dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kosmosm

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    22
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jak gęsto stawiać stemple?

    Witam

    Czy ktoś mógłby podać jak gęsto powinno się stawiać stemple pod szalunek stropu monolitycznego?
    Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jak zwykle to zależy, jaki gruby strop, z czego ławice , jakie deski na szalunek.
    Ale można przyjąć ,że jeżeli deski 32mm i ławice z desek 32 mm , stemple min 10 cm to dla stropu 15 cm w rozstawie nie większym niż co 1 m w każdym kierunku.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kosmosm

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    22
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz. W projekcie mam strop 18cm, deski do szalowania 25cm. Czy te informacje maja wpływ na inny rozstaw stempli niż 1m ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosmosm Zobacz post
    Dzięki za odpowiedz. W projekcie mam strop 18cm, deski do szalowania 25cm. Czy te informacje maja wpływ na inny rozstaw stempli niż 1m ?
    Co znaczy deski 25 cm ?
    Jeżeli to ma znaczyć 2,5 cm grubości , to są trochę cienkie i trzeba zagęścić ławice.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie

    strop 16... szalunek z dech calówek...
    stemple stawiałem co 70 cm - nic nie drgnęło przy zalewaniu.

  6. #6

    Domyślnie

    rozstaw ok 80 cm jest ok

    deski 25mm zamien na 32 i po klopocie

  7. #7

    Domyślnie

    a przy stropie grubości 20 cm? jaki rozstaw stempli? 80 cm?
    będę wdzięczna za informację,

  8. #8

    Domyślnie

    Pamiętaj żeby nie stawiać stempli na ziemi, lecz na całych deskach, bo mogą "wjechać" w ziemię.
    U mnie stemple stały co ok. 70-80cm, choć jak skończyłem to wszyscy uznali, że za gęsto (strop 14cm, ławice z desek calówek, stemple 10-14 cm średnicy), ale miałem ich dość sporo więc użyłem wszystkie.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dla własnej wygody i pewności najlepiej wylać chudziaka, żeby mieć pewne podparcie dla stempli (chudziak przed murami to dziś w zasadzie norma, ale niektórzy jeszcze robią SSO bez chudziaka).
    Pod strop monolityczny najrozsądniej deski 32mm (5/4") i stemplowanie nie rzadziej niż co 90 - 100 cm w obu kierunkach.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał MORHOT Zobacz post
    dla własnej wygody i pewności najlepiej wylać chudziaka, żeby mieć pewne podparcie dla stempli (chudziak przed murami to dziś w zasadzie norma, ale niektórzy jeszcze robią SSO bez chudziaka).
    Masz rację, u mnie jednak jeśli zrobiłbym tak jak piszesz, to musiałbym przerabiać później kanalizację schowaną pod chudziakiem (żona zmieniała zdanie jeszcze parę razy, gdzie umywalka a gdzie wanna )
    Ale jeśli ktoś jest pewny, to wylanie przed stemplowaniem jest bardzo dużym uproszczeniem działania. Nie mówić o tym, że stemple są niższe a więc tańsze przy zakupie.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alphatom79
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Łaziska Rybnickie k/Godowa
    Kod pocztowy
    44-340
    Posty
    200

    Domyślnie

    Ja u mnie na jesieni wylewałem strop monolityczny o grubości 15 cm i stawiałem stemple co 60 cm, jako szalunek miałem deski 2,5 cm. Wszystko świetnie zniosło zalewanie wiem, że rozstaw stempli trochę gęsty ale jak miałem to dawałem; -)
    www.moja-budowa.eu - Dziennik budowy - opis prac, postępów, porad budowlanych

  12. #12

    Domyślnie

    Tak sobie liczę obciążenia:
    Zakładam strop 20 cm - to daje ciężar przy podparciu stemplami co 1 m: 1m x 1m x 0.2m x 2.5t/m3=500 kg
    Czy deska 2,5 cm ustawiona na sztorc nie wytrzyma równomiernego obciążenia dynamicznego 500 kg /+100kg robotnik/ na rozpiętości 1m? Może nie wytrzymać.
    Ale przy rozstawie 0.7 m wytrzyma raczej - to 2x mniejszy moment zginający niż przy 1 m rozpiętości. Deska 3,5 cm wytrzyma na bank. Mówię o ustawieniu na sztorc!.
    A teraz pojedyncza deska deskowania:
    1m x 0.12m x 0.2 m x 2,5 t/m3=100 kg
    Pojedyncza deska deskowania 2,5 cm wytrzyma raczej przy rozstawie podpór 1 m. Ale lepiej chyba dać 0,7 m
    Może ktoś zrobi obliczenia wytrzymałościowe? Należy pamiętać o tym, że to jest obciążenie ciągłe, równomiernie rozłożone, belka wieloprzęsłowa.
    Ostatnio pode mną pękła deska 2,5 cm przy rozstawie podpór 2 m(! 4 x większy moment zginający)-obciążenie skupione w odległości około 1/3 od podpory. Dodam, że była mocno nawilgocona, bo wcześniej spokojnie wytrzymywała. Ważę około 100 kg.
    Ostatnio edytowane przez DONIO P. ; 19-07-2011 o 00:48

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony