dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie ZYWOPŁOT Z WIĄZU SYBERYJSKIEGO (Ulmus pumila) - opinie, sadzenie, pielęgnacja

    Czy ktoś to ma? Wie "z czym się to je"?
    W sieci praktycznie nie ma nic na ten temat oprócz 2 miejsc gdzie jest sprzedawany. W jednym na opisany jako cudowny a w drugim nie bardzo potrafią odpowiedzieć na moje pytania. Z opisów wynika, że jest tak cudowny, że aż strach nie sadzić
    Zależy mi na czymś mało wymagającym, szybko rosnącym i co będzie w stanie wytrzymać dużą ilość wody na wiosnę/jesień oraz pełne słońce w lato (wschód i południe).

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    no właśnie też szukam informacji o tym wiązie, co to za cudak? czy nie będzie z tym później problemów jak z rdestem sachalińskim?

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    Wiem wszystko o tym żywopłocie, jeśli jesteś zainteresowany wpadnij do mnie a wszystko Ci powiem, po nicku trafisz Poza tym jak rozumiem już byłeś u mnie

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,
    Wiem wszystko o tym żywopłocie, jeśli jesteś zainteresowany wpadnij do mnie a wszystko Ci powiem, po nicku trafisz

  5. #5

    Domyślnie wiąz turkiestanu

    mam zamiar założyć żywopłot ja w tytule wiąz turkiestanu
    - jakie odleglości między sadzonkam
    - ile sadzonek na szerokość
    -jaka ziemia, co lubi
    Chcialbym żeby był dość gęsty, bedzie zasłaniał od zbyt ciekawskiego sąsiada

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ocia79

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    901
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie Wiąz Turkiestanu

    Witam,

    mam pytanie odnośnie wiązu.
    Planuję żywopłot- podoba mi sie żywopłot z Tawuły szaro-zielonej. Dzisiaj przez przypadek trafiłam na informacje na temat cudownego żywopłotu - wiąz Turkiestanu.Ma bardzo dużo zalet szybko rośnie,fajne się zagęszcza, małe wymagania co do gleby.Zauważyłam, że jest mało popularny.Mało zdjęć, informacji.Czy ktoś wie dlaczego?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    szosiu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polanica Zdrój
    Posty
    194

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Ja również jestem zainteresowany tym wiązem, niestety z przyczyn niezaleznych odemnie nie moge zasadzic na jesień. Dlatego mam pytanie, co do przycinania wiosennego. Gdy sadzimy na jesien to wiosną obcinamy sadzonki na 10-15 cm wysokości, a gdy sadzę na wiosnę to odrazu po zasadzeniu mam obcinac czy trzeba odczekac jakis czas??? Drugie pytanie, jak gesto sadzić, tu piszą http://www.cudowny-zywoplot.pl/ ze co 25cm ale to chyba za rzadko co nie?? I ostatnie pytanie czy, ta roślina kwitnie, jesli tak to poproszę o jakis zdjęcia itp.


    STARKL - ogrodnik - weź chłopie podziel sie troche swoją wiedzą, to jest temat nie do zarabiania pieniedzy tylko do dzielenia sie wiedzą


    pozdrawiam

    szosiu
    Ostatnio edytowane przez szosiu ; 11-10-2011 o 13:22

  8. #8

    Domyślnie

    Kupiłem wiąz i zacząłem sadzić na jakiś tydzień przed Świętami Wielkanocnymi 2011. Sadziłem w dwóch rzędach, jak w instrukcji na stronach cudownego żywopłotu (korzystałem z wersji angielskiej bo tam są też obrazki - średnio 9 roślinek na metr http://www.wonderhedge.co.uk/ultetes.htm). Zaraz po posadzeniu przyciąłem na 10-15 cm. Glebę mam raczej średnią (chociaż specjalistą nie jestem), wiem, że dwuletnie czereśnie nadal są małe i w tym roku prawie nic nie urosły.
    Generalnie roślinki dość szybko ruszyły. Niestety wiosna i początek lata były bardzo mokre a mam delikatne spadki właśnie na brzegach działki. Co oznacza, że były momenty kiedy żywopłot stał w wodzie. No i w zasadzie prawie przestał rosnąć, liście zaczęły robić się żółte. Co ciekawe, tam gdzie było wyżej (mam taki odcinek) nic się nie działo i pięknie rósł. Do tego stopnia, że kilka razy go przycinałem (skracałem do około metra wysokości), ostatni raz mocno w październiku (na jakieś 50 cm, nie wiem czy nie za bardzo). Najładniejsze sztuki mają teraz główny pęd grubości palca a przecież przy sadzeniu były cieńsze od ołówka (kupiłem w sklepie STARKL bo tam był tańszy).
    Oczywiście mamy teraz prawie zimę i żywopłot kiepsko wygląda bez liści. No, ale to są uroki liściastych.

    Jak ktoś będzie zainteresowany to pytać w temacie plus info na PW bo coś powiadomienia nie działają. A zaglądam tu rzadko. Niestety nie mam zdjęć, ale jak będzie zainteresowanie to na wiosnę jak zacznie rosnąć (mam nadzieję) to mogę jakieś wrzucić.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Matskocz

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-090
    Dzielnica
    Śrd
    Posty
    63

    Domyślnie

    zaciekawiliście mnie tym tematem...jednak strasznie malo informacji na jego temat można znaleźć, na pierwszy rzut oka wygląda to na jakiś przekręt :/

  10. #10

    Domyślnie

    podbijam wątek bo ciekawi mnie ten wiąz... Czy on też choruje na to holenderskie paskudztwo? http://slownik.ekologia.pl/116_Encyk...oba_wiazu.html

  11. #11

    Domyślnie Wiąz Turkiestanu - nie przekręt :)

    Cytat Napisał Matskocz Zobacz post
    zaciekawiliście mnie tym tematem...jednak strasznie malo informacji na jego temat można znaleźć, na pierwszy rzut oka wygląda to na jakiś przekręt :/
    - nie jest wiecznie zielony, liście na zimę opadają, jego wzrost jest bardzo bujny, a gęstość gałązek w końcowej wielkości płotu jest dostateczna, aby w chłodnych miesiącach pełnił swoją ochronną funkcję
    - roślina jest wytrzymała i nie wymaga szczególnej pielęgnacji
    - wystarczy jej jakakolwiek wystarczająco drożna gleba
    - wymagania na wilgoć są na średnim poziomie
    - regularne podlewanie jest potrzebne po zasadzeniu jeszcze zanim roślina dobrze zakorzeni się
    - zaadoptowanie w miejscu zasadzenia pozwoli żywopłotowi przetrwać i długotrwale suche lato
    - roślina w swej dorosłości może rosnąć wolniej, jeśli ograniczymy jej dostęp do wody
    - w przypadku jeśli chcemy, aby żywopłot rosną szybciej musimy regularnie podlewać
    - miejsce uprawy nie może być wodniste lub bagniste
    - roślina rośnie bardzo bujnie, roczny przyrost sięga od 1,2 m do 1,8 m a przy tym bogato rozgałęzia się
    - żywopłot spełniający swą rolę możemy wyhodować w krótkim czasie
    - roślinę można rozmnażać poprzez rozszczepianie
    - sadzić można w jednym rzędzie w odległości sadzonek 30 cm
    - można sadzić i dwu rzędach, odległość sadzonek od siebie powinna wynosić 30 – 40 cm, natomiast odległość między rzędami 25 – 30 cm w ten sposób uzyskacie gęsty żywopłot w bardzo krótkim czasie
    - podczas sadzenia należy skrócić sadzonki na ok. 15 cm, aby doszło do rozrostu gałązek i gęstnienia żywopłotu już od najniższych pięter
    - dostateczna odległość zasadzonej rośliny od sąsiedniego płotu jest wymagana, dlatego że musi brać pod uwagę sytuację, że będziemy chcieli przycinać gałązki i będziemy potrzebować wolny dostęp z każdej strony
    - dla wygodnego dostępu zalecamy odległość następnej rośliny chociaż 1,5 m
    - żywopłot formuje się bardzo łatwo i przetrwa nawet najgłębsze cięcia
    - iście są drobne i dlatego należy roślinę utrzymywać w odpowiednim kształcie, aby cały czas był atrakcyjny

  12. #12

    Domyślnie

    Zima odpuszcza i żywopłocik ruszył. Nawet tam gdzie w lato były problemy bo stał w wodzie. Ba, stał w wodzie nawet pod koniec tej zimy, kiedy śniegi puściły. Ale wszędzie widać pączki, byle tylko nie było deszczowej wiosny. Jestem dobrej myśli

  13. #13

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    a i ja się mogę pochwalić swoim młodziutkim żywopłotem
    zdjęcia wrzucę niebawem jak chcecie oczywiście

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    znalazłem zdjęcie ale z bardzo wczesnej wiosny - posadzony na jesieni ,
    jutro postaram się zrobić lepsze ujęcie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20120328254.jpg
Wyświetleń:	5555
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	114404

  16. #16

    Domyślnie roczny wiąz turkiestanu

    Zgodnie z życzeniem zamieszczam zdjęcia. Od razu widać gdzie żywopłot stał w wodzie. A ostatnie zdjęcie pokazuje jaką grubość miała "sadzonka" po jesiennym cięciu. To było mocne przycięcie (siatka, którą widać na zdjęciu, ma wysokość ok 1,2m. )
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zywoplot 1.jpg
Wyświetleń:	5044
Rozmiar:	102,1 KB
ID:	114780   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zywoplot 2.jpg
Wyświetleń:	4187
Rozmiar:	101,0 KB
ID:	114781   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zywoplot 3.jpg
Wyświetleń:	4044
Rozmiar:	102,6 KB
ID:	114782   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zywoplot 4.jpg
Wyświetleń:	4231
Rozmiar:	69,9 KB
ID:	114783  
    Ostatnio edytowane przez spiochu ; 07-05-2012 o 15:11

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    o to tutaj miałem wrzucić swoje fotki
    zapomniałem w jakim poście i wrzuciłem do siebie
    ale naprawię to teraz

    mój tez ma rok i ok 70 cm wysokości , no i nie stał w wodzie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20120505430.jpg
Wyświetleń:	4593
Rozmiar:	102,6 KB
ID:	114803

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20120505431.jpg
Wyświetleń:	3860
Rozmiar:	104,2 KB
ID:	114804

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    shenila

    Zarejestrowany
    May 2012
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam

    Posadziłam krzaczki w pod koniec października 2011, nie przycinałam ich jeszcze, nie wiem czy powinnam, wiosną zaczęły pojawiać się pączki, trudno mi uwierzyć żeby krzaczki urosły w tym roku na 1,5 metra, na razie się zazieleniły ale nie specjalnie rosną w górę, czy ktoś wie czy powinnam je teraz przyciąć. Napiszę jak się mają za kilka miesięcy. Sama jestem ciekawa

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    każdy liściasty gatunek żywopłotowy przycina się nisko po posadzeniu, by się zagęścił.

  20. #20

    Domyślnie

    Moim skromnym zdaniem - przytnij na długość około 10-15 cm, dobrze mu to zrobi.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony