dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie Co dalej mam ściany zewnętrzne teraz działówki czy strop?

    Jak w temacie do tej pory mam ściany zewnętrzne. Przez zimę zmieniła się koncepcja domu i muszę domurować jedną ścianę nośną (wcześniej miał być tam podciąg) ale stwierdziliśmy że nie potrzebujemy tak wielkiej powierzchni. Zresztą w dokumentacji jest ściana.

    Co dalej strop teriva czy działówki i potem strop? A może chudziak na całej powierzchni?.

    Dom niepodpiwniczony podniesiony poziom parteru około 1m nad poziom gruntu. Mam jeszcze problem z jednym z kominów który muszę przestawić. Ile wykopać? do gruntu czy jeszcze zejść poniżej na wysokość ław fundamentowych. Komin w środku domu więc mu przemarzanie nie grozi. Grunt stabilny z dużą zawartością kamienia.

    Będę miał jeszcze wiele pytań. Zamierzam zaczynać budowę w systemie gospodarczym ze znikomym udziałem "fachowców"

  2. #2

    Domyślnie

    Tę ścianę zamiast podciągu postawicie na...?
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Ściana nośna powinna mieć fundament!
    Następnie wylewamy chudziaka na zagęszczonym gruncie, podsypce. W końcu na czymś muszą być podparte wszystkie stemple od stropu. Ziemia się ugniecie, stempel zagłębi i strop będzie krzywy. Słyszałem już przypadki gdy to podczas zalewania takie stropy pierdyknęły srutututu w dół :/
    Szalujesz zbroisz i zalewasz strop. Następnie dopiero budujesz działówki. Zerknij do mojego dziennika tam masz małe co nieco o tym etapie. Więcej podpowiem koło poniedziałku. PZDR
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    KOMIN musi mieć fundament i musi być posadowiony na stabilnym gruncie. Zważ sobie cegłę albo element i policz masę całego komina łącznie z tynkami sadza wewnątrz itd. Dookoła komina prz przejściu przez strop powinna być dylatacja aby taki komin mógł swobodnie pracować.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie



    Na jednej fotce jest widoczna ściana fundamentowa brakującej ściany i komin między kuchnią a salonem a na drugiej komin w kotłowni który zamierzam przenieść tam gdzie leżą cegły. Co zyskam :
    -więcej miejsca w kotłowni oraz prostszą obróbkę komina na dachy przynajmniej będzie ustawiony wzdłuż spadku dachu a nie jak teraz w poprzek.
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 01-04-2011 o 10:57

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lilianette
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    - zrób mały wykop i dolej ławę pod komin
    - domuruj ścianę nośną, wylej chudziak
    - strop
    - działówki

    powodzenia

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Powiem szczerze że myślałem o działówkach przed stropem a tu wszyscy mówią odwrotnie. Dlaczego wcześniej ? Łatwiej byłoby murować szczególnie ostatnią warstwę. Fakt może być problem z szalunkami stropu.
    - zrób mały wykop i dolej ławę pod komin
    brzmi sensownie tylko jak "mały" nowe miejsce komina nawet rogiem nie będzie sięgać do starego. Myślę o wykopaniu minimum do poziomu gruntu. Może ciut głębiej. Co do chudziaka rozumiem że wcześniej muszę zakopać rury kanalizacyjne. Czy jeszcze coś?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Wykop pod fundament komina zrób tak głęboki, jak jest cały fundament i domurowywany fundament zwiąż jakoś ze starym (albo poprzez podkucie co drugiego bloczka, albo poprzez zakotwienie prętami stalowymi).

    Co do kolejności prac, to ja bym teraz chudziaka zrobił (po wykonaniu tej ściany nośnej i fundamentu pod komin), a dopiero później przystępował do stropu. Ścianki działowe zwykle zostawia się na koniec, a to z tego powodu, że budynek osiada i jak teraz postawisz ścianki i zalejesz na to strop (jakieś 10-12m3 betonu przy monlicie - przy terivie to nie wiem, pewnie z 50% mniej), to mogą one popękać pod wpływem osiadania, a chyba nie chcesz, aby Ci się to obaliło kiedyś na głowę w trakcie wbijania gwoździka pod obrazek?

    Aha, przed chudziakiem zaplanuj i wykonaj dolot powietrza do kominka, żebyś nie miał mostków termicznych później. No i warto wykonać kanalizę pod chudziakiem zawczasu, bo później rycie i zalewanie od nowa.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lilianette
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Najpierw konstrukcja czyli fundamenty, ściany nośne, strop. Działówki dlatego poźniej, bo konstrukcja nośna może trochę popracować i może się zdażyć, że działówki zaczną 'tańczyć', więc lepiej z nimi poczekać.
    A z tą ławą/stopą pod komin, to tak jak piszesz, dokop się do poziomu gruntu, powinno starczyć i wylej podobną stopę fundamentową jak tą, co masz w tej chwili na środku (jak dobrze widzę na zdjęciu)

    ps. mój poprzednik w tym samym czasie odpowiedział, nawet dokładniej

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Aha, przed chudziakiem zaplanuj i wykonaj dolot powietrza do kominka, żebyś nie miał mostków termicznych później.
    O co chodzi z tym dolotem? W sumie nie zamierzamy mieć kominka. Wiadomo gusta się zmieniają. Więc może warto to doprowadzić.

    Trochę doczytałem i rura dajmy na to fi 75-100 z zewnątrz domu pod miejsce gdzie będzie kominek. Oczywiście pod chudziakiem Wylot w jakiej odległości od komina? Spadek rozumiem że na zewnątrz domu zakończony kratką. Jaka rura spiro czy zwykła kanalizacyjna?
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 01-04-2011 o 13:37

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Teraz mam zagwozdke jak to jest z tym kominkiem i rura z powietrzem do niego. Brane jest z zewnątrz czy podłączone do istniejącego komina wentylacyjnego ? Raczej nie będziemy nigdy montowali kominka i tak się zastanawiam czy jest sens budować w ogóle komin dymowy do niego?


    Jeszcze jedno pytanie w kuchni są dwa kominy wentylacyjny a drugi spalinowy? Po co dwa? Okap jest podłączany do spalinowego?
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 03-04-2011 o 17:26

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lilianette
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Odnośnie wentylacji kuchni - do jednego kanału podłączysz okap a drugi to wentylacja pomieszczenia.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie jak to jest z tym kominkiem i następna rzecz stawiam brakującą ścianę robię inst kan. chudziak ale co ze schodami wewnętrznymi przecież ich nie oprę na chudziaku?
    I jeszcze jedna rzecz nie zamierzam mieć przejścia z domu do kotłowni tym bardziej że przeniosę tam komin. Jak byście zaadaptowali łazienkę. Myślę o ścianie ukośnej aby jak najbardziej zmiejszyć pp 3.12m2 na rzecz łazienki

    Ostatnio edytowane przez bascom ; 03-04-2011 o 18:41

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Witam.

    Z tego rysunku 2 posty wyżej wynika co innego. Tam nie ma 2ch spalinowych. Komin spalinowy jest oznaczony na czarno w całości. Ten taki na pół to jest komin do wywiewu mechanicznego (czyli do okapu). Dwa przewody wentylacyjne (białe kratki) służą do wentylacji grawitacyjnej kuchni, oraz wentylacji pomieszczenia z kominkiem. To jest obowiązek i jeśli masz kominek, a nie masz wentylacji, to kominiarz nie podpisze odbioru. Z resztą kierbud powinien o tym wiedzieć.
    Jeśli nie planujesz w ogóle kominka, to od razu przy adaptacji projektu o tym powiedz, żeby architekt wykreślił tę spalinówkę i 1 kanał wentylacyjny. Będzie prościej z odbiorem.
    Jeśli jednak przewidujesz ew. odmianę gust, to zrób komin wg projektu (z zamurowaną, lub zaczopowaną dziurą w salonie), a dolot powietrza do kominka zrób rurą min. fi 100. Im większy przekrój tym lepiej.

    Pozdro
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bascom Zobacz post


    Jeszcze jedno pytanie w kuchni są dwa kominy wentylacyjny a drugi spalinowy? Po co dwa? Okap jest podłączany do spalinowego?
    Ten otwór kominowy pomalowany w 1/2 na czarno służy do wentylacji mechanicznej
    Ten dwa w środku to wentylacja grawitacyjna.
    Ten całkiem na czarno to otwór do komina dymnego od kominka.
    Teraz tak: Z prawej masz komin dymny a ten obok służy jako wentylacja do kominka.
    To o czym tobie tutaj mówią to doprowadzenie powietrza do paleniska. Tak aby nie zasysało go tobie z pomieszczenia.
    Taki przewód prowadzisz z zewnątrz pod chudziakiem. Możesz go również później w styropianie, a przed ostatecznymi wylewkami.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    ... ale co ze schodami wewnętrznymi przecież ich nie oprę na chudziaku?
    Schody opierasz na ścianach bocznych. Wkuwasz się w te ściany po około 10 cm. Robisz szalowanie, kładziesz zbrojenie i lejesz np B-25
    Tak się zastanawiam czy oby na pewno te schody masz projektowane jako odlewane.
    Z jednej strony ściana jest nośna a z drugiej zwykła działówka.
    Trzeba by jeszcze oblukać ewentualne zbrojenie jak wygląda, a na zbrojeniu niestety nie znam się
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Niby tak ale część ta która jest na projekcie na 30 cm jest wykonana na fundamencie i wymurowana jako nośna. Więc powinno być ok. Powrócę do pytania z tymi schodami ponieważ nie mam wyrysowanego żadnego zbrojenia w projekcie (wstyd się przyznać jestem po dokumentacjach budowlanych ale człowiek wtedy nie myślał o tym) Mam za sobą wybudowany własnoręcznie budynek gospodarczy 10 lat temu. Obecnie poza domem buduję następny 25*42m tak więc doświadczenie w budynkach gosp mam jednak domu nie zamierzam spartolić. Czy nie wypada wykopać fundamentu pod 1 stopień i umieścić w nim prętów zbrojeniowych? Niestety nigdy nie byłem przy zalewaniu schodów

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    ...Czy nie wypada wykopać fundamentu pod 1 stopień i umieścić w nim prętów zbrojeniowych? Niestety nigdy nie byłem przy zalewaniu schodów
    Całe schody wypada za zbroić, tak samo jak zbroi się strop. Trzeba tylko przeliczyć i rozrysować zbrojenie. Jesli chodzi o fundament przed pierwszym stopniem to jak najbardziej. W końcu ta cała płyta musi się na czymś opierać.
    Dodatkowo wcięcia w ściany boczne.

    Jeśli zrezygnujesz z kominka to jak najbardziej komin spalinowy jak i ewentualnie wentylacyjny do skreślenia. Musisz tylko poprosić kierownika o odpowiedni zapis w dzienniku.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Wszystko staje się coraz jaśniejsze. Od przyszłego tygodnia prawdopodobnie ruszę z murowaniem. Czyli zalewam fundament tam gdzie ma być pierwszy stopień a potem chudziak i na to później schody wraz ze stropem?

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lilianette
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Tak jest, tylko jeszcze te ściany nośne postaw zanim strop
    powodzenia.

    ps. załóż swój dziennik

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony