dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Podział działki, wyjście ze współwłasności - SĄD czy NOTARIUSZ i GEODETA?

    witam,

    wybudowałem się na działce, na której istniał dom rodziców. W trakcie budowy, rodzice uczynili mnie współwłaścicielem działki (podarowali pół notarialnie). Budowa zakończona, dom odebrany.
    Chciałbym teraz dokonać podziału całej działki na moją i rodziców - to się chyba nazywa wyjście/zniesienie współwłasności. Na każdej działce jest dom. Każda działka będzie miała po 600 m, każda jest przy ulicy.

    Jaka jest procedura? Czy najpierw geodeta, potem notariusz, czy można od razu poprzez wniosek do sądu? Wydaje mi się (ale na razie wiem b.mało), że ta druga wersja jest o wiele tańsza. Ale czy możliwa?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W zasadzie można załatwić to umową notarialną (jeśli współwłaściciele są zgodni) + „fizyczny” podział przez geodetę.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem, czy pomogę, ale jestem właśnie po podziale geodety. Wcześniej działka miała miała dwóch właścicieli, więc znieśliśmy współwłasność sądownie, bo taniej,niż notariusz (koszt 300 zł, ale udało nam się bez kosztów - tata został zwolniony z kosztów). Później złożyłam wniosek u geodety, on w czwartek działkę wymierzył, podzielił. teraz czekamy na prawomocną decyzję o podziale i dopiero notariusz.

  4. #4

    Domyślnie

    są zgodni, chodzi o formalność. Z jakimi kosztami należy się liczyć w każdym z przypadków?

  5. #5

    Domyślnie

    Przepraszam, że dopiero dziś odpisuję.
    Do sprawy sądowej potrzebne były wszystkie wypisy z rejestru gruntów, akty notarialne (u nas były jeszcze dokumenty ze spraw spadkowych). Kosztował mnie trochę wniosek do sądu, bo nie miałam pojęcia jak to napisać (160 zł z wnioskiem o zniesienie kosztów sądowych).Później prawomocny wyrok (ok. 20 zł już nie pamiętam).
    Geodeta za podział powiedział 1500 zł,więc jest to cena w miarę.
    Notariusz jeszcze nie wiem ile, bo jest to darowizna, a z tego, co się dowiedziałam,to cena zależy od wartości działki.
    To na razie tyle.

  6. #6

    Domyślnie

    RadziejS jeżeli jesteś współwłaścicielem działki to radzę zrobić mapę podziału do Sądu, złożyć do Sądu z pozostałymi współwłaścicielami wniosek zgodny o podział, a po wyroku sądowym złożyć wnioski do odpowiedniego Sądu zajmującego się księgami wieczystymi

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Po co droga sądowa ? !!!!!!!!
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    Bo w sądzie podział idzie w tzw. postępowaniu nieprocesowym i jest mała opłata ryczałtowa, do tego jesli ktoś jest biednym emerytem, to może być zwolniony z kosztów sądowych. Geodeta do wyrysowania mapy podziału i wyniesienia słupków granicznych na gruncie jest niezbędny w każdym przypadku. Notariusz to weźmie opłatę od wartosci nieruchomości wielokrotnie wyższą.
    budowa Suchy Las

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony