dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie Izzi fast 302 ERV niska sprawność

    Witam. Niedawno podłączyłem centralkę Izzi 302 ERV i przyznam szczerze że nie wygląda to za ciekawie jeśli chodzi o temperaturę nawiewana. Dodam że mam zamontowany moduł CF. Centralka i rury znajduja się w kotłowni w której temp jest w okolicy 15*c.

    A więc wygląda to tak :
    Na 1 biegu 33 proc - nawiew/wywiew 100m3/h
    Czerpnia - 5*c
    Wyrzutnia - 8*c
    Wyciag - 19*c
    Nawiew - 9*c

    Przy max wydajności i 300m3/h wyciąg i nawiew temperatura nawiewu wzrasta
    Czerpnia - 5*
    Wyrzutnia - 9*
    Wyciag - 20*
    Nawiew-14*

    Postanowiłem zmierzyć temp faktyczna jaka jest na anemostacie i wygląda to tak że na 1 biegu to jest ok 12*, przy max wydajności wzrasta do ok 16*. Czy nie powinno być tak że na niższym biegu temperatura nawiewana jest wyższa? Bypass sprawdzałem niby w tym modelu już jest poprawiony i ma pianke z dwóch stron, dodatkowo go uszczelniłem ale nic to nie zmieniło. Co może być nie tak? Dzięki za wszelkie wskazówki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Najlepiej sprawdzić temperatury na króćcach (czy czujniki nie przekłamują - przydałby się termometr z sondą bezprzewodową albo chociaż na kabelku) a potem bilans.
    Temperatura na anemostacie niewiele wyjaśni, bo jej zmiana częściowo wynika z ogrzewania i/lub chłodzenia powietrza w rurze.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-04-2021 o 15:15

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba4ball Zobacz post
    Witam. Niedawno podłączyłem centralkę Izzi 302 ERV i przyznam szczerze że nie wygląda to za ciekawie jeśli chodzi o temperaturę nawiewana. Dodam że mam zamontowany moduł CF. Centralka i rury znajduja się w kotłowni w której temp jest w okolicy 15*c.

    A więc wygląda to tak :
    Na 1 biegu 33 proc - nawiew/wywiew 100m3/h
    Czerpnia - 5*c
    Wyrzutnia - 8*c
    Wyciag - 19*c
    Nawiew - 9*c

    Przy max wydajności i 300m3/h wyciąg i nawiew temperatura nawiewu wzrasta
    Czerpnia - 5*
    Wyrzutnia - 9*
    Wyciag - 20*
    Nawiew-14*
    Coś jest zrypane, bo nie ma opcji, że przy 5st na zewnątrz i 19st na wyciągu,nawiew by miał 9st.
    Ktoś równoważył wydatek, czy tylko zaufałeś CF?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Nie był równoważony niestety w okolicy nikt się tym nie zajmuje a jakimś tanim urządzeniem to raczej nie ma sensu... CF niby powinien bilansować a przynajmniej zbliżać się do balansu. Dla pewności jeszcze zakleiłem bypass i uszczelniłem go zobaczymy czy to coś pomoże bo wydaje mi się że tu może być największy problem. Mam jeszcze jedno pytanie w tej centrali jest wyjście cyfrowe na dzwonkowy przycisk przewietrzania ale dzwonkowy przycisk nie aktywuje tej funkcji trzeba trzymać jakby cały czas na zwarciu żeby to działało a chyba powinno działać tak jak wywołanie ze sterownika? W sensie przycisk dzwonkowy aktywuje funkcję przewietrzania na 10min i wraca do poprzedniego trybu? Przy zwarciu pinów widać tylko ze wzrasta do maxa nawiew i wywiew ale funkcja przewietrzania nie wywołuje się na sterowniku. Może ma ktoś taka centrale?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba4ball Zobacz post
    Mam jeszcze jedno pytanie w tej centrali jest wyjście cyfrowe na dzwonkowy przycisk przewietrzania ale dzwonkowy przycisk nie aktywuje tej funkcji trzeba trzymać jakby cały czas na zwarciu żeby to działało a chyba powinno działać tak jak wywołanie ze sterownika?
    Pewny jesteś, że nie pomyliłeś złącza?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewny jesteś, że nie pomyliłeś złącza?
    Pewny jestem na 100 proc podłączam tak jak na instrukcji zresztą piny na płycie są opisane a poza tym tylko to daje max nawiew i wywiew. Jest jeszcze opcja okap i kominek ale one dają inne wartości nawiewu i wywiewu. No i tam jakieś ppoż z alarmowej centrali ale to albo wyłącza albo zmniejsza na 20proc.

    A temperatury nadal zwariowane na sterowniku mimo uszczelnienia bypasu raczej nie możliwe jest aby temp na czerpni i wyrzutni była taka sama? Chyba zainwestuje w termometr jednak.
    Ostatnio edytowane przez seba4ball ; 17-04-2021 o 20:47

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba4ball Zobacz post
    Nie był równoważony niestety w okolicy nikt się tym nie zajmuje a jakimś tanim urządzeniem to raczej nie ma sensu... CF niby powinien bilansować a przynajmniej zbliżać się do balansu. Dla pewności jeszcze zakleiłem bypass i uszczelniłem go zobaczymy czy to coś pomoże bo wydaje mi się że tu może być największy problem. Mam jeszcze jedno pytanie w tej centrali jest wyjście cyfrowe na dzwonkowy przycisk przewietrzania ale dzwonkowy przycisk nie aktywuje tej funkcji trzeba trzymać jakby cały czas na zwarciu żeby to działało a chyba powinno działać tak jak wywołanie ze sterownika? W sensie przycisk dzwonkowy aktywuje funkcję przewietrzania na 10min i wraca do poprzedniego trybu? Przy zwarciu pinów widać tylko ze wzrasta do maxa nawiew i wywiew ale funkcja przewietrzania nie wywołuje się na sterowniku. Może ma ktoś taka centrale?
    U mnie model 300, bez żadnego zaklejania bypassa. Zrobiłem parę fotek przy różnych temp - https://www.fotosik.pl/zdjecie/3590a843cbdefcd5
    Mam mała parterówkę, wszystko w zasięgu ręki, więc przewietrzanie włączam na wyświetlaczu.
    Wyślij zapytanie do producenta w sprawie tego mizernego odzysku.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    U mnie model 300, bez żadnego zaklejania bypassa. Zrobiłem parę fotek przy różnych temp - https://www.fotosik.pl/zdjecie/3590a843cbdefcd5
    Mam mała parterówkę, wszystko w zasięgu ręki, więc przewietrzanie włączam na wyświetlaczu.
    Wyślij zapytanie do producenta w sprawie tego mizernego odzysku.
    Wysłałem, ale nie zbyt to pomogło. Najpierw musiałem pozamieniać czujniki, sprawdzić bypass, jak wyłączę z prądu centrale to jakby przez kilka godz pokazuje wyższa temp nawiewu po czym znowu spada. Mam wrażenie że mam jakiś wadliwy rekuperator bo nic w nim nie działa tak jak powinno... Generalnie zaczynam żałować zakupu "Polskiej marki". Nie jest to może mocno droga centrala porównując do innych marek ale myślałem że jak wydaje 7 klocków na centrale to mam prawo wymagać chociaz działających czujników temperatury... A tu w ciągu 2 tygodni użytkowania już mam 2 usterki. Ciekawe co będzie w zimie jak na zewnątrz będzie - 20*
    Ostatnio edytowane przez seba4ball ; 18-04-2021 o 15:30

  9. #9

    Domyślnie

    Czemu masz 19 stopni w domu?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Czemu masz 19 stopni w domu?
    Nie mam 19, mam 22( chociaż temp 20* mi bardzo odpowiada więc nie wiem skąd takie zdziwienie )18-22 pokazuje sterownik od reku w zależności jak mu się chce generalnie to większość temperatur się nie zgadza. Pomiary z wczoraj od godz 8 do 13

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	384
Rozmiar:	37,5 KB
ID:	454932
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	211
Rozmiar:	48,6 KB
ID:	454933
    Ostatnio edytowane przez seba4ball ; 18-04-2021 o 16:56

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Qpa jakaś. To CF tak steruje wentylatorami, że masz większy wywiew od nawiewu czy ręcznie ustawiasz ? Może to jest związane z automatycznym bypassem, który wpuszcza chłodne powietrze, bo masz cieplej niż ustawiona temp komfortu?
    Jedyny plus, że zimy nie ma i masz czas dręczyć producentów

    Jak duży dom? Kto robił instalację itp ?
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 18-04-2021 o 18:33
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Qpa jakaś. To CF tak steruje wentylatorami, że masz większy wywiew od nawiewu czy ręcznie ustawiasz ? Może to jest związane z automatycznym bypassem, który wpuszcza chłodne powietrze, bo masz cieplej niż ustawiona temp komfortu?
    Jedyny plus, że zimy nie ma i masz czas dręczyć producentów

    Jak duży dom? Kto robił instalację itp ?
    Wywiew i nawiew bilansuje chwilowo czasami jest większa jedna wartość. Tak po prostu akurat się złapało na zdjęciu. Bypass jest ustawiony na stałe zamknięty i dodatkowo zaklejony i zatkany ;p dom parter i poddasze 124m2. Instalacja projekt z peflex kładłem sam. Tym bardziej że jak wywiew jest większy od nawiewu to powinno lepiej ogrzać powietrze?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, powinno być nawet lepiej. Generalnie jakaś dziwna akcja. Choroby wieku dziecięcego?

    Z drugiej strony wywiew ma tyle co nawiew więc bardzo dobrze.
    Trzeba by pomierzyć rzeczywiste temperatury w kanałach.
    Aczkolwiek wygląda na to że moduł cf kłamie i bilans jest zupełnie inny niż to pokazuje sterownik. Może ten sam problem co w reqnet?
    Powietrze wywirwane się wychładza maksymalnie, ale jest go za mało względem nawiewanego.
    Zrobiłbym pomiary i bilans. Patrząc na zdjęcia wygląda na to, że cf wariuje i gdy wywiew wzrośnie zwieksza się różnica między czerpnia i wyrzutnia, a także rośnie temperatura nawiewu.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 18-04-2021 o 23:50
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wróć do początku wątku - jak nie zweryfikujesz poprawności wskazań temperatur, to nie ma sensu szukanie rozwiązania gdzie indziej.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wróć do początku wątku - jak nie zweryfikujesz poprawności wskazań temperatur, to nie ma sensu szukanie rozwiązania gdzie indziej.
    Jest opcja, żeby czujnik pokazywał raz 9stC a raz 17stC przy niemal takich samych temp. wywiewu i na czerpni czy raczej jak się zrypie, to będzie pokazywał w jedną albo drugą stronę ale stale ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że to bardziej przepływy wariują aniżeli czujniki. Bo jak się przyjrzeć to pokazują sensowne wartości - ale przepływy są na 90% zrypane i zmieniają wartość.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wróć do początku wątku - jak nie zweryfikujesz poprawności wskazań temperatur, to nie ma sensu szukanie rozwiązania gdzie indziej.
    Co do funkcji przewietrzania firma sprawdziła na swoich centralach i się okazało że jest jakaś wada produkcyjna i rzeczywiście działa tylko w pozycji zwartej czyli nie uruchamia się z przycisku dzwonkowego, mają to naprawić ale osobiście mi to nie przeszkadza,uzyskalem informacje ze nic się nie stanie jak będzie trzymane na "zwarciu". Po 2 zauważyłem że centrala z czujnikami temperatury po jakimś czasie zaczyna wariować jak ją odłączę od prądu i włączę to zaczyna pokazywać normalna temperaturę, czasami przez godzinę czasami przez kilkanaście godzin.

    A więc wracając do samej wydajnosci zmierzyłem wszystkie wartości czujnikami temp i wilgotności od sonoff takie mialem, sprawdzając z innymi różnice na nic to ok 0.5 stopnia więc w miarę sensownie mierza. Czujniki umieściłem w centrali zaraz obok fabrycznych czujników. Szkoda tylko że dzisiaj jest ciepło więc trochę pomiary mało powiedzą ale zrobię jeszcze w nocy jak temp spadnie. A więc wygląda to tak :

    Przy max wydajnosci 300/300
    Czerpnia - 14.2
    Wyrzut - 15.6
    Nawiew - 18.2
    Wywiew - 21.1

    Przy wydajnosci 35proc - 110/110 m3

    Czerpnia - 14.7
    Wyrzut - 15.1
    Nawiew - 16.8
    Wyciag - 21

    Wylaczony moduł CF, ustawiona korekcja wyciągu - 10 proc , 35 proc wydajności
    Czerpnia - 14.5
    Wyrzut - 15.2
    Nawiew - 18.8
    Wyciag - 21





    Co do tego że coś dzieje się z przepływami. O ile wierzyć w to co pokazuje moduł CF to jest większy Wyciag niż nawiew tym bardziej odzysk powinien być większy. Podsumowując centrala dzisiaj najlepiej działała albo na maxymalnej wydajności albo z wyłączonym modułem CF i redukcja wyciągu o 10 proc czyli chyba odwrotnie niż powinno to teoretycznie działać. Czyli już wiem że nic nie wiem

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zdecydowanie jest coś nie tak z cf.
    Poczytaj wątek o reqnet, przy mniejszych oporach wywiewu pojawiał się problem kompensacji. Wartości, które pokazuje a wywiewu da od czapy i na pewno nie jest większy niż nawiew. Może spadek ciśnienia jest podobny, ale na pewno nie przepływ.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zdecydowanie jest coś nie tak z cf.
    Poczytaj wątek o reqnet, przy mniejszych oporach wywiewu pojawiał się problem kompensacji. Wartości, które pokazuje a wywiewu da od czapy i na pewno nie jest większy niż nawiew. Może spadek ciśnienia jest podobny, ale na pewno nie przepływ.
    Zdecydowanie nie tak coś jest wgl z ta centrala. Nie wiem jak wygląda CF w thessla ale tutaj to są rurki takie hydrauliczne cieniutkie wyglądające z pianki w środku rekuperatora. Dodatkowo jak włączony jest CF to nie da się już ustawić kompensacji wywiewu/nawiewu tzn da się zmniejszać procentowo ale nie powoduje to zmiany wydajności centrali. Generalnie to chyba puszcze to na znanym portalu plując sobie w brodę ze nie wziąłem konkurencyjnego reku...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jest opcja, żeby czujnik pokazywał raz 9stC a raz 17stC przy niemal takich samych temp. wywiewu i na czerpni czy raczej jak się zrypie, to będzie pokazywał w jedną albo drugą stronę ale stale ?

    IMO nie ma takiego przepływu, dla którego czerpnia i wyrzutnia mają po 4 stopnie gdy nawiew ma 9 a wywiew 20. Nawet kilkakrotnie drastycznie niezbilansowane przepływy tego nie uzasadniają - a wtedy musiałyby być jakieś kolosalne nieszczelności którymi by gwizdało, żeby uzupełnić bilans.
    Nie wiem, jakie może być inne wyjaśnienie takich temperatur, niż błąd pomiaru.


Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony