dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szinbet

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Kod pocztowy
    30-364
    Posty
    9

    Domyślnie Prośba o wskazówkę dotyczącą c.o.

    Witajcie,

    Chciałbym prosić o ocenę mojej wizji instalacji c.o. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana ponieważ buduję dom, na który składają się 3 osobne poziomy - mieszkania.

    Chcemy każdy poziom opomiarować indywidualnie (dotyczy ogrzewania jak i wody użytkowej). Na każdym poziomie programatory temperatury otwierające zawory w skrzynkach rozdzielczych.
    Obecnie instalator kończy prace przy rozciąganiu instalacji c.o. i wod-kan.
    Na każdym poziomie mamy zamontowaną skrzynkę rozdzielczą do grzejników.

    Zdecydowaliśmy na zakup kotła na ekogroszek firmy Cichewicz S Dual 26 kw.
    Nie planujemy ogrzewania podłogowego ani solarów.
    Instalator radzi nam następującą konfigurację:

    Kocioł + zbiornik akumulacyjny 1000 l ( z 2 wężownicami) + zbiornik 200 l na c.w.u. z 1 wężownicą. System w układzie otwartym, naczynie otwarte na drodze między kotłem a zbiornikiem 1000 l.

    Jeżeli chodzi o c.w.u. i c.o. to cyrkulacja tylko w pionie do skrzynek rozdzielczych.

    Zastanawiam się jak cały system będzie działał w porze letniej, kiedy kocioł będziemy uruchamiać tylko do ogrzewania c.w.u. Czy korzyści płynące z akumulacji ciepła w zbiorniku 1000 l (w zimie w porządku, bo woda będzie oddawana do grzejników) nie będą marnowane przez ogrzewanie takiej ilości wody w lecie (rozumiem że zbiornik 1000 l i 200 l za pomocą wężownic wymieniają ze sobą ciepło, czyli de facto zbiornikiem 1000l ogrzewamy zbiornik 200 l).

    Czy to coś zmieni, jeżeli zastosujemy tzw. zbiornik kombinowany 1000 l z 2 wężownicami (800 l c.o. i 200 l c.w.u.) ?

    Nie wiem czy udało mi się to jasno przekazać, proszę o wyrozumiałość.

    Dziękuję za pomoc

    Łukasz

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    Wybrałeś dobry piec na ekogroszek i ogrzewanie wysokotemperaturowe (grzejniki). powiedz mi w jakim celu ten bufor? Przy podłogówce nabijając bufor miałbyś oszczędność polegającą na długim czasie rozbioru zgromadzonego ciepła. Czyli nabijałbyś go co kilka dni. Przy grzejnikach i cwu z bufora rozbiór będzie na tyle szybki że piec będzie działał cyklicznie nieekonomicznie.Po drugie buforując wodę do grzejników robisz układ o bardzo dużej pojemności wody- po co? I jeszcze jedno pytanie po co te wężownice w buforze?

  3. #3

    Domyślnie

    Zgadzam się z poprzednikiem, w przypadku kiedy nie macie ogrzewania podłgowego to naprawdę nie ma sensu zakładanie bufora....a co do zbiornika wyrównaczego otwartego to powinien być na lini pomiedzy piecem a bojlerem CWU, bo w przypadku gdy bedzie latem odciete CO i POTENCJALNIE ZAMONTOWANY BUFOR to odcięte zostanie również naczynie wyrównacze.....więc zrobi sie wtedy układ zamkniety.....awtedy wiadomo co sie może stać....

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Namieszane troszkę z tymi buforami i wężownicami. Podrzuć schemat.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony