dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dorota_N
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Pomorze
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Glikolowy wymiennik ciepła do rekuperatora

    Witam, otrzymaliśmy ofertę na glikolowy wymiennik ciepła do rekuperatora. Już byliśmy zdecydowani na rurowy, wybrana firma, a tu... znowu nie wiemy co robić. Czy ktoś orietuje się w temacie na tyle, żeby wypowiedzieć się na ten temat. Firma, która taki oferuje twierdzi że to rewolucja i rewelacja Bardzo proszę o opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    żadna rewolucja ani rewelacja tylko norma tak jak i inne ale reklamować jakoś trzeb, ma swoje wady jak i zalety, jedno z droższych rozwiązań
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dorota_N
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Pomorze
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    No właśnie nie droższe, bo wyszedł taniej niż wymiennik rurowy w kilku firmach. A mogę prosić o choć trochę konkretów? Może ułatwi mi decyzję?

  4. #4

    Domyślnie

    glikolowiec jest bakteryjnie najbezpieczniejszy o ile ktoś się boi bakterii, jest też najdroższy w użytkowaniu, w końcu parę watów na pompkę trzeba przeznaczyć , nie daj sobie wcisnąć reklamówki glikolowca czyli czegoś co wygląda jak ten gwc ale niczego nie robi, bez badanie gruntu na pewno nie zrobią ci dobrze,
    z rurowym jest łatwiej "strzelać w ciemno", najprościej to zmierz temperaturę na wejściu do nagrzewnicy/chłodnicy i zaraz po niej, ten wymiennik to jest najsłabszy skutecznością element takiego gwc i oszczedzanie na tym elemencie się nie opłaca
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dorota_N
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Pomorze
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Mamy piaseczek - złociutki jak na pobliskiej plaży.

  6. #6

    Domyślnie

    To na piaseczku nie będzie działać dobrze, jeśli nie powiększysz GWC

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Trzeba zbadać teren. Może pod piaseczkiem jest glina. Tylko na jakiej głębokości

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dorota_N
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Pomorze
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Niestety do 20m wgłąb nie ma gliny - sam piasek.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Na moim miejscu odpuścił bym sobie glikolowy. Koledzy w innym wątku dobrze Ci radzą. Rurowy albo żwirowiec.

    Pozdrawiam

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_mlody Zobacz post
    Na moim miejscu odpuścił bym sobie glikolowy. Koledzy w innym wątku dobrze Ci radzą. Rurowy albo żwirowiec.
    Zwirowy, to rozumiem. Ale (przy tych warunkach gruntowych), w czym niby lepszy jest wymiennik rurowy, od glikolowego?

  11. #11

    Domyślnie

    a jakoś cały czas mi w głowie siedzi że rurowy jest tańszy od glikola, więc w tej samej cenie jest go więcej
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    glikolowiec jest bakteryjnie najbezpieczniejszy o ile ktoś się boi bakterii, jest też najdroższy w użytkowaniu, w końcu parę watów na pompkę trzeba przeznaczyć ''
    Rozumiem że powietrze przez wymiennik żwirowy lub rurowy przepływa samo i żaden wentylator nie jest potrzebny ?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Zwirowy, to rozumiem. Ale (przy tych warunkach gruntowych), w czym niby lepszy jest wymiennik rurowy, od glikolowego?
    Tańszy w wykonaniu
    Wyraziłem tylko swoje zdanie. Przy takich warunkach nie zrobił bym glikolowego. Rurowca pewnie też nie, raczej żwirowiec.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dorota_N
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Pomorze
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Dziękujemy za rady. A czy możecie mi powiedzieć, czy ktoś z forumowiczów opisywał wykonanie takiego żwirowego wymiennika? Wyszukiwarką nie udało mi się dotrzeć do takiego wątku, pewnie temat się pojawiał, ale jest gdzieś pochowany...

    Jeszcze raz dziękuję

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    a jakoś cały czas mi w głowie siedzi że rurowy jest tańszy od glikola, więc w tej samej cenie jest go więcej
    Firma Rehau ma program do obliczania jaką długość rur należy zakopać, aby osiągnąć konkretne interesujące nas wyniki.
    Dla przykładu nawiew na poziomie 250 m3/h dla gleby gliniastej 44 metry rury, dla piaszczystej 89 metrów.. . Przy założeniach 109,00 zł/metr koszt wraz z robocizną ok. 18k, dla drugiej wersji., dla pierwszej połowa.
    GWC glikolowe koszt z robocizną raczej mniejszy.

  16. #16

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dorota_N
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Pomorze
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Dzięki

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_mlody Zobacz post
    Przy takich warunkach nie zrobił bym glikolowego.
    Glikolowy ma pod tym względem znacznie większe możliwości. Można tu wykorzystać doświadczenia z dolnymi źródłami pompy ciepła, np. te opisane tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4639896 .

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Glikolowy ma pod tym względem znacznie większe możliwości. Można tu wykorzystać doświadczenia z dolnymi źródłami pompy ciepła, np. te opisane tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4639896 .
    Ciekawe rozwiązanie.
    Przy moich warunkach (mała działka, teren mokry i gliniasty) było by chyba dobrym rozwiązaniem No i działeczka mniej rozkopana.

    Mam na myśli ten pionowy REHAU
    Ostatnio edytowane przez michal_mlody ; 20-03-2011 o 10:47

  20. #20

    Domyślnie

    stówa za metr rehałowej rury, jak ktoś chce to jego wola i pieniądze...
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony