roku) mozesz oddwołać się do SKO ( i jest to bezkosztowo)
  Z drugiej strony to nie będą jakieś wielkie pieniądze. Maksymalna stawka podatku od nieruchomości to 0,67 zł/ m2. Przyjmując że dom ma powierzchnię 150 m2. Opłata za cały rok wyniesie jakieś maksymalnie 100 zł. A tu mówimy o góra 3 miesiącach czyli 33 zł.
  I nawet jeśli sie będziesz odwoływać do SKO to radzę zapłacić te pieniądze i w przypadku korzystnego rozstrzygnięcia zwrócić sie o zwrot nadpłaty podatku.
  Ostatnio edytowane przez aglig ; 08-09-2011 o 09:43
  Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
  Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

 5. #5

  Domyślnie

  Dzieki za radę.
  Nie wiem czy ma znaczenie, że dom był budowany na gruncie developera i w momencie podpisania z nim aktu notarialnego potwierdzajacego nabycie działki i domu, dom będzie już odebrany do użytkowania przez starostwo.
  Mam jeszcze jedno pytanko, jeżeli akt notarialny podpisuje 14 września to do kiedy muszę złożyć deklarację w urzędzie miasta?
  Ostatnio edytowane przez marynianka ; 09-09-2011 o 19:26

 6. #6

  Domyślnie

  Sprawa załatwiona w Urzędzie.
  1) deklarację podatkową trzeba złożyć w ciągu 14 dni od podpisania aktu notarialnego.
  2) otrzymaliśmu decyzję o podatku od nieruchomości -za grunt - za okres od następnego miesiąca od podpisania aktu notarialnego.
  3) decyzja o podatku od nieruchomości - za budynek- zostanie wydana w lutym, czyli płatność jest od następnego roku.
  Podsumowując nie ma to jak wizyta osobista w Urzędzie, telefonicznie często ciężko się porozumieć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony