dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 89
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Eniu, żeby było wyjaśnione raz na zawsze.
    Ja nic nie chce wynaleść. Chcę jedynie jeżeli to możliwe wykonać piecyk typu SAM o prostej konstrukcji, do czystego optymalnego spalania.
    Konstrukcja ma zawierać wszelkie dobre sprawdzone rozwiązania i oczywiście rozwiązania typu doświadczenia.
    Może zawierać również i to byłoby dobre, gdyby udało się wprowadzić jakieś fajne nowinki i pomyślunki.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Przyznam, że ten schemacik zamieszczony kiedyś mimochodem przez Hesa też utkwił mi w pamięci. Jak to się wszystko odbywa, doświadczam codziennie, bo sam mam dolnopalny kocioł. Wiem, że jest to niezwykle wydajny proces.
    Palenisko Hesa też widziałem i jestem pod wrażeniem. Mimo, że jest to prosta na oko konstrukcja, to okazuje się, że żeby wykonać coś prostego też trzeba się nieźle nagłówkować i przede wszystkim odrobić całą masę zajęć praktycznych.
    Jego wskazówki będą tu niezwykle przydatne.
    Jak napisałem idea z rysunku utkwiła mi w pamięci i też nad czymś takim myślałem. Bohusz mnie wyprzedził, więc jeżeli będzie potrzebna pomoc w doborze materiałów czy technologii to oczywiście może na mnie liczyć.
    To co wymyśliłem, to raczej wykorzystanie pewnych tylko elementów dolnego spalania i jeżeli coś się zmaterializuje, to raczej nie będą się te rzeczy ze sobą kłóciły.

    Pozdrawiam

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Jak to już kilkukrotnie pisałem co kilka głów to nie jedna.
    Zawsze byłem zwolennikiem wspólnych działań, opartych na zdrowych i zrozumiałych relacjach.
    Oczywiście, że właściwe materiały ceramiczne będą potrzebne, a w te materiały zaopatruje się u Wojtka.

    Ciekawi mnie czy ktoś próbował wykorzystać ciąg spalin, dwie turbinaki połączone (wiatraczki) jedna napędzana przez spaliny, druga wtłaczała powietrze w okolice palnika... Próbował ktoś?

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Jak to już kilkukrotnie pisałem co kilka głów to nie jedna.
    Zawsze byłem zwolennikiem wspólnych działań, opartych na zdrowych i zrozumiałych relacjach.
    Oczywiście, że właściwe materiały ceramiczne będą potrzebne, a w te materiały zaopatruje się u Wojtka.

    Ciekawi mnie czy ktoś próbował wykorzystać ciąg spalin, dwie turbinaki połączone (wiatraczki) jedna napędzana przez spaliny, druga wtłaczała powietrze w okolice palnika... Próbował ktoś?
    Wiatraczki ?
    Być może ,ale zawsze jawi się problem jak to bujnąć na
    początku ,gdy ciąg kominowy jeszcze nie istnieje. Natomiast
    wiatraczków na prąd nie widzę w tej koncepcji . Tym bardziej
    w naszym kraju , gdzie skłonność do wyłączania zasilania bez
    zapowiedzi i bez przepraszam ,jest nadal problemem.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Ja już tak mam, z tymi różnymi wymyślami, podejrzewam że tu będzie ich więcej.
    Na prąd nie biorę pod uwagę. Jedynie wykorzystujące ruch powietrza i spalin. Mogły by również wprowadzać spaliny i ogień w zawirowania.

    Taka myśl tylko, jedna z wielu.
    Nie wiem również czy warto brać pod uwagę możliwość regulacji wysokości palnika, czy to da efekt warty zachodu.

    Fajnie by było jakby ktoś z umiejętnością rysowania wkleił ogólny wyjściowy schemat paleniska w kształcie prostokątu z dolnym spalaniem.
    Taki zarys.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysunek-1.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	27,0 KB
ID:	48904
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 21-03-2011 o 12:11

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes Zobacz post
    Do tego "lejka" jak najbardziej mogę wkładać polana długie nawet na 2 m, robiłem takie numery po to, by przekonać się, że nie dymi od góry.
    Ale normalnie tnę drewno na kawałki długości 15- 20 cm, takie najbardziej pasują.
    Przyznam się ,że piecyk widziałem ,dotykałem i podziwiałem . Siedząc przy herbatce
    z Hesem , patrzyłem na komin co chwilka i ...nic nie zobaczyłem - zero dymu!
    A palił nawet specjalnie jakimś badziewiem węglowo -trocinowo -drzewno - miałowym.

    Po co tam byłem ? Chciałem poznać faceta , który podobnie do mnie "zkręcony",
    zbudował coś ,co zamiast syfić komin i środowisko ,spala to tam gdzie ma ,a
    wytworzone ciepło grzeje dom , z nie atmosferę i komin.

    Sam od paru lat pracuję nad czystością spalania i nie stanowi to już dla
    mnie problemu w systemach kominkowych. Efekty mojej pracy zostały
    właśnie docenione na targach budowlano - energetycznych w Szczecinie.

    Firma Macieja Burdzego której takie systemy projektuję ,zdobyła jedną
    z głównych nagród prezentując system bezdymnego spalania drewna
    w urządzeniu kominkowym .Urządzenie które dostarczyłem na targi ,
    pracowało na drewnie sosnowym (i jak to u Macieja ...wilgotnym )

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    To jak to z tym piecem było ....?

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zapomnieć o facecie z którym dwa lata wspólnie pracowaliśmy nad tym tematem? No cóż taki już jestem... "mało dyplomatyczny". Każdy lubi się chwalić sukcesami, a z pewnością już mniej lubi się nimi dzielić. Eniu: napisz na priva jakiej wódki skrzynkę Ci podesłać w ramach przeprosin/podziękowań ?

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Przyznam, że o nagrodzie wiedziałem wcześniej, no nie przed jej przyznaniem.
    Miałem poprostu raport od mojej sekcji wywiadu gospodarczego, natawionego na branżę kominkową.

    Nie chciałem jednak o tym pisać dopóki nagrodzony o tym nie wspomni.

    Pozostaje mi teraz publicznie pogratulować

    no i spytać po cicho, dyskretnie: jest jakaś konkretna kasa z tego?
    Oczywiście oprócz satysfakcji i zasłużonego promowania.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Przyznam, że o nagrodzie wiedziałem wcześniej, no nie przed jej przyznaniem.
    Miałem poprostu raport od mojej sekcji wywiadu gospodarczego, natawionego na branżę kominkową.

    Nie chciałem jednak o tym pisać dopóki nagrodzony o tym nie wspomni.

    Pozostaje mi teraz publicznie pogratulować

    no i spytać po cicho, dyskretnie: jest jakaś konkretna kasa z tego?
    Oczywiście oprócz satysfakcji i zasłużonego promowania.
    Ja mam skrzynkę wódki !

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Przyznam się ,że piecyk widziałem ,dotykałem i podziwiałem . Siedząc przy herbatce
    z Hesem , patrzyłem na komin co chwilka i ...nic nie zobaczyłem - zero dymu!
    A palił nawet specjalnie jakimś badziewiem węglowo -trocinowo -drzewno - miałowym.
    Wcale się nie dziwię, że Hes ukrywa "triki" jakie drogą prób i błędów ma zastosowane w swoim piecu. Dla mnie to oczywiste, że tak jest.
    Nawet nie wiem, czy wykonałby taki piecyk z swoim "trikami" jakby dostał zamówienie, bo przecież wiązałoby się to jednocześnie z odkryciem kart.
    Bo o ile wiem "triki" nie są opatentowane.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Przyznam, że o nagrodzie wiedziałem wcześniej, no nie przed jej przyznaniem.
    Miałem poprostu raport od mojej sekcji wywiadu gospodarczego, natawionego na branżę kominkową.

    Nie chciałem jednak o tym pisać dopóki nagrodzony o tym nie wspomni.

    Pozostaje mi teraz publicznie pogratulować

    no i spytać po cicho, dyskretnie: jest jakaś konkretna kasa z tego?
    Oczywiście oprócz satysfakcji i zasłużonego promowania.
    Dzięki Bohusz.

    Co do kasy to nie chcę się wypowiadać. Bardziej na zawiść liczyłem i tu się nie zawiodłem !

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Jeszcze raz do Bohusza .

    Pytałeś na którymś z wątków o szkolenie . Odpowiem Ci tu , bo "pyskatych"
    wątków nie lubię. Najbliższe szkolenie to 28 -29 kwietnia . Będą tam też tematy o które
    pytałeś Roberta.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    ..Taka myśl tylko, jedna z wielu.
    Nie wiem również czy warto brać pod uwagę możliwość regulacji wysokości palnika, czy to da efekt warty zachodu.

    Fajnie by było jakby ktoś z umiejętnością rysowania wkleił ogólny wyjściowy schemat paleniska w kształcie prostokątu z dolnym spalaniem.
    Taki zarys.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysunek-1.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	27,0 KB
ID:	48904
    W "dawnych czasach" robili też dolniaki ze skośnym rusztem.
    Na rysunku prezentowanym jest kreska oznaczająca być może ruszt.Jakby ją z lewej stony podniesć do góry do 45*, to powstanie pochylnia i wtedy połowę od dołu można przeznaczyć na ruszt.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krystyna111

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-943
    Posty
    59

    Domyślnie

    Fajnie by było jakby ktoś z umiejętnością rysowania wkleił ogólny wyjściowy schemat paleniska w kształcie prostokątu z dolnym spalaniem.
    Taki zarys.

    Bohusz !
    mogła bym spróbować ,ale musiał byś przysłać mi na prywatną wiadomość taki odręczny rysunek żebym wiedziała o co chodzi

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    W "dawnych czasach" robili też dolniaki ze skośnym rusztem.
    Na rysunku prezentowanym jest kreska oznaczająca być może ruszt.Jakby ją z lewej stony podniesć do góry do 45*, to powstanie pochylnia i wtedy połowę od dołu można przeznaczyć na ruszt.
    Zastanawiam się właśnie czy palenisko ma być rusztowe, czy bez rusztowe. No z rusztem wygodniej i prościej podać główne powietrze.

    Jeżeli z rusztam tak właśnie mi się wydaje, że skośny ruszt główny do odpopielania byłby dobry. Może nie aż 45 stopni, ale coś koło tego. Nie wiem jak się sprawdzają mini ruszty, te w palniku, głównie do podawania powietrza. Może lepiej podać powietrze drugie (wtórne) od góry w przegrodzie pionowej?
    Ciągle myślę nad kształtem palnika, a co najważniejsze nad kształtem kanału dymnego w piecu, tym za palnikiem. Myślę, że warto by spaliny wrócić spowrotem nad palnik, zawirować, napewno muszą być przegrody, zawężenia...
    Niby prosta konstrukcja, ale mnóstwo różnych opcji szczegółowych. A przecież zawsze szczegóły mają wpływ na całość.

    Krysiu, bardzo dziękuję za deklarację wykonania schematów, ale naprawdę nie wiem jak mam Ci wytłumaczyć o co chodzi. Tym bardziej, że to narazie wersje próbne i będą uzupełniane i zmieniane.
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 21-03-2011 o 20:20

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krystyna111

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-943
    Posty
    59

    Domyślnie

    O'key !

    Gdybym była potrzebna do rysowania schematów -służę pomocą.
    pozdrawiam

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    (...)

    Krysiu, bardzo dziękuję za deklarację wykonania schematów, ale naprawdę nie wiem jak mam Ci wytłumaczyć o co chodzi. Tym bardziej, że to narazie wersje próbne i będą uzupełniane i zmieniane.
    Ach, ten ból i radość tworzenia...skąd ja to znam?
    Tak, wykonałem mnóstwo rysunków przed stworzeniem prototypu, już wydawało mi się, że narysowałem ostateczny projekt. Tyle tylko, że jak
    doszło do realnego wykonania, to wyszło z lekka inaczej, co nie znaczy, że gorzej- wręcz przeciwnie. Na tym polega ta robota- na wycinaniu, układaniu
    i ciągłym zastanawianiu się- przynajmniej u mnie. Nie wszystko da się narysować tak od razu i kompletnie. To rzeźbiarska robota. Narysować gotowy
    projekt można dopiero po całkowitym zmontowaniu i przede wszystkim dłuższym przetestowaniu także w ekstremalnych warunkach używając
    wszelakiego paliwa, nie tylko pięknie wysuszonych, równiutkich polan drewna.
    Mała uwaga na temat stali (blachy) i ceramiki: niby mógłbym eksploatować ten piec nawet bez obudowy ( i tak go przez parę miesięcy używałem
    poprawiając właśnie konstrukcję...) ale po paru tygodniach pojawił się nieuchronny problem- cegły szamotowe zaczęły wydzielać dość paskudny zapach
    na zewnątrz po solidnym rozgrzaniu. Obudowa stalowa załatwiła sprawę, zresztą i tak chciałem ją zamontować- dla zamocowania drzwiczek, pokrywy
    zasypu, izolacji cieplnej itd. Pozdrawiam. HS
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes Zobacz post
    ... ale po paru tygodniach pojawił się nieuchronny problem- cegły szamotowe zaczęły wydzielać dość paskudny zapach
    na zewnątrz po solidnym rozgrzaniu.
    Jaki gatunek cegieł ? czy wciągnął zapach paliwa ?

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Zastanawiam się właśnie czy palenisko ma być rusztowe, czy bez rusztowe. No z rusztem wygodniej i prościej podać główne powietrze.

    Jeżeli z rusztam tak właśnie mi się wydaje, że skośny ruszt główny do odpopielania byłby dobry. Może nie aż 45 stopni, ale coś koło tego. Nie wiem jak się sprawdzają mini ruszty, te w palniku, głównie do podawania powietrza. Może lepiej podać powietrze drugie (wtórne) od góry w przegrodzie pionowej?
    Ciągle myślę nad kształtem palnika, a co najważniejsze nad kształtem kanału dymnego w piecu, tym za palnikiem. Myślę, że warto by spaliny wrócić spowrotem nad palnik, zawirować, napewno muszą być przegrody, zawężenia...
    Niby prosta konstrukcja, ale mnóstwo różnych opcji szczegółowych. A przecież zawsze szczegóły mają wpływ na całość.
    Jeśli ruszt po skosie, to takim w którym nie zawiesi się opał.
    Zawracanie gorących spalin wymusi większą temperaturę w kominie.Chcąc mieć wystarczający ciąg kominowy przy małej temperaturze na wejściu do komina to trzeba zrezygnować z ruchu poziomego gorących spalin czy zawracania ich. Między innymi dlatego zastosowano ruszt skośny, by płomień wchodził w kanał dopalający po skosie w górę. Jeżeli ten kanał dopalający udałoby się zrobić owalny ,przechodzący w okrągły ,zakończony dyszą, to byłoby "dopalone". Jeśli nie to należałoby to jeszcze wymieszać, by ta dysza to dopalała, lub zrobić jeszcze jedną dyszę.
    Dwie dysze jedna po drugiej, to nic takiego, mam w mojej rakiecie.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony