dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie umowa na instalację grzewczą - pompa ciepła plus podłogówka

    .
    Ostatnio edytowane przez Matilde1 ; 27-04-2022 o 14:57

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.236

    Domyślnie

    Jesli mówimy o profesjonalnym projekcie - w końcu robi to firma - to uwzględnia się w nim wszystko: rodzaj podłoża (piwnica czy na gruncie), rodzaj i grubość materiału pod płytą grzejną, rodzaj wykonczenia podłogi (panele, deski czy płytki). Rozstawieniem mebli w przyszlości proponuję się nie przejmować, no może w strefie zabudowy kuchennej i wanny.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.236

    Domyślnie

    Ja zrobiłem projekt dla siebie, przy użyciu darmowego oprogramowania - program dysponował bazą danych dla rur. Nie sądzę aby była jakaś różnica między rurami pex-al-pex renomowanych producentów.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  4. #4

    Domyślnie

    Projekt, to wielkie słowo. Dla instalacji pc niezbędne są 2 rzeczy: sekcje nie mogą być za długie (max 100m rury pex 16 na jedną sekcję) rurki powinny być gęściej niż "zwykle", a więc powinny być co 10-15cm, a nie np. co 30cm. To tyle - stosując te 2 zasady należy pokryć rurkami całą podłogę i już. Do tych 2 zasad dochodzi trzecia, jeśli rozdzielacz/e są daleko od pc: trzeba od nich do pc poprowadzić rurki grubsze niż "zwykle"- średnicę można oszacować znając wymagany przepływ wody przez pc (wynika ona z mocy pc), długość tych doprowadzeń i ilość równoległych sekcji. Rurka o średnicy wewnętrznej 28 to raczej minimum. Oto cały projekt - zadbaj żeby wykonawca zastosował te zasady a będzie dobrze.
    Co do mebli, to czy np. za 5 lat nie przyjdzie Ci do głowy przestawienie/wymiana/dokupienie ich ? Nie przesadzajmy. J
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matilde1 Zobacz post
    No dobra, ale nie należy przejmować się miejscami typu wykusz, okno tarasowe? Przy równomiernym rozłożeniu rurek to nie będą zimne miejsca w domu?
    Trzeba się przejmować, ale izolacją pod takim oknem, żeby podłogówka nie grzała tarasu. Pomieszczenia są na tyle duże, że 2m bardziej zagęszczonej podłogówki pod oknem, czy wykuszem nie ma żadnego znaczenia.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matilde1 Zobacz post
    dzień dzisiejszy większość rurek położonych w kuchni znajdzie się pod szafkami
    Kuchnię masz zamkniętą, czy otwartą ? Jeśli jest w miarę otwarta, to nie będzie problemów. Jeśli całkiem zamknięta i wolnej podłogi jest tyle co i pod szafami, to nie jestem w stanie się wypowiedzieć na podstawie tych danych które podałeś.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.236

    Domyślnie

    A jakie znaczenie ma źródło ciepła ??? W projekcie liczysz rozstaw rurek dla temperatury zasilania/powrotu, a nie dla kotła takiego czy innego...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  8. #8

    Domyślnie

    Dla pc zależy Ci na minimalnych temperaturach wody grzewczej, dla węglowca nie.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.236

    Domyślnie

    Wiesz, ja mam podłogówkę z kotłem na ekogroszek - nie mogłem przyjąć temp. zasilania powiedzmy ... 60 st tylko dlatego że to węglowiec. Zastosowałem mieszacz, a w przyszlości mogę do tej podłogówki podłączyć kocioł gazowy lub PC.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Wiesz, ja mam podłogówkę z kotłem na ekogroszek - nie mogłem przyjąć temp. zasilania powiedzmy ... 60 st
    Oczywiście, że nie, to byłby bardzo duży błąd. Ale Ty spokojnie możesz puścić w podłogę 40 stopni, a ja robiłbym to bardzo niechętnie, bo na każdy stopień więcej w podłogę musiałbym więcej zapłacić, gdyż spada wtedy sprawność pompy. Za to ja nie muszę mieć mieszacza.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jozwiaks

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Międzyrzecz
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    78

    Domyślnie

    jeśli dajesz PC no to musisz zadbać o porządny projekt. Przy projekcie zacznij od obliczenia zapotrzebowania na ciepło, później podziel podłogi na strefy grzewcze (o dł. pętli do 100m) i odpowiednim rozstawieniu. Projektuje się zawsze na danym materiale, ale każde inne są równoważne, tzn jesli projekt jest na pexie Wavin, to każdy inny pex nic nie zmieni oprócz jakości i ceny. Jeśli coś niejasne to pisz śmiał

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jozwiaks Zobacz post
    jpodziel podłogi na strefy grzewcze (o dł. pętli do 100m) i odpowiednim rozstawieniu
    Jeśli dasz rurki za gęsto, to niepotrzebnie zużyjesz nieco więcej materiału, a gdyby było tam za ciepło, to w razie czego przydławisz przepływ wody na rozdzielaczu i będzie dobrze. Gdy ktoś się pomyli w projekcie (widziałeś nieomylnych wykonawców?) i dasz rurki za rzadko, będzie za zimno i kicha - tego błędu już nie naprawisz. Dlatego bezpieczniej jest dać rurki gęściej, rura nie jest aż tak droga. To tak odnośnie projektowania. Oczywiście pętle max 100m.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #13

    Domyślnie

    Kuchnię mam otwartą. Ale z tą wymianą powietrza nie jest tak różowo, w wykuszu zdecydowanie czuję że jest zimniej na chwilę obecną, czyli bez grzania.
    Dzięki za wszelkie uwagi, przynajmniej wiem na co zwracać uwagę. Póki co dodałam do umowy zapis, że warunkiem przystąpienia do prac jest wykonanie wyliczenia zapotrzebowania na ciepło i rozrysowanego projektu wykonanego przez osobę z uprawnieniami. Zobaczymy co dalej z tego wyniknie.
    Inwestorzy nie mają 'łatwego chlebusia", dostaliśmy oferty na PC o mocy od 8kW do 12kW, każdy wykonawca proponował też źródło dolne innej wielkości. I bądź tu mądry komu zaufać...
    pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matilde1 Zobacz post
    dostaliśmy oferty na PC o mocy od 8kW do 12kW, każdy wykonawca proponował też źródło dolne innej wielkości.
    Komu zaufać ? Nikomu, to nie kwestia zaufania, lecz obliczeń. Masz policzone OZC dla domu ? Jeśli tak, to w nim powinna być odpowiedź jak moc pc jest potrzebna. Jeśli nie, to są to szacunki na oko i stąd tak duże rozbieżności. Co do rozmiaru dolnego źródła, to na tym nie warto oszczędzać i lepiej trochę przewymiarować niż niedowymiarować, bo to ono, a nie marka pc, ma największy wpływ na działanie instalacji z pc. Ozc i odpowiednie dz jest dużo ważniejsze niż projekt podłogówki, który moim zdaniem dla takich obiektów jak nasze domy jest w zasadzie zbędny (przy zachowaniu zasad, o których pisaliśmy w tym wątku). Jeśli masz wątpliwości co do zimnych stref, to daj tam rurki co 10cm, a w pozostałych miejscach co 15 lub nieco gęściej - na zagęszczenie wydasz tyle ile na projekt, a będziesz miał nieco więcej niż papier
    Jeszcze jedno, jakbyś nie robił, to nie zapomnij o rozdzielaczach z rotametrami - dużo łatwiej się przy ich pomocy reguluje podłogówkę.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 10-04-2011 o 11:34
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki. Rotametry mam już na liście "obowiązkowej". Bez rotametrów jest w ogóle możliwe sterowanie podłogówką?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matilde1 Zobacz post
    Bez rotametrów jest w ogóle możliwe sterowanie podłogówką?
    Tak, jest możliwe - ja niestety nie mam - w dodatku sekcje mam baaaaardzo nierówne - ech ci "fahofcy"... W takim przypadku regulacja polega na dojściu do stanu, gdzie wszystkie powroty będą miały podobną temperaturę. Czyli odkręcamy wszystkie sekcje na maxa, a następnie dławimy te, których powroty są najcieplejsze, czekamy kilka godzin, dławimy dalej i tak po kilku dniach dochodzimy do celu.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #17

    Domyślnie

    Wykonawca powiedział że nie stosuje rozdzielaczy bez rotametrów, punkt dla niego.
    Hydraulicy weszli od wody użytkowej i kanalizy. Wrażenie mam pozytywne, nie używali zwrotu "tego sie nie da" , skuli babola w podłogowej łazience zostawionego przez poprzednią ekipę, wymienili rury kanalizacyjne w chudziaku gdzie kielichy były za wysoko. Przy okazji podejrzeliśmy stan ubicia piasku pod chudziakiem.
    Spojrzałam bardziej optymistycznym okiem na instalację grzewczą, może w końcu podpiszę z nimi umowę.

  18. #18

    Domyślnie

    Czy pompa ciepła powinna mieć certyfikat CE aby mogła być dopuszczona do sprzedaży?

    pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Powoli do przodu, kierunek - ciepło.
    Dzisiaj kolejny etap za nami, dostaliśmy pozytywną opinię kredytową z BOŚ na ich kredyt ekologiczny niskooprocentowany na istalację podłogówki i pompy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony