dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie jaka średnica rury gazowej....

    witajcie,
    mam pytanie od osób mających piece gazowe dwufunkcyjne. Jaką macie średnicę rury doprowadzającej gaz do pieca? Czy jest to 3/4 cala czy 1 cal?

    Wiem, że od takich spraw jest projektant albo instalator, którzy na podstawie parametrów pieca dobierają średnice. Mam obecnie projekt na piec jednofunkcyjny, ale chcę zamontować dwufunkcyjny, a chciałbym usystematyzować sobie informacje na przyszłość, gdy będę robił instalacje...


    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    wiesz że to się liczy według tego jakie masz przyłącze, ale tak prościej to jak zawyżysz średnicę to zawsze będzie dobrze a jak ją zaniżysz to piec może nie działać poprawnie

  3. #3

    Domyślnie

    no spoko, wg obecnego projektu, mam od skrzynki 1`` do rozgałęzienia, poźniej średnica przechodzi na 1/2``do pieca w kotłowni i do kuchenki gazowej.
    Ciekawi mnie tylko czy przepływ w 1/2`` poradzi sobie z piecem dwufunkcyjnym.
    No nic, jak będę bliżej robienia instalacji to skonsultuje się z działem technicznym firmy produkującej piece.

  4. #4

    Domyślnie

    porównaj dane techniczne obu piecy tam jest napisane ile potrzebują gazu, ale ja na wszelki wypadek pod sam piec pociągnął bym 3/4" i dopiero zredukował

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajmanxxl Zobacz post
    porównaj dane techniczne obu piecy tam jest napisane ile potrzebują gazu, ale ja na wszelki wypadek pod sam piec pociągnął bym 3/4" i dopiero zredukował
    chodzi Ci o to żeby całą linie do pieca zrobić 3/4" dla pewności, a odnogę do kuchenki 1/2" tak jak pisałem ?

    A taka opcja:
    1" od skrzynki do trójnika, i stąd
    do pieca 3/4"
    do kuchenki 1/2"

  6. #6

    Domyślnie

    dokładnie tak

  7. #7

    Domyślnie

    Witam.

    Z dużym zapasem wystarczy rura Cu 22.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    witajcie,
    mam pytanie od osób mających piece gazowe dwufunkcyjne. Jaką macie średnicę rury doprowadzającej gaz do pieca? Czy jest to 3/4 cala czy 1 cal?

    Wiem, że od takich spraw jest projektant albo instalator, którzy na podstawie parametrów pieca dobierają średnice. Mam obecnie projekt na piec jednofunkcyjny, ale chcę zamontować dwufunkcyjny, a chciałbym usystematyzować sobie informacje na przyszłość, gdy będę robił instalacje...


    Pozdrawiam

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    witajcie,
    mam pytanie od osób mających piece gazowe dwufunkcyjne. Jaką macie średnicę rury doprowadzającej gaz do pieca? Czy jest to 3/4 cala czy 1 cal?

    Wiem, że od takich spraw jest projektant albo instalator, którzy na podstawie parametrów pieca dobierają średnice. Mam obecnie projekt na piec jednofunkcyjny, ale chcę zamontować dwufunkcyjny, a chciałbym usystematyzować sobie informacje na przyszłość, gdy będę robił instalacje...


    Pozdrawiam
    instalacje będzie Ci robiła osoba z uprawnieniami dokładnie wg projektu,

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    instalacje będzie Ci robiła osoba z uprawnieniami dokładnie wg projektu,
    Tak, ale jak napisałem wcześniej, projekt z założenia jest na piec jednofunkcyjny, a ja będę chciał używać dwufunkcyjny. Liczę się z tym, że uprawniony ma odpowiednią wiedzę i doradzi mi w kwestii doboru średnicy rury.

    Kolego "cd", piszesz o rurze Cu 22, jak się to ma w calach ?
    - rozumiem, że piszesz o miedzi, ja będę miał zrobione z rur czarnych spawanych
    Ostatnio edytowane przez Łukasz80 ; 17-03-2011 o 19:34

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    3/4" i w zupełności wystarczy,
    średnica jest przede wszystkim uzależniona od mocy kotła a nie od tego czy to jedno czy dwufunkcyjny

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    3/4" i w zupełności wystarczy,
    średnica jest przede wszystkim uzależniona od mocy kotła a nie od tego czy to jedno czy dwufunkcyjny
    tak do mocy kotła, więc do tego samego domu dwu-funkcyjny na 99% będzie pobierał więcej mocy niż jednofunkcyjny chyba że go ktoś mocno przewymiarował, a niemiecką szkołą patrząc to zawyżona rura robi za zbiornik co gwarantuje zapas gazu nawet przy spadkach ciśnienia w sieci

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajmanxxl Zobacz post
    tak do mocy kotła, więc do tego samego domu dwu-funkcyjny na 99% będzie pobierał więcej mocy niż jednofunkcyjny chyba że go ktoś mocno przewymiarował, a niemiecką szkołą patrząc to zawyżona rura robi za zbiornik co gwarantuje zapas gazu nawet przy spadkach ciśnienia w sieci
    Witam.

    Jednym słowem mały bufor gazowy . Jezeli jest to nowa instalacja gazowa i bedzie przebiegala przez garaż to musi być spawana gazowo a nie skręcana.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał cd Zobacz post
    Witam.

    Jednym słowem mały bufor gazowy . Jezeli jest to nowa instalacja gazowa i bedzie przebiegala przez garaż to musi być spawana gazowo a nie skręcana.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej
    dzieki za rozjasnienie sprawy, zapewne zrobia mi rure calowa dla pewnosci. Wiadomo cisnienie za reduktorem jest niskie, w rurce dobrze jak bedzie zapas gazu.
    Tak rura bedzie spawana - poniewaz bedzie szla po scianie garazu, w wewnatrz sie nie da, poniewaz na nadprozu sa zamonotwane prowadnice do drzwi.

    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    tego zapasu gazu starczy Ci na parę sekund,
    nie rób sobie sam instalacji gazowej,
    zaufaj fachowcom,

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    tego zapasu gazu starczy Ci na parę sekund,
    nie rób sobie sam instalacji gazowej,
    zaufaj fachowcom,
    ...nigdzie nie pisalem, ze bede sam robil...

    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    ja trochę z innej beczki...
    W tym roku ruszam z instalacjami, ale bez gazu, bo nie dochodzi do mnie nitka :/
    Na razie chciałbym "wyrzucić" butlę z kuchni do garażu i teraz moje pytanie: jakie połączenie zastosować garaż-kuchnia? elastyczny wężyk zapewne odpada, zatem rura 1/2 cala stalowa spawana?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tysonq Zobacz post
    ja trochę z innej beczki...
    W tym roku ruszam z instalacjami, ale bez gazu, bo nie dochodzi do mnie nitka :/
    Na razie chciałbym "wyrzucić" butlę z kuchni do garażu i teraz moje pytanie: jakie połączenie zastosować garaż-kuchnia? elastyczny wężyk zapewne odpada, zatem rura 1/2 cala stalowa spawana?
    stalowa spawana lub miedziana ale lutowana na twardy lut czyli mosiądz, są też takie specjalne węże stalowo gumowe do gazu ale nie wiem czy dostępne na polskim rynku to musi któryś z kolegów z polski Ci podpowiedzieć

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    Tak, ale jak napisałem wcześniej, projekt z założenia jest na piec jednofunkcyjny, a ja będę chciał używać dwufunkcyjny. Liczę się z tym, że uprawniony ma odpowiednią wiedzę i doradzi mi w kwestii doboru średnicy rury.

    Kolego "cd", piszesz o rurze Cu 22, jak się to ma w calach ?
    - rozumiem, że piszesz o miedzi, ja będę miał zrobione z rur czarnych spawanych
    Witam.

    Jak najbardziej 3/4" wystarczy w zupelności.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał cd Zobacz post
    Witam.

    Jak najbardziej 3/4" wystarczy w zupelności.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej
    A nasuwa mi się jeszcze pytanie - proszę nie piszcie, że fachowcy zrobią i będzie ok, wiem - robić to będzie człowiek uprawniony. Pytam po prostu z własnej ciekawości... Tomasz piszesz, że 3/4" wystarczy, z tego co pamiętam u znajomych to u każdego jest odejście ze skrzynki licznikowej rurą calową - czy Tobie chodzi o średnice 3/4" po rozgałęzieniu czy o całym rurociągu gazowym od licznika, aż do odbiornika? Zaznaczam, że wyobrażam sobie instalacje w domu z dwoma odbiornikami: piec dwufunkcyjny i kuchenka gazowa 4-ro palnikowa. Kwestia kuchenki jest dla mnie jasna, rura 1/2" napewno obsłuży jej pracę.

    Pozdrawiam serdecznie

  20. #20

    Domyślnie

    [QUOTE=Łukasz80;4639601]A nasuwa mi się jeszcze pytanie - proszę nie piszcie, że fachowcy zrobią i będzie ok, wiem - robić to będzie człowiek uprawniony. Pytam po prostu z własnej ciekawości... Tomasz piszesz, że 3/4" wystarczy, z tego co pamiętam u znajomych to u każdego jest odejście ze skrzynki licznikowej rurą calową - czy Tobie chodzi o średnice 3/4" po rozgałęzieniu czy o całym rurociągu gazowym od licznika, aż do odbiornika? Zaznaczam, że wyobrażam sobie instalacje w domu z dwoma odbiornikami: piec dwufunkcyjny i kuchenka gazowa 4-ro palnikowa. Kwestia kuchenki jest dla mnie jasna, rura 1/2" napewno obsłuży jej pracę.

    Pozdrawiam serdecznie [/QUOTE

    Kocioł jedno czy dwufunkcyjny do tego kuchenka 2 czy 4 palnikowa..........od samego gazomierza w zupełnosci wystarczy 3/4". Zazwyczaj wyglada to tak, ze jezeli skrzynka gazowa znajduje sie na posesji w 99% prowadzi sie w ziemi rure Pe fi 32 w samym zaś domu jak wczesniej napisałem w 100% wystarczy 3/4. Jezeli jednak instalacja przebiega przez garaż musi być spawana gazowo (rura czarna bez szwu)

    Pozdrawiam Tomasz Sulej

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony