dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gzyms1234

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    21-100
    Posty
    6

    Domyślnie Pytanie do tych co murowali z betonu komórkowego

    Witam

    Planuje murować na zaprawie cementowej z dodatkiem plastyfikatora z pustaków solbet 59x24x24
    .Jeszcze niemam swojego projektu a chciałbym ale np. na przykładowym projekcie chciałbym sobie ułożyć plan murowania parteru.
    np. ten projekt

    1.Najpierw rozumię że muruje na każdym winklu[tu jest 4] zewnętrznym po 2 pustaki i rozmierzam taśmą mierniczą odległości i przekątne
    2.Jeżeli wymiary się zgadzają muruje na tych winklach dalsze po 4 pustaki i mam wyprowadzone 3 warstwy do murowania pod sznur
    3.Zabieram się za jedną z zewnętrznych ścian ,rozciągam sznurek i na całej długości muruje pustaki i tu ?
    mam prostopadłą ścianę nośną [czyli pustak pełny krzyżuje się z pełnym] zaznaczyłem na czerwono
    a.Aby nieprzeszkadzał mi wysunięty putak na 60 cm od ściany zewn.muruje w miejscu pustaka 1/4
    b.muruje strzępie z putaków schodkowo
    c.muruje na całości ścianę prostopadłą
    4.murując dalej ścianę zewn.napotykam ścianę z połówek 12cm prostopadłą[kolor niebieski]
    a.nic nierobię[w pużniejszym czasie po ułożeniu stropu wbijam drut 6 w spoinę
    b.zostawiam strzępie z pustaków wysuniętych
    c.muruję odrazu całą ścianę
    4.Po wymurowaniu zewnętrznych ścian muruję wewn. ściany nośne

    A teraz trochę praktycznych pytań :
    1.Chciałbym aby ściany były wymurowane w miarę czysto,jakie macie metody aby zapobiec zabrudzeniu pustaków?
    a.nakładając zaprawę na czoło pustaka nakładaciena już ułożonego na murze rzutem czy na jeszcze nie ułożonego?
    b.układacie zaprawę pasami na krawędzie pustaka ,niby lżej ustawić i zaprawa wypływado końca i wystarczy tylko ściągnąć nietrzeba dorzucać
    c.jaką robić zaprawę cem z dodatkiem jakiego plastyfikatora a może wapna?

    Chodzi mi jeszcze aby niemarnować pustaków zbędnymi cięciami ,może macie swoje metody w różnych miejscach gdzie np.gdy filar ma mieć przykładowo 24 cm szer. to stawiacie pustaka na pionowo i wtedy mamy 2 warstwy odrazu bez cięcia na pół

  2. #2

    Domyślnie

    Hejka

    Ja najpierw rozciągałem linki do wymiaru, przekątne i poziom niwelatorem żeby nie marnować potem czasu jak rozpoczynałem murowanie.
    Pierwsza warstwa na zap cementową potem na klej. Najpierw winkle na poziomice potem reszte po lince. Można użyć robionych narożników, wypionować i unieruchomić a potem zrobić znaki do niwelatora i tylko podciągać linki w górę co rząd pustaków. Robiłem tak przy murowaniu piwnicy.
    Aby nie pociapać pustaków najlepiej używać białej zaprawy(z wapnem) i białego kleju ale czasami to trudne jeśli nie jest się wprawnym murarzem.
    Jestem za jednoczesnym wznoszeniem ścian nośnych a docinanie policz sobie gdzie ci bedzie najlepiej pasowało przy zachowaniu odpowiedniego przesunięcia spoiny pionowej.

    Pozdrawiam
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  3. #3

    Domyślnie

    opiszę wg mnie jak to powinno wyglądać i jak wyglądało u mnie. Pożycz lub kup niwelator. Ja wydałem 1000 na profi używany i nie żałuję. Miałem już wcześniej dalmierz laserowy więc doszło następne udogodnienie. Kupiłem narożniki aluminiowe 2,5m 40x40 w ilości odpowiadającej narożom zewn. i wewn. w obrysie zewnętrznym domu. Przydadza się do pionowania naroży, znaczenia poziomów itp. Mocowanie jest banalne proste przy b-k. Teraz tak jak przedmówca na wylanej ławie i izolacji wyznaczałem wg projektu długości i przekątne, głównie na podstawie znaczników wykonanych przez geodetę. Były to takie płotki z zaznaczonymi miejscami mocowania sznurków, lub jak u mnie, drutów. Wg nich poziomicą znaczyłem na ławie krechy. Potem zaprawa murarska i bloczki bet., potem juz b-k. Co kilka rzędów niwelator i kontrola. I tak osiagnąłem chyba nieosiągalne, mianowicie odchyłka w domu parterowy o podstawie 170m2 rzędu 1cm. Żałuję jedynie, że od razu nie wyznaczyłem ścian działowych, choćby po tych trzech, czterech rzędach nośnych i nie przewiązałem ich z z 12cm b-k. Wszystko ciąłem lisem z Liroya za 200zł plus specjalne brzeszczoty do betonu z alledrogo. Wytrzymała całą budowę, dopiero kolega na swojej robocie ją dobił na drewnie konstrukcyjnym. Odpadów przy dobrym zagospodarowywaniu nie będzie dużo. Reszta pójdzie w błoto lub pod ściany zewnętrzne. Podobno trawnik lubi gruz z b-k bo chłonie wodę i długo ją oddaje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony