dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Jak poprawić wentylację w piwnicy

    Mam na myśli grawitacyjną w piwnicy/garażu która jest wkopana na 120cm poniżej gruntu. Najbardziej interesuje mnie pomieszczenie, gdzie znajduje się samochód czyli garaż (24 m2), gdyż tam nie mam okna, dopiero następne małe pomieszczenie posiada okno (6m2). Wg tego co wyczytałem w sieci wlot powietrza powinien być przy posadzce natomiast wylot przy suficie. Koncepcja jest taka, nie wiem czy słuszna, aby na 0,5 centymetra mieć podniesiona bramę lub w progu zrobić otwór, natomiast w oknie w sąsiednim pomieszczeniu w oknie zrobic nawiewnik, wcześniej jednak zrobić otwór w ściance działowej, aby przewiew był nieograniczony pomiędzy pieszczeniami. Dodatkowo wzmocnić efekt poprzez zrobienie kratki 14 x 14cm w pionie wentylacyjnym który jest w grażu (kwadrat niebieski). Czy to ma sens?


  2. #2
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Jeśli kanał wentylacyjny nie jest wykorzystywany to śmiało możesz się podpiąć.
    Jeżeli jest już jakieś pomieszczenie podpięte... to poczytaj obowiązujące przepisy.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie, ten szyb wentylacyjny jest wolny, ale pytanie, czy nawiewnik w oknie w sąsiednim pomieszczeniu nie będzie kolidował(lewy ciąg itp.) z szybem wentylacyjnym?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pantograf Zobacz post
    Nie, ten szyb wentylacyjny jest wolny, ale pytanie, czy nawiewnik w oknie w sąsiednim pomieszczeniu nie będzie kolidował(lewy ciąg itp.) z szybem wentylacyjnym?
    W garażu powinien być osobny nawiew powietrza zewnętrznego, najlepiej tuż nad posadzką 20-25 cm, zrobić otwór w ścianie i wstawić kratkę wentylacyjną 14x14.
    Kratkę możesz umiejscowić np.: w ścianie z boku drzwi. Tylko, że w zimie kratkę zatkamy, bo będzie wiało mroźnym powietrzem i wentylacja nie będzie działała. Przydałby się wtedy (od późnej jesieni do wczesnej wiosny) w garażu nawiewnik okienny lub ścienny, taki jak do pomieszczeń mieszkalnych.
    Pomysł z nawiewnikiem w pomieszczeniu za garażem, nie jest zły. Pod warunkiem, że drzwi oddzielające te pomieszczenia będą podcięte ok 1,5 cm nad posadzką lub stale otwarte.

  5. #5

    Domyślnie

    Powiadasz 20, 25 cm, wydawało mi się, że im niżej posadzki otwór tym lepiej. W pomieszczeniu gdzie jest garaż nie mam okna, zatem w zimie jak zamknę kratkę 14x14cm, to skąd będzie napływać powietrze skoro wylot przejmuje okno w sąsiednim pomieszczeniu i szyb wentylacyjny?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pantograf Zobacz post
    Powiadasz 20, 25 cm, wydawało mi się, że im niżej posadzki otwór tym lepiej. W pomieszczeniu gdzie jest garaż nie mam okna, zatem w zimie jak zamknę kratkę 14x14cm, to skąd będzie napływać powietrze skoro wylot przejmuje okno w sąsiednim pomieszczeniu i szyb wentylacyjny?
    Widzę, że mylisz nawiew z wywiewem.
    Nawiewnikiem czy nawiewem, powietrze nawiewa. Wywiew to kratka wentylacyjna pod sufitem.
    W lecie głównym nawiewem powietrza zewnętrznego do garażu będzie nawiew 14x14 nad posadzką. W zimie, dopływ powietrza zapewni, nawiewnik w oknie (jak jest) albo ścienny. Oczywiście zabawa z montowaniem nawiewnika ma sens jeśli, brama jest szczelna a garaż jest ogrzewany.

  7. #7

    Domyślnie

    Garaż jest nie ogrzewany, bo w zimie przy minusowych temperaturach jest +5-7 st. - dla samochodu nawet lepiej Brama ma grubość 2 cm i jest mało szczelna.

  8. #8

    Domyślnie

    Kratka wywiewna do pionu wentylacyjnego zrobiona, czuć że ciąg jest, ale jak zostawiłem na noc lekko otwarty garaż tak na 1cm, to na drugi dzień zanotowałem wilgotność na poziomie 79%

  9. #9

    Domyślnie

    W ciepłe dni wilgotność w piwnicy/garażu oscyluje między 49%/55%. Wiadomo jest tam chłodniej niż na zewnątrz i wpadłem na pomysł, aby pomóc wykutemu kanałowi wywiewnemu i zamontować wentylator, np taki: http://allegro.pl/wentylator-scienny...581424826.html Czy parametry tego urządzenia będą wystarczające dla pomieszczenia 25 m2? Wydajność 280m3/h, to zadowalająca wartość? Może coś innego polecacie?

  10. #10

    Domyślnie

    Jak masz wilgotność w granicach 45-55 %. to jest bardzo dobrze. To po co wentylator i co on ma poprawić?

  11. #11

    Domyślnie

    Powyższe dobre wyniki mam jak są otwarte okna, a w garażu brama jest otwarta na oścież, jak ją zamknę, to wilgotność rośnie do 60-70%, szczególnie w deszczowe dni jest to zauważalne. Wentylator może by szybciej pozbywał się wilgoci zużytego powietrza? Brama jest od strony północnej i zastanawiam się też nad zetką od strony wschodniej, w narożniku i wtedy po przekątnej byłby wlot i wylot powietrza.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Kup ze 4 wentylatory.
    Połóż je równiutko na półeczce w garażu.
    Pomogą tak samo jakby były podłączone ALBO I LEPIEJ!!!
    (to dlatego - że MUSISZ mieć wentylatory)

    Poem, jak już się uspokoisz - to uruchom myślenie.
    Zastanów się co sprawia, że wilgotność rośnie!
    Potem masz już "z górki"
    Wentylatory dajesz dzieciom do zabawy i... robisz to, co potrzebne.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Gdzieś przeczytałem, może był to twój utwór na tym forum, ale okres lata nie sprzyja wentylacji grawitacyjnej, więc pomyślałem o mechanicznym sposobie poprawy wentylacji. Może sensownie podpowiesz co jest nie tak, zamiast używać sarkazmu.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Sugeruję nie sarkazm tylko fizykę i logikę - jako sposób pokonania problemu...

    Obejrzyj tabelę punktu rosy.
    Zmierz sobie temperaturę na dworze.
    Zmierz temperaturę ścian i podłogi w piwnicy.
    POMYŚL chwilę co znaczy WZGLĘDNA wilgotność.

    Otwierasz "na przestrzał" tę piwnicę. Wpuszczasz CIEPŁE powietrze o wilgotności około 50%.
    Potem ją zamykasz...
    Powietrze chłodzi się od ścian i....?
    No, to postanowiłeś naprawić problem wpuszczając tam jeszcze więcej tego ciepłego powietrza?

    Ogranicz wentylację i wstaw grzejnik - wilgotność spadnie.
    Obejrzyj ściany piwnicy.
    Głównie rogi i pas przy podłodze.
    Jak nie są mokre - jest nieźle.
    Nie przekraczasz 100% wilgotności.
    Piwnica wtedy jest PIWNICĄ (te 80% to stan NORMALNY w dobrej piwnicy).
    Na przyziemie (użytkowy kawałek pod ziemię) raczej się nie nadaje.
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    No to mam zagwozdkę, bo wyczytałem gdzieś, że powyżej 60% wilgotności należy się spodziewać grzybów, korozji, awarii elektroniki etc, a ty mówisz że jest ok.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wróć do tekstu i poczytaj O TEMPERATURZE przy tych 60% wilgotności!
    W niskiej temperaturze (około 5-10 stC) mikre życie nie ma ochoty na wzrost.
    ILOŚĆ wody w powietrzu jest nikła.
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Czyli tłumaczyłoby to dlaczego organoleptycznie nie czuć wilgoci w mojej piwnicy. W takim razie nie ruszam tematu i zostawię tak jak jest, choć będę obserwował w zimie jak świeżo wykuty otwór wentylacyjny będzie miał wpływ na wilgotność - może trochę spadnie z tych 70%.

  18. #18

    Domyślnie

    Zimą pewnie spadnie, bo powietrze jest mniej wilgotne, mniejsza różnica temperatur ze ścianami piwnicy = mniej się będzie wkraplać. Tyle na mój rozumek. Tylko idąc dalej tym tropem, dochodzę do wniosku, że wentylacja piwnicy może działać tylko zimą (bo piwnica ma te kilka stopni więcej niż otoczenie, więc ciepłe powietrze wymusi ciąg, a za dużo się nie skropli i zawilgoci). No ale wpuszczanie powietrza do piwnicy latem prowadzi w prostej linii do jej zawilgocenia (bo jeszcze w piwnicy zimniej niż na zewnątrz, więc przez kanał wentylacyjny powinien się zrobić nawiew). Nie wymądrzam się, tylko głośno myślę. Siedzę nad projektem domu, w części mieszkalnej WM, a z piwnicą właśnie nie wiem co zrobić....

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzysztof684324

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-696
    Posty
    14

    Domyślnie A może pomyśleć o intelignetnej wentylacji

    np. klimaaa lub innej

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony