dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie czerwonawy osad

    mieszkam w nowym mieszaniu parę miesięcy i zauważyłem jedną nieciekawą rzecz: w wannie pojawia się czerwonawy osad.

    Co to może być? Po googlaniu pojawia się jeden wynik: sole żelaza trójwartościowego.
    wujek google przede wszystkim pokazuje mi zdanko:
    "wytrącony czerwonawy osad będący solami żelaza trójwartościowego"

    Tak wiec po kolei:
    1. czy tylko to żelazo trójwartościowe pozostawia czerwonawy osad?
    2. czy to jakoś specjalnie groźne dla zdrowia?
    3. gdzie mogę zlecić badania wody? ale uczciwe badania, a nie mające mnie przekonać do zakupu hiperultra systemu do uzdatniania wody na księżycu..
    4. ponieważ instalacja jest w miarę nowa bo budynek niedawno wybudowany a woda z miasta, więc nie wiem skąd może się brać takie stężenie tych soli żelaza? Pewnie będę musiał z sąsiadami pogadać czy u nich też tak jest - jeśłi nie to wina w mojej instalacji, a jeśli też to mają to pewnie kwestia wody miejskiej?
    5. czy przyczyną może być złe wykonanie instalacji wodnej przez developera?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Tak wiec po kolei:
    Cytat Napisał cyb Zobacz post
    1. czy tylko to żelazo trójwartościowe pozostawia czerwonawy osad?
    Pewnie nie tylko, ale jesli chodzi o wode wodociagowa jest to najbardziej prawdopodobne.

    Cytat Napisał cyb Zobacz post
    2. czy to jakoś specjalnie groźne dla zdrowia?
    Sama zawartosc zelaza w wodzie nie jest jakos grozna dla zdorwia (raczej dla wanny i bialego prania).
    Nie sadze, zeby w wodzie wodociagowej normy byly jakos bardzo przekroczone. Usuwanie zelaza z wody wodociagowej ma na celu ochrone instalacji - zazelaziona twarda woda powoduje szybkie zarastanie rur, a dodatkowo w takim osadzie bardzo chetnie zyja sobie potem bakterie, trzeba ostro chlorowac, i kolko sie zamyka - woda ma srednie walory smakowe i zapachowe.

    Cytat Napisał cyb Zobacz post
    3. gdzie mogę zlecić badania wody? ale uczciwe badania, a nie mające mnie przekonać do zakupu hiperultra systemu do uzdatniania wody na księżycu..
    Uczuciwie i drogo to w sanepidzie. Nie wiem, czy mozna im zlecic tylko badanie zawartosci zelaza, czy zrobia Ci od razu cale badanie fizykochemiczne wody (pewnie ze 200-300PLN). Firmy sprzedajace stacje uzdatniania wody czesto zrobia to za ulamek tej kwoty i zbadaja Ci tylko zelazo wedle zyczenia.

    Cytat Napisał cyb Zobacz post
    4. ponieważ instalacja jest w miarę nowa bo budynek niedawno wybudowany a woda z miasta, więc nie wiem skąd może się brać takie stężenie tych soli żelaza?
    Ze studni pewnie. Zdecydowana wiekszosc wod glebinowych ma przekroczone zelazo i mangan. Jesli Twoj wodociag ujmuje wode ze studni glebinowej to zelazo pochodzi wlasnie stamtad. Woda w mojej studni glebinowej (dom), ma przekroczona norme zalaza prawie 20-krotnie.
    Twoj zaklad wodociagowy powininen Ci udzielic informacji jaka woda wychodzi od nich na siec (czyli jaka jest zawartosc w nim zelaza). Ale uwaga zwartosc zelaza na wyjsciu na siec nie musi sie rownac zawratosc zelaza w Twoim kranie.

    Cytat Napisał cyb Zobacz post
    5. czy przyczyną może być złe wykonanie instalacji wodnej przez developera?
    To developer musialby zamurowac w scianie urzadzenie dozujace zelazo do Twojej wody.


    marcin

  3. #3

    Domyślnie

    możesz kupić testy akwarystyczne i sam "oszacować' poziom żelaza. One nie są drogie.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Kupiłem w castoramie test do wody za kilkanaście pln - aquafilter do badania paru parametrów i w sumie 2 komplety.
    Wynik dosyć dziwny:
    1. pH wyszło 8-8,5, czyli norma
    2. alkaliczność 180 (wg ulotki norma to <240)
    3. twardość 250 (wg ulotki norma to <125) - ale to wiem że w naszej miejscowości woda jest twarda
    4. chlor w przedziale 0-0,1 (wg ulotki norma to <0,1)
    5. żelazo w sumie wyszło praktycznie 0, tester się nie odbarwił nawet na 0,1 (wg ulotki norma <0,3)

    No i teraz się zastanawiam co o tym myśleć - wg testu żelaza praktycznie nie ma, a czerwonawy osad na wannie mam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyb Zobacz post
    Kupiłem w castoramie test do wody za kilkanaście pln - aquafilter do badania paru parametrów i w sumie 2 komplety.
    Wynik dosyć dziwny:
    1. pH wyszło 8-8,5, czyli norma
    2. alkaliczność 180 (wg ulotki norma to <240)
    3. twardość 250 (wg ulotki norma to <125) - ale to wiem że w naszej miejscowości woda jest twarda
    4. chlor w przedziale 0-0,1 (wg ulotki norma to <0,1)
    5. żelazo w sumie wyszło praktycznie 0, tester się nie odbarwił nawet na 0,1 (wg ulotki norma <0,3)

    No i teraz się zastanawiam co o tym myśleć - wg testu żelaza praktycznie nie ma, a czerwonawy osad na wannie mam
    Ja bym nie ufał "temu testu".
    norma dla twardosci dla wody pitnej to 60-500mg/l.
    Norma zelaza to ponizej 0,2mg/l
    Norma dla chloru to tez chyba 0,3 (z pamieci pisze nie jestem pewien)

    Jak kreci z normami, to moze krecic i z dokladnoscia.

    marcin

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli ten test paskowy jest to może być niedokładny.
    Kropelkowe są lepsze.

    Mam akwarium i testy kropelkowe do niego.
    Badałem swoją wodę ze studni tymi testami a następnie zleciłem badania w sanepidzie które pokryły się z moimi ustaleniami.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    zanieś do najbliższego laboratorium (każde większe wodociągi mają) i niech zbadają
    A jak chcesz też bakteriologiczne to zapytaj się jak pobrac i jaką ilość (butelka musi być sterylna).

    Kilkadziesiąt zł i masz pewność co i jak i z czym
    pozdr
    Nowy kominek wentylacyjny na blachodachówkę taki jak tu: http://kronoplast.pl/product.php?id_product=21
    Kolor brązowy. Odstąpię za <b>100zł</b>
    Rura Dospel fi 125 ocieplana do 250 st.C do DGP 10m za 100zł -chętnie oddam

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Monti2008 Zobacz post
    Kilkadziesiąt zł i masz pewność co i jak i z czym
    Obawiam się, że bliżej kilkuset niż kilkudziesięciu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony