dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61
 1. #1

  Domyślnie Dlaczego stosuje się rury stalowe w wentylacji?

  Kanał wentylacyjny z dolnej łazienki mam poprowadzony od dołu rurą PCV. Na górze niestety mam to połączone jak pokazane na zdjęciu z rurą spiro. W rurze na poddaszu wykrapla się woda i przez nieszczelność sączy się na ścianę. Chcę to gdy będzie cieplej naprawić i połączyć szczelnie. Czy mogę to zrobić do samego kominka wentylacyjnego o ile się da rurą PCV. Z wodą wykraplającą i wylatującą przez rurę będę sobie jakoś musiał poradzić. Druga rura to odpowietrzanie kanalizacji i analogiczna sytuacja,. Chcę to połączyć rura PCV 50 (ocieploną na poddaszu) z kominkiem wentylacyjnym. Czy będzie OK.?
  Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjecie.jpg
Wyświetleń:	2319
Rozmiar:	33,4 KB
ID:	47751  

 2. #2
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
  Zarejestrowany
  May 2009
  Skąd
  Obrowo/Toruń
  Posty
  637

  Domyślnie

  Dlaczego stosuje się rury stalowe w wentylacji?
  Ponieważ inne nie są dopuszczone do stosowania z powodu wydobywania się toksycznych/trujących gazów podczas pożaru.
  Jeśli chodzi o wydzielanie się wody z pary wodnej to istnieje izolacja np.wełna mineralna.

 3. #3

  Domyślnie

  Obecnie mam zailozowane rury spiro wełną mineralną, ale para i tak się wykrapla. Zależy mi na szczelności połączenia, aby na połączeniu rur które jest zabudowane płytami g-k nie przesączała się woda. Dlatego jeżeli chodzi o szczelność najłatwiej wydaje mi się kontynuować wentylację rurami pcv, przynajmniej w częsci zabudowanej do której po ponownej zabudowie nie będę mógł się dostać.

 4. #4
  Konto usunięte_12*
  Guest
  Konto usunięte_12*

  Domyślnie

  Twierdzenie, że kanały wentylacyjne mają być tylko z metalu, to gruba nadinterpretacja wynikająca z nieprecyzyjnego "prawa budowlanego" (cudzysłów celowy). Gdyby pisać o niepalności domu, to musiałby cały być wykonany (jak również jego wyposażenie) np. z szamotu lub wermikulitu . A wracając do tematu - w rurach stalowych jak i w rurach z PCW (nawet ocieplonych) woda zawsze może się wykraplać, bo w odróżnieniu od kanałów murowanych nie wchłaniają one wilgoci. Trzeba się z tym pogodzić i skierować ją tam, gdzie jej miejsce - np. do kanalizacji. W tym celu należy zastosować odpowiednie syfony odprowadzające (lub w przypadku, gdy jest jej niewiele - syfon ze zbiorniczkiem, z którego będzie sobie odparowywać w okresie mniejszej wilgotności) .
  Pozdrawiam
  Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 13-03-2011 o 22:46

 5. #5
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
  Zarejestrowany
  Oct 2008
  Skąd
  ZDUŃSKA nieWOLA
  Posty
  2.083

  Domyślnie

  Dlaczego stosuje się rury stalowe w wentylacji?
  Bo plastikowe (przy nacisku/ uderzeniu pękają), a te elastyczne aluminiowe (z takiego "złotka" od czekolady) się rozrywają.
  Szczególnie kiedy kanały są w ścianach (zatynkowane) i stropach (zalane wylewką) warto je zrobić z czegoś co te -dzieści lub -dziesiąt lat wytrzyma.
  Już się zbudowałem ... i już mieszkam

 6. #6
  zibik_eng
  Guest
  zibik_eng

  Domyślnie

  Cytat Napisał kadbra Zobacz post
  Kanał wentylacyjny z dolnej łazienki mam poprowadzony od dołu rurą PCV. ..... Chcę to połączyć rura PCV 50 (ocieploną na poddaszu) z kominkiem wentylacyjnym. Czy będzie OK.?
  Nie nie będzie OK

  Zadaj sobie pytanie - Dlaczego przez lata mistrzowie murarscy stawiali kominy wentylacyjne z cegły pełnej (lub pustaków ceramicznych) i żadnych problemów nie było a wykonany przez patałachów nibykomin z rury kanalizacyjnej nie działa i jeszcze o dziwo skrapa się woda ?!!!?

 7. #7

  Domyślnie

  skrapla się tak czy siak, tyle że nie ma gdzie wsiąknąć
  to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

 8. #8
  Konto usunięte_12*
  Guest
  Konto usunięte_12*

  Domyślnie

  Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
  wykonany przez patałachów nibykomin z rury kanalizacyjnej nie działa i jeszcze o dziwo skrapa się woda ?!!!?
  Kolego! Skoro woda się skrapla, to znaczy, że (jakoś) DZIAŁA!

 9. #9

  Domyślnie

  Porównanie PCW vs stal ocynkowana widzę tak:
  1. Cena - zależy gdzie się kupuje ale mniej więcej taka sama
  2. Opory powietrza - takie same
  3. Palność materiału - bez przesady, jak się będzie palił dom, to rury z PCW za bardzo nie zaszkodzą biorąc pod uwagę ile mamy w domu plastiku.
  4. Łatwość montażu - taka sama
  5. Dostępność kształtek (trójniki, kolanka itd) - może nie szukałem wszędzie, ale wybór wśród stalowych jest większy.

  Rakotwórczość PCW - rakotwórcze są monomery chlorku winylu (te monomery poddaje się polimeryzacji i powstaje poli chlorek winylu). Żeby PCW (które rakotwórcze NIE JEST) stało się rakotwórcze mówi ulec procesowi depolimeryzacji (odwrotnie do polimeryzacji). Nastąpi to w dwóch przypadkach: w temperaturze powyżej ~60 stopni (założenia przy wentylacji dotyczą temperatur niższych), oraz w przypadku depolimeryzacji samoistnej. Samoistna zachodzi ciągle, lecz jej poziom jest tak niski, że pomijalny w świecie otoczonym przez tworzywa sztuczne.

  Podatność na grzybki w PCW - z czasem powłoka nie będzie już taka gładka. Zobaczcie jeśli macie możliwość plastik po parunastu latach (zrobi się lekko chropowaty). Nie jest to proces szybki, ale stały. Degradacja materiały powoduje lekkie niszczenie powierzchni wewnętrznej rury a tym samym zwiększenie możliwości osadzania się tam kurzu, pyłków itp. Czy to jest pożywka dla grzybów - tak. Czy zawsze coś tam urośnie? Pewnie nie, ale... nawiew to suche powietrze, zaś wywiew z łazienki i kuchni zawiera z założenia wilgotne powietrze. Więc kurz + wilgoć to już fajne nie jest.

  PCW ma mniejszy współczynnik przewodnictwa cieplnego niż stal. Plastiku nie trzeba więc tak bardzo ocieplać jak stali (mam na myśli straty ciepła w rurach), choć tu pewnie różnice nie są zbyt wielkie.

  Nie wiem czy stal lepiej przenosi dźwięki niż PCW (nie miałem okazji sprawdzić).

  Producenci rur i kształtek z PCW mają certyfikaty ISO i ich produkty są dopuszczone do wentylacji przez Polski Instytut Higieny (czy jakoś tak się to nazywa)

  Podsumowanie - ja jednak wybrałem stal, ale myślę, że system zbudowany z PCW też nie będzie zły.

 10. #10
  Konto usunięte_12*
  Guest
  Konto usunięte_12*

  Domyślnie

  Cytat Napisał Okiren Zobacz post
  Podsumowanie - ja jednak wybrałem stal, ale myślę, że system zbudowany z PCW też nie będzie zły.
  Porównanie PCW i stali ocynkowanej już "na starcie" eliminuje taką stal, bo jest znacznie mniej odporna na destrukcyjny wpływ pary wodnej z biegiem czasu. Jeśli zatem już, to należałoby wziąć pod uwagę stal kwasoodprną (polski symbol: 0H18N9T).
  Jeśli zatem te materiały porównać, to PCW:
  - gorzej przewodzi ciepło (jak pisałeś), w związku z czym mniej się wykrapla kondensat z pary wodnej
  - jest ZNACZNIE tańsze
  - jest ZNACZNIE lżejsze
  - również istnieje duży asortyment kształtek (i to lepiej dopasowanych, bo pochodzących z wtrysku oraz łatwiej dostępnych w sieci sklepów)
  - łatwiej obrabialne w warunkach domowych (gdy np. trzeba ciąć lub dokonać nietypowych przeróbek z klejeniem włącznie)
  W związku z tym ja wybrałem PCW
  P.S. A widziałeś rury (rynny) ocynkowane po parunastu latach?
  Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 17-03-2011 o 09:25

 11. #11

  Domyślnie

  u mnie działają do dzisiaj, to kwestia jakości ocynku
  to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

 12. #12
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
  Zarejestrowany
  Oct 2008
  Skąd
  ZDUŃSKA nieWOLA
  Posty
  2.083

  Domyślnie

  Porównanie PCW i stali ocynkowanej już "na starcie" eliminuje taką stal, bo jest znacznie mniej odporna na destrukcyjny wpływ pary wodnej z biegiem czasu
  Para wodna nie przyspiesza korozji.
  Przyspieszyć może woda która z tej pary się wykropliła. Jeśli rury są ocieplone lub przebiegają w miejscach ogrzewanych nic się nie wykropli.
  Już się zbudowałem ... i już mieszkam

 13. #13

  Domyślnie

  - Ja kupiłem rury ocynkowane taniej niż PCW, więc to zależy od tego kto,gdzie,ile itd.
  - Co do lekkości rur - przecież ich nie trzymasz na ramionach (poza układaniem) - dla mnie to bez znaczenia.
  - Ocynk wytrzyma 40 lat. Rynny wytrzymały 20 w domu rodziców, i tylko dlatego tak mało, że były podłączone do szamba i "wyziewy" zjadły rury. U sąsiadów są te same od jakichś 30 lat. Przypuszczam, że jak pisałem wyżej po tylu latach PCW się lekko zdegraduje. Co wtedy będzie lepsze? Rdza czy grzybki? Nie wiem? Nic nie jest idealne.
  - Stal kwasoodporna odpada - za duża cena.
  - Co do asortymentu pisałem również, że nie szukałem zawzięcie, więc dostępność może być taka sama. Czy lepiej dopasowanych? Oglądałem systemy trzech firm. Żadne połączenie kształtek PCW nie było szczelne, tak jak nie jest szczelne przy stali. Niektórzy stosują silikon sanitarny, choć na ogół nie jest to konieczne.
  - Co do łatwości obróbki zgadzam się w 100% z Sobieradkiem. U mnie jednak ogranicza się to do przycięcia kilku rur - da się przeżyć.

  Podsumowując - ile osób tyle opinii. Dla mnie najważniejsze "ale" dotyczyło degradacji PCW i powstawania w tym miejscu miejsc gdzie mogą zacząć się rozwijać jakieś świństwa. A przecież jedną z zalet wentylacji jest świeże powietrze.
  Ale Polska to wolny kraj - chcesz plastik to dajesz. Gdyby był zły nikt by go nie dawał do wentylacji.

 14. #14

  Domyślnie

  a ile kosztuje metr rurki 100 z pcw ?
  to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

 15. #15

  Domyślnie

  Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
  a ile kosztuje metr rurki 100 z pcw ?
  W Rzeszowie w Castoramie 1m rury fi100mm kosztuje 14zł. Stalowa zaś 10zł (rabat za zakup również innych rzeczy), ale polecam cenowo firmę Dom-went z Koloni Poczesnej (sprzedaje również na allegro) tel. 34 375 13 24 oraz Walter z Krościenka Wyżnego tel. 13 431 58 11.
  Zobacz na ich stronach a jak będziesz chciał szczegóły to napisz na priv

 16. #16
  Konto usunięte_12*
  Guest
  Konto usunięte_12*

  Domyślnie

  Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
  Para wodna nie przyspiesza korozji.
  Przyspieszyć może woda która z tej pary się wykropliła. Jeśli rury są ocieplone lub przebiegają w miejscach ogrzewanych nic się nie wykropli.
  W kanałach z PCW lub ze stali (nawet dobrze ocieplonych) w praktyce zawsze się wykrapla, tylko nieco mniej (oczywiście najbardziej dotyczy to chłodnych pór roku).
  Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 17-03-2011 o 19:03

 17. #17
  Konto usunięte_12*
  Guest
  Konto usunięte_12*

  Domyślnie

  Cytat Napisał Okiren
  Przypuszczam, że jak pisałem wyżej po tylu latach PCW się lekko zdegraduje.
  Pogadaj z ekologami, bo straszą, że PCW rozkłada się po SETKACH lat
  Więc gdzie te KILKANAŚCIE? Degradacja powierzchni PCW po kilkunastu latach, to BAJKA dla grzecznych dzieci. Gdyby tak było, to rury kanalizacyjne nie byłyby tak masowo z tego surowca produkowane. A zgodzisz się z tym, że to, co nimi płynie jest znacznie gorsze od wilgotnego powietrza?
  Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 17-03-2011 o 19:02

 18. #18

  Domyślnie

  jeśli pcw kosztuje 14-10 zł to do spora nie podskoczy bo 2x drożej wychodzi
  to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

 19. #19
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
  Zarejestrowany
  Mar 2009
  Skąd
  lubuskie
  Posty
  1.057
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  23

  Domyślnie

  a jak w pcv montuje sie przepustnice (stalowe)?
  Dziennik
  Komenty
  Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
  Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

 20. #20
  Konto usunięte_12*
  Guest
  Konto usunięte_12*

  Domyślnie

  Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
  jeśli pcw kosztuje 14-10 zł to do spora(?) nie podskoczy bo 2x drożej wychodzi
  Możesz przetłumaczyć?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony