dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ink

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    2

    Domyślnie Podbudowa podłogi pod deskę litą - proszę o opinię fachowców/praktyków

    Witam wszystkich. Przeczytałem całe forum dotyczące podłóg doszkalając się znakomicie. Zaplanowałem wymianę podłogi w moim nowym mieszkaniu II piętro. Jest to blok z lat ok. 60-tych z cegły.

    Obecnie pod wykładziną jest:
    1. Parkiet bukowy (w stanie tragicznym; wygląd, ruszające się klepki wyłódkowane, poszarpane brzegi, szpary etc.) – generalnie do zdarcia.
    2. Deski – brak informacji o ich grubości i jakości (ale są „od początku”) i skrzypią, a w niektórych miejscach się uginają.
    3. Deski leżą na legarach drewnianych opartych na stropie betonowym. Między legarami jest ponoć Ameryka: żużel, pakuły, ziemia, czyli co tam pod ręką było.


    Planuję zrobić tak:
    1. Zerwać wszystko i zutylizować.
    2. Wyczyścić co się da z luźnych fragmentów.
    3. Położyć folię paraizolacyjną 0,2 mm na zakładkę po 30cm sklejoną taśmą 2stronną, wywiniętą pod ścianami na ok. 15 cm.
    4. Położyć nowe legary z kantówki sosnowej 6x6cm (Castorama) prostopadle do okna co 30-40 cm. Pod i na legary przymocować na zszywkach pasy filcu technicznego tapicerskiego o grubości ok. 3-4 mm (taki ok. 500g/m2) by wygłuszyć je i by nie stykały się z jednej strony bezpośrednio z betonem, a z drugiej z kolejną warstwa. Legary wypoziomować listewkami i przykręcić na kołkach szybkiego montażu do podłoża.
    5. Między legary docięta i wciśnięta wełna mineralna (doradźcie jakiej firmy i o jakich parametrach) by odizolować akustycznie od sąsiada z dolnego piętra lub styropian (proszę o radę co lepsze/trwalsze/tańsze).
    6. Na to wszystko jeszcze jedna warstwa folii paraizolacyjnej by się wełna nie pyliła.
    7. Na legary będzie przykręcona (dwie wersje – doradźcie, która lepsza):
    a) płyta OSB (np. z www.osb.pl) gr. 18mm, frezowana 4 strony, 675x2,5 docięta w tez sposób, by łączyć się na legarach z ok. 2-3 mm dylatacją. (Czy robić i jaką dylatację od ściany?)
    b) płyta OSB 8mm w 2 warstwach; raz w poprzek legarów, raz wzdłuż.
    Płyta/płyty będą przykręcone do legarów (w drugiej opcji jeszcze do siebie wkrętami fosfatowanymi co ok. 30 cm na łączeniach. Między łączenia płyt na legarach Klej PVAc lub inny (jaki?).
    8. Całość będzie zeszlifowana papierem ściernym 120.
    9. Na to grunt i chemia dostosowana do tego, co będzie polecane przez producenta deski/parkietu.

    Oczywiście grubość OSB i legarów wybiorę po odsłonięciu podłogi.

    Skalkulowałem koszt materiałów takiej podbudowy (bez chemii i klejów) na ok. 45-50 zł m2.

    No i teraz zastanawiam się nad tym, co dać na górze (od najdroższych):

    1. Największe marzenie to gotowa decha dębowa Panmar Rustic 21x100x300-1200mm http://www.panmar.pl/wood_pl/wiew/rustic/rustic.html, którego koszt bez chemii to ok. 172 zł netto + 55 położenie z chemią=226zł/m2 brutto
    2. Gotowy (polakierowany parkiet dębowy z Dąbexu - Parat LUX 16x70x490 http://www.dabex.co/Podstrony/Nasze-...arat-Lux?g=146 ok. 120 zł + położenie ok. 50 zł – 170 zł/m2 brutto
    3. Gotowa deska dębowa z ICF http://www.instalczudecfafara.pl/dab_jednolamelowy.html Dąb Leo, klasa natural, 20x120x500-900 ok. 110 zł/m2 + położenie ok. 55 zł netto=190 zł/m2 brutto
    4. Rozważę inną litą podłogę.

    Co ważne nie chciałbym czekać 4 tygodni aż zwykły parkiet będzie do używania więc szukam czegoś polakierowanego.

    Proszę o rady co do wykonania podbudowy i wyboru desek/parkietu w cenie do 200 zł m2 z położeniem brutto. Czy możecie polecić jakiś sprawdzonych producentów? Co powiecie o materiałach, które wybrałem?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Bardzo starannie przygotowałeś się do tych prac.
    Kilka moich uwag:
    - przy sztywnym zamocowaniu legarów korzystniej jest zamontować jedną grubą - sztywną płytę OSB.
    - szlifować płytę należy "grubszym papierem" np. 60
    - przy dobrym podkładzie nie ma uwarunkowań technicznych w zakresie doboru okładziny. Kieruj się wyglądem i ceną.
    - cena jest sprawą wzajemnych uzgodnień stosownie do oczekiwań zamawiającego i możliwości wykonawcy.
    Myślę, że Jarekkur dorzuci kilka cennych uwag co pozwoli Ci na optymalny wybór.
    Pozdrawiam.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Chcesz położyć folię paroszczelną i potem ją podziurawić śrubami szybkiego montażu?
    To jest drugie piętro. Co będzie pod tym pomieszczeniem?
    Jaka to powierzchnia?
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ink

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    2

    Domyślnie

    Rzeczywiście logika nakazuje nie dziurawić Więc tych legarów nie kręcić do podłoża? Pod tymi pomieszczeniami jest moje obecne mieszkanie - kupiłem po prostu takie samo mieszkanie piętro wyżej Powierzchnia całości ok 28 m2. Do zrobienia będzie mniej mniej bo w łazience i kuchni (jak się dzisiaj dowiedziałem) jest wylewka, więc zostaje przedpokój i pokój dzienny czyli ok 23 m2. W załączeniu rozkład. Dzięki za każda wskazówkę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mieszkanie.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	68,4 KB
ID:	50326  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony