dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Nawożenie roślin

    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć zasadę nawożenia rośli?

    Jakie nawozy mogę teraz zastosować? Czy pod wszystkie liściaste i iglaste, kwasolubne ?

    Pod które rośliny nie nadaje się obornik np. z pokrzywy czy zwierzęcy? Słyszałem że kwasolubne nie powinno się takimi nawozami podlewać? A jak z iglastymi czy można im podlać?

    W tamtym roku niektóre iglaste które posadziłem jakoś takie mizerne były, np. lilakowi zaczęły żółknąć liście. Jedna tuja którą posadziłem zaczęła żółknąc od środka mocna po zimie padła ;/ Ziemię mam nie najgorszą. Zastanawiam się czy te objawy to nie brak pokarmu tylko te nadmierne opady deszczu.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w świeżo założonym ogrodzie rzadko występuje konieczność nawożenia - chyba, że trawnika. Jeśli jakaś roślina źle rośnie, to najczęściej została źle dobrana do gleby, nasłonecznienia, strefy klimatycznej.

    Gatunki kwaśnolubne nawozi się nawozami fizjologicznie kwaśnymi, np. siarczanami. Ale już na wrzosowiskach należy uważać, by nie przenawozić, bo w naturalnym środowisku wrzosy rosną na ubogich, piaszczystych glebach.

    Podstawa nawożenia w ogrodzie powinien być kompost, który lekko miesza się w wierzchnią warstwą ziemi. Najwyżej, dla gatunków obficie kwitnących (np. róże), warto w czerwcu powtórzyć nawożenie i dać już nawóz mineralny.

  3. #3

    Domyślnie

    Wyczytałem dziś że problemy które mam z kilkoma roślinami to przez korę sosnową która zakwasza glebę?

    Z tujami mam tak że rosną ale jedna i to ta największa latem miała niezłe przyrosty. Na jesieni zaczęła zrzucać igły w środku a wiosna brązowa cała Pod koniec sezonu zaczął się problem z bzem liście mu jakoś zaczęły żółknąć i brązowieć ;(

    A jak z nawozami które można samemu zrobić oborniki czy mogę je stosować pod wszystkie rośliny? Każdy o tym kompoście mówi tylko problem z jego kupieniem a swojego to trochę się trzeba dochować

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    nie wiem dlaczego te objawy miałyby byc skutkiem korowania. Co innego gdybys ta korę stosował np. w warzywniku.
    Obornik jest dobry ale nie powinien być zbyt świeży bo za mocny. Ja lubię stosować kurzak granulowany ( suszony a potem robią z niego takie drobne wiórki), ale tez trzeba uważać na dawki i lepiej pomieszać go z ziemią, żeby nie przypalał. Po nawożeniu ważne jest żeby roślina miała wilgoć, żeby nawóż dobrze wniknął i rozprowadził się i nie wypalał punktowo. Trzeba też uważać z nawożeniem warzyw żeby nie przeazotowić roslin wtedy rosną pięknie, ale zdrowe nie są. A kompost wszyscy słusznie chwala- to czarne złoto ogrodnkiów- same dobrodziejstwo i brak ryzyka że się coś spali, czy przesadzi.Załóż kompost- czasem juz na następny sezon można trochę podebrać od dołu.
    Ja jeszcze bardzo lubię nawozy zielone- czyli wysiew np. gorczycy, łubinu, facelii, żyta ( jesienią) - jak to wyrośnie (ok. 2miesiace) to się to przekopuje z ziemia- bardzo dobra i skuteczna metoda, nawozi, natlenia, poprawia strukturę gleby. Gorczyca nawet do pewnego stopnia dusi perz bo jest bardzo silna.
    REKLAMA

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    objawy, które opisujesz nie sa związane z nawożeniem (chyba, ze w ubiegłym sezonie nawaliłeś im za dużo nawozu i maja teraz przesolona glebe?)

  6. #6

    Domyślnie

    Mam też trzmielinę taką zółto-zieloną czy to normalne że zmarzła końcówki ma suche? W tamtym roku wszystkie rośliny po zimie wyglądały ok. Po tej parszywej jesieni rośliny wyglądają może im magnezu brakuje chyba tak mają iglaki że brązowieją? Może tamto roczna pogoda im zaszkodziła przecież lało jak diabli momentami.

    Wiem że komost to złoto doczytałem się Ale nie mam kompostu a kupic niema gdzie czy może podsypać na początek nawozu i torfu pod rośliny?
    Czy przenawoziłem nawoź rozsypałem wiosną a późnym latem coś dolistnego stosowałem jak Piniwit polałem trochę rzadziej jak według instrukcji.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mododevil Zobacz post
    czy może podsypać na początek nawozu i torfu pod rośliny?
    Czy przenawoziłem nawoź rozsypałem wiosną a późnym latem coś dolistnego stosowałem jak Piniwit polałem trochę rzadziej jak według instrukcji.
    torf nie posiada żadnych składników pokarmowych.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    późnym latem, tj, w sierpniu? Bo do sierpnia warto zakończyc nawożenie- jak późno nawozisz to roslinom rosną nowe przyrosty ale nie zdążają zdrewnieć przed zimą i mamy przemarźnięte.
    REKLAMA

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    a iglaki nie lubia mokrych sezonów. Tym nawożeniem nie przejmuj sie bardzo- lepiej za mało niż przesadzić, tym bardziej że toi iglaki- większość może rosnąć nawet na jałowych glebach
    REKLAMA

  10. #10

    Domyślnie

    Ja ze sztucznych nawozów przeszedłem na granulowany obornik w wiaderkach. Nie śmierdzi. Nie da się go przedawkować. Przy chemii zdarzało mi się przedobrzyć...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony