dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Podnoszenie ścianki kolankowej, obniżenie jętek i długość okapu

    Witam,

    mam pytanie do specjalistów od konstrukcji. W projekcie mojego domu jest dach dwuspadowy z jętkami.
    Dach składa się z dwóch osobnych części: garażowej i mieszkalnej.

    W obu częściach domu podnoszę ściankę kolankową. W części garażowej o 30 cm, w części mieszkalnej o 50 cm.
    W związku z tym, że sufit nad parterem został zaprojektowany z GK przytwierdzanego do jętek, wysokość pomieszczeń na piętrze znacznie się zwiększy. Chciałbym tego uniknąć obniżając jętki (i stosownie je wydłużając).
    Czy przy takiej zmianie powinienem zwrócić się do konstruktora po przeliczenie? Czy zmiana może spowodować zmniejszenie solidności dachu?

    Kolejne pytanie. W związku z podniesieniem ścianki chciałem wydłużyć okap, żeby zachować optyczne proporcje budynku. W projekcie jest przewidziany okap 70 cm a ja chciałem go wydłużyć do 110 cm. Czy mogą być jakieś problemu z takim wydłużonym okapem? Czy tak długi okap będzie wyglądał estetycznie?


    Konstrukcję przedstawiam poniżej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	konstrukcjaDachCzystszy.jpg
Wyświetleń:	308
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	50421

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	konstrukcjaDachOpis.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	66,9 KB
ID:	50419

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Długość okapu ma wpływ na elewację budynku oraz może powodować jego ugięcie, konieczna konsultacja z projektantem. Jętki powinny pozostać w miejscu, w którym je zaprojektowano gdyż są bardo odpowiedzialnymi elementami konstrukcyjnymi więźby. Wysokość sufitu w Twoim przypadku nie ma nic wspólnego z jętkami po prostu należy go podwiesić na odpowiedniej wysokości i tyle. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    okap z rynna nie moze byc dluzszy niz 100 cm - przepisy mogly ulec zmianie ale watpie

    co do jetek, obnizyc mozna, jednak beda znacznie dluzsze wiec powinny zostac przeprojektowane przez konstruktora, dodatkowo jesli sytuacja bedzie wymagala nalezy dolozyc platew kalenicowa, mozliwe ze trzeba bedzie przeprojektowac krokwie

    wniosek - konstruktor odpowie na wszystkie pytania

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    okap z rynna nie moze byc dluzszy niz 100 cm - przepisy mogly ulec zmianie ale watpie

    co do jetek, obnizyc mozna, jednak beda znacznie dluzsze wiec powinny zostac przeprojektowane przez konstruktora, dodatkowo jesli sytuacja bedzie wymagala nalezy dolozyc platew kalenicowa, mozliwe ze trzeba bedzie przeprojektowac krokwie

    wniosek - konstruktor odpowie na wszystkie pytania
    Dzięki za odpowiedź. Gdzie mogę znaleźć przepisy związane z maksymalną długością okapu?

  5. #5

    Domyślnie

    nie powiem dokladnie, sam grzebałem w necie
    zapytaj architekta, tak bedzie najprosciej

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    nie powiem dokladnie, sam grzebałem w necie
    zapytaj architekta, tak bedzie najprosciej
    Ok. Dzięki za info.

  7. #7

    Domyślnie

    podnoszenie sciany kolankowej - jaki to ma sens ??nie uzyskuje sie nic oprócz dodatkowej kubatury do grzania i ewidentnego spieprzenia wyglądu budynku
    o problemach z wykonawstwem nawet nie warto wspominać

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapusta Zobacz post
    podnoszenie sciany kolankowej - jaki to ma sens ??nie uzyskuje sie nic oprócz dodatkowej kubatury do grzania i ewidentnego spieprzenia wyglądu budynku
    o problemach z wykonawstwem nawet nie warto wspominać
    Ciekawe spojrzenie . Zauważ jednak, że dodatkowa kubatura do grzania to również dodatkowa kubatura do mieszkania .

  9. #9

    Domyślnie

    Konstruktor przeliczył mi dach po obniżeniu jętek. Konstrukcja jest poprawna zakładając zwiększenie przekroju krokwi do 10x20 i przekroju jętek do 10x22.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony