dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    merks

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    325
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Przeniesienie zasilania ze szkrzynki budowlanej do budynku-pytanie.

    Witam!
    W budynku będę miał za chwilę zakończoną instalację elektryczną( uzbrojona rozdzielnia i przewody w puszkach połączone). Dom jest już wytynkowany. Rozmawiałem z elektrykiem jak i kiedy można przełączyć zasilanie do budynku (obecnie skrzynka budowlana) i powiedział że to trochę potrwa i masa papieru i najlepiej po odbiorze budynku.
    Wiem że u sąsiada podłączali prąd od razu po zrobieniu instalacji w związku z tym mam pytanie jak to się załatwia. Co jest niezbędne i czy to energetyka sama przełącza kabel w skrzynce z licznikiem. Czy są z tym związane dodatkowe koszty? Może lepiej jak sugeruje elektryk poczekać do odbioru co wcale mi się nie uśmiecha.

  2. #2

    Domyślnie

    To zależy.
    Jeśli to gdzie masz licznik to "przyłącze docelowe" to resztę załatwia elektryk kiedy mu pasuje.
    Jeśli to gdzie masz licznik to "przyłącze tymczasowe (budowlane)" to trzeba w energetyce załatwić docelowe i to trwa ale z pewnością warto już zacząć załatwiać. Samo podłączenie budynku z szafką (jeśli licznik jest w szafce na granicy posesji) to znów w gestii elektryka. Kładzie elektryk i zostawia papiery dla energetyki, pokazujesz (przy nanoszeniu budynku na mapy) geodecie aby namalował kreskę gdzie trzeba. Z papierami od elektryka załatwiasz w energetyce zmianę taryfy na mieszkaniową (G) - to ostatnie często udaje się przejść dopiero jak będziesz w posiadaniu papierka o odbiorze budynku.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    merks

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    325
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Moje przyłącze jest raczej docelowe, bo mam szafkę z licznikiem na granicy i sąsiad ma w tej samej szafce też licznik i ma podłączony odebrany dom. Rozumiem że elektryk sam sobie może przyłączyć budynek odłączając tymczasową szafkę budowlaną. Nie trzeba w takim wypadku zawiadamiać energetyki? Dopiero mając odbiór domu trzeba iść zmienić taryfę (w Enei podobno się nie da prędzej) i wtedy to zgłosić? Zamówiłem moc przyłączeniową 16 KW, 3fazy bo tak sugerowali w zakładzie energetycznym. Nie będę posiadał w domu żadnych urządzeń na siłę i taka moc i 3fazy mi nie jest potrzebne. Czy przy podpisywaniu umowy przechodząc na taryfę mieszkaniową G można zmniejszyć to zapotrzebowanie na energię i zrezygnować z 3faz( czy później są mniejsze koszty np. abonamentowe) ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał merks Zobacz post
    Moje przyłącze jest raczej docelowe
    To jak jest wykonane nie świadczy o tym jakie ono jest... Sprawdź w papierach o jakie występowałeś.
    Co do reszty jest jak piszesz.
    Zmiana (zmniejszenie) przydziału mocy nie ma praktycznie wpływu na wysokość opłat w taryfach G (w budowlanych C ma duże znaczenie). Moim zdaniem nie warto przy przechodzeniu na G zmniejszać mocy ani rezygnować z 3 faz.

  5. #5

    Domyślnie

    Wg mojego stanu wiedzy, nie ma opcji żeby domek jednorodzinny podłączyć na 1 fazę.
    Każde przyłącze jest wykonywane jako 3-fazowe.

    Różnica będzie jedynie w opłacie abonamentowej za licznik na poziomie kilku złotych.
    Czy pobierzesz 30kW na 1 fazie czy 3x10kW na 3 fazach nie ma to znaczenia, tyle samo zapłacisz za pobór mocy.

    W tej chwili na taryfie budowlanej jest różnica odczuwalna, po odbiorze i przejściu na G różnica będzie znikoma.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam istniejące przyłącze na działce. Na działce jak to na działce w skrzynce drewnianej itp
    Co 2 miechy płacę tym z ZE 120 zł za samo to że to tam stoi (?!!!!!%$@#, bo niektóre miesiące to licznik wskazywał 0 konsumpcji)
    Jeszcze w zeszłym roku licznik się zepsuł i wymienili mi go na nowy. Mam umowę z 2000 roku, która mówi, że miejscem zainstalowania jest skrzynka drewniana, a z 2008 roku skrzynka budowlana. Moc mam 11 kW. Umowa jest na świadczenie usługi kompleksowej na potrzeby placu budowy.
    Teraz chcę, z tej skrzynki istniejącej, zeby tylko przenieśli to całe usrojstwo w płot.
    Zaznaczę, ze przyłączenie tego co już mam też kosztowało dawno bo dawno ale kupę kasy.
    To teraz za prace wymagającą najmniej roboty chcą BAGATELA 3000 zł i przysłali mi umowę jakbym tam nic nie miała.
    Czy to jest NORMALNE!
    Naniesione wszystko na mapkach. Kabel wchodzi na działke, linia jak skur...syn narysowana.
    Oni nawet nie wiedzą jakim cudem tam jest prąd.
    Może problem jest w tym, ze linia idzie od słupa, przez działkę sąsiada (zgoda jest sąsiada) przed jego linią zabudowy, w rurze stalowej, więc nic tam nie ma prawa się z tym stać.
    Ale kasę to brac potrafią za to że dostarczają to czego nie wiedzą jakim cudem dostarczają.

    Jak to przeskoczyc?
    Inga

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony