dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie wysokości podejść i montaż rur

    Witam,

    hydraulik rozpoczął u mnie montaż instalacji kanalizacyjnej wewnętrznej oraz instalacji wody.
    Mam pewne wątpliwości do sposobu montażu rur instalacji wodnej i wysokości podejść.
    Rury w ścianie są tylko zamocowane "na piankę" - czy nie jest koniecze mechaniczne przymocowanie rury do ściany (zwłaszcza, że w przypadku prysznica w wyniku kucia te części pustaków, które są między rurami trzymają się tylko na piankę - trzeba je będzie wyjąć i zalepić dziurę zaprawą/betonem)?.
    W przypadku prysznica wysokość punktów podłączenia baterii wynosi 100cm od gotowej posadzki - czy to nie za nisko (prysznic będzie z brodzikiem) ?
    W kuchni odpływ zlewu i zmywarki wychodzi na wys. 40cm od gotowej podłogi - czy to nie za nisko ?
    W pralni odpływ pralki na wys. 45cm od gotowej podłogi - czy to nie za nisko, w instrukcjach większości pralek minimalna wysokość to 55-60cm ?
    Pion z pralni (tylko umywalka i pralka) zrobił mi rurą 50mm - czy to dopuszczalne (pion będzie miał odpowietrzenie - do kominka na dachu) ?

    Będę o tym wszystkim rozmawiał z hydraulikiem i chcę się przygotować do rozmowy. Był z polecenia i nie spodziewałem się kłopotów...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	201103200_prysznic.jpg
Wyświetleń:	12617
Rozmiar:	31,9 KB
ID:	48882   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20110320_kuchnia.jpg
Wyświetleń:	16924
Rozmiar:	45,7 KB
ID:	48883  
    Pozdrawiam,
    Radek

  2. #2

    Domyślnie

    nie jest to robota którą można chwalić, te rury powinny być zaizolowane ze wszystkich stron, co do wysokości to Ty decydujesz jak chcesz mieć wysoko baterię w prysznicu (nie pamiętam PN na ten temat ale gdzieś około 130cm), w kuchni będziesz miał tylko zwykły syfon czy może rozdrabniacz(wtedy dla niektórych modeli 40cm jest za wysoko), pod pralkę musisz dać syfon więc 40cm to najwyżej ja daję 20cm i długą rurę by pralka nie wychlapywała, średnica do przyjęcia,

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Poproszę o przemontowanie tej instalacji prysznicowej, bo tam i izolację i wysokość trzeba poprawić.
    Co do rozdrabniacza - w zasadzie nie planowałem.

    Czy zamocowanie rur doprowadzających wodę tylko na piankę nie grozi później problemem z ruszającą się baterią prysznicową ? Czy w miejscu gdzie mocuje się baterię nie trzeba dać jakiejś płytki, czy w inny sposób zamocować rury do ściany ?
    Pozdrawiam,
    Radek

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie jestem specem ale sam wykonuję instalację wodną i kanalizacyjną.
    Napiszę to co wiem i zapewne wiedza ta i wykonanie jakie zastosowałem u siebie i Tobie pomogą bo widzę ze system rurek(łączenia jest taki sam).
    Wszędzie tam gdzie dokręcamy coś metalowego i kluczem - radzę zastosować albo gotowy element pod baterie albo system mocowania do ściany - to konieczność (przy pierwszym montażu może nie tak bardzo) gdy chcemy coś wymienić na 100% wyrwiemy to ze ściany a najgorzej "zmiażdżymy i pęknie.
    takie to konieczność

    lub oryginalne podejścia
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	077c27a500112a724b4c89c2.jpg
Wyświetleń:	5143
Rozmiar:	22,0 KB
ID:	49094  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał rpilski Zobacz post
    Czy zamocowanie rur doprowadzających wodę tylko na piankę nie grozi później problemem
    Dodatkowo rury prowadzone w ścianach koniecznie należy zaizolować!
    Nie chodzi tu tylko o utratę ciepła dla wody ciepłej ale o "roszenie" przepływ wody powoduje na zimnych rurkach osadzanie i wkraplanie się pary wodnej jeśli np przykryjemy to płytą GK lub tynkiem gipsowym w miejscu tym praktycznie będzie wilgoć!!a do grzyba już niewiele - szczególnie w kotłowniach czy pralniach, garażu.
    Taka izolacja kosztuje grosze - pianka montażowa tu nic nie da!
    Dodatkowo jak już wspomniałem pianka(dedykowana)izoluje przed utratą ciepła - przecież na takim odcinku to ciepło będzie grzało mur ...tylko po co?

    Kanalizacja
    Wykonana komu? nie ma możliwości usunięcia ewentualnych nieszczelności - życzę Ci aby służyła wieki ale nigdy tak nie jest i niekiedy trzeba coś uszczelnić czy nawet dołożyć (jakiś odpływ) jak zrobi się to w ten sposób to po prostu zniszczy się kształtki! trzeba montować na uchwyty- koszt również niewielki a estetyka i ewentualny demontaż możliwy i do pokazania.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał rpilski Zobacz post
    ..., czy w inny sposób zamocować rury do ściany ?
    Proszę co należy zamontować:



    To są naprawdę tanie rzeczy które w konsekwencji staną się o wiele tańsze niż puszka piany montażowej.

    Postaw hydraulikowi sprawę jasno - bo to co wykonuje jest "niewłaściwe"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał rpilski Zobacz post
    Czy w miejscu gdzie mocuje się baterię nie trzeba dać jakiejś płytki, czy w inny sposób zamocować rury do ściany ?
    Przepraszam że się tak rozpisuję ale np gdy rurka ma długość powyżej 1m (a tak jest przy zasilaniu baterii prysznica)warto jest zastosować któryś z tych uchwytów do mocowania rur z PP
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał rpilski Zobacz post
    Witam,

    hydraulik rozpoczął u mnie montaż instalacji kanalizacyjnej wewnętrznej oraz instalacji wody.
    Mam pewne wątpliwości do sposobu montażu rur instalacji wodnej i wysokości podejść.
    Rury w ścianie są tylko zamocowane "na piankę" - czy nie jest koniecze mechaniczne przymocowanie rury do ściany (zwłaszcza, że w przypadku prysznica w wyniku kucia te części pustaków, które są między rurami trzymają się tylko na piankę - trzeba je będzie wyjąć i zalepić dziurę zaprawą/betonem)?.
    W przypadku prysznica wysokość punktów podłączenia baterii wynosi 100cm od gotowej posadzki - czy to nie za nisko (prysznic będzie z brodzikiem) ?
    W kuchni odpływ zlewu i zmywarki wychodzi na wys. 40cm od gotowej podłogi - czy to nie za nisko ?
    W pralni odpływ pralki na wys. 45cm od gotowej podłogi - czy to nie za nisko, w instrukcjach większości pralek minimalna wysokość to 55-60cm ?
    Pion z pralni (tylko umywalka i pralka) zrobił mi rurą 50mm - czy to dopuszczalne (pion będzie miał odpowietrzenie - do kominka na dachu) ?

    Będę o tym wszystkim rozmawiał z hydraulikiem i chcę się przygotować do rozmowy. Był z polecenia i nie spodziewałem się kłopotów...
    Witam.

    Standard jaki obowiązuje najczęściej to wysokoci podejscia kanalizacyjnego dla zlewozmywaka to 45 cm cm od gotowej posadzki, podejscie kanalizacyjne pod umywalkę 55 cm. Jeżeli zas chodzi o sam brodzik to Pan decyduje w stanardzie robimy 120 cm od gotowej posadzki. Jezeli zas chodzi o amegme podejcia wodne z PP to jak najbardziej powinny one byc zagipsowane na sztywno. Nastepny ważny element proponuje instalacje kanalizacyjna wykonywać na kolanach 45 stopni a nie jak w Pana przypadku 90 stopni.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej

  9. #9

    Domyślnie

    koledzy już dokładnie sprawę Ci wyjaśnili,

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Nie obędzie się bez poprawek.
    Pozdrawiam,
    Radek

  11. #11

    Domyślnie

    A może ktoś podpowiedzieć na jakiej wysokości podprowadzić wodę do stelażu podtynkowego wc?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Na żadnej. Wystaw tam rurę sterczącą do góry na jakieś 120cm od podłogi i zaślep. Żeby jej nic nie uszkodziło w trakcie innych prac, może być prowizorycznie przyłapana czymś do ściany.
    Po postawieniu stelaża ją się obetnie na odpowiednią długość, wyposazy w kolanko z gwintem, śrubunek i przykręci do stelaża na sztywno. Tak będzie najprościej, najwygodniej w montażu i najbezpieczniej.
    U siebie robiłem normalne podejścia w ścianie (na wysokości 1m nad docelową posadzką) i teraz żałuję, bo jest więcej kombinowania, jak stelaż bezpiecznie do tego podłączyć.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #13

    Domyślnie

    a z której strony stelaża poprowadzić, zlewej czy z prawej?

  14. #14

    Domyślnie

    z prawej ale to nie takie ważne jak kupisz stelaż to zawsze można w stelażu zmienić zawór

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony