dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Połączenie studnia-dom, jak?

    Witam, parę dni temu po ciężkich przejściach dorobiłem się studni.
    Znaczy, na razie jest to kawałek niebieskiej rury wystający z ziemi, z którego wydobywa się pewna ilość wody.
    Powinienem wykonać teraz połączenie tej rury z domem. Domyślam, się, że muszę kupić taką samą niebieską rurę, łącznik i zakopać.
    Teraz pytanie.
    Na jakiej głębokości zakopać rurę w okolicach Warszawy? Architekt proponuje bezkompromisowe 1,4m. Zastanawiam się, czy nie jest to przesada, tym bardziej, że kopać będę prawdopodobnie ręcznie, a wykopu będzie dobre 30 m.
    Następna rzecz to czy wystarczy rurę zasypać, czy potrzebne są jakieś dodatkowe zabiegi, typu podsypki, taśmy itp.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kirkris
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    1.234
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Ja mam na jakieś 110 cm (i mam nadzieję, że nie będzie za płytko )
    Wykop na całej długości taki sam, na wierzch pas folii aby kopiąc można było znaleźć rurę przed jej zerwaniem

    Możesz rozpatrzyć dwie metody zasilenia wodą domu:

    studnia z cembrowiną (szczelną) a w środku hydrofor/ pompa - wtedy nie masz problemu z hałasem hydroforu w domu (a przeszkadza, uwierz mi)

    lub

    hydrofor w domu, wtedy musi być mocniejsza pompa (bo ciągnie wodę z dłuższej rury)

    pozdrawiam

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    120 cm w Ziemi - 30 cm nad rura pas foli o czym wspominał poprzednik - głebinówka w studni - zbiornik (min 100L) z wył cisnieeniwoym gdzies w chałupie - Wyłacznik ciśneinieowy na zbiorniku - stycznik i po sprawie - wodociąg pełną gebą...

    Pytanie czy nie trzebabędzie tej wody uzdatnić......


    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  4. #4

    Domyślnie

    Na wiosnę mam poziom wody na działce -0.4 m, więc hydrofor będzie w garażu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebo8877
    Pytanie czy nie trzeba będzie tej wody uzdatnić......
    Robiłem test i po dwóch dniach nie było osadu, więc jestem dobrej myśli. Ale na wiosnę zrobię badania i wtedy się okaże.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam pytanie, czy rura doprowadzająca wodę ze studni do domu może mieć 32mm średnicy? Rura będzie miała 40 m długości, na jednym końcu studnię, na drugom pompę i hydrofor. Studnia jest typu abisynka 22m, poziom wody na razie jest sporo powyżej poziomu gruntu.

  7. #7

    Domyślnie przyłącz wody ze studni kopanej

    ja bym proponował przyłącz ze studni przy tej długości przyłącza uwzględniając straty liniowe min. dn 40 - rura PE SDR 11 najlepiej wawnin TS - dobra na taki ten typ przyłącza - pamiętaj również o tym żeby zagłębić go poniżej strefy przemarzania - w zależności od regionu POLSKI od 110-160 cm oraz przejście przez ścianę fundamentową wykonać w rurze ochronnej dn 63 oraz koniecznie uszczelnić je pianką poliuertanową.
    pozdrawiam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał jkrzyz
    Na wiosnę mam poziom wody na działce -0.4 m, więc hydrofor będzie w garażu.
    zaplanuj to tak, by w tym pomieszczeniu ZAWSZE było ciepło. W sensie zamarzania. Więc przeemyśl czy nigdy nie bedzie sytuacji, kiedy zagrozi ci zamarznięcie rur.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gianti
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    266
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    podepnę się pod temat z rozszeżonym zapytaniem

    Będę miał studnię głębinową oraz wodę z wodociągów (duża działka więc w czasie zwraca się koszt instalacji studni głębinowej do potrzeb ogrodu posiadać wodę ze studnii).
    Ale skoro już jest woda (prawie darmowa) to dlaczego jej nie wykorzystać do domu (cele użytkowe-brudne) najwięcej wody dziennie oprócz kąpieli i mycia zużywa się w toaletach, zmywanie, pranie- czy i jak można połączyć ze sobą instalacje doprowadzeniowe wody do toalet aby móc korzystać zawsze jak jest woda w studnii z niej - i tylko jako zabezpieczenie woda z instalacji wodociągowej.

    Czy po prostu doprowadzić rury : wodociagową i ze studnii w to samo pomieszczenie w domu skąd będzie rozprowadzenie do łazienek i zrobić osobny obieg na toalety,zmywarkę, pralkę - gdzie będą dwa wejścia (z ręcznymi zaworami kulowymi) jest woda w studni wówczas zawór ze studnii otwarty a z wodociągów zamknięty, i na odwrót).

    nie chce używać wody ze studnii do kąpieli, oraz na wode do picia bo sadzę iż cykliczne badania wody, oraz uzdatniania są droższe niż woda z wodociącu - który i tak mam w drodze przed działką
    Nie mialem klopotu wiec postanowilem wybudowac dom
    Dziennik
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gianti
    podepnę się pod temat z rozszeżonym zapytaniem

    Będę miał studnię głębinową oraz wodę z wodociągów (duża działka więc w czasie zwraca się koszt instalacji studni głębinowej do potrzeb ogrodu posiadać wodę ze studnii).
    Ale skoro już jest woda (prawie darmowa) to dlaczego jej nie wykorzystać do domu (cele użytkowe-brudne) najwięcej wody dziennie oprócz kąpieli i mycia zużywa się w toaletach, zmywanie, pranie- czy i jak można połączyć ze sobą instalacje doprowadzeniowe wody do toalet aby móc korzystać zawsze jak jest woda w studnii z niej - i tylko jako zabezpieczenie woda z instalacji wodociągowej.

    Czy po prostu doprowadzić rury : wodociagową i ze studnii w to samo pomieszczenie w domu skąd będzie rozprowadzenie do łazienek i zrobić osobny obieg na toalety,zmywarkę, pralkę - gdzie będą dwa wejścia (z ręcznymi zaworami kulowymi) jest woda w studni wówczas zawór ze studnii otwarty a z wodociągów zamknięty, i na odwrót).

    nie chce używać wody ze studnii do kąpieli, oraz na wode do picia bo sadzę iż cykliczne badania wody, oraz uzdatniania są droższe niż woda z wodociącu - który i tak mam w drodze przed działką
    Czesc, dokladnie o czyms takim myslalem - nie wiem, jak to jeszcze wykonac, ale pewnie trzebaby przewidziec jakis osobny obieg wody, np. do splukiwania wodu w toaletach polaczony wlasnie w obiegiem ze studnii. Jedyne proste rozwiazanie, to dla mnie jakies zawory, ktorymi zamykasz doplyw wodociagowej, a puszczasz wode ze studnii, ale nie wiem, na ile to skutecznie moze byc - pozatym wtedy woda ze studnii wchodzi nam wszedzie, takze do kranów i prysznica....

  11. #11

    Domyślnie

    hey! widzę że nie tylko ja tak mam zamiar zrobić - podaje rozwiązanie poniżej odnośnie wykonawstwa:

    - do pomieszczenia kotłowni, garażu itp. wchodzimy z przyłączem wody ze studni i rozpoczynamy instalację hydroforem
    - budujemy całkiem oddzielną instalację na tym etapie nie łączymy ją z instalacją wodociągową z wod. publicznego,
    - od hydrofora rozprowadzamy przewody poziome i piony - nie zapomnijcie o złączkach do węża - na zewnątrz oraz w garażach oraz podjeżdżamy z instalacją do wc-tów -
    - przed przyborami zakładamy małe trójniczki z zaworkami odcinającymi - na stałe otwarte mamy zasilanie wodą ze studni - a zamknięte z wodociągu, w przypadku wychnięcia studni lub pogorszenia się jej jakości okresowo np. po roztopach - wystarczy przekręcić zaworek,
    - b. dobre rozwiązanie jeżeli mamy dużo zieleni - w ogrodzie możemy rozprowadzić instalację nawadniającą - zraszacze - super sprawa i tania
    Jeżeli potrzebuje ktoś dorady w tej branży proszę pisać! pzdr

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał gianti
    Czy po prostu doprowadzić rury : wodociagową i ze studnii w to samo pomieszczenie w domu skąd będzie rozprowadzenie do łazienek i zrobić osobny obieg na toalety,zmywarkę, pralkę - gdzie będą dwa wejścia (z ręcznymi zaworami kulowymi) jest woda w studni wówczas zawór ze studnii otwarty a z wodociągów zamknięty, i na odwrót).
    myślę, że co najmniej na wodociągu nalezałoby oprocz zaworu kulowego dać zawór zwrotny, aby w przypadku braku ciśnienia nie doszło do zalania wodociągu wodą ze studni. Bo wtedy mogłyby być problemy.
    Prawne.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dawno tu nikt nie zagladał, powiedzcie jak wyglądają u was oszczędnosci, po wprowadzeniu takich rozwiązań, ewentualne zalety i wady
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony