dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jarek7

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3

    Domyślnie Błędy na budowie!!! POMOCY

    Juz nie wiemy co mamy robic.(stan surowy otwarty juz jest), ale:

    1. Nadproza nad oknem maja 50cm zamiast 30cm
    2. Gdyby wylewki(szlichta + posadzki) zrobic na prawidowej wysokosci, to po wstawieniu okien wymiarowych parapet wyszedlby na wysokosci 60cm (w projekcie bylo 80cm)
    3. Kierownik budowy zaleca obnizyc wylewki, ale wtedy izolacje z fundamentu wyjda na poziomie posadzek???(tak chyba nie powinno byc)
    4. Na gorze wszystkie wymiary drzwi i okien, sa tak jakby juz byla szlichta i posadzki, brakuje ok. 8 cm (tutaj juz nie obnizymy posadzek.
    5. Kierownik zaleca "wyciecie" nadprozy?!?!

    Co mamy robic?
    Kto nam moze pomoc?
    Chcemy jakiegos niezaleznego experta.
    POMOCY

    Nie mamy umowy z wykonawca, nie doplacilismy im pelnej kwoty.
    Oni upieraja sie przy swoich ustaleniach, ze tak mialo byc (obnizenie posadzek, zeby nie trzeba bylo dosypywac piachu do srodka)
    Ale na dzialce jest bardzo podmokly teren i specjalnie podwyzszalismy fundamenty, zeby podlogi wyszly jak najwyzej od obecnego poziomu terenu.

    POMOCY!!!

    p.s. Poza tym pomineli nas w projekcie linii energetycznej (sasiedzi maja juz skrzynki, a nas czeka "droga przez meke")

    Jarek I Kasia - mlodzi "budowlancy".
    [email protected]

    Dziekujemy za wszelkie sugestie, nie mozemy zasnac.

  2. #2
    ElaB
    Guest
    ElaB

    Domyślnie

    A gdzie byl kierownik budowy?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    nie martwcie się aż tak, wszystko się da naprawić,
    choć pewnie będzie to trochę kosztować.
    Nadproża można wyciąć i wymienić na prefabrykowane o odpowiedniej wysokości lub umieścić je na odpowiedniej wysokości. Oczywiście jak to się robi wiedzą specjaliści (z odpowiednimi uprawnieniami). Ja wiem tylko, że to jest możliwe. Jeśli na piętrze nadproża są tuż pod wieńcem, to można z nadproży zrezygnować, wtedy powiększy się otwór, itepe itede.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jarek7

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ElaB
    A gdzie byl kierownik budowy?
    Właśnie był i nic podejrzanego nie zauważył. Wpisał do dziennika: wykonano nadproża nad otworami okiennymi.
    Nas cos tknelo jak zaczelismy szukac okien w zimie!!!

  5. #5

    Domyślnie

    Ważna sprawą jest w takim przypadku jaką macie wysokość okien i wszystkich pomieszczeń. Jeśli macie np 270 wysokość pomieszczeń a okna 160 to można zmniejszyć do 140. Okna robione na zamówienie są niewiele droższe od standartowych. Kłopot tylko z drzwiami, trza będzie pruć. Na pewno nie zgodziłbym się na obniżenie poziomu podłogi.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Paskudna sprawa z tymi nadprożami. Jeśli chodzi o poziom posadzki to nie obniżałbym. Izolacje izolacjami ale jak podłoga jest nieco wyżej to nawet jak izolacja się uszkodzi to podłoga będzie sucha i bez pleśni. Wycinanie lub podcinanie nadproży musi być przez was bezwzględnie skonsultowane z konstruktorem. Podcięcie nadproży może spowodować że zostaną przecięte pręty zbrojeniowe. Wycięcie całkowite nadproży może spowodować problemy z wykonaniem zbrojenia w nowych nadprożach, aczkolwiek są sposoby na wklejanie prętów zbrojeniowych np. systemy Hilti - stosowałem osobiscie na swojej budowie. Takiego zabiegu podcinania i wykonania nadproży nie można zlecać byle komu. Są specjalistyczne firmy zajmujęce sie wykonywaniem duzych otworów w konstrukcjach betonowych dysponują odpowiednim sprzetem do cięcia.
    Może warto przemyśleć jeszcze sprawę zmniejszenia wysokości okien ? co sugerował GRom.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Ja właśnie zmieniam trzy nadproża nad drzwiami balkonowymi - ekipa budująca stan surowy samoistnie obniżyła nam otwory do wys. 2 m.
    Uzgodniliśmy to z kierownikiem budowy (był naszym architektem), poszukaliśmy arytułów w muratorze i wzieliśmy ekipę miejscową.
    Kupiliśmy dwutewniki - po dwa na każdy otwór, przewierciliśmy otwory na śruby, które będą utrzymywały te stalowe belki razem. W sobotę ekipa wycieła w betonie komórkowym nad starym nadprożem otwory na belki (najpierw z jednej strony, umieścić belkę, potem z drugiej strony, umieścić belkę), potem je skręciła, następnie zalała betonem (w środku i na zewnątrz). Beton z przyspieszaczem. Teraz czekamy z tydzień lub dwa i następnie wytną stare nadproże, ale nie całe tylko w szerokości otworu okiennego. Pozstałe cześci starego nadproża będą stanowiły podkład (nie wiem jak się to fachowo nazywa) nowego nadproża.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Janeklodzkie

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    99-120
    Posty
    1

    Domyślnie

    Ja również mam podobny problem i szukam pomocy.
    Mam dwa najważniejsze nadproża: okno pod HS (3,5m) i brama wjazdowa, nie wiem jak to się stało ale ani ja ani kierownik nie zauważyliśmy że te dwa wielkie nadproża, dodam, że z prefabrykatów mają na końcach różnicę wysokości 2.5 cm. co przy tak dużym oknie ma znaczenie, nie wiem jak przy bramie.
    Wkurzam się bo nie ma nigdzie informacji co robić. Czy to nadproże wymieniać? Czy może wyrównać specjalnym betonem????
    Proszę o pomoc i podpowiedzi.

  9. #9

    Domyślnie

    2,5 cm jest do przeżycia. Można otynkować nadproże od spodu i tym samym zmniejszyć krzywiznę. Tylko tutaj już trzeba precyzji i pilnowania robotników.
    Okna i tak są robione na zamówienie.

  10. #10

    Domyślnie

    Pierwsze co -to trzeba wziąść laser i ustalić wszedziena ścianach jednakowy poziom -powiedzmy 100cm nad planowanym poziomem "ZERO" (gotową podłogą). Wówczas trzeba podjąc decyzję dot. nadproży drzwi i możliwego obniżenia podłogi. Zazwyczaj podłogę można o 2-3cm obniżyć.

    Okna są niezależne i tematem numer dwa.

    Pewnych nadproży w ścianach konstrukcyjnych lepiej nie wycinać, traktować to jako ostatnią ostateczność, w ścianach działowych -nie ma problemów -to kwestia tylko i wyłącznie robocizny.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony