dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Barbara74

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Pompa powietrza czy ogrzewanie gazem płynnym

    Witam czy ktoś ma jakieś doświadczenia w użytkowaniu pompy powietrza.Na działce nie mam gazu, nie ma możliwości pompy ciepła ze względów geologicznych,.Alternatywą jest pompa powietrza lub gaz płynny.Nie wiem co w eksploatacji będzie tańsze.proszę o uwagi i radę

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli masz wszędzie podłogówkę, to pompa powietrze-woda pracująca w większości w taniej taryfie powinna grzać taniej. Kluczowe będą dni największych mrozów, gdzie pompa będzie się wspomagać grzałką lub Ty jej pomożesz np. kominkiem.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #3

    Domyślnie

    dodatkowo można dołączyć tani kocioł elektryczny - lepiej wykorzystałby tanią taryfę oraz odciążyłby pc, jeśli gaz to z własnym zbiornikiem, osobiście wybrałbym pc, jak jest komin to również kominek, może z pw.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 21-03-2011 o 12:35
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Barbara74

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    podłogówka ma być wszędzie, i zamierzam też dogrzewać kominkiem z rozprowadzeniem powietrza,słyszałam że od ostatniego roku technologia pomp powitrza poszła o krok dalej i są bardziej wydajne niż te sprzed roku, a czy Pan rwxw jest użytkownikiem pompy takowej?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Barbara74

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    bardzo dziękuję za cenne uwagi, zostaje tylko wybór pompy powietrza. Na co tutaj zwrócić uwagę?
    Ab y obniżyć koszty w sezonie grzewczym dodatkowo zdecydowaliśmy się na rozprowadzenie ciepła z kominka, brałam pod uwagę kominek z płaszczem wodnym,ale chyba niema kominka w kształącie U ( szyby)
    I mam jeszcze jedno pytanie. Ponieważ pompa najefektywniej działa przy plusowych temperaturach czy dać sobie spokój z solarami, chodzi mi o podgrzewanie wody w czasie cieplejszych dni?Inwestycja na razie dość droga, to marne 45% dofinansowania w rzeczywistości może ze 30% i tak nic powalającego.

  6. #6

    Domyślnie

    Wejdz na wątek o pompach ciepła pow/woda.Najlepszy chyba Mitsubishi Zubadan,ale drogi.Może Altherma Daikin,albo jakie Fujitsu?LG Therma
    oraz poczytaj może np:http://forum.budujemydom.pl/lofivers.../t9080-50.html

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbara74 Zobacz post
    podłogówka ma być wszędzie, i zamierzam też dogrzewać kominkiem... czy rwxw jest użytkownikiem pompy takowej?
    Podłogówka to bardzo dobry wybór, kominek jako uzupełnienie też. Napisz też w jakim rejonie mieszkasz, jeśli okolice Szczecina, to pc powietrze-woda lepiej sobie poradzi niż w Suwałkach. Panowie żyli w dawnych czasach Jestem użytkownikiem pompy glikol-woda z kolektorem płaskim na działce. Konkretnego modelu pc powietrze-woda Ci nie polecę, ale coś tam mogę doradzić przy instalacji. Np. to, że jak będziesz rozmawiać z instalatorem, który będzie chciał montować mieszacz, albo bufor, to się nie zgódź ani na jedno, ani na drugie, bo to tylko podniesie cenę i zmniejszy sprawność całego układu. Solary na razie sobie odpuść, pc powinna wystarczyć. Zimą solary nie grzeją, a latem pc ma dobrą sprawność.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Barbara74

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dom stawiany w Bytomiu- Śląsk, mam rozmawiać o pompie z Buderusem, Viessmannem i firmą rekuperatory.pl, która zresztą jako pierwsza zaczęłą mnie do tego namawiać-nie wiem jakiej firmy mają te pompy, czekam na wyceny każdego z nich. Nie wiem tylko czym mam się kierować? przecież nie ceną?To chyba tak jakbym miała zdecydować czy lepsza jest honda,mazda czy toyota.Ale to moje zdanie.Jeszcze tydzień temu jak miałam ogrzewać gazem płynnym to biorąc buderusa i viessmanna wybrałam tańszego buderusa. Cena kotła kondensacyjnego viess. była dwa razy większa od buderusa,a oba modele były porównywalne(podobno)tylko ten pierwszy miał dodatkowo zasobnik.Co do pompy ciepła to jest mało użytkowników i mało najnowszych opinii.Ponieważ ja w zasadzie mam dokonać wyboru ,a nie mój mąż to chcę aby on był trafny

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Barbara74

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jestem użytkownikiem pompy glikol-woda z kolektorem płaskim na działce.
    rozumiem to tak kolektor płaski to solary, a pompy glikol-woda to co to jesr?Brzmi jak GWC trochę

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Barbara74

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbara74 Zobacz post
    Jestem użytkownikiem pompy glikol-woda z kolektorem płaskim na działce.
    rozumiem to tak kolektor płaski to solary, a pompy glikol-woda to co to jesr?Brzmi jak GWC trochę
    pomieszałam moją wypowiedź i rwxw i wyszło misz masz, miała być tzw. odpoowiedź z cytatem a tu wyszła jak tylko jedna moja wypowiedź

  11. #11

    Domyślnie

    Podepnę się do wątku, bo mam w planie podobny układ, tylko ja właśnie mam mieć bufor, ze względu na kominek - ma być z płaszczem.
    I zastanawia mnie jak to połączyć z powietrzną pc - z buforem, bezpośrednio w podłogówkę (też w całym domu)? Co z cwu - osobny zasobnik?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Barbara74

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    on ma zupełnie co innego, po prostu on ma drogą normalną PCi która potrafi działać też przy ujemnych temperaturach, tyle że jego PCi wraz z osprzętem kosztowała 10 razy tyle co ty planujesz na swoją

    powietrzne PCi można dzisiaj kupić za 3,5 tyś zł, normalne PCi glikol woda to min 10 tyś za no-name lub 20-30tyś za coś markowego + jeszcze do tego dolne źródło z glikolem za kolejne 10-20 tyś

    zależy co chcesz uzyskać, jeśli ma być jednocześnie CO i CWU za jednym zamachem to oczywista oczywistość że w bufor, a jeśli PCi ma być tylko do CO to wtedy bezpośrednio w podłogówkę
    Ale z tego co wstępnie wiem to moja pompa powietrza nie będzie za 3-4 tys. tylko za 20-30 tys. chcę kupić te najlepsze z możliwych ( tylko które to?)
    dalej czekam na wyceny, podobno na dniach dostanę, niektóre dzisiaj. Opróćz tego przygotowanie instalacji solarnej i kominek raczej z rozprowadzeniem ciepła, chyba że zdecyduje się na z płaszczem wodnym- tylko czy jest taki które mają szybę z 3 stron bez brzydkiej żeliwa na rogach szyb ( kominek z szybą w kształacie U ) Spartherm ma ale tylko z narożną szybą ( L )

  13. #13

    Domyślnie

    Czytałaś dyskusję na innym forum o takich pompach do której link wklejałem?
    Jak chcesz jedną z lepszych , to nie wiem czy nie jest to Mitsubishi Zubadan.Koszt - ze 25tys.Ale jest tu wielu mądrzejszych w tym temacie,może Ci pomogą.Ja rozważam podobny układ i biorę Zubadana pod uwagę -w.g reklam grzeje do minus 25 bez wspomagania grzałek
    A i jest tutaj zadowolny użytkownik Zubadana na wątku o powietrznych pompach ciepła.
    Przy okazji powiem, tak ogólnie,że trzeba uważać na obecny ,że tak powiem "zaowalowany" marketing na różnego rodzaju forach .Na tym ,mimo ,że najlepsze i najbardziej profesjonalne jakie znam ,też często się pojawia
    Ostatnio edytowane przez tomek131 ; 23-03-2011 o 11:57

  14. #14

    Domyślnie

    Tera to ja nie kumam.rwxw ma kolektor płaski i glikol woda chyba.A tu chodzi o kompletny system oparty na pompie pow/woda taki jak Altherma Daikin chyba i Mitsubischi Zubadan.Zubadan to chyba 25 tys rząd wielkości , w tym klima.Solary zbędne i nie wyłącza się poniżej 0 , oraz nie przechodzi w tryb grzałek do chyba minus 25 stopni.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    zależy co chcesz uzyskać, jeśli ma być jednocześnie CO i CWU za jednym zamachem to oczywista oczywistość że w bufor, a jeśli PCi ma być tylko do CO to wtedy bezpośrednio w podłogówkę
    Chciałabym i grzanie i cwu, tylko czy bufor taki do kominka (600-800l) nie będzie za duży dla pc powietrznej?

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    albo coś pokręciłaś, albo jakiś marketingowiec ciebie wkręca w koszta

    powietrzna PCi to taka co się wyłącza w ujemnych temperaturach, ale za to jest tańsza od instalacji solarnej
    przykład poniżej
    1400zł za moc 2,5KW
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-powie...524950704.html
    3160zł za moc grzewczą 3,8KW
    http://allegro.pl/powietrzna-pompa-c...503655361.html

    natomiast za 20-30 tyś to można kupić to co ma rwxw, czyli system działający również w zimie przy -20 tak że kominek, solary i wszystko inne staną się po prostu zbędne
    Nie można przesadzać, także w drugą stronę - te najtańsze, małe pompy to raczej tylko do cwu.
    Ale faktycznie 25-30 tys to owszem, ale z zasobnikiem, który kosztuje ok 5 tys.
    Jak patrzyłam na ceny np. lg therma v, to bez zasobnika i z montażem ok 15 tys.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbara74 Zobacz post
    rozumiem to tak kolektor płaski to solary, a pompy glikol-woda to co to jesr?Brzmi jak GWC trochę
    Nie. Solary, to solary go ogrzewania ciepłej wody do mycia. Domu zimą nie nagrzeją, bo zimą słońce grzeje rzadko i słabo. Każda pompa ciepła ma 2 końce - jak lodówka. Z jednej strony chłodzi (zamrażalnik), a z drugiej grzeje (czarna drabinka z tyłu lodówki). Pompa powietrze-woda chłodzi powietrze (na zewnątrz domu) a grzeje wodę, która tłoczona jest do np. podłogówki. Pompa glikol-woda chłodzi rury z glikolem, które zakopuje się na działce na płasko w ziemi (tak jest u mnie) lub wkłada w pionowe odwierty, a grzeje wodę, która tłoczona jest do np. podłogówki. Ziemia zimą jest ciepła (temperatura ziemi na głębokości 2m nie spada poniżej 0 stopni), a powietrze zimą bywa zimne. Czym większa różnica w temperaturze pomiędzy zimną a ciepłą stroną pompy, tym gorsza jej sprawność. Gdy na dworze jest -20 stopni, to pompa powietrze-woda musi jeszcze schłodzić to mroźne powietrze, żeby wyssać z niego ciepło potrzebne do ogrzania domu - wtedy jej moc i sprawność są niestety małe. To tak mniej więcej o różnicach obu rodzajów pomp.
    Jeśli chcesz powietrze-woda, to może rzeczywiście sprawdź tego Mitsubischi Zubadana ? Jeśli zdecydujesz się na pompę, to na solary szkoda kasy. Solary działają wtedy, gdy jest ciepło i gdy pc powietrze-woda ma dużą sprawność. Kominek z płaszczem, to też słaby pomysł, bo kominek to ogrzewanie wysokotemperaturowe, a podłogówka niskotemperaturowe. Płaszcz spowoduje skomplikowanie układu, który przy pc jest bardzo prosty. Ale decyzja należy do Ciebie.
    Nie spiesz się z podejmowaniem decyzji. Najpierw trochę poczytaj forum.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 24-03-2011 o 00:02
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    on ma drogą normalną PCi ... tyle że jego PCi wraz z osprzętem kosztowała 10 razy tyle co ty planujesz na swoją
    Tu bym się wadził, ale co tam... znowu te mity, że pc z wymiennikiem gruntowym musi kosztować miliony...
    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    jeśli ma być jednocześnie CO i CWU za jednym zamachem to oczywista oczywistość że w bufor, a jeśli PCi ma być tylko do CO to wtedy bezpośrednio w podłogówkę
    Nie zgodzę się. Bufor przy pc+podłogówka do niczego nie jest potrzebny. Robi tylko koszty i zmniejsza sprawność układu. Myślisz chyba o zasobniku na cwu. Układ z pc powinien wyglądać tak: pompa->zawór trójdrożny podłączony 1 nogą do podłogówki, a drugą do zasobnika cwu (grzeje się to, co wybierze w danej chwili sterownik pompy i jak ustawi zawór). Z tego co inni pisali na forum dobrze się sprawdza zasobnik na cwu 2-płaszczowy lub z długą wężownicą.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #18

    Domyślnie

    Barbaro jestem uzytkownikiem pompy Powietrze-Woda Zubadan i jest to jedyne źródło ogrzewania w moim domu, nie mam ani kominka, ani solarów. Według mnie jeśli ktoś Ci proponuje taki zestaw do dobrej PC to zwyczanie chce Cię wpędzic w koszty. W sumie to wszystkie nośniki ciepla można zamontować tylko po co? My postawilismy na najlepszą markę na rynku PC P-W i jestesmy bardzo zadowoleni. Porównywałam koszty uzytkowania naszej pompy z gazem sąsiada i PC wychodzi znacznie taniej. Ważne też żę Zubadany mogą pracować do -25st bez dodatkowych wspomagaczy typu grzałki elektryczne i to jedyn PC na rynku z takim parametrem. A że mieszkam blisko 'polsiego bieguna zimna' to sprawdziłam to u siebie
    A i rozważ czy naprawde chcesz kominek i do czego ma Ci służyć? To bardzo duży mostek termiczny przez który ucieka mnustwo ciepła. No i jeśli ma być dobry wkład, w litere U są , oglądałam fajne, te które mi się podobały kosztowaly ok 16 tyś, pomijam koszty zabudowy kolejne 10-12tyś. Pieniadze które mialam wydac na kominek włożyłam w klimę, dzieki czemu mam przyjemny chłodek latem
    Ostatnio edytowane przez ana-76 ; 24-03-2011 o 08:33

  19. #19

    Domyślnie

    PS do milek, w okresach przejściowych kiedy powietrzna PCi potrafi zadziałać, OZC domku drastycznie spada, tak więc 3,8KW mocy cieplnej bez żadnego problemu ogrzeje nawet 200m2, przykładowo jeśli domek przy -20 potrzebuje 10KW to gdy na dworku będzie +8 to jego OZC spadnie na góra 3KW
    Hm... to pocieszające, co piszesz...
    Ja myślałam o takiej 9kw - dom całkowita 220, użytkowa ok 180.
    Tylko gnębi mnie kwestia połączenia z buforem - tak jak pisałam wyżej, planuję 600-800l. To chyba dość sporo jak dla pc. Może lepszym rozwiązaniem byłyby dwa mniejsze połączone szeregowo ?
    Ostatnio edytowane przez *milek* ; 24-03-2011 o 14:31

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    a bufor miał służyć do bezkolizyjnego połączenia powietrznej PCi z kominkiem z płaszczem
    Tak, masz rację, ale ja założyłem, że nie warto robić kominka z płaszczem, tylko jeśli już to zwykły i wtedy bufor nie jest potrzebny. Na płaszcz i wszelkie komplikacje za nim idące szkoda kasy i kłopotów.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony