dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Propan -armagedon ?

    Witam.

    Z racji posiadania mebla ogrodowego w postaci butelki na propan do celów grzewczych i konieczności jej napełnienia co roku w okolicach czerwca, zadzwoniłem wczoraj do mojego dostawcy Flaga Gaz Polska (były Progas, po zmianie nazwy) o aktualne ceny co by się przygotować finansowo i psychicznie. Jednak usłyszana cena za litr przekroczyła moje wszystkie oczekiwania, kiedy usłyszałem aktualną cenę w słuchawce, 3,10 brutto za litr (przy zakupie 2100l) to o mało nie spadłem z krzesła.
    Do jasnej cholery, przecież wg notowań Rzeczpospolita z dnia wczorajszego cena propanu do celów grzewczych nie przekracza 2,30brutto i to z pełną akcyzą.

    Dodam jeszcze że w umowie mam zapis, że Progas gwarantuje, że ceny gazu nie będą wyższe od średnich cen gazu publikowanych w Rzeczpospolitej.

    Co jest grane z tymi cenami ? Ile płacicie za propan ? ponieważ czuję że "Flaga" chce mnie nabić w butelkę i to po pięciu latach dobrem współpracy.
    Nie lubię sygnatur

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Nabili Cię to w momencie podpisania umowy Cena na dzisiaj propanu to ok. 2,10 brutto ale na wolnym rynku. Z ta pełną akcyza to coś mylisz. Gaz na cele grzewcze jest zwolniony z akcyzy

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    Tylko zbiornik na własność daje swobodę.

  4. #4

    Domyślnie

    Nabili mnie w butelkę a dokładnie w zbiornik. Latem zakupię własny i po temacie. Mądry polak po szkodzie. Nurtuje mnie tylko pytanie czy warto zakupić używany zbiornik (oczywiście z paszportem)? jaka może być średnia żywotność tego ustrojstwa ?
    Nie lubię sygnatur

  5. #5

    Domyślnie

    O żywotność niech Cię raczej głowa nie boli. Ja kupiłem w tym roku zbiornik z roku 1994.
    Jedyny problem to taki, że co 10 lat zbiorniki mają obowiązek przechodzić rewizję a ta to koszt zbliżony do 1500 zł .
    Jeśli więc kupisz zbiornik odpowiednio tanio lub będzie miał badania wystarczająco długo to się opłaca.
    Mnie udało się kupić zbiornik za 1300 zl
    desmear

  6. #6

    Domyślnie

    możecie napisać ile tak średnio kosztuje was ogrzewanie gazem z butli (rocznie lub na sezon), oczywiście swoja butla i gaz na wolnym rynku.
    Podajcie parametry chałupy i temp. wew.
    Znajomy mi ostatnio się żalił, jakie to ma wysokie koszty ogrzewaniem gazem z butli. Nie pamiętam ile płaci za ogrzewanie, ale za samo cwu latem wychodzi mu 200 zł, przy rodzinie 2+2, domek ma świeży, około 150 m2. Na zimę kupuje brykiet do kominka. Za dzierżawę butli płaci 80 zł.
    Sam się zastanawiałem nad tym gazem, ale my w domu lubimy ciepło, temp. oscyluje w granicach 22-23 stopnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja spalam dość dużo ale i nie oszczędzam.
    Na razie grzeję jakieś 80m2 na +23 deg.C dzień i noc, plus w sumie garaż dwustanowiskowy pod mieszkaniem w którym pomimo braku grzejnika jest w mroźne dni +8 deg.C. CWU z kotła dwu funkcyjnego, rodzina 2+1, gorącej wody zużywamy bardzo dużo . Kocioł dwu funkcyjny typu turbo, o dużej mocy modulowanej 12 do 35kW.
    Budynek jest mało efektywny energetycznie ponieważ jest adaptowany: ściana z cegły 12cm, styro 12cm, dach wełna 24cm, posadzki styro 8cm.
    Raz w roku tankuję 2000 litrów.

    No to zaczynam szukać beczki, szczególnie że budują dom, więc będzie jak znalazł za trzy lata.
    Nie lubię sygnatur

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Osobiście widziałem zbiornik produkcji zachodnioniemieckiej z 1976 roku z nowymi papierami na 10 lat!!! Myślę, że nie ma czegoś takiego jak żywotność zbiornika. Większość butli 11 kg w Polsce pochodzi z lat 70. Dzisiaj mają tylko barwy koncernowe i nowe legalizacje ewentualnie zawory. A są mocniej eksplatowane niż zbiorniki naziemne 2700
    Własna butla to myślę, że max 60% ceny ogrzewania gazem koncernowym i butlą za darmo tylko z dzierżawą 80 zł
    Ostatnio edytowane przez piotrmak ; 31-10-2011 o 16:07

  9. #9

    Domyślnie

    w temacie żywotności...
    mnie fachowcy ostrzegali przed butlami od naszych południowych sąsiadów.
    za to bezpieczne są z Chemar Kielce (chyba już nie produkują) czy z chemetu
    desmear

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    Nowy zbiornik to ok. 30- 40 % ceny całej instalacji. Dochodzi przecież jeszcze projekt, dokumentacja, postument pod zbiornik, instalacja wykonana przed uprawnioną firmę /prace ziemne, uziom, materiały i reduktor/ i uwaga, uwaga - transport zbiornika ważącego ponad 500 kg. Warto więc szukać dostawcy w pobliżu instalacji. Co do nowy czy używany. Gwarancja na nowy 30 lat /np. Chemet/, przy używanych warto zwrócić uwagę na stan powłoki lakierniczej. UDT zwraca i w razie zarysowań, śladów rdzy zbiornik do malowania, a to kosztuje. Reasumując całość inwestycji przy nowym zbiorniku powinna się zamknąć w kwocie 10 - 11 tys zł. W przypadku używanego zaoszczędzimy 2-3 tys. Pytanie czy warto? Lepiej to wygląda w przypadku wypowiedzenia umowy z koncernem. Projekt niestety trzeba zrobić nowy, ale osztaje gotowa instalacja, a więc 2-3 tysie w kieszeni i już tylko oszczedności.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    instalacja za darmo albo za złotówkę jest najdroższą możliwą instalacją. Taki paradoks
    Mój sąsiad przestał się cieszyć swoją "darmową" instalacją już po pierwszym rachunku. Ups.....
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    instalacja za darmo albo za złotówkę jest najdroższą możliwą instalacją. Taki paradoks
    Mój sąsiad przestał się cieszyć swoją "darmową" instalacją już po pierwszym rachunku. Ups.....
    Darmo i zrobimy za Pana czyni cuda I czynić dalej będzie

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pearl3434

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    106

    Domyślnie

    No dobrze,ale jak juz zakupimy ten zbiornik to z kim mam podpisac umowe na dostarczanie gazu?Podajcie jakiegos konkretnego dostawce?I jeszcze,skad bede wiedziala,ze mi sie gaz w butli konczy i powinnam zamowic nastepna dostawe?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał pearl3434 Zobacz post
    No dobrze,ale jak juz zakupimy ten zbiornik to z kim mam podpisac umowe na dostarczanie gazu?Podajcie jakiegos konkretnego dostawce?I jeszcze,skad bede wiedziala,ze mi sie gaz w butli konczy i powinnam zamowic nastepna dostawe?
    To znowu Ja

    Musisz poszukać w okolicy hurtowni gazu. Są takie. Sprawdzić u nich cenę LPG z dowozem do domu. W naszej okolicy znam firmę Gaz-Tank z Michałowic, ale napewno jest dużo więcej (zapytaj jakiegoś gościa który tankuje gaz do samochodów gdzie kupuje gaz). Przypuszczam że nie trzeba podpisywać umowy, poprostu dzwonisz i kupujesz, jak w sklepie albo na stacji (tylko pewnie z lekkim wyprzedzeniem na transport). Kolega sprawdzal kilka miesiecy temu w Gliwicach, cena 1,85 za litr (tylko teraz nie pamiętam czy to było brutto i z transportem, ale raczej tak).

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał pearl3434 Zobacz post
    No dobrze,ale jak juz zakupimy ten zbiornik to z kim mam podpisac umowe na dostarczanie gazu?Podajcie jakiegos konkretnego dostawce?I jeszcze,skad bede wiedziala,ze mi sie gaz w butli konczy i powinnam zamowic nastepna dostawe?
    Jeśli jesteś włascicielką zbiornika to nie trzeba podpisywać żadnej umowy na dostawy, to tak jak z tankowaniem samochodu. Gdzie taniej tam tankujesz. Internet pełen dostawców. Każdy zbiornik wyposażony jest, mówiac najprościej, we wskaźnik napełnienia pokazujący w % ilość gazu w zbiorniku. Trzeba co kilka dni zaglądać. Gdy poziom zbliża się do 15-20% szukasz dostawcy gazu. Z reguły, po umówieniu się, przyjeżdżają w ciągu tygodnia. Poziom gazu nie powinien spaść poniżej 10% /ok. 200 l/. Aby zbić cenę gazu dobrze jest znaleść sąsiada z podobnym zbiornikiem i zamawiać razem. Zamówienia się sumują i łatwiej negocjowac cenę. W takim przypadku za mniejsze pieniądze można się też 'dotankować' do pełna. Np. sasiad potrzebuje 1 500l, a Ty masz 60% w zbiorniku /czyli wejdzie 500 -700l/. Zamówienie łączne powiedzmy 2 200l to niższa cena za litr, a Ty przy 700l masz lepsza cenę, bo nie chcą przyjeżdżać do zamówień poniżej 1 000 litrów. Każdy korzysta. Co do stacji LPG to niekoniecznie, ale zapytać można. Do zbiornika naziemnego przy domu potrzebny jest czysty propan, na stacjach mają mieszankę propanu z butanem. Mieszankę można tankować do przydomowych zbiornikow podziemnych.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pearl3434

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    106

    Domyślnie

    Ok,Dzieki za odpowiedz.My mamy w planie zbiornik naziemny o pojemnosci 2700l.Troche boje sie tych formalnosci,ale moze jakos przebrniemy.Chyba lepsze to niz uzaleznic sie od cen narzuconych przez lidera rynku...

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pearl3434

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzabij Zobacz post
    To znowu Ja

    Musisz poszukać w okolicy hurtowni gazu. Są takie. Sprawdzić u nich cenę LPG z dowozem do domu. W naszej okolicy znam firmę Gaz-Tank z Michałowic, ale napewno jest dużo więcej (zapytaj jakiegoś gościa który tankuje gaz do samochodów gdzie kupuje gaz). Przypuszczam że nie trzeba podpisywać umowy, poprostu dzwonisz i kupujesz, jak w sklepie albo na stacji (tylko pewnie z lekkim wyprzedzeniem na transport). Kolega sprawdzal kilka miesiecy temu w Gliwicach, cena 1,85 za litr (tylko teraz nie pamiętam czy to było brutto i z transportem, ale raczej tak).
    Dzieki.Nie ma to jak pomoc sasiedzka. Ale i tak chyba sie pokusze o telefon do urzedu w Tarczynie i zapytam o ten cholerny gaz ziemny,jakie plany itp.Jak tak dyskretnie sobie poogladalam sasiedzkie ogrodki ze zbiornikami to wyszlo na to,ze ludzie jednak biora Amergas.Moze mniej formalnosci albo zwyczajnie ludziom sie nie chce bawic w zamawianie,zakup tej butli itp.

  18. #18

    Domyślnie

    pogadaj z jakąś firmą instalacyjną i tak będą Ci musieli wszystko zrobić a "przeprowadzą Cię za rękę" przez wszystkie formalności.
    jak będziesz miał problem ze znalezieniem, to pogadaj z małymi stacjami LPG - oni zazwyczaj mają odpowiednie namiary na takie firmy


    a tu dodatek dla Ciebie:

    http://www.centrumgaz.pl/
    http://chemgaz.pl/pl/
    http://www.chemline.pl/
    http://www.gazgrod.eu/
    http://www.novatekpolska.pl/
    http://www.zumi.pl/32539,Saga_Gaz_Sp...tno,firma.html

    jedni jeżdżą tu inni tam, raz mają taniej ci, potem tamci, jak dobrze poszukasz to znajdziesz innych.
    Najlepiej pytaj w małych prywatnych stacjach LPG w okolicy
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 07-11-2011 o 17:24
    desmear

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    maziko

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    sporo dostawców można znaleźć też tutaj - www.e-petrol.pl/index.php/centrum-domowego-ciepla/media-grzewcze/gaz-plynny

    warto podzwonić i popytać bo zainwestowany czas może się szybko zwrócić

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    To jeszcze dodam:

    www.centrumgaz.eu

    Chyba najtaniej w centralnej Polsce, ale warto sprawdzić wszystkich. W końcu po to inwestowało się we własny zbiornik.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony