dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Kochani,
    powiedzcie mi o wadach i zaletach obu rozwiazan. oczyszczalnie to chyba umowne okreslenie, chodzi mi o systemy,ktore "rozpracowuja" scieki.W warunkach zabudowy mam klauzule,ze szambo z rozsaczaniem po uzyskaniu zgody...itd. Moze ktos mial juz taki dylemat.Widze,ze jest opor przed tymi nowymi rozwiazaniami...dlaczego?Dodam jeszcze,ze jesli szambo, to zdecydowalabym sie na tradycyjne, betonowe. Zadne zbiorniki ze stali-wiem,ze "lubia" pekac a wtedy perfumy (francuskie zreszta) roztaczaja milą won w calym domu....(bylam w takim domu to wiem, jak weszlam na wdechu, to potem nie uzywalam przez kilka godzin nosa, zrobilam to , aby przezyc...)
    To jak to jest, Robaczki/...

  2. #2

    Domyślnie

    Chociaż do Robaczka się nie przyznaję, to napiszę co nieco.
    Te tzw. przydomowe oczyszczalnie ścieków składają się z osadnika gnilnego (ty nazwałaś to szambo) i drenażu rozsączajacego. Osadniki najczęściej są wykonane z betonu lub tworzywa sztucznego. Drenaż to nic innego jak rury ośrednicy ok.100mm, z odpowiednimi otworkami, przez które ścieki się wydostają do obszaru gdzie są oczyszczane biologicznie. W najprostszym wariancie jest to bezpośrednie rozsączanie do gruntu, ale grunt musi mieć odpowiednią przepuszczalność. Osadnik o pojemności 2-3 m3 może być jednokomorowy lub wielokomorowy. Jednokomorowe muszą posiadać na wyjściu filtr bo inaczej złoże drenażowe szybko by się zamuliło.
    Zaletą szamba szczelnego jest brak problemów z urzędnikami. Istnieją też czasami, tak niekorzystne warunki gruntowe, ze lepiej opłaca sie zrobić szambo.
    Oczyszczalnia wychodzi taniej w eksploatacji (osady wywozisz raz na rok/dwa). W przypadku skanalizowania terenu użytkownicy oczyszczalni nie są zmuszeni podłączyć się do niej.
    Pozdrowienia.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    beata

    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    opal, było już dużo mowy na temat wad i zalet obu rozwiązań na forum w "wymiana doświadczeń". A zdania są bardzo podzielone.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: beata dnia 2002-03-15 10:48 ]</font>

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    ha, wiem,ze sa podzielone, dlatego tzreba dyskuotwac ile sie da..

  5. #5

    Domyślnie

    Najlepsza jest kanalizacja.
    Ja nie mam jeszcze wody na budowie, a do końca wakacji będę miał kanalizację. Koszt chyba mniejszy niż cała zabawa z instalowaniem szamba.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-18 16:16 ]</font>

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Zastanawiałam się nad oczyszczalnią i gdyby u mnie było dozwolone to bym się zdecydowała napewno. Brałam pod uwagę oczyszczalnię trzcinową czyli korzeniową. Więcej kosztuje, ale mniej wymaga niż szambo. Musisz jednak mieć kawałek działki poświęcone na poletko trzcin... Od tych co zbudowali wiem, że obsługa szamba to jedno z większych kłopotów i spory koszt.
    Pzdr.
    A.

  7. #7

    Domyślnie

    W mojej gminie b. wysoki poziom wód gruntowych uniemozliwia stosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Ale są teraz dostępne szamba, które posiadają funkcję oczyszczania ścieków. Wg. producentów obsługa polega tylko na usunięciu co ok. 2 lata stałego osadu, oczyszczoną wodę można użyć do celów gospodarczych.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Na moim gruncie także jest b. wysoki poziom wód gruntowych co uniemożliwia rozsączenie wody z oczyszczalni biologicznej. Prowadzę obecnie rozmowy z wykonawcą dot. instalacji oczyszczalni i odprowadzenia wody w strudze do gruntu (by oczyścic ją tam sposobem korzennym. Mam nie najlepsze dotychczasowe doświadczenia z szambem bezodpływowym. Wywożenie ścieków szambiarką jest przecież dość kosztowne, trzeba sie umawiać z "szambelanem" itp.
    Na moją decyzję budowy oczyszczalni miał niemały wpływ fakt dotowania przez Urząd Miasta 50% poniesionych kosztów takiej proekologicznej inwestycji. Dotyczy to co prawda tylko kosztów użytych materiałów bez kosztów robocizny i transportu, ale to zawsze coś + spokój z tematem ścieków na mam nadzieję b. długo.
    Pozdrawiam

    A tak poza zasadniczym tematem.
    Czy wasze samorządy dofinansują w jakiś formie podobne działania?

  9. #9

    Domyślnie

    Wowka, czy moglabys mi przyblizyc temat dofinansowywania przez Urzad Miasta? Czy istnieja jakies wytyczne,podstawy prawne czy cos takiego? Ja probowalam cos zdzialac w swojej gminie, ale oni nawet nie bardzo wiedza co to jest przydomowa oczyszczalnia.
    Mozesz odpowiedziec na moj osobisty e-mail: [email protected] ? Bede zobowiazana za wszelkie info dot. uzytkowania tego typu urzadzen.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Kasiu - "Wszystko w rękach Rad"
    A tak na poważnie - Rada Miasta w mojej miejscowości podjęła uchwałę o dofinansowaniu pewnych działań proekologicznych min. przydomowych oczyszczalni scieków.
    Dofinansowywane są także ocieplenia prywatnych budynków mieszkalnych oraz wymiana instalacji grzewczych z weglowych na gazowe. Uwaga! dotacja na cieplenie i wymianę instalacji dotyczy tylko już istniejących i użytkowanych budynków.
    Umocowanie prawne tych uchwał jest w ustawach dot. ochrony srodowiska. Sądzę, że te działania są finansowane ze srodków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
    Mieszkam na terenie GOP - jest to teren niestety zdegradowany ekologicznie i może właśnie dlatego rady wielu miast z tego terenu podejmują takie uchwały i co najważniejsze je realizują.
    Pozdrawiam


    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  11. #11

    Domyślnie

    Do ryniu.
    Kto produkuje takie szamba z częściowym oczyszczaniem
    ścieków . Na działce mam wysokie wody gruntowe i nie
    mogę wybudować oczyszczlni.

  12. #12

    Domyślnie

    Miałem ten sam problem. Kolejność przyjąłem taką:
    1. lektura reklam i ogłoszeń - np w Muratorze przynajmniej trzy firmy - stąd adresy lokalnych sprzedawców.
    2.Kontakt z lokalnymi - kazdy twierdził że jest w stanie zaprojektować oczyszczalnię ze wszystkimi uzgodnieniami, lub poleci kogoś, kto to zrobi.
    Każdy twierdził, że ma w ofercie oczyszczalnie do najrozmaitszych warunków - także gdy grunt nieprzepuszczalny lub woda wysoko. W ostatnim przypadku najczęściej polecali złoże biologiczne, czyli jeszcze jeden zbiornik wypełniony kamieniami, albo specjalnymi kształtkami z tworzywa + specbakterie. Musi być możliwość odprowadzenia wody do rowu, rzeki, jeziora itd. Musi być na to projekt, bo wszystko zależy od ilości ścieków, wahań przepływu itd. Koniec końców mam w projekcie rozsączkowanie w nasypie - dom na górce, nasyp niżej, przepompownia zbędna. Ale w tzw międzyczasie powstał projekt kanalizacji dla całej gminy i chyba się podłączę.

  13. #13

    Domyślnie

    A czy ktos ma juz moze oszyszczalnie i moglby powiedziec, jak cos takiego sprawuje sie w praniu (chodzi o oczyszczalnie z drenazem). Przerylem fora i nie znalazlem wypowiedzi zadnego uzytkownika POS-u

    Mam tez pewne problemy w gminie - mam decyzje w warunkach zabudowy, ze szambo ma byc szczelne (otulina KPN). Nie wiem czy wystepowac o nowe warunki dla calej budowy (dom + oczyszczalnia) czy tez wystepowac o oddzielne warunki tylko dla oczyszczalni. W gminie daja metne odpowiedzi i nie wiem, czy zawracac sobie w ogole glowe POS-em (moge poniesc tylko niepotrzebne koszty na projekt/pozwolenie). Czy ktos mial podobny problem/dylemat?

  14. #14

    Domyślnie

    Zupełnie nowowczesne oczyszczalnie dają niewiarygodny luksus życia przy braku kanalizacji gminnej.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ekodom dnia 2002-06-02 21:39 ]</font>

  15. #15

    Domyślnie

    ckwadrat - koniecznie aneks do projektu szamba, bo zmiana pozwolenia na budowę to pożegnanie z ulgą budowlaną (jeśli z takiej korzystasz)

  16. #16

    Domyślnie

    Oj doczytałem się, że piszesz o warunkach zabudowy a nie o pozwoleniu, więc to wyżej nie ma sensu. Sorry. Na osłodę mam podobny problem. Chcę zrobić u siebie POS ale trochę za wysoki poziom wód gruntowych (w porywach niewiele więcej niż 1 m). Do tego gmina próbuje utrudniać, bo mają w planach budowę kanalizacji (w ciągu najbliższych 10 lat - dowcipnisie)

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: empi dnia 2002-05-27 08:20 ]</font>

  17. #17

    Domyślnie

    ekodom - zazdroszcze;

    empi - z tego, co wiem to rozwiazaniem problemu wysokich wod (z gmina gorzej...) jest drenaz w nasypie, na takiej wysokosci nad poziomem gruntu aby zachowana byla odleglosc 1,5 m od najwyzszego poziomu wod gruntowych. Warstwa piasku pod drenazem powinna miec min. 70 cm. Calosc przykrywa sie warstwa gruntu a scieki do drenazu doprowadza sie mala pompka.

    Dla mnie problematyczny jest w ogole przepis wymagajacy od drenazu odleglosci min. 30 m od jakiegokolwiek ujecia wody. Czy zatem w okolicy, w ktorej nie ma wodociagu (na dzialce, na ktorej ma bys POS i na dzialkach sasiadujacych sa studnie) gmina jest w stanie wydac pozwolenie na POS? Dodam, ze dzialki nie maja oczywiscie zawrotnych powierzchni (ok. 1500 m2).

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ckwadrat dnia 2002-05-26 22:02 ]</font>

  18. #18

    Domyślnie

    ckwadrat - wiem o tym rozwiązaniu, ale mi się ono nie podoba - tak jak tobie to, że od POS MUSI być min. 30 m od ujęć wody. Niestety nic z tym nie zrobisz (legalnie).
    Mimo to pozdr.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: empi dnia 2002-05-27 08:28 ]</font>

  19. #19

    Domyślnie

    Też mamy działkę wokół ujęć wody i oczywiście nierealne jest zrealizowanie oczyszczalni przy zapewnieniu odległości 30m. Kiedyś słyszałam o oczyszczalni w szambie, coś sobie w niej pływa (jakieś urządzenie) i woda nadaje się do podlewania. Było to niestety parę lat temu i mnie wtedy nie dotyczyło. Czy ktoś może coś wie na ten temat?

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    zdaje sie , ze sie wrzuca pompe i ona tam dokonuje rewolucji.
    czy to legalne-nie wiem
    czy ma byc 2 komorowy zbiornik-nie wiem
    jesli jakas woda z odzysku-co z nia, czy kwiatkom i glebie nie zaszkodzi, czy jest czysta-nie wiem
    ale chetnie sie dowiem
    czy ktos wie?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony