dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Piwnica z BK?

  1. #1

    Domyślnie Piwnica z BK?

    Według Solbetu można murować piwnicę z ich bloczkow.
    By ta operacja miała sens należy ściany dobrze zaizolować od wilgoci.
    Co o tym myślicie?

    Proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 22-03-2011 o 00:29
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #2

    Domyślnie

    Myślę, że jak najbardziej można to robić, trzeba tylko pamiętać żeby zamurować też pionowe spoiny. Ale to chyba Solbet też podaje w swoich katalogach. No i jesli zrobi się te ściany z Solbetu, czyli bk ogólnie mówiąc, bedzie np. dużo przyjemniej niż gdyby zrobić je z cegły.

  3. #3

    Domyślnie

    Beznadziejny pomysł.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar MusiSieUdac
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Melmax
    Posty
    3.296

    Domyślnie

    ....a co z wytrzymaloscia konstrukcyjna takich scian?? Trzeba liczyc, ze na sciany piwnicy jest tez napor gruntu

  5. #5

    Domyślnie

    Niestety nie wiem jak wysoko są wody gruntowe, ale obawiam się że wysoko i ściana może być narażona na ich działanie. Jedną ścianę piwnicy mam mieć całkowicie w ziemi. Dom na zboczu górki, z odpływem wody nie będzie problemu.
    Dom 30 metrów poniżej mojej działki ma studnię z wodą na głębokości lustra 1,5 metra. Wodę mają zawsze, podlewają nią ogródek. Dawniej kiedy nie było wodociągu służyła jako użytkowa.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6

    Domyślnie

    zrobic sie da, tylko czemu nie uzyc bloczkow betonowych, chcesz tam mieszkac, czy piwnica ma byc nie zbyt czesto uzytkowana?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gustaw Fijak Zobacz post
    zrobic sie da, tylko czemu nie uzyc bloczkow betonowych, chcesz tam mieszkac, czy piwnica ma byc nie zbyt czesto uzytkowana?
    Chciałem poznać opinie.
    Ze względu na wątpliwości chyba pozostanę przy zwykłych bloczkach betonowych.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    jak juz napisalem wszystko sie da, jezeli ma byc to miejsce mieszkalne to mozna robic z bk, nalezy tylko pamietac o izolacji, jz ten temat byl wałkowany, ale zeby nazwac to beznadziejnym pomyslem to zbyt drastycznie, beznadziejnym bym nazwal robienie tego z cegly.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MusiSieUdac Zobacz post
    ....a co z wytrzymaloscia konstrukcyjna takich scian?? Trzeba liczyc, ze na sciany piwnicy jest tez napor gruntu
    Wytrzyma, nie ma problemu. Tak jak mówiłem trzeba zakleić też pionowe spoiny i bedzie działało.
    Ale tutaj szczerze mówiąc pomimo tego, że jestem zwolennikiem bk mimo wszystko też użyłbym zwykłych betonowych bloczków.
    Ale jak najbardziej da się.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gustaw Fijak Zobacz post
    jak juz napisalem wszystko sie da, jezeli ma byc to miejsce mieszkalne to mozna robic z bk, nalezy tylko pamietac o izolacji, jz ten temat byl wałkowany, ale zeby nazwac to beznadziejnym pomyslem to zbyt drastycznie, beznadziejnym bym nazwal robienie tego z cegly.
    Oczywiście,że beznadziejny. Zawilgocone BK tracą do 30% ze swojej i tak mizernej wytrzymałości. Koszt 1m3 ściany BK będzie większy niż z bloczków, ścianę z BK należałoby dobrze zaizolować co odzwierciedli się zużyciem izolacji np. na poziomie ok. 3,2 kg/m2 razem z gruntowaniem x jakieś 5 pln kg to mamy ponad 15 pln/m2 samej izolacji przeciwilgociowej w warunkach braku wysokiego zwierciadła wody gruntowej.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  11. #11

    Domyślnie

    wiec lepiej uzyc do tego bloczkow z przeznaczeniem na piwnice a nie pchac kase w material, bo zrobic sie wszystko da, tylko jakimi kosztami.

  12. #12

    Domyślnie

    Przeglądając forum trafiłem na wypowiedzi sugerujące by ostatnie warstwy piwnicy z bloczków betonowych znajdujących się minimum 30 cm nad gruntem wykonać z BK 400 w celu lepszej izolacji cieplnej parteru (jak i calej ściany).
    Proszę o porady w tej kwestii.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13

    Domyślnie

    co do kosztów to bloczek betonowy kosztował mnie 7 zł (wym 24x24x49) za szt i bloczek z BK tez 7 zł (24x24x59) za szt tylko betonowy ma 49 cm długości a BK ma 59 cm wiec w sumie z BK powinno być trochę taniej. Co do izolacji to i tak ja pewnie będziesz robił więc koszt taki sam. Ja budowałem z betonowych bo jakoś tak nie naturalnym wydawało mi się dawać BK pod ziemię. Piszesz że wody gruntowe mogą być wysoko więc zrób piwnice z betonowych i tyle nawet jak zamokną to nic im nie będzie a z BK to różnie może być zamoknięte tracą na wytrzymałości i bardziej się kruszą (piszę o Solbecie).

  14. #14

    Domyślnie

    Coż, cokolwiek by nie zamokło to straci swoje wyjściowe parametry, nie tylko bk. Faktem jest to, że bk nasiąknie łatwiej niż bloczek betonowy i pod ziemią faktycznie może to wyjść różnie. (na powierzchni nie ma to znaczenia). Fakt, że jestem zwolennikiem bk, ale piwnice chyba mimo wszystko robiłbym ze zwykłych bloczków.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony