dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.807

    Domyślnie Kiedy wlaczac pompe cyrkulacyjna cwu - pomysly ?

    Witam
    Zastanawiam sie, jak rozwiazac wlaczanie pompy cyrklacyjnej do cieplej wody. No i mam takie przemyslenia :
    1) czujki ruchu - w kazdym pomieszczeniu gdzie jest odbior cieplej wody (lazienka, kuchnia itp) umiescici czujki ruchu. JAk jest ruch pompa dziala. Chyba najbardziej ekonomiczne rozwiazanie, bo chyba najbardziej skroci czas pracy pompy. Ale to dodatkowe kable, i te czujki trzeba by jakos umiescic.
    2) Czasowe - najbardziej popularne. Ustawia sie, ze pompa dziala np od 6-23. Niezbyt ekonomiczne. Mozna rozbudowac o prace np w godzinach 6-8 i 16-23 (dla typowej rodziny). Ale to tez ciagle srednio.
    3) Na alarm. Jak wlaczony jest alarm pompa nie dziala. Stosunkowo proste w realizacji i dziala wtedy gdy sa ludzie w domu. Mozna rozbudowac dodatkowo o pkt 2 - aby wylaczac w nocy.
    4) Czujnik temperatury na powrocie. Tylko jakby to mialo dzialac ? Pompuje dopoki temp na powrocie ma temp ponizej iles tam. Jak ja osiagnie to wylaczyc i czekac az temp spadnie do ile tam. I znowu zalaczyc.
    5) Wlaczanie czasowe. Wlaczac i wylaczac pompe cyklicznie co np 1 min.

    Mozna oczywiscie robic rozne kombinacje powyzszych.

    Chyba zrealizuje pkt 3 (alarm + wylaczenie nocne), ale ...... macie moze jeszcze jakies pomysly ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamyk_malbork

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Malbork
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    mój ojciec mieszka tylko z matką. ma firmę, która instaluje alarmy po bankach. Budując dom możesz sobie wyobrazić jakie ma zabezpieczenia, ale ....
    ... mieszka już 5 lat i alarm załączył aż 3 razy!!!!
    Nie wiem, czy nie można podłączyć pompy pod niepracujący alarm, i wykorzystać co napisałeś w pkt 1. Ja w pierwszym domu miałem czas dobowy i dodatkowo pracę cykliczną.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.807

    Domyślnie

    Ja u siebie planuje "mocniej" wykorzystac inne strony alarmu niz na wlamania tylko. Zamierzam np
    1) odcinac wode w domu
    2) odcinac prad prawie w calym domu (nie bede sie zastanawial nawet czy wylaczylem zelazko jak wyjade)
    3) sterowac np inaczej rekuperacja (zmniejszenie lub wylaczenie itp)
    4) inne rzeczy - czyli np wlasnie sterowanie cyrkulacja
    Nawet jak nie chce sie mocno uzywac alarmu jako bezpieczenstwa (tylko po co kase wydawac na to wczesniej) to mozna np na pilota sobie wlaczanie i wylaczanie alarmu zrobic. Malo bezpiecznie, ale inne tematy zadzialaja.

    Co do laczenia alarmu z czujkami ruchu to to polaczenie akurat nie ma sensu chyba.

    Co do pracy cyklicznej, to jak masz ustawione ? Ile mniej wiecej czasu potzrebne jest na przepchneicie wody, i ile czasu az wystygnie w rurach ? Wiaodmo, ze to zalezy od wilekosci i izolacji instalacji, ale pytam aby miec jakies wyobraznie wielkosci czasowych.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamyk_malbork

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Malbork
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    stawiam drugi dom, pierwszy poszedł w obce ręce.
    Mierzyłem czas przepływu wody z zasobnika do najdalszego kranu (połowa tego czasu to praca pompy), czas wychładzania się wody po zakręceniu kranu. Sprawdzałem co jakiś czas, i połowa toego czasu to zwłoka. Bywały sytuacje że różnie z tym bywało, ale jak mieszakaliśmy to nikt nie narzekał. W nocy nie pracowała wogóle. A, że prowizorki są najbardziej trwałe, nie miałem czasu powrócić do tego ponownie. Urok mieszkania i wykańczania domu.

  5. #5

    Domyślnie

    zainwestowac wpompke energooszczedną i po sprawie - nie trzeba bedzie tyle kombinacji..

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Napiszę o wadach (i zaletach jak są) każdego z rozwiązań:

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    ...1) czujki ruchu - w kazdym pomieszczeniu gdzie jest odbior cieplej wody (lazienka, kuchnia itp) umiescici czujki ruchu. JAk jest ruch pompa dziala. Chyba najbardziej ekonomiczne rozwiazanie, bo chyba najbardziej skroci czas pracy pompy. Ale to dodatkowe kable, i te czujki trzeba by jakos umiescic...
    Zbyt często załącza się pompa bo do łazienki wchodzimy często nie potrzebując ciepłej wody - duże straty energi. Co do zamontowania czujek ruchu to mozna zastosować takie do zamontowania do modułów puszek podtynkowych (z łącznikami do oświetlenia czy gniazdek).

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    ...2) Czasowe - najbardziej popularne. Ustawia sie, ze pompa dziala np od 6-23. Niezbyt ekonomiczne. Mozna rozbudowac o prace np w godzinach 6-8 i 16-23 (dla typowej rodziny). Ale to tez ciagle srednio.
    Mało efektywne a za to najwięcej strat energii z wszystkich rozwiązań.

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    ...3) Na alarm. Jak wlaczony jest alarm pompa nie dziala. Stosunkowo proste w realizacji i dziala wtedy gdy sa ludzie w domu. Mozna rozbudowac dodatkowo o pkt 2 - aby wylaczac w nocy....
    Proste do realizacji ale chyba najbardziej "przebajerzone" (takie do pochwalenia się przed znajomymi) i niespełniające swojego zadania.

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    ...4) Czujnik temperatury na powrocie. Tylko jakby to mialo dzialac ? Pompuje dopoki temp na powrocie ma temp ponizej iles tam. Jak ja osiagnie to wylaczyc i czekac az temp spadnie do ile tam. I znowu zalaczyc...
    Dobre i chyba najlepsze rozwiązanie.
    Ja mam podobnie zrobione. Na powrocie do zasobnika mam czujnik bimetaliczny z ustawionymi 30stC oraz z blokadą pomiedzy 23:00 a 6:00. Gdy chcę mieć dużo wyższą temperaturę to ustawiam na czujniku np. 40st i za 5 min mam juz we wszystkich punktach poboru zadaną temperaturę.
    Na codzień owe 30 st wystarczy.

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    ...5) Wlaczanie czasowe. Wlaczac i wylaczac pompe cyklicznie co np 1 min.
    Mozna oczywiscie robic rozne kombinacje powyzszych...
    Równiez spore straty energii.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.807

    Domyślnie

    I jak dziala ten pkt 4 ? Ile mniej wiecej pompa dziala i jakie sa przerwy w pracy ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    U nas czasowe się nie sprawdziło, a niestety nie podciągnęliśmy kabla z kotłowni do domu, więc, żeby mieć wodę "na żądanie" i nie ganiać za każdym razem do kotłowni, kupiliśmy gniazdo na pilota. (http://www.hobbyelektronika.pl/index...wanych-pilotem).
    Przy okazji na jedno gniazdo załapał się odkurzacz centralny

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    I jak dziala ten pkt 4 ? Ile mniej wiecej pompa dziala i jakie sa przerwy w pracy ?

    Fantom
    Ciężko mi powiedzieć jak często się załącza bo mnie nigdy w domu nie ma ale po spadkach temperatury w zasobniku widzę, że jest spora różnica pomiędzy 30 st a 40 st. Według mnie jest to najlepszy kompromis pomiędzy temp w rurach a ilością zużytej energii.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.807

    Domyślnie

    Tak wyglada, ze najbardziej ekonomiczne byloby polaczenie dwoch punktow Wiec wlaczac tylko wtedy gdy
    1) wtedy gdy czujki ruchu "przy wodzie" cos widza
    2) temperatura na powrocie ma jakas tam wartosc powyzej X
    Przy takim polaczeniu pompa bedzie najkrocej pracowac.

    Ale u siebie zrealizuje polaczenie : alarm + temperatura powrotu + czasowka (w nocy wylacz). Bo czujek ruchu juz raczej nie bede kombinowal.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.807

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    ...4) Czujnik temperatury na powrocie. Tylko jakby to mialo dzialac ? Pompuje dopoki temp na powrocie ma temp ponizej iles tam. Jak ja osiagnie to wylaczyc i czekac az temp spadnie do ile tam. I znowu zalaczyc...

    Dobre i chyba najlepsze rozwiązanie.
    Ja mam podobnie zrobione. Na powrocie do zasobnika mam czujnik bimetaliczny z ustawionymi 30stC oraz z blokadą pomiedzy 23:00 a 6:00. Gdy chcę mieć dużo wyższą temperaturę to ustawiam na czujniku np. 40st i za 5 min mam juz we wszystkich punktach poboru zadaną temperaturę.
    Na codzień owe 30 st wystarczy.
    No i wlasnie chcialbym zrobic tak samo dodajac do tego alarmowke jeszcze. Bo nie zawsze chce pompowac ta wode (np nie wiem kiedy mnie w domu nie bedzie i jak dlugo).

    Pytanie : mozesz dac wiecej danych o tym czujniku temepratury ?
    Rozumiem, ze jest to cos tego typu : http://thermoplus.pl/katalog/termost...ie/wpr40l.html ?
    Poszukuje czegos takiego, nie przylgowego (bo mam za krotka rurke w tym miejscu) ale histereza powinna byc hcyba sporo wieksza ? I zakres temperatury chyba tez ?

    Fantom
    Ostatnio edytowane przez szczukot ; 25-03-2011 o 08:28
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Pytanie : mozesz dac wiecej danych o tym czujniku temepratury ?Fantom
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1266990.html
    Tutaj jest pewna informacja można przeaanalizować:
    i jeszcze zastosować pompę małej mocy np;
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ale taka pompka pewnie daje bardzo słaby przepływ, zatem absolutnie się nie nadaje do włączania "na życzenie", jedynie praca nonstop (najwyżej na noc, czy na "wszyscy w pracy" stopowana), bądź z termostatem.
    Zresztą... w koszcie recyrkulacji i tak zużycie prądu przez pompę to jakiś nędzny ułamek kosztów.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Ale taka pompka pewnie daje bardzo słaby przepływ, zatem absolutnie się nie nadaje do włączania "na życzenie", jedynie praca nonstop (najwyżej na noc, czy na "wszyscy w pracy" stopowana), bądź z termostatem.
    Zresztą... w koszcie recyrkulacji i tak zużycie prądu przez pompę to jakiś nędzny ułamek kosztów.J.
    No to ja już Was nie rozumiem, chcecie cyrkulację i zarazem oszczędzać i prąd i pompkę i ciepło? chyba za dużo w jednym to nie Era.
    Niech ktoś sobie policzy co jest cenniejsze czy woda do kanalizy czy energia na podgrzanie i zakupiony osprzęt bo może się okazać ze gra nie warta świeczki już na starcie.

    Przeciętnie cyrkulacja będzie pracowała max 7h/dobę dobra izolacja rurek z ciepłą wodą, nisko energetyczna pompka i koszty do policzenia.

    Można zastosować pompę o wydajności ok 10l/s i więcej załączaną w chwili spadku ciśnienia wywołanym poborem i błyskawicznie nastąpi wymiana w całym domu bez konieczności stosowania układów czasowych, zużycie energii w przeliczeniu na czas pracy też będzie niewielki a efekt końcowy uzyskany.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    No to ja już Was nie rozumiem, chcecie cyrkulację i zarazem oszczędzać i prąd i pompkę i ciepło? chyba za dużo w jednym to nie Era.
    Niech ktoś sobie policzy co jest cenniejsze czy woda do kanalizy czy energia na podgrzanie i zakupiony osprzęt bo może się okazać ze gra nie warta świeczki już na starcie.
    To chybba proste, chcemy cyrkulację i nie chcemy, żeby nas ona z torbami puściła.
    Ja zaś zwróciłem uwagę na fakt, że podstawowym składnikiem kosztu mania recyrkulacji jest wychładzanie wody w zbiorniku, nie prąd żarty przez pompkę, zatem dawanie pompki z malutką mocą w zasadzie mija się z celem.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    ... podstawowym składnikiem kosztu mania recyrkulacji jest wychładzanie wody w zbiorniku, nie prąd żarty przez pompkę, zatem dawanie pompki z malutką mocą w zasadzie mija się z celem...
    Prąd "pożerany" przez pompkę jest dla mnie pomijalny. Mi również bardziej zależy na tym, aby zbiornika zbyt szybko nie wychładzać. Ocieplenie rurek grubszą pianką nie wiele daje oszczędności. Nie wiem gdzie ale to ciepło i tak gdzieś ucieka.

    Co do mojego czujnika to mam taki przylgowy w obudowie z pokrętłem. Jest na nim napis W CONTACT ale nie wiem dokładnie co to jest za firma.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.807

    Domyślnie

    Jeszcze jedno w temacie pomairu temp na powrocie : jezeli dobrze mysle, pompa cyrkulacyjna i tak bedzie sie zalaczac, gdy bedziemy uzywali cieplej wody ?? A wtedy powinna byc wylaczona - bo to bez sensu aby pracowala.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Jeszcze jedno w temacie pomairu temp na powrocie : jezeli dobrze mysle, pompa cyrkulacyjna i tak bedzie sie zalaczac, gdy bedziemy uzywali cieplej wody ?? A wtedy powinna byc wylaczona - bo to bez sensu aby pracowala.
    Ale ile będzie pracowała? Przeleje kilka litrów i od razu będzie ciepła na czujniku. Takie coś można pominąć.
    Oczywiście można wszystko skomplikować automatyka ale czy poniesione koszty będą opłacalne? Wątpię.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.807

    Domyślnie

    Czyli dobrze mysle - bedzie pracowala nawet jak ktos sie bedzie kapal.
    A co do kosztow - wlasnie po to ten watek. Czy da sie cos wymyslic, aby to mialo sens. Tu by trzeba bylo chyba podpiac sie pod piec CO (najtaniej) aby stwierdzic czy pobiera ktos wode. Bo jakies czujki przeplywu czy spaku cisnienia - za drogo wyjdzie i skomplikowane

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Dobrze myślisz, ale wyolbrzymiasz skutki. Jak ktoś się będzie kąpał, to on będzie generował dużą większość aktualnego poboru wody a co za tym idzie to będzie główną przyczyną wychładzania się zbiornika CWU (w miejsce wylewanej ciepłej będzie napuszczana zimna). W tym momencie, to co się dodatkowo będzie wychładzać na tych paru metrach rury do recyrkulacji, to nawet nie będą procenty, to będą ułamki promila strat.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony