dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 89
  1. #1

    Domyślnie Jak (kiedy) wertykulować?

    Poradźcie jak wertykulować? Po skoszeniu trawy? Po podlaniu czy gdy ziemia jest sucha?
    Kupiłam elektryczny wertykulator i czekam na rady doświadczonych ogrodników

  2. #2

    Domyślnie znalazłem w internecie

    Na trawnikach wieloletnich możemy mieć problemem z tzw. sfilcowaniem się darni. Powodowane to jest nadmiernym nagromadzeniem się martwych resztek roślinnych w darni. Brak systematycznego usuwania starej martwej darni utrudnia przedostawanie się wody i składników nawozowych do ziemi. W rezultacie czego system korzeniowy zamiast penetrować w głąb ziemi rozbudowuje się w strefie powierzchniowej. Trawa staje się bardzo wrażliwa na upały i łatwo jest wyrywana podczas gier i zabaw. Warstwa "filcu" staje się siedliskiem grzybów i bakterii chorobotwórczych.

    Wertykulacja jest zabiegiem łączącym wyczesywanie martwych roślin z płytkim nacinaniem (do około 2 cm) powierzchni darni. Poza tym, następuje rozcinanie rozłogów i powierzchniowe napowietrzenie gleby. Wertykulację przeprowadzamy wiosną po pierwszym koszeniu. Dobrze jest połączyć ten zabieg z podsiewem miejsc, które szczególnie ucierpiały podczas zimy. Po raz drugi wertykulację przeprowadza się wczesną jesienią. Wyczesywanie wykonać można przy użyciu metalowych grabi. Obecnie w sklepach ogrodniczych są sprzedawane wertykulatory ręczne. Przypominają one swym wyglądem grabie o zębach wykonanych ze sprężystej blachy czasami wyposażone dodatkowo w kółka dystansowe. Wertykulacja na większych powierzchniach trawników wymaga jednak użycia wertykulatora mechanicznego.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  3. #3

    Domyślnie Re: znalazłem w internecie

    Dziękuję

  4. #4

    Domyślnie Re: znalazłem w internecie

    Trawę skosić na najniższym położeniu kosiarki.
    Nie podlewać ... dopiero po areacji + nawożenie

    Operacja robiona na sucho jest łatwiejsza - trawa się nie skleja i jest lżejsza.

    Własnie zamierzam to zrobic w weekend
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  5. #5

    Domyślnie Re: znalazłem w internecie

    Cytat Napisał NOTO
    Trawę skosić na najniższym położeniu kosiarki.
    Nie podlewać ... dopiero po areacji + nawożenie

    Operacja robiona na sucho jest łatwiejsza - trawa się nie skleja i jest lżejsza.

    Własnie zamierzam to zrobic w weekend
    mnie deszcz pokrzyżował plany ale na week-end zapowiadają pogodę już letnią, więc pewnie wtedy zacznę

  6. #6

    Domyślnie Re: znalazłem w internecie

    Cytat Napisał NatkaB
    mnie deszcz pokrzyżował plany ale na week-end zapowiadają pogodę już letnią, więc pewnie wtedy zacznę
    Niektórym to tylko wiatr w oczy wieje ... desczu doczekać się nie mogą
    U mnie sucho ... juz brakuje mi wody z sieci.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  7. #7

    Domyślnie Re: znalazłem w internecie

    Cytat Napisał NOTO
    U mnie sucho ... juz brakuje mi wody z sieci.
    i to jest właśnie dobra strona tego, że od 2 dni pada

  8. #8

    Domyślnie

    Kupiłem ręczny wertykulator i próbowałem na suchej nie podlanej trawie, nie polecam, bardzo trudna, męcząca praca. Radze podlać.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!MISS FORUM MURATORA 2005NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tola
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    16.259

    Domyślnie

    Ale Natka kupiła elektryczny, więc lepiej na sucho, przed podlaniem.

    Poza tym, jeśli trawa wygrabiona maszyną jest sucha, nie zapycha kosza i nie trzeba tak często go opróżniać, co znacznie przyspiesza pracę.

  10. #10

    Domyślnie

    Znaczy, że ręczny na mokro

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!MISS FORUM MURATORA 2005NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tola
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    16.259

    Domyślnie

    Tego nie wiem na pewno, bo sama używałam spalinowego i szło na sucho.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tola
    Tego nie wiem na pewno, bo sama używałam spalinowego i szło na sucho.
    Ufff już po wertykulacji. Ale trawnik teraz wygląda koszmarnie Mam nadzieję, że to przejściowe... Tola, jak Twój trawnik wyglądał zaraz po?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!MISS FORUM MURATORA 2005NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tola
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    16.259

    Domyślnie

    Natka, wyglądał tak jak mówisz, koszmarnie. Jak zaorane pole.
    Ale to jest jak z liftingiem twarzy. Po operacji makabra, ale po wygojeniu rewelacja. Cierpliwości.
    Teraz trzeba rozsypać nawóz i bardzo obficie podlewać.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał tola
    Natka, wyglądał tak jak mówisz, koszmarnie. Jak zaorane pole.
    Ale to jest jak z liftingiem twarzy. Po operacji makabra, ale po wygojeniu rewelacja. Cierpliwości.
    Teraz trzeba rozsypać nawóz i bardzo obficie podlewać.
    Tola, a jeśli dosiewałam trawę - też mogę nawozić? Czy poczekać aż wzejdzie?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!MISS FORUM MURATORA 2005NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tola
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    16.259

    Domyślnie

    W takim razie poczekaj, bo nawóz może spalić wschodzącą delikatną trawę. Nie zapominaj o podlewaniu.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał tola
    W takim razie poczekaj, bo nawóz może spalić wschodzącą delikatną trawę. Nie zapominaj o podlewaniu.
    Narazie wyręczył mnie deszcz Dzięki za rady! A z tym liftingiem - masz rację - na efekt trzeba chwilę poczekać

  17. #17

    Domyślnie

    Chcialbym jedno pytanie odnosnie wertykulacji:
    Czy po wertykulacji i po nawozeniu mozna ten zryty trawnik potem lekko przewalcowac a potem dopiero podlac ?

  18. #18

    Domyślnie

    Uff ... też juz skończyłem. W zasadzie to 1,5 tygodnia temu.
    Już też lekko skosiłem trawę - mało było.
    Widać że trawnik się rozrasta. Wygląda coraz lepiej. Musze znowu rozsypać nawóz - dawałem mało.. ...
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,
    Chcialbym powtorzyc pytanie odnosnie wertykulacji:
    Co sie robi po i czy wskazane jest walcowanie trawnika po wertykulacji?

  20. #20

    Domyślnie

    Witam,
    Natka do tablicy prosze,) zreszta reszta tez kurka wodna
    Co z tym walowaniem albo i nie po wertykulacji???
    Mowic mi tu prosze....
    Wiem ze po wertykulacji znowu podsypie trawnik piaskiem

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony