dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lazarus

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    5

    Domyślnie Projekt wentylacji - położenie anemostatów

    Ze względów ekonomicznych jestem zmuszony do samodzielnego wykonania instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła.
    Zanim na dobre zabiorę się za projektowanie muszę określić w których miejscach umieszczone będą anemostaty.

    Na załączonym obrazku narysowany "na szybko" rzut mojego domu - budynek parterowy z poddaszem nieużytkowym.
    Zaznaczone zielone i czerwone punkty (kółka) to otwory, które mam pozostawione w stropie przez budowlańców i te mogą chyba zostać tak jak są. Nie bardzo jednak wiem, w którym miejscu umieścić nawiew w salonie i wywiew w kuchni.
    W tej właśnie kwestii chciałbym prosić o pomoc.

    Zastanawiam się również nad następującymi zagadnieniami:
    - czy umieszczać w salonie dodatkowo anemostat wywiewny
    - czy umieszczać nawiew w wiatrołapie
    - czy garaż "wpinać" do systemu went. mechanicznej, czy wentylować grawitacyjnie

    (obrazek w wyższej rozdzielczości można zobaczyć tu: http://rit.vel.pl/images/ls_img/rzut.png )
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_rzut3.png
Wyświetleń:	1151
Rozmiar:	5,4 KB
ID:	47979  
    Ostatnio edytowane przez lazarus ; 15-03-2011 o 12:11 Powód: załacznik po przeskalowaniu przez forum nie był czytelny

  2. #2

    Domyślnie

    Powiem Ci jak ja mam to u siebie zaprojektowane, może trochę naświetlę tym sposobem temat.
    1. W salonie 36 m2 mam dwa nawiewy fi125 w przeciwległych rogach. Jak cię stać, to do drugiego możesz założyć siłownik i otwierać (jak to powiedział projektant) jak będzie duża impreza.
    2. Wiatrołap mam wyłączony z wentylacji dlatego, że drzwi z wiatrołapu do domu chciałem mieć szczelne, żeby w zimie nie "ciągnęło" zimnem. Szczelne drzwi - nie można wentylować mechanicznie.
    3. Nie wiem czy będzie sens wentylować garaż. Raczej tam zimniej niż w domu więc zysk niewielki, dodatkowe ilości rur (koszt), większy reku. Ja nie wiedzę sensu, ale są tu lepsi specjaliści. Poczekaj jeszcze na ich opinię.

  3. #3

    Domyślnie

    garażu nie polecam wpinać do wm, lepiej zrobić mu zwyczajne dziury bo kominów nie trzeba, szkoda kasy na grzanie, na dokładkę użytkowanemu samochodowi grzany garaż szkodzi
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Mam dwa nawiewy w salonie jeden w małym pokoju,w wiatrołapie. Wyciąg w łazience, pralni, kuchni. Czyli trzy nawiewy, trzy wywiewy. Otwory zrób dalej od ścian. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał aadamuss24 Zobacz post
    Otwory zrób dalej od ścian. pozdr adam
    A mnie powiedział projektant, że nawiewy najlepiej w rogach sufitu przy ścianach zewnętrznych domu (czyli przy ścianach)

  6. #6

    Domyślnie

    Przy ścianach - to pojęcie względne..
    10 czy 120 cm
    Daj 15 cm będzie oki ( oczywiście jeśli masz takie możliwości )

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Przy ścianach - to pojęcie względne..
    10 czy 120 cm
    Daj 15 cm będzie oki ( oczywiście jeśli masz takie możliwości )
    Nie wiem, czy różnica centymetrów ma jakieś znaczenie. Dasz zaraz przy ścianie - ok, dasz pół metra - też nic złego się nie stanie. Strumień powietrza nie spory zasięg.

  8. #8

    Domyślnie

    Chodzi także o estetykę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Chodzi także o estetykę.
    Ależ oczywiście, o tym nie pisałem, bo każdy ma inne warunki wmontowania kanałów. U mnie np. kanał idzie przez całą sypialnię a anemostat jest na jego końcu około 10cm od ściany. W całym kanale będą zamontowane małe diodowe punktowe światełka. Ale z wykorzystaniem takich kanałów to już jest wolna amerykanka - jak kto woli.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Pomieszczenia P1;P2 - nawiewy mogą być;
    pomieszczenia P3;P4;P5 - źle rozmieszczone nawiewy, zresztą podobnie jak wszystkie wywiewy.
    Anemostaty powinny być umieszczone w pomieszczeniu po przekątnej, jak najdalej od drzwi, tak aby struga powietrza opływała całe pomieszczenie.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Pomieszczenia P1;P2 - nawiewy mogą być;
    pomieszczenia P3;P4;P5 - źle rozmieszczone nawiewy, zresztą podobnie jak wszystkie wywiewy.
    Anemostaty powinny być umieszczone w pomieszczeniu po przekątnej, jak najdalej od drzwi, tak aby struga powietrza opływała całe pomieszczenie.
    Zgadzam się z przedmówcą. A dlaczego nie masz nawiewu w salonie?
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy - Albert Einstein

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arwent

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-601
    Posty
    25

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o anemostaty nie ma znaczenia czy one będą w rogach czy na środku (chyba ze są dwa w salonie to najlepiej w przeciwległych rogach) wystarczy że drzwi będą z mikrowentylacją i cyrkulacja powietrza będzie zachowana niezależnie od położenia anemostatów (ale oczywiście nie można dawać obok siebie nawiewów i wyciągów zbyt blisko siebie) pozdrawiam

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    U mnie anemostaty są w odległości ok. 1 m od ścian, bo, jak stwierdził instalator, mniejsza odległość powodowała by brudzenie tychże ścian.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arwent

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-601
    Posty
    25

    Domyślnie

    brudzenie?? z jakiego powodu?? rekuperator między czerpnią a nawiewem ma 2 filtry, które nie przepuszczą żadnego kurzu ani brudu. Anemostaty mogą być nawet 5 cm od ściany ( nawet białego koloru), więc podejrzewam że monter tak powiedział żeby było jemu wygodnie a nie przejmował się Pana komfortem wizualnym. pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    może chłopu pomieszało się ogrzewanie nawiewne z wentylacą
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony