dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Instlacja TV + SAT w całym domu

    do usunięcia
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 07-06-2017 o 17:35

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    1 - polecam przeanalizowanie schematów ze strony np. www.dipol.com.pl
    2 - 3 kable (koncentryczne) do każdego gniazda to za dużo. Urządzenie zwane multiswitch'em potrafi "włożyć" w jeden kabel sygnał TVSAT, TV naziemna oraz sygnał radiowy. Więc dwa kable koncentryczne do jednego pomieszczenia zamykają temat oglądania i nagrywania.
    3 - za podział sygnału z jednego kabla na poszczególne urządzenia odpowiedzialne jest specjalne gniazdo, z odpowiednimi filtrami ( np. takie http://www.dipol.com.pl/gniazdo_konc...vr_R694140.htm - choć to konkretne umożliwia wprowadzenie dwóch kabli koncentrycznych, drugi do nagrywarki PVR)
    4 - nad dach dajesz 4 kable do anteny TVSAT (lub wielokrotność 4-rech kabli jeżeli chcesz mieć więcej satelitów, np. Hotbird i Astra)
    5 - kable od anteny idą do multiswitch'a. To urządzenie musi być "pod dachem" i musi mieć zasilanie (naturalnym miejscem jest strych). Od tego urządzenia ciągniesz kable do poszczególnych pokoi (w topologi "gwiazdy")
    6 - do multiswich'a musisz też doprowadzić sygnał TV naziemnej / radia. Uwaga, często bywa tak że taka antena może być śmiało zamontowana na strychu pod dachem. Warto przetestować (antena jako taka jest moim zdaniem średnio urodziwa i estetyki dachowi nie dodaje).
    7 - komin to nie jedyne możliwe miejsce do zamontowania anteny TVSAT. Moim zdaniem jest to jedno z najgorszych miejsc, warto kreatywnie pokombinować (u mnie akurat krawędź balkonu - genialny dostęp gdy np. trzeba antenę oczyścić z lepkiego śniegu).
    8 - skrętka - jak najbardziej warto dać w okolicy przyszłego TV. Natomiast jako punkt centralny sugerował bym jednak nie dekoder NC+ a jakiś router / switch (choć fizycznie może to być dokładnie to samo miejsce). Multiroom spokojnie sobie na takiej konfiguracji poradzi, a dodatkowo będziesz miał wszędzie dostęp do sieci (zarówno LAN jak i internet). Prawie każdy nowy telewizor ma funkcjonalność DLNA. Wyobraź sobie że wszystkie swoje media trzymasz na jednym wspólnym dysku sieciowym i masz do niego dostęp z każdego TV w domu... I już nie trzeba latać po domu z USB aby obejrzeć film czy zdjęcia z wakacji, TV "zassie" sobie to samodzielnie. Podobnie muzyka, zasoby można dzielić dowolnie. No i wcale nie jest to jakoś wyjątkowo drogie.
    9 - skrętki dał bym w osobnych puszkach. Nie ma co "kitrać" w te same gniazda co koncentryki, a ściany myślę że nie zabraknie

  3. #3

    Domyślnie

    No to może szybciej przeanalizuj kablowy sygnał, szczególnie że nie wiadomo nic o internecie.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,
    Proszę o informację - chciałbym położyć po 2 kable koncentryczne do pomieszczenia, sygnał wychodzący od multiswicha, i teraz mam pytanie - multiswich łączy sygnał DVB i SAT i można za pomocą jednego kabla i specjalnego gniazda uzyskać na końcu rodzielenie sygnału do odpowidnich wtyków. Natomiast co będzie jeśli wykorzystam te 2 kable i jeden podłączę do dekodera sat a drugi podłączę do tv bez wykorzystania gniazda z filtrami - czy będę odbierał odpowiednie sygnały ? Moje pytanie nasuwa się poniewaź gniazda z rozgałęznikami tv/sat są dość kosztowne, i myślałem sobie aby zakupić :"gniazdo końcowe" ale takie ślepe, w zaślepce wycinam otwór na przewód i w miarę potrzeby przedłużam przewód do odbiornika ?
    Natomiast:
    "9 - skrętki dał bym w osobnych puszkach. Nie ma co "kitrać" w te same gniazda co koncentryki, a ściany myślę że nie zabraknie" - czy jest jakieś techniczne zalecenie aby nie wkładać koncentryka i skrętki utp do jednej np. podwójnej puszki ?

    PK.

  5. #5

    Domyślnie

    W domowych instalacjach nie ma to znaczenia, można wszystko umieszczać przy sobie. Koncentryki i skrętki warto włożyć do oddzielnych puszek, bo bardzo ciężko jest to potem podłączyć (koncentryki są dosyć sztywne), poza tym wiodący producenci osprzętu mają w ofertach oddzielne gniazda antenowe i oddzielne RJ45, takie wszystko w jednym to raczej wynalazki.
    Oczywiście wszystkie te puszki mogą być obok siebie, we wspólnej ramce. Jeśli to zabudowa KG i szerokie puszki wielokrotne, to też nie ma problemu.

    Co do pominięcia gniazda, to można tak zrobić, ale jeśli dekoder SAT będzie potrzebował dwóch przewodów, to bez gniazda się nie obejdzie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    W domowych instalacjach nie ma to znaczenia, można wszystko umieszczać przy sobie. Koncentryki i skrętki warto włożyć do oddzielnych puszek, bo bardzo ciężko jest to potem podłączyć (koncentryki są dosyć sztywne), poza tym wiodący producenci osprzętu mają w ofertach oddzielne gniazda antenowe i oddzielne RJ45, takie wszystko w jednym to raczej wynalazki.
    Oczywiście wszystkie te puszki mogą być obok siebie, we wspólnej ramce. Jeśli to zabudowa KG i szerokie puszki wielokrotne, to też nie ma problemu.

    Co do pominięcia gniazda, to można tak zrobić, ale jeśli dekoder SAT będzie potrzebował dwóch przewodów, to bez gniazda się nie obejdzie.
    Co do puszek, to chciałem stosować wielokrotne puszki pod ramki, gdzie mógłbym w potrójnej ramce umieścić np. podwójne rj45 oraz 2x tv/sat/r.
    Co do pominięcia gniazd z filtrami, to oczywiście jeśli w salonie planuję dekoder sat z możliwością nagrywania plus dvb-t oraz jeden przewód rezerwa to wówczas położyłbym 4 przewody do tzw ślepych puszek bez specjalnych gniazd z filtrami.....

    PK

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr-kaczor Zobacz post
    Witam,
    ...Natomiast co będzie jeśli wykorzystam te 2 kable i jeden podłączę do dekodera sat a drugi podłączę do tv bez wykorzystania gniazda z filtrami - czy będę odbierał odpowiednie sygnały ? Moje pytanie nasuwa się poniewaź gniazda z rozgałęznikami tv/sat są dość kosztowne, i myślałem sobie aby zakupić :"gniazdo końcowe" ale takie ślepe, w zaślepce wycinam otwór na przewód i w miarę potrzeby przedłużam przewód do odbiornika ?
    Witam
    Prawidłowo każdy przewód powinien być zakończony dedykowanym gniazdem, zachowasz tym sposobem prawidłową impedancję falową, odpowiednie filtry wycinają/przepuszczają sygnał do docelowych głowic. Skutki braku takiego gniazda mogą być trudne do przewidzenia, być może nie zauważysz żadnych problemów, równie dobrze nie uzyskasz obrazu, lub będzie on zakłócany.
    Tańszym wyjściem z sytuacji byłoby zastosowanie sumatorów RTV/SAT, o ile będzie możliwość zamontowania ich wewnątrz puszki.
    Pzdr

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    Witam
    W najbliższym czasie czeka mnie polożęnie instalacji lan i rtv-sat
    W domu rodzinnym gdzie nie było dedykowanych gniazd rtv-sat tylko od anteny szedł kabel bezpośrednio do odbiornika nie było problemu (z jego rozdzieleniem także).
    Jednakże prawidłowe położenie kabli które później będą zatynkowane nasuwa mi pewne wątpliwości/problemy aby wykonać to bezbłędnie.

    Przeglądałem schematy z Dipol-a ale proszę o poradzenie mi w poniższym:
    1. Czy wymagana jest antena tv aby móc oglądać sygnał naziemnej telewizji? Jeśli mam antene sat to od niej przecież też mogę podpiąć dekoder dvb-t
    2. Do pokoi chce mieć podciągnięte kable tak aby docelowo móc korzystać na dekoderze sat z nagrywania i oglądania innego programu ( 2 kable do dekodera) - czy w takim przypadku do gniazdka doprowadzone muszą być 2 przewody czy wystarczy 1, a gniazdko z dwoma wyjściami sat? co wówczas z wyjściem tv?

    Docelowo chciałbym mieć przynajmniej 3 pokoje w których wg potrzeb podepnę (dajmy na to max) 3 dekodery z możliwością nagrywania i oglądania choć niewykluczone że bedzie tam tylko dekoder dvb-t.
    Co mi jest potrzebne? Multiswitch? zwrotnica? gniazdka 2x sat +tv?

    PS. I jak to jest z kablem LAN? Do puszki z 2 wyjściami musze dać 2 przewody czy wystarczy jeden? (jakie wtedy są ograniczenia?) Podlącze do takiego gniazdka komputer i np dekoder na pełnej funkcjonalności?

    Im więcej czytam tym więcej pytań mi się nasuwa - proszę o porade.
    dziekuje.
    Ostatnio edytowane przez krislord ; 14-03-2014 o 07:57

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    Witam
    W najbliższym czasie czeka mnie polożęnie instalacji lan i rtv-sat
    W domu rodzinnym gdzie nie było dedykowanych gniazd rtv-sat tylko od anteny szedł kabel bezpośrednio do odbiornika nie było problemu (z jego rozdzieleniem także).
    Jednakże prawidłowe położenie kabli które później będą zatynkowane nasuwa mi pewne wątpliwości/problemy aby wykonać to bezbłędnie.

    Przeglądałem schematy z Dipol-a ale proszę o poradzenie mi w poniższym:
    1. Czy wymagana jest antena tv aby móc oglądać sygnał naziemnej telewizji? Jeśli mam antene sat to od niej przecież też mogę podpiąć dekoder dvb-t
    2. Do pokoi chce mieć podciągnięte kable tak aby docelowo móc korzystać na dekoderze sat z nagrywania i oglądania innego programu ( 2 kable do dekodera) - czy w takim przypadku do gniazdka doprowadzone muszą być 2 przewody czy wystarczy 1, a gniazdko z dwoma wyjściami sat? co wówczas z wyjściem tv?

    Docelowo chciałbym mieć przynajmniej 3 pokoje w których wg potrzeb podepnę (dajmy na to max) 3 dekodery z możliwością nagrywania i oglądania choć niewykluczone że bedzie tam tylko dekoder dvb-t.
    Co mi jest potrzebne? Multiswitch? zwrotnica? gniazdka 2x sat +tv?

    PS. I jak to jest z kablem LAN? Do puszki z 2 wyjściami musze dać 2 przewody czy wystarczy jeden? (jakie wtedy są ograniczenia?) Podlącze do takiego gniazdka komputer i np dekoder na pełnej funkcjonalności?

    Im więcej czytam tym więcej pytań mi się nasuwa - proszę o porade.
    dziekuje.
    Wszystko oczywiście zależy od funduszy jakie możesz poświęcić na instalację cena to może wynieś 300zł - 5000zł nawet więcej

    Najprościej robisz antenę z konwerterem typu Quad oraz zwykłą antenę do DVB-T kable dajesz do skrzynki gdzieś na strychu gdzie doprowadzasz kabelki tez z pokoi i tam podłącza to co chcesz do dyspozycji masz 4 niezależne sygnały . Pomieszczenia gdzie będzie telewizor robisz bez gniazdek kabelki wystają bezpośrednio z ściany (czy są puszczone w tunelu bądź peszlu załączone obudową od halogena). Wtedy do pomieszczenia doprowadzasz 1 - kabel jak chcesz oglądać satelitę 2-kable jak chcesz oglądać i nagrywać, 3-kable jak chcesz oglądać i nagrywać satelitę oraz korzystać z DVB-T. Ktoś może napisać że będzie spadek sygnału na łączeniu ale jeśli nie masz 100m kabla to jest to nie ważne plus jest taki że całą instalację wykonasz za 1/10 ceny i dodatkowo masz mniej urządzeń które mogą się popsuć.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    PS. I jak to jest z kablem LAN? Do puszki z 2 wyjściami musze dać 2 przewody czy wystarczy jeden? (jakie wtedy są ograniczenia?) Podlącze do takiego gniazdka komputer i np dekoder na pełnej funkcjonalności?
    Jedno gniazdo = jeden przewód LAN, jeśli w puszce ma być gniazdo podwójne, potrzebne są dwa przewody, inaczej tu się nie da (znaczy... da się, ale nie warto).
    Co do TV - moim zdaniem robienie zakończeń instalacji w formie wystających ze ściany przewodów jest bez sensu. Co jeśli przewód się uszkodzi? Złamie, przetrze? Co jeśli gdzieś tymczasowo nie będziemy chcieli mieć TV?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Jedno gniazdo = jeden przewód LAN, jeśli w puszce ma być gniazdo podwójne, potrzebne są dwa przewody, inaczej tu się nie da (znaczy... da się, ale nie warto).
    Co do TV - moim zdaniem robienie zakończeń instalacji w formie wystających ze ściany przewodów jest bez sensu. Co jeśli przewód się uszkodzi? Złamie, przetrze? Co jeśli gdzieś tymczasowo nie będziemy chcieli mieć TV?
    pewnie że lepiej tylko nie gniazda multimedialne typu allegro za 20zł

    odnośnie złamania czy przetarcia można sobie odpowiedzieć patrząc na stare instalacje a
    jak nie chcemy mieć tv to zostaje nam halogenek w ścianie (lepiej to niż puszka bez gniazdka a to już widziałem setki razy)

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    Od siebie dodam, że można zastosować konwerter Quad + antena naziemna podłączone do multiswicha a z niego do każdego pokoju 1 przewód koncentryczny lub dwa jak ma być nagrywanie. Przewody zakończone gniazdem RTV+sat lub 2 x sat +tv.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał skresz Zobacz post
    odnośnie złamania czy przetarcia można sobie odpowiedzieć patrząc na stare instalacje
    Można. Parę razy widziałem przewody zagniecione źle postawionym meblem, tu by jeszcze dochodziło ryzyko ułamania w miejscu wyjścia przewodu ze ściany. Przy gniazdku nie ma problemu, po prostu kwestia kupienia za 10zł nowego przewodu połączeniowego. Przy przewodzie wystającym ze ściany zaś co pozostanie? Prucie tynku?

    Halogenek w ścianie - chodzi Ci o zainstalowanie go w puszce zamiast gniazdka RTV? OK (jeśli jest tam i zasilanie), ale mi chodziło o to, co jeśli w miejscu wyposażonym w wystający ze ścianiy koncentryk (bez gniazdka, bez puszki) nie ma telewizora i jeszcze jakiś czas nie będzie. Co wtedy z takim przewodem? W kłębek i kokardkę dla ozdoby?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    Witam

    1. Czy wymagana jest antena tv aby móc oglądać sygnał naziemnej telewizji? Jeśli mam antene sat to od niej przecież też mogę podpiąć dekoder dvb-t
    Telewizja satelitarna i naziemna cyfrowa to dwa różne standardy. Żeby oglądać DVB-T potrzebujesz antenę naziemną, do DVB-S - antenę satelitarną.
    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    2. Do pokoi chce mieć podciągnięte kable tak aby docelowo móc korzystać na dekoderze sat z nagrywania i oglądania innego programu ( 2 kable do dekodera) - czy w takim przypadku do gniazdka doprowadzone muszą być 2 przewody czy wystarczy 1, a gniazdko z dwoma wyjściami sat? co wówczas z wyjściem tv?
    Jeżeli chcesz mieć możliwość jednoczesnego oglądania i nagrywania programów na tym samym dekoderze SAT - tak jak piszesz, musisz poprowadzić dwa przewody do każdego punktu TV (miejsca gdzie będą takie właśnie dekodery) dostępne są podwójne gniazda SAT + RTV - musisz sprawdzić czy producent osprzętu elektrycznego jaki będziesz montował ma w swojej ofercie takie gniazda.
    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    Docelowo chciałbym mieć przynajmniej 3 pokoje w których wg potrzeb podepnę (dajmy na to max) 3 dekodery z możliwością nagrywania i oglądania choć niewykluczone że bedzie tam tylko dekoder dvb-t.
    Co mi jest potrzebne? Multiswitch? zwrotnica? gniazdka 2x sat +tv?
    Jeżeli interesuje Cię tylko jeden kierunek satelitarny, musisz zainstalować konwerter quatro oraz multiswitch 5/8

    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez kasprzyk ; 14-03-2014 o 21:05

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedzi.
    Wystajace kable mnie nie interesuja.
    Chce podciagnac kable tak zeby nie strzelic jakiegos babola
    Czyli najprosciej antena sat i tv do multiswitcha i od niego kable do pokoi - tam gdzie bede nagrywal 2 przewody a gdzie bedzie dvb- t lub sat 1 przewod?
    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Jednak nie oszczędzałbym na przewodach i wszędzie poprowadził po 2 sztuki.
    Z dachu (z punktu gdzie będziesz miał anteny) do wewnątrz np. poddasze gdzie będzie skrzynka rozdzielcza - poprowadź 6przewodów - 4 do konwertera, 1 do anteny naziemnej DVB-T (2-gi jako zapas w razie potrzeby sumowania dwóch kierunków) do tej skrzynki doprowadź także zasilanie 230V oraz przewód połączenia wyrównawczego z głównej szyny wyrównawczej G.S.W. Od tego miejsca do punktów telewizyjnych po 2 przewody antenowe.
    Warto pomyśleć o instalacji odgromowej chroniącej anteny, w razie bezpośredniego wyładowania w maszt antenowy sprowadzasz cały potencjał do mieszkania - skutki mogą być bardzo kosztowne.
    Pzdr

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    A jesli dam 1 przewod od multiswitcha to gniazdko i tak rozdzieli sygnal na sat i tv?

  18. #18

    Domyślnie

    Tak. Multiswitch sumuje sygnał TV i satelitarny, potem w gnieździe następuje jego ponowne rozdzielenie.

    Jeśli będziesz prowadzić także skrętki komputerowe (a warto, każdy nowy telewizor na złącze Ethernet), to najlepiej prowadzić je razem z przewodami antenowymi do tego samego miejsca co multiswitch. Inaczej instalacja będzie bardzo zbierać przepięcia podczas burzy.
    Multiswitch i router nie musi być na strychu, można je umieścić w skrzynce np. w garderobie czy szafie wnękowej.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    No właśnie zastanawiam się czy jeśli dam multiswitch i router na nieocieplonym "stryszku" czy nic im się nie stanie zimą?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    No właśnie zastanawiam się czy jeśli dam multiswitch i router na nieocieplonym "stryszku" czy nic im się nie stanie zimą?

    temperatura pracy tych urządzeń to najczęściej od 0 do 55C wiec jeśli na strychu masz -10C to odpada lub pozostaje ocieplenie skrzynki ja osobiście mam rozdzielnie w pokoju można to nazwać gospodarczym. Jeśli chcesz tez ciągnąć Lan to tak jak piszą koledzy zrób to w jednej skrzynce jeśli chcesz korzystać tez a Astry to przewodów do anteny Sat dajesz 8 + 1 do DVB-T + zapas. Pamiętaj że urządzenia te wytwarzają ciepło wiec lepiej by skrzynia była jak największa by się tam nie kisiły oraz byś miał swobodny dostęp do podłączania.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony