dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Iwek
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    772
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie Rozliczenie sprzedaży mieszkania a budowa domu

    Witam,
    Mam dylemat.
    Sprzedaliżmy z mężem mieszkanie zakupione w kwietniu 2009 i sprzedalismy je w sierpniu 2009. Aby nie płacić podatku to podpisaliśmy oświadczenia o wydatkowaniu tych pieniędzy w ciągu 2 lat na budowe domu.

    Mam jednak dylemat, nasz dochód wynosi 210 tysięcy (koszt zakupu mieskzania 330 tyś, sprzedane za 540)> Czy wystarczy, że udowodnię że na nowy dom wydałam 210 tyś czy musze wydać aż 540?
    Znalazałm taki wzór:
    Przychód ze sprzedaży wynosi 540 tys. zł
    Koszt uzyskania przychodu wynosi 330 tys. zł
    Dochód (czyli przychód – koszty) wynosi 210 tys. zł
    Na własne cele mieszkaniowe podatnik zamierza przeznaczyć 400 tys. zł
    Dochód zwolniony z podatku = (330 tys. zł x 400 tys. zł): 540 tys. zł = 244 tys. zł Opodatkowane będzie więc 54 tys. zł dochodu (300 tys. zł – 244 tys. zł) = 54 tys. zł54 tys. zł x 19 proc. = 10 tys. 260 zł


    Dobrze kumam?

    Jak mam przedstawić US ile wydałam na dom - wystaczy zrobić listę faktur VAT i je zsumować?
    I czy jak rozliczam się w ten sposób, czy jednocześnie moge się strać o zwrot Vatu?

    Jestem totalnie zagubiona a czas rozliczenia zbliża się duzymi krokami...

    Może ktos to potafi wytłumaczyć mi jak "krowie na rowie"?
    komentarze

    dziennik+foto

    If life gives you lemons, make lemonade

  2. #2

    Domyślnie

    Żeby nie płacić podatku wydatkować musisz cały przychód uzyskany ze sprzedaży. Podatek płaci się od dochodu ale wydatkować trzeba cały przychód. Jeśli nie masz wydatkowanego calego przychodu to podatek liczysz wg tego wzoru który podałaś. Do rozliczenia z US będziesz musiała przedłożyć pozwolenie na budowę i faktury. Zeby było łatwiej wyliczyć spisz sobie faktury, zwróć tylko uwagę żeby z faktur wliczać tylko materiały i usługi związane z budową. Możesz z tych samych faktur złożyć wniosek o zwrot vat. Termin wydatkowania masz do 31.12.2011r więc jeszcze troche czasu jest

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Iwek
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    772
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Dzięuj bardzo za odpowiedź,
    a mam jeszcze jedno pytanie, czy to wydatkowanie tych 540 tyś to muszę co roku (przez te dwa lata) rozliczać, czy raz a porządnie?
    komentarze

    dziennik+foto

    If life gives you lemons, make lemonade

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iwek Zobacz post
    Dzięuj bardzo za odpowiedź,
    a mam jeszcze jedno pytanie, czy to wydatkowanie tych 540 tyś to muszę co roku (przez te dwa lata) rozliczać, czy raz a porządnie?
    Niczego nie rozliczasz co roku. Wydatkujesz spokojnie do 31.12.2011r. wtedy zliczasz wydatki. Jeśli brakuje to składasz korekty PIT-39 i płacisz podatek. Jesli będziesz mieć wydatkowany cały przychód to czekasz spokojnie na wezwanie US do rozliczenia lub jak chcesz możesz sama zanieść im te paipery celem rozliczenia.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Iwek
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    772
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Bardzo, bardzo dziękuję
    komentarze

    dziennik+foto

    If life gives you lemons, make lemonade

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hiro

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-175
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam

    Podepnę się pod temat, bo może Naan5 będziesz umiał mi podpowiedzieć.

    Otóż Sprzedałem dom, za 360 tys, kredyt za dom wynosił 170 tys i został spłacony przy sprzedaży.
    Rzeczywisty dochód wyniósł mnie 190 tys.

    Czyli wg mojego rozeznania (podpadam pod 10% sprawdzone w US) muszę zapłacić 19 tys podatku do US. US jednak twierdzi, że muszę zapłacić nie 19 tys ale 36 tys ponieważ te 10% liczy się od całej kwoty sprzedaży z uwagi na to, że korzystałem z ulgi odsetkowej. Sęk w tym, że ulga odsetkowa w całości wyniosła maksymalnie 10 tys w ciągu wszystkich lat użytkowania domu. Ja uważam, że co najwyżej US może żadać ode mnie zapłacenia nie 10% od 190 tys, ale 10% od 200 tys licząc rozliczone odsteki. Czyli powinienem zapłacić 20 tys złotych podatku. US jednak upiera się, że korzystając z ulgi odsetkowej automatycznie mam dochód 360 tys zł. Nie obchodzi ich, że 170 tys zostało oddane bankowi i rzeczywisty dochód wynosi 190 tys. Czy US ma rację. Nie lubię być robiony w konia i jeżeli uzyskam tu przynajmniej podstawę, że jestem robiony w konia to pójdę z US na wojnę do sądu. Zresztą chcę i tak porozmawiać z doradcą podatkowym. Jeżeli Naan5 masz o tym pojęcia to bardzo proszę podpowiedz jak wybrnąć z tego tematu.

    Inna sprawa to taka, że: jest dom, który chcę kupić, ale najpierw chcę go wyremontować a dopiero potem kupić. Czy US uzna faktury za remont jeżeli aktualnie nie jest to mój dom, ale jestem w nim zameldowany, czy najpierw muszę być właścicielem, a dopiero potem mogę remontować, aby US uznał remont za rozliczenie przychodu??

    pozdrawiam

    HIRO

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Iwek
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    772
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    naan5 mam jeszcze jedno wązne pytanie.
    Czy do tej kwoty wydatkowanej na noy dom, mogę dołączyć faktury za rzeczy na tzw. terenie przydomowym? Np. ogordzenie posesji, ziemia, bruk itd? Bo ojciec powiedział, że jak oni sie kiedyś budowali to ogród się nie wliczał.

    Dzięki z góry za info
    komentarze

    dziennik+foto

    If life gives you lemons, make lemonade

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał hiro Zobacz post
    Witam

    Podepnę się pod temat, bo może Naan5 będziesz umiał mi podpowiedzieć.

    Otóż Sprzedałem dom, za 360 tys, kredyt za dom wynosił 170 tys i został spłacony przy sprzedaży.
    Rzeczywisty dochód wyniósł mnie 190 tys.

    Czyli wg mojego rozeznania (podpadam pod 10% sprawdzone w US) muszę zapłacić 19 tys podatku do US. US jednak twierdzi, że muszę zapłacić nie 19 tys ale 36 tys ponieważ te 10% liczy się od całej kwoty sprzedaży z uwagi na to, że korzystałem z ulgi odsetkowej. Sęk w tym, że ulga odsetkowa w całości wyniosła maksymalnie 10 tys w ciągu wszystkich lat użytkowania domu. Ja uważam, że co najwyżej US może żadać ode mnie zapłacenia nie 10% od 190 tys, ale 10% od 200 tys licząc rozliczone odsteki. Czyli powinienem zapłacić 20 tys złotych podatku. US jednak upiera się, że korzystając z ulgi odsetkowej automatycznie mam dochód 360 tys zł. Nie obchodzi ich, że 170 tys zostało oddane bankowi i rzeczywisty dochód wynosi 190 tys. Czy US ma rację. Nie lubię być robiony w konia i jeżeli uzyskam tu przynajmniej podstawę, że jestem robiony w konia to pójdę z US na wojnę do sądu. Zresztą chcę i tak porozmawiać z doradcą podatkowym. Jeżeli Naan5 masz o tym pojęcia to bardzo proszę podpowiedz jak wybrnąć z tego tematu.

    Inna sprawa to taka, że: jest dom, który chcę kupić, ale najpierw chcę go wyremontować a dopiero potem kupić. Czy US uzna faktury za remont jeżeli aktualnie nie jest to mój dom, ale jestem w nim zameldowany, czy najpierw muszę być właścicielem, a dopiero potem mogę remontować, aby US uznał remont za rozliczenie przychodu??

    pozdrawiam

    HIRO
    No i US ma rację. W ustawie o podatku dochodowym jest jasno i wyraźnie napisane, że jeśłi ktos korzystał z ulgi odestkowej to w ogóle nie można mu zaliczyć spłaty kredytu jako wydatku mieszkaniowego. nawet gdybyś w uldze odsetkowej odliczył tylko 1 zł to i tak nie mógłbyś pieniedzy wydatkować na spłate kredytu. I tu nie ma sensu dyskutować z US bo przepis jest jasny nie pozostawia wątpliwości interpretacyjnych. W razie czego przegrałbyś w każdej instancji. Jedynym rozwiązaniem byłoby złożenie korekt zeznań rocznych, w których odliczałeś ulgę odsetkową i zrezygnowanie z tej ulgi. wtedy spłatę kredytu będzie można uznać.

    Wydatki musisz ponieść na własny cel mieszkaniowy a to oznacza że w momencie ponoszenia wydatków musisz być właścicielem.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iwek Zobacz post
    naan5 mam jeszcze jedno wązne pytanie.
    Czy do tej kwoty wydatkowanej na noy dom, mogę dołączyć faktury za rzeczy na tzw. terenie przydomowym? Np. ogordzenie posesji, ziemia, bruk itd? Bo ojciec powiedział, że jak oni sie kiedyś budowali to ogród się nie wliczał.

    Dzięki z góry za info
    Odliczyć można tylko rzeczy związane z samym budynkiem. A więc teren posesji, ogrodzenia, chodniczki, ogród itd.. nie wchodzi.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Iwek
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    772
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Naan5 pomożesz mi jeszcze?

    Mam już wszystko dokładnie obliczone:
    1. Przychód ze sprzedaży 540000
    2. Koszty uzyskania przychodu 334289,80
    3. Dochód 205710,20
    4. Wydatki na poprawę sytuacji:
    2009 rok - 150052,51
    2010 rok - 288355,88
    2011 rok - 18779,04

    i co dalej? bo jakoś nie wiem
    komentarze

    dziennik+foto

    If life gives you lemons, make lemonade

  11. #11

    Smile

    Cytat Napisał Iwek Zobacz post
    Naan5 pomożesz mi jeszcze?

    Mam już wszystko dokładnie obliczone:
    1. Przychód ze sprzedaży 540000
    2. Koszty uzyskania przychodu 334289,80
    3. Dochód 205710,20
    4. Wydatki na poprawę sytuacji:
    2009 rok - 150052,51
    2010 rok - 288355,88
    2011 rok - 18779,04

    i co dalej? bo jakoś nie wiem
    No to zaczynamy liczyć

    (205710,20 x 457187,43)/540000=174163,18

    205710,2-174163,18=31547 x 19%= 5994

    Czyli masz do zapłaty 5994 zł. Jeśli juz zakończyłeś wydatkowanie to składasz szybko korektę PIT-39 i wpłacasz 5994 zł z odsetkami liczonymi od dnia 30.04.2010r.

  12. #12

    Domyślnie

    w 2009 roku zakupilam mieszkanie za 300tys w 2011 sprzedalam za 349tys, kwote ta chce przeznaczyc na budowe domu, wiem ze musze zlozyc PIT 39, czy ktos moze mi wytlumaczyc co nalezy wpisac w rubryce 22 "koszty uzyskania przychodu"? w 23 "suma odpisów amortyzacyjnych"

    czy na budowe musze wydac całosc kwoty czy tylko róznice?
    edit juz doczytalam ze calość

    ile zaplace podatku, jesli przeznaczę 300tys na budowe?
    Ostatnio edytowane przez aksamitka ; 17-09-2011 o 11:37
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    w 2009 roku zakupilam mieszkanie za 300tys w 2011 sprzedalam za 349tys, kwote ta chce przeznaczyc na budowe domu, wiem ze musze zlozyc PIT 39, czy ktos moze mi wytlumaczyc co nalezy wpisac w rubryce 22 "koszty uzyskania przychodu"? w 23 "suma odpisów amortyzacyjnych"

    czy na budowe musze wydac całosc kwoty czy tylko róznice?
    edit juz doczytalam ze calość

    ile zaplace podatku, jesli przeznaczę 300tys na budowe?
    w rubryce 22 wpisujesz kwotę za którą kupiłaś (+koszty aktu notarialnego oraz jeśli od dnia zakupu do dnia sprzedaży robiłaś remont w mieszkaniu i posiadasz faktury vat na materiały i usługi to też możesz je doliczyć w koszty), w 23 nic. Tak, wydatkować trzeba całą kwotę. Jeśli przeznaczysz na budowę 300 tyś to zapłacisz 1307 zł podatku.

    Ale jeszcze zapytam czy w okresie posiadania robiłaś tam remont? U ciebie dochód wynosi 49tyś, jeśli miałabyś faktury na remont mieszkania (ale nie na jego wyposażenie) na kwotę powyżej 49 tyś to koszty uzyskania przychodu byłyby wyższe niż przychód ze sprzedaży. w takiej sytuacji podatek wynosi 0 i nie trzeba wydatkować przychodu na cele mieszkaniowe.

  14. #14

    Domyślnie

    niestety nie robiłam remontu

    dziękuje bardzo za odpowiedz

    koszty aktu notarialnego to podatek 2%+ wpisy do księgi + wynagrodzenie notariusza?

    jeżeli okaże się ze nie wydam 349tys na cele budowlane w ciągu 2 lat ( czyli do końca 2013?) tylko mniej to podatek trzeba zapłacić z odsetkami? za jaki okres?

    jezeli odrazu zaznacze ze wydam 300tys i zaplace podatek, to jezeli sie okaze ze wydam 349tys i zrobie korekte PIT to US zwraca mi ten podatek?

    czy wyposażenie( kuchnia, meble, itp) budowanego domu tez się liczy, czy tylko robocizna i materiały ( które?)
    Ostatnio edytowane przez aksamitka ; 17-09-2011 o 19:20
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    niestety nie robiłam remontu

    dziękuje bardzo za odpowiedz

    koszty aktu notarialnego to podatek 2%+ wpisy do księgi + wynagrodzenie notariusza?

    jeżeli okaże się ze nie wydam 349tys na cele budowlane w ciągu 2 lat ( czyli do końca 2013?) tylko mniej to podatek trzeba zapłacić z odsetkami? za jaki okres?

    jezeli odrazu zaznacze ze wydam 300tys i zaplace podatek, to jezeli sie okaze ze wydam 349tys i zrobie korekte PIT to US zwraca mi ten podatek?

    czy wyposażenie( kuchnia, meble, itp) budowanego domu tez się liczy, czy tylko robocizna i materiały ( które?)
    1. koszty aktu to wszystko co masz wymienione na końcu aktu lub to co masz na fakturze od notariusza
    2. jeśli nie wydasz całego przychodu to podatek trzeba zapłacić z odsetkami liczonymi od terminu płatności podatku czyli w twoim wypadku od 30.04.2012 do dnia w którym zapłacisz
    3. możesz odrazu od jakiejś części zapłacić podatek. jeśli wydasz więcej niż pierwotnie zadeklarujesz to potem składasz korektę pit-39 z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i dostaniesz zwrot
    4. zaliczyć można tylko usługi i materiały związane z samym budynkiem, a więc w przypadku budowy nie zaliczysz do wydatków: ogrodzenia, bramy wjazdowej, furtki, terenu posesji (chodniki, podjazdy...), nie zaliczysz wyposażenie domu czyli np: mebli, sprzętów typu pralka, lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa, dywanów, żyradnoli, karniszy, żaluzji, rolet (chyba, że zewnętrzne antywłamaniowe), nie odliczysz też żadnych narzędzi np: młotki, pędzle, wiertarki, betoniarki.....

  16. #16

    Domyślnie

    dzięki!

    a ile wynoszą odsetki i jak je liczyć?
    czy wraz z korekta PIT muszę składać kopie faktur? czy czekać jak ewentualnie US mnie bedzie wzywał?

    ciekawe jak często wzywa na kontrolę.....

    a jak sie ma zwrot VAT do wydania przychodu ze bycia?
    Ostatnio edytowane przez aksamitka ; 18-09-2011 o 07:46
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    dzięki!

    a ile wynoszą odsetki i jak je liczyć?
    czy wraz z korekta PIT muszę składać kopie faktur? czy czekać jak ewentualnie US mnie bedzie wzywał?

    ciekawe jak często wzywa na kontrolę.....

    a jak sie ma zwrot VAT do wydania przychodu ze bycia?
    odsetki się zmieniają więc najlepiej znajdź sobie w necie jakiś kalkulator podatkowy i sprawdź. Czy cię wezwą do weryfikacji to zależy od twojego US. W moim wzywamy wszystkich. Nawet jak jest dużo sprzedaży to poprostu angażuje się innych pracowników ale ani jedna sprzedaż nie może pozostać niezweryfikowana.

    Ogólnie do korekty pit nie musisz składać żadnych dokumentów ale jeśli złożysz też wniosek o stwierdzenie nadpłaty to wtedy możesz odrazu dołączyć. W przeciwnym razie US wezwie o ich dostarczenie żeby sprawdzić czy wniosek o stwierdzenie nadpłaty jest zasadny.

    zwrot różnicy vat nie ma tu nic o rzeczy. Możesz złożyć wniosek vzm-1, a potem do sprzedaży zaliczyć całe kwoty brutto z faktur. jedno nie koliduje z drugim.

  18. #18

    Domyślnie

    naan5 dziękuje bardzo

    czy wniosek o stwierdzenie nadpłaty to jest jakiś druk ?
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    naan5 dziękuje bardzo

    czy wniosek o stwierdzenie nadpłaty to jest jakiś druk ?
    nie ma. piszesz poprostu na kartce: proszę o zwrot nadpłaconego podatku w kwocie ... zł wynikającego z korekty pit-39 za rok 2011. Pamiętaj , że do korekty pit zawsze trzeba załączyć wyjasnienie dlaczego ją składasz np: dlatego, że wydatkowałaś na cele mieszkaniowe wiecej niż zadeklarowałaś w I deklaracji.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Iwek
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    772
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    naan Dziekuję bardzojeszcze nie skończyliśmy wydatkowania, mamy na to czas do końca roku, mam nadzieję że jeszcze jakieś faktury uzbieram.

    Ale mam pytanie, bo jeszcze okazało się że o nim zapomniałam.
    Co z kosztem działki ??? W moim przypadku jest tak: umowę przedwstepną sprzedaży m (notarialną) podpisaliśmy na początku sierpnia - pan wpałacił zaliczkę 20.000 - a działkę za 100.000 kupiliśmy w połowie sierpnia (czyli przed ostateczną sprzedażą mieszkania ale już po podpisaniu wstepnej umowy), a pieniądze na koszt działki zostały pożyczone od ojca.) Czy w takim przypadku możemy doliczyć koszt zakupu działki do wydatków ??? Bo jeśli tak to już byśmy przekroczyli kwotę 540 tyś i mieli podatek z głowy. Tylko czy jest to zgodne z prawem podatkowym?
    Ostatnio edytowane przez Iwek ; 19-09-2011 o 12:27
    komentarze

    dziennik+foto

    If life gives you lemons, make lemonade

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony