dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie podświetlenie schodów

    Jak wykonywaliście podświetlenie swoich schodów.
    Gdzie umieścić czujki ruchu aby nie zapalały się gdy ktoś przejdzie w przedpokoju (w pobliżu schodów)?
    Jakie stosowaliście zasilanie do podświetlenia (230 V, 12 V)?
    Podzielcie się swoimi spostrzezeniami, uwagami i doswiadczeniami.
    Pochwalcie się wykonaniem (zdjecia)

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    A ja to robię takie gadgety:



    Uploaded with ImageShack.us

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekmir Zobacz post
    Jak wykonywaliście podświetlenie swoich schodów.
    Gdzie umieścić czujki ruchu aby nie zapalały się gdy ktoś przejdzie w przedpokoju (w pobliżu schodów)?
    Jakie stosowaliście zasilanie do podświetlenia (230 V, 12 V)?
    Podzielcie się swoimi spostrzezeniami, uwagami i doswiadczeniami.
    Pochwalcie się wykonaniem (zdjecia)
    Czujnik ruchu:
    Masz do dyspozycji kilka rozwiązań, przykłady:
    - na wysokości 20-30cm obok schodów - http://allegro.pl/czujnik-ruchu-i-dz...508842039.html
    - w suficie podwieszanym - http://allegro.pl/hit-czujnik-ruchu-...509725202.html
    - na ścianie, skierowany na schody - http://allegro.pl/czujnik-ruchu-180-...508848036.html
    W każdym z czujników możesz ograniczyć pole widzenia, podklejając kawałek folii od spodu.

    Podświetlenie:
    Tu już chyba nie ma o czym opowiadać, masz do dyspozycji LED i LED.
    LED w postaci taśm LED lub lampek typu SKOFF.

    Jak gęsto?
    Nie za gęsto, co 2-3 stopień wystarcz w zupełności.
    Jeśli planujesz stopnie odbijające światło to rzadziej.
    Mocą świetlną LED można sterować, kwestia wiedzy elektryka.

    230 czy 12?
    Zdecydowanie 12V, łatwiej opanować (sterować) lampkami na to napięcie.
    Zdecydowanie 12V, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

  4. #4

    Domyślnie

    ładnie Wakman
    ja schody i przedpokoje mam (już częściowo) na prostokątnych oprawach ledowych w ścianach (coś ok. 1W na oprawę, 230V), po dwie sztuki na przedpokoju (mała powierzchnia) i cztery na schodach (zabiegowe)
    nie widziałem sensu sterowania tym czujnikami ruchu i od początku koncepcja jest taka, że steruje tym włącznik zmierzchowy umieszczony w rozdzielni, z sondą zewnętrzną, i w to wpięty też włącznik czasowy bo mam życzenie aby w godz. np. 24-6 było to wygaszone, i jeszcze pod to sterowanie podłącze też podświetlenie zewnętrzego numeru domu (tam będzie też jakiś energooszczędny led)
    Ostatnio edytowane przez edde ; 01-05-2011 o 15:37

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    ... nie widziałem sensu sterowania tym czujnikami ruchu i od początku koncepcja jest taka, że steruje tym włącznik zmierzchowy umieszczony w rozdzielni, z sondą zewnętrzną, i w to wpięty też włącznik czasowy bo mam życzenie aby w godz. np. 24-6 było to wygaszone, ...
    A nie prościej było zastosować zegar astronomiczny z przerwą nocną? Te same funkcje, cena minimalnie wyższa ale za to więcej możliwości.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    A nie prościej było zastosować zegar astronomiczny z przerwą nocną? Te same funkcje, cena minimalnie wyższa ale za to więcej możliwości.
    Wakmen, czy rzeczywiście zegar astronomiczny daje większe możliwości w porównaniu z wyłącznikiem zmierzchowym połączonym?? Przecież dodatkowo jeszcze ma znaczenie zachmurzenie itp. Przy wył. zmierzchowym światło zapala się wtedy gdy jest potrzebne. Ja tylko zamiast włącznika czasowego dałbym właśnie czujkę ruchu. Bo jakoś sobie nie wyobrażam żebym schodził o 2giej w nocy po ciemku.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_K Zobacz post
    Wakmen, czy rzeczywiście zegar astronomiczny daje większe możliwości w porównaniu z wyłącznikiem zmierzchowym połączonym?? Przecież dodatkowo jeszcze ma znaczenie zachmurzenie itp. Przy wył. zmierzchowym światło zapala się wtedy gdy jest potrzebne. Ja tylko zamiast włącznika czasowego dałbym właśnie czujkę ruchu. Bo jakoś sobie nie wyobrażam żebym schodził o 2giej w nocy po ciemku.
    Lepsze możliwości regulacji czasu zał i wył. ma zegar a zachmurzenie tuz przed zachodem słońca nie jest przecież egipskimi ciemnościami. Co więcej, za zegarem mozna zrobic łącznik oświetlenia, który będziesz załączał tylko na czas przejścia o tej 2giej w nocy. Ponadto jak dla mnie lepiej programować na cyferkach zegar w jednym miejscu jak potencjometrami czy innymi sposobami w kilku miejscach. Gdy zachodzi potrzeba przeprogramować (np. na czas urlopu) to moment i zrobione. Oczywiście to jest moja opinia.

  8. #8

    Domyślnie

    rozważałem kiedyś też zegar astronomiczny, ale wybił mi go z głowy kolega-elektryk, pracujacy na etacie w ZE, ma m.i. styczność ze sterowaniem oświetleniem ulicznym i powiada,że ostatnio powracają do sterowników optycznych (zmierzchowych) a astronomiczne wywalają, bo okazały się jedną wielką porażką, awaryjne, włączajace i wyłączające oświetlenie nie wtedy kiedy trzeba itp itd, z e zmierzchówkami mam całkiem dobre doświadczenia (sterowanie od dobrych kilku lat kasetonami reklamowymi), nawet takie najtańsze zexty jeszcze mnie nie zawiodły a jedyny czasem problem to zabrudzenie się sondy przy brudnej ruchliwej ulicy
    a jeśli chodzi o cenę to cena nie jest minimalnie ale kilkukrotnie wyższa: astronom F&F 220zł a zmierzchówka na szynę z sondą zamel 55zł
    Ostatnio edytowane przez edde ; 01-05-2011 o 15:38

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    ... a jeśli chodzi o cenę to cena nie jest minimalnie ale kilkukrotnie wyższa: astronom F&F 220zł a zmierzchówka na szynę z sondą zamel 55zł
    Do tego trzeba doliczyć jeszcze czasówkę bo:

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    steruje tym włącznik zmierzchowy umieszczony w rozdzielni, z sondą zewnętrzną, i w to wpięty też włącznik czasowy bo mam życzenie aby w godz. np. 24-6 było to wygaszone...

  10. #10

    Domyślnie

    fakt, ja jej kupowac nie muszę bo mam, ale jeśli porównać koszt inwestycji to :
    - astronom 220zł
    - zmierzchówka 55 + czasówka 25 = 80zł
    to wciąż prawie trzykrotnie taniej
    Ostatnio edytowane przez edde ; 01-05-2011 o 15:35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony