dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1

    Domyślnie Strop monolityczny: grubość płyty

    W projekcie gotowym, który kupiłem miałem strop Teriva. Chcąc go zamienić na monolityczny poprosił konstruktora o przeprojektowanie.

    Rzut parteru:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	konstrukcjaZelbetSzkicCzysty.jpg
Wyświetleń:	1181
Rozmiar:	62,2 KB
ID:	50404


    Mam pytanie związane z kawałkiem stropu nad garażem (po lewej), który ma wymiary 7,69 x 6,20 m

    Konstruktor zaprojektował płytę 14 cm zbrojoną dwukierunkowo. Szczegóły zbrojenia przedstawiam poniżej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	1900
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	50403
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	1313
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	50405
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	1201
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	50407
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	1233
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	50406



    Mój kierownik budowy twierdzi, że przy takich dużych rozpiętościach stropu (ponad 5 m w każdym wymiarze) nie powinno się stosować płyty o tak niewielkiej grubości (14 cm) i proponuje zrobić płytę o grubości 20 cm i zbrojeniu jednokierunkowym (fi 12 co 12 cm).

    Czy uważacie, że to dobry pomysł?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotgier Zobacz post
    W projekcie gotowym, który kupiłem miałem strop Teriva. Chcąc go zamienić na monolityczny poprosił konstruktora o przeprojektowanie.


    Mam pytanie związane z kawałkiem stropu nad garażem (po lewej), który ma wymiary 7,69 x 6,20 m

    Konstruktor zaprojektował płytę 14 cm zbrojoną dwukierunkowo. Szczegóły zbrojenia przedstawiam poniżej.

    Mój kierownik budowy twierdzi, że przy takich dużych rozpiętościach stropu (ponad 5 m w każdym wymiarze) nie powinno się stosować płyty o tak niewielkiej grubości (14 cm) i proponuje zrobić płytę o grubości 20 cm i zbrojeniu jednokierunkowym (fi 12 co 12 cm).

    Czy uważacie, że to dobry pomysł?
    Czy kierownik na niezbędne uprawnienia projektowe, jest w stanie przedstawić obliczenia zamienne wraz z rysunkiem stropu oraz się pod tym podpisze? Jeśli tak to ok. Co do grubości to ma rację, co do zbrojenia to nie wiem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał szybkaosa Zobacz post
    Czy kierownik na niezbędne uprawnienia projektowe, jest w stanie przedstawić obliczenia zamienne wraz z rysunkiem stropu oraz
    się pod tym podpisze? Jeśli tak to ok. Co do grubości to ma rację, co do zbrojenia to nie wiem.
    Poproszę kierbuda o rysunki i przeliczenia. A czy ktoś z ekspertów czytających forum mógłby to przeliczyć i się wypowiedzieć?

  4. #4

    Domyślnie

    Kierownik nie myli się co do grubości dla tej rozpiętości i jednokierunkowym zbrojeniu, konstruktor moim zdaniem nagina wytyczne z tymi 14 cm.
    Ostatnio edytowane przez Aedifico ; 30-03-2011 o 19:25
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  5. #5

    Domyślnie

    A czy zamiast zbrojenia jednokierunkowego i 20 cm nie lepiej zastosować zbrojenie dwukierunkowe, tak jak w projekcie, i powiedzmy płytę 16 cm?

    Mój budowlaniec mówi, że nie spotkał się wcześniej z płytami o tak dłużej grubości (20 cm) w domkach jednorodzinnych. Więc się zastanawiam czy to nie jest nad wyrost?

    Generalnie przy wymiarach płyty zbliżonej do kwadratu lepiej stosować zbrojenie dwukierunkowe czy jednokierunkowe?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotgier Zobacz post
    A czy zamiast zbrojenia jednokierunkowego i 20 cm nie lepiej zastosować zbrojenie dwukierunkowe, tak jak w projekcie, i powiedzmy płytę 16 cm?

    Mój budowlaniec mówi, że nie spotkał się wcześniej z płytami o tak dłużej grubości (20 cm) w domkach jednorodzinnych. Więc się zastanawiam czy to nie jest nad wyrost?

    Generalnie przy wymiarach płyty zbliżonej do kwadratu lepiej stosować zbrojenie dwukierunkowe czy jednokierunkowe?
    Mój budowlaniec twierdzi co innego
    Grubość [sztywność] decyduje min. o wielkości ugięć oraz o amplitudzie drgań stropu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić cieńszy ale to trzeba sprawdzić. 14cm to zdecydowanie za mało. Poskacz sobie na takim cienkim stropie.
    Przy wymiarach płyty zbliżonej do kwadratu przy obwodowym podparciu stop jest wielokierunkowo zbrojony. Gdybyś boczne podparcia wykonał na przekładce np z 2 cm styropianu wówczas strop byłby w takim przypadku geometrycznym jednokierunkowo zbrojony.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lilianette
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Jednokierunkowe zbrojenie dajemy w przypadku, gdy jeden z boków płyty jest conajmniej 2 razy dłuższy od drugiego i płyta pracuje na krótszym boku, gdy płyta zbliża się do kwadratu, zbrojenie dwukierunkwe, tyle teoria, w praktyce różnie bywa

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotgier Zobacz post
    Mój kierownik budowy twierdzi, że przy takich dużych rozpiętościach stropu (ponad 5 m w każdym wymiarze) nie powinno się stosować płyty o tak niewielkiej grubości (14 cm) i proponuje zrobić płytę o grubości 20 cm i zbrojeniu jednokierunkowym (fi 12 co 12 cm).
    To teraz ja do swojego domu nie wchodzę
    Salon mam ponad 5 metrów i monolit o grubości 15 cm
    Mój kierownik twierdził, że to i tak za grube jest no ale niech będzie.
    W końcu zaprojektował i przeliczył to projektant i on się pod tym podpisał.
    Amen.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    ups zapomniałem o najważniejszym.
    Na tym stropie mam 3x5 cm styropian i wylewkę około 5 cm.
    Na to przyjdzie podłogówka i kolejna wylewka.
    Chyba zawali się ten strop 15.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    ups zapomniałem o najważniejszym.
    Na tym stropie mam 3x5 cm styropian i wylewkę około 5 cm.
    Na to przyjdzie podłogówka i kolejna wylewka.
    Chyba zawali się ten strop 15.
    Wow 15 cm styropianu i dwie wylewki? Sporo.
    A masz może, gdzieś projekt twojego stropu? W twoim dzienniku widzę, że całość robiłeś wg. projektu indywidualnego.

    Jak patrzę u siebie w projekt to na piętrze mam przewidziane 5 cm styropianu i 4 cm wylewki.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotgier Zobacz post
    Wow 15 cm styropianu i dwie wylewki? Sporo.
    w projekcie mam tyle styropianu i wylewka chyba 7 cm. Poddasze nieużytkowe do zaadaptowania w przyszłości
    Więc podzieliłem ja na 2 części po około 4-5cm. Przy podłogówce będzie to spory bufor ciepła.
    Co potrzebujesz z projektu?
    Budynek 10x15m strop monolit 15 cm. 2 słupy betonowe przy ścianie nośnej i 3 podciągi. Ścianki działowe nie podpierają stropu.

    Nazwa:  pomieszcz.jpg
Wyświetleń: 10837
Rozmiar:  59,8 KB
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    To teraz ja do swojego domu nie wchodzę
    Salon mam ponad 5 metrów i monolit o grubości 15 cm
    Mój kierownik twierdził, że to i tak za grube jest no ale niech będzie.
    W końcu zaprojektował i przeliczył to projektant i on się pod tym podpisał.
    Amen.
    No i co w związku z tym? Dobierajmy przekroje i zbrojenie jak u sąsiada? 6,20 to nie 5,20m.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    To teraz ja do swojego domu nie wchodzę
    Salon mam ponad 5 metrów i monolit o grubości 15 cm
    Mój kierownik twierdził, że to i tak za grube jest no ale niech będzie.
    W końcu zaprojektował i przeliczył to projektant i on się pod tym podpisał.
    Amen.
    Dobrze jest unikać ironicznych komentarzy jak się nie za bardzo człek zna na tym a niestety Pani bladego pojęcia nie ma.

    Co innego nośność co innego ugięcia i drgania. To nie jest porównywanie żakietów z H&M.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał szybkaosa Zobacz post
    Mój budowlaniec twierdzi co innego
    Grubość [sztywność] decyduje min. o wielkości ugięć oraz o amplitudzie drgań stropu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić cieńszy ale to trzeba sprawdzić. 14cm to zdecydowanie za mało. Poskacz sobie na takim cienkim stropie.
    Przy wymiarach płyty zbliżonej do kwadratu przy obwodowym podparciu stop jest wielokierunkowo zbrojony. Gdybyś boczne podparcia wykonał na przekładce np z 2 cm styropianu wówczas strop byłby w takim przypadku geometrycznym jednokierunkowo zbrojony.
    Niestety nie za bardzo rozumiem co oznacza ta przykładka z 2 cm styropianu.

    W każdym razie kierbud mówi, że przy takich wymiarach płyty nie ma sensu stosować zbrojenie przez całą płytę w tym dluższym kierunku bo odl. ponad 7 m te pręty i tak nie będą spełniały swojej roli (jak rozumiem roli podtrzymywania stropu). Stąd pomysł, żeby jednak zbroić jednokierunkowo. Dzisiaj może uda mi się wrzucić rysunki stropu zaprojektowanego przez kierbuda.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotgier Zobacz post
    Niestety nie za bardzo rozumiem co oznacza ta przykładka z 2 cm styropianu.

    W każdym razie kierbud mówi, że przy takich wymiarach płyty nie ma sensu stosować zbrojenie przez całą płytę w tym dluższym kierunku bo odl. ponad 7 m te pręty i tak nie będą spełniały swojej roli (jak rozumiem roli podtrzymywania stropu). Stąd pomysł, żeby jednak zbroić jednokierunkowo. Dzisiaj może uda mi się wrzucić rysunki stropu zaprojektowanego przez kierbuda.
    Napisałem Ci w jakim przypadku przy prawie kwadratowej płycie możliwe jest zbrojenie jednokierunkowe [czyli przy podparciu na 2 przeciwległych podporach].
    Co do reszty odnośnie zbrojenia to kierownik plecie.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał szybkaosa Zobacz post
    No i co w związku z tym? Dobierajmy przekroje i zbrojenie jak u sąsiada? 6,20 to nie 5,20m.
    Ja tam na zbrojeniu się nie znam. Mam wylana jedną płytę o wymiarach 10,25 x 14,75. podparta jest ona dookoła ścianą nośną oraz prawie przez środek również biegnie ściana nośna, która nie łączy się ze sobą. Te dwie ściany nośne w środku kończą słupy, a między słupami jest około 4m przerwy.
    Aby wiedzieć jak to dokładnie zrobić należy obliczyć obciążenia itd a tym zajmuję się projektant instruktor i on się pod tym podpisuje.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lilianette
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Mam wylana jedną płytę o wymiarach 10,25 x 14,75. podparta jest ona dookoła ścianą nośną oraz prawie przez środek również biegnie ściana nośna, która nie łączy się ze sobą. Te dwie ściany nośne w środku kończą słupy, a między słupami jest około 4m przerwy.
    Patrząc na twój rzut to najprawdopodobniej masz dwie płyty o bokach ok 5x14 i wtedy te 15cm jest ok, zbrojenie jednokierunkowe itd. A wewnętrzna ściana nośna pewnie pomiędzy słupami ma podciąg (te przerywane linie), który jest podparciem dla płyt stropowych

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lilianette Zobacz post
    Patrząc na twój rzut to najprawdopodobniej masz dwie płyty o bokach ok 5x14 i wtedy te 15cm jest ok, zbrojenie jednokierunkowe itd. A wewnętrzna ściana nośna pewnie pomiędzy słupami ma podciąg (te przerywane linie), który jest podparciem dla płyt stropowych
    Nie nie jest jedna płyta i jest podciąg. Zresztą nie znam się na zbrojeniu i zamieszczam rzut zbrojenia
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Przekroje stropu i podciągu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podciag.jpg
Wyświetleń:	877
Rozmiar:	73,9 KB
ID:	50537

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroje.jpg
Wyświetleń:	537
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	50538
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lilianette
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    No, wszystko jest ok, niech ci będzie, że jedna płyta Ta ściana nośna w środku nie bez powodu tam jest, od podpory do podpory masz nie wiecej, jak 6m
    Ja też, jak projektowałam swój dom, to musiałam pamiętć, żeby zachować rozpiętości w osiach własnie do tych magicznych 6m, żeby potem nie kombinować ze zbrojeniem.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony