dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jasiola

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    3

    Domyślnie Opal

    Witam serdecznie!
    Postanowiliśmy dołączyć do zacnego grona budujących...

    Nasze zmiany - tylko te bardziej lub mniej zauważalne
    1. Witryny od sufitu do dołu w jadalni, salonie i
    2. Witryna/drzwi tarasowe w gabinecie (w miejsce okien) +likwidacja jednego okna (elewacja boczna - u nas północna).
    2. Zastąpienie okna w kotłowni drzwiami wyjściowymi (zawsze coś z /na ogród trzeba wnieść/ wynieść)
    3. Przesunięcie słupa w salonie do rogu, by znajdował się w zestawieniu z drzwiami tarasowymi i i witryną
    4. Wentylacja mechaniczna (likwidacja jednego komina+możliwość wstawienia witryn zamiast okien na parterze)
    5. Likwidacja jednego okna w łazience (tej dostępnej z sypialni - elewacja boczna - u nas północna)
    6. Zmiana wielkości okien dachowych (powiększenie) + zmniejszenie ich ilości, likwidacja wyłazu na dach (kominiarz wyjdzie oknem )
    7. Do omówienia: zamknięcie kuchni

    Dlaczego OPAL???: funkcjonalność i "nie" parterówce z z poddaszem użytkowym!
    Uwagi: W moim projekcie, w pralni na górze, brak uwzględnienia instalacji wodno-kanalizacyjnej
    Tyle...

    Pozdrawiamy

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AngelaPawel

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-814
    Posty
    28

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Właśnie jesteśmy z mężem na etapie poszukiwania ekipy budowlanej, która wybuduje domek Opal do SSO z dachem. Mamy kilka wycen i ceny są naprawdę różne. Wszyscy natomiast mówią, że dom jest duży, że będzie wymagał dużego nakładu siły roboczej itd.
    Ciekawa jestem jak to wygląda u Was. Jeśli możecie i chcecie proszę podzielcie się swoimi kosztami a będziemy wiedzieli czy nasze ekipy w tym rejonie są bliskie wyceny prawdziwej ceny.
    Uwagi będą bardzo cenne dla nas.
    Pozdrawiamy i niech te forum się rozkręci jak to jest w przypadku Kasjopei (baaardzo podobny projekt )

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AngelaPawel

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-814
    Posty
    28

    Domyślnie

    Witam.
    Chcę napisać, że nasz domek już się buduje. Obecnie stawiamy fundamenty i mam nadzieję, że pogoda nam dopisze.
    Czy ktoś z budujących likwiduje pralnię i suszarnię na górze, a jeśli tak to gdzie wtedy będzie pralka? Zamiast pralni chcę zrobić dodatkowy pokój dla gości
    z pięknym widokiem na jeziorko
    A może ktoś ma już zdjęcia wykończonego domku wewnątrz?
    Pozdrawiam

  4. #24

    Domyślnie

    Podaje link do zdjęć :

    http://imageshack.us/photo/my-images/840/p1010094i.jpg/

    Dachówka creaton premion czarny mat
    Okna wybieram pomiędzy Plast System na profilu Alphaline szybą 0.6 i Kowalczyk.eu profil Bluevolution z szybą 0.5 mniej więcej taka sama cena.
    Wentylacja mechaniczna podstawowa z rekuperatorem renovent excellent plus . Jeżeli nie robicie to trzeba nawiewniki w oknach np. Aerco.

    Przy budowaniu zwracajcie uwagę na parę spraw tj.

    jeżeli ktoś planuje rekuperację to radzę podjechać do projektanta przed laniem stopu i zostawić w nim dziury na anemostaty. Fachowcy liczą sobie 50zł za jedną

    drzwi tarasowe uchylno-przesuwne czy podnoszono-przesuwne (my chyba rezygnujemy z rozsuwanych na piętrze a na dole te tańsze uchylno przesuwne , nie mamy słupka przeniesionego i uchylno przesuwne będą chyba lepiej znosiły zamykanie)

    zmiana dużego okna w salonie albo na witrynę bez podziałów przy wentylacji mechanicznej albo na okno podzielone na 3 częsci lewo i prawo ok 80-100cm środek fix przy grawitacyjnej)

    spadek przy wylewaniu stropu nad dużym tarasem (bo będzie wyglądać jak na zdjęciach)

    słupek w salonie przy drzwiach balkonowych (problem z drzwiami)

    wentylacja w łazience na dole i w pokojach na górze 2ch z przodu

    poziom chudziaka w garażu ( u mnie został taki jak w domu a powinien być niżej )
    jeżeli strop teriva mój inspektor dołożył słupy i belki wzmacniające strop nad salonem i piętrem (w nowych projektach już poprawione)

    tablica rozdzielcza ( u mnie przenieśliśmy na ścianę przy wejsciu do garażu od wiatrołapu po lewej stronie (która okazała się ścianką 11cm i przebili ją na wylot , będzie zamurowana 9cm pustakiem i dołożone ocieplenie 5cm na calej ścianie od garażu)

    Do Angeli Pawel ... likwiduję pralnię na górze i miejsce pod schodami na dole w łazience wykorzystam na zabudowanie pralki. Pralnię zamieniam na gabinecik nie zmieniając rozkładu garderób.

    Dajcie foty z wnętrza jak ktoś ma

    Jak sobie coś przypomnę to dam znac pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez dynio ; 06-11-2012 o 09:59

  5. #25

    Domyślnie

    Witam!

    Jestem niemalże stałym przeglądaczem forum ale wreszcie postanowiłem również podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do Opal'a, którego również buduję.

    Niestety dosyć późno zaczęła się budowa, ale było to związane z utrudnieniami, jakie starostwo tworzyło przy wydawaniu zgody na budowę - jest to osobna historia o której nie chciałbym pisać tutaj

    Co do samego domu - projekt mnie zauroczył swoją bryłą, przestrzenią.
    Niestety jako zupełny laik nie brałem wielu rzeczy pod uwagę kierując się jego wyborem.
    Wszystko zaczęło wychodzić na etapie adaptacji i już samej budowy.

    Przede wszystkim taka rada dla rozważających - dom jest drogi, powiedziałbym nawet, że bardzo.
    Poczynając od fundamentów, które nie są 4 liniami prostymi łączącymi się pod kątem 90 stopni - jest bardzo dużo narożników, a trzeba pamiętac, że geodeci zazwyczaj liczą sobie od narożnika ponad normę.
    Po drugie - szerokość fundamentów - dom jest ciężki, tak więc i fundamenty są szerokie, a to się wiąże z dodatkowymi kubikami betonu.
    Potem trzeba te fundamenty czymś zasypać.
    Idąc dalej - wszelkiej maści zbrojenia - dom to niemalże same podciągi - wykonanie dobre podciągów wymaga przede wszystkim dużej ilości szalunków (a dobre, grube płyty kosztują), dużej ilości stali i ponownie betonu.
    Stolarka okienna - tutaj niemalże spadłem z krzesła jak zobaczyłem pierwszą wycenę...
    To są pełne dwie kondygnacje z oknami na każdej ścianie - do tego potężne okna na parterze i drzwi balkonowe przesuwne, których koszt (jednych drzwi) wynosi ok. 3,5 tyś... (profile 6-komorowe, 3-szybowe pakiety).
    Możnaby mnożyć takich przykładów, no ale jak się wybrało, trzeba cierpieć.

    Co do samego projektu, to nie ustrzegł się on pewnych wad, o których już była wcześniej mowa, ale dla przypomnienia:
    - nieszczęsny słup w salonie - no nie wiem kto to wymyślił, ale przesunięcie go chociażby w narożnik okna balkonowego nie stanowi aż tak wielkiej zmiany konstrukcyjnej i jest łatwe do wykonania dla konstruktora - tak właśnie zrobiłem to w swoim projekcie
    - schody - normalnie wypadają na środku przestrzeni pomiędzy jadalnią a salonem - można je np. przesunąć bliżej ściany budynku i tym samym zmienić rozmieszczenie kotłowni i łazienki oraz powierzchni garażu - robiąc to przy okazji wydłużyłem garaż o 1 metr, aby własnie móc zmieścić łazienkę
    - przesunięcie schodów do ściany budynku wiązało się również z tym, że musiałem zlikwidować schody na piętrze prowadzące na poddasze - wystarczy mi właz na poddasze - troszkę oszczędności
    - brak okien w garażu - mam dosyć wąską działkę i nie mam możliwości zrobienia okna z prawdziwego zdarzenia, ale aby zachować wizualnie spójność budynku i wpuścić trochę światła zrobiłem miejsce na okno z luksferów
    - strop nad parterem - uwaga - ma dwa poziomy - jak podesłałem do wyceny do hurtowni to pierwszy telefon jaki miałem, że projekt jest walnięty, bo jak może miec strop dwa różne poziomy - jak widać może i trzeba to mieć na uwadze - przed zalaniem odpowiednio zaszalować

    Obecnie jestem na etapie wylewania stropu nad parterem i to jest to, co udało mi się zaobserwować - pewnie z czasem wyjdą kolejne 'kruczki', ale jedno muszę przyznać - ile to można się nauczyć i dowiedzieć!

    Poniżej zamieszczam rzuty parteru i piętra po zmianach dla zainteresowanych

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	309
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	150332Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Piętro.jpg
Wyświetleń:	239
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	150333

    Pozdrawiam,
    Olek

  6. #26

    Domyślnie

    Ma ktoś może już wykończone wnętrza lub wizualizacje ? Jestem zainteresowany fotkami. Za miesiąc zaczynam wykańczanie to podzielę się swoimi po wakacjach. Kupiłem okna o profilu Bluevolution 3 szybowe ( jeżeli ktoś kupuje takie to zapytajcie o łączenia okleiny w narożnikach na żyletkę, znacznie lepiej wygląda, jak u Jezierskiego) , w międzyczasie DRUTEX wypuścił IGLO ENERGO (można zobaczyć). Rekuperacja Renovent excellent bez GWC ( wybierałem pomiędzy tym oraz Zehender 350 i Bartosz VENA 4). Starałem się o dopłatę do domów energooszczędnych ale jest problem z adaptacją projektu poza tym mam już kupione okna dachowe o przenikalności U=1.3 a dopuszczalne są U=1, drzwi też musiałbym kupić inne (jeżeli coś ruszy w tej sprawie to dam znać). Myśleliście o saunie ? Co do stropu to u mnie chyba został zamieniony na Teriva 1 Bis na 1szym stropie i Teriva 1 na drugim.

    http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-kra...ergooszczedne/

    Przypilnujcie jeszcze murarzy przy murowaniu ściany koło okna narożnego na piętrze, u mnie musieli domurować kawałek ściany (na grubość ocieplenia) bo przy obsadzeniu okien nie mieli się do czego złapać).
    Ostatnio edytowane przez dynio ; 20-02-2013 o 10:54

  7. #27

  8. #28
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Yonashka

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Prószków
    Kod pocztowy
    46-060
    Posty
    4

    Domyślnie

    Halo budowniczy, jest tu ktoś? Na chwilę obecną jesteśmy również zdecydowani na budowę Opala. Czy ktoś zechciałby się podzielić świeżymi zdjęciami lub jakimś blogiem? Najchętniej gdyby ktoś miał zdjęcia wnętrz. Jak Wasze postępy w budowach? Pozdrawiam wszystkich!

  9. #29
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jasiola

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yonashka Zobacz post
    Halo budowniczy, jest tu ktoś? Na chwilę obecną jesteśmy również zdecydowani na budowę Opala. Czy ktoś zechciałby się podzielić świeżymi zdjęciami lub jakimś blogiem? Najchętniej gdyby ktoś miał zdjęcia wnętrz. Jak Wasze postępy w budowach? Pozdrawiam wszystkich!
    Witam serdecznie z dolnośląskiego
    U mnie wnętrz nadal brak...są mury i dachy ale nic więcej...i zarówno mury jak i dachy zmienione
    PODBIJAM!!!
    MA KTOŚ ZDJĘCIA WNĘTRZ???

  10. #30

    Domyślnie

    Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jak zamontować balustrady na tarasach? Przed czy po ociepleniu ? Jakieś zdjęcia też by się przydały. Mi chcą mocować do wylewki dociskowej która nie jest przecież na tyle gruba. W projekcie jest mocowana do czoła podciągu i przechodzi przez wszystkie izolacje co chyba nie jest dobrym rozwiązaniem. Jakby mógł ktoś dać zdjęcia z wykonania to byłbym wdzięczny.

  11. #31
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    edyta1po

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    zamówiliśmy projekt Opala , zastanawiamy się nad zmianą schodów- czy ktoś je przesuwał/ zmieniał w inny sposób, żeby nie wychodziły tak bardzo na jadalnię? Proszę o informacje , bo wydaje mi się, że w projekcie MG Projekt są zbyt wysunięte i wchodząc do domu będziemy natrafiać wprost na nie..

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Justynka
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    627

    Domyślnie

    Edyta, my zmienialiśmy, bo rzeczywiście mocno wystają. Po zmianach pozostał 1 wystający stopień. Jeśli będziesz zainteresowana informacjami na ten temat przypomnij mi się na priw po weekendzie.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Justynka
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    627

    Domyślnie

    A swoją drogą APEL, do tych, co już wybudowali OPALA : wklejajcie fotki realizacji, wrzućcie linki do swoich dzienników budowy, proszę

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AngelaPawel

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-814
    Posty
    28

    Domyślnie

    Witam serdecznie.
    U nas obecnie za dzień lub dwa będzie stan surowy otwarty, jeszcze 2-3 tygodnie i zamkniemy domek. Nasuwa się w tym momencie sporo pytań i przemyśleń co do dalszych działań. Mam pytanie do budujących Opal-ka jaką zastosowaliście wentylację. W projekcie jest mowa o wentylacji grawitacyjnej itd. Czy robicie według tych wskazówek, czy wprowadzacie wentylację mechaniczną, jeśli tak to jaki to może być koszt w przypadku tego projektu? Razem z mężem zastanawiamy się czy wentylacja grawitacyjna wystarczy przy oknach 3-szybowych i ociepleniu domku 20 cm styropianem. Czy nie zrobi się tzw. termosik?????

  15. #35

    Domyślnie

    @edyta1po
    U mnie schody cofnięte bardzo mocno do ściany domu, przez co wcale nie wchodzą do salonu. Niestety wiązało się to z innymi zmianami (mniejsza kotłownia, łazienka przesunięta w garaż (ale garaż wydłużony o 1 metr), także wszystko da się zrobić.
    Niestety już po samym wybudowaniu okazało się, że nie pomyślałem o jednej rzeczy - wejście do łazienki wypadło przy samych schodach, co po umiejscowieniu drzwi będzie stanowiło problem, gdyż idąc po schodach będzie się o klamkę do drzwi zahaczać - dlatego plan jest aby była taka klamka wbudowana w skrzydło. Innym rozwiązaniem, ale to już na etapie budowy, byłoby danie innego zabiegu schodów... No ale człowiek mądry po szkodzie.

    @AngelaPawel
    Zrobiłem wentylację mechaniczną na rurach PE Flex z centralą 500-tką. Koszt w zależności od rozmieszczenia i ilości anemostatów i firmy którą weźmiesz. Wyceny miałem od około 14 tyś na flexach zwykłych do 30 tyś na spiro.
    Według mnie więcej plusów went. mech. niż grawitacyjnej, ale nie można liczyć, że się ta inwestycja zwróci. To jest po prostu poprawienie komfortu, które może dać jakieś małe oszczędności w zimie przy ogrzewaniu (odzysk ciepła). No i odpadają kominy wentylacyjne. U mnie pozostał tylko jeden - od kominka. Ogrzewanie będzie pompą ciepła, więc tutaj komin nie potrzebny

    Pozdrawiam,
    Olek
    Ostatnio edytowane przez aleksander_a ; 10-06-2013 o 10:47

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AngelaPawel

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-814
    Posty
    28

    Domyślnie

    Witam.
    Dziękuje za odpowiedź aleksander_a.
    Mam pytanie do większości, którzy budują opal-a. Jeśli zdecydowaliście się na wentylacje mechaniczną - rekuperator, jaki to był koszt na przykładzie tego projektu. My jesteśmy obecnie na etapie SSZ i coraz bliżej skłaniamy się aby zrobić tę wentylację. A może jest ktoś kto wybudował ten dom z wentylacją grawitacyjną - czy po dłuższym mieszkaniu zdecydowałby się na mechaniczną????
    Proszę o podpowiedzi. Nie ukrywam, że budowa Opal-a to duży nakład i na tym etapie analizujemy z mężem czy w coś warto czy nie warto inwestować.
    A jeszcze jedna kwestia. Jakie robiliście schody na strych - będzie to u Was dodatkowy pokój czy bardziej miejsce na schowek?
    Dziękuje!!!!
    GDZIE WASZE ZDJĘCIA

  17. #37

    Domyślnie

    U mnie wyszło troszkę ponad 16k.
    Schody na strych lane zlikwidowałem - będa typowe schody strychowe opuszczane - zamiast pokoju graciarnia ale i świetne miejsce na umiejscowenie centrali wentylacji z największymi rurami.
    Również strop nad piętrem zrobiłem drewniany, a nie wylewany.

  18. #38

    Domyślnie

    U mnie reku wyszło 22k. aleksander jaka masz centrale i czy rury masz poprowadzone w wylewce ? Robiłeś sam czy zlecone firmie

  19. #39

    Domyślnie

    @dynio

    Reku polskie - Jan-Gaz 500; rury flex PE (takie niebieskie) prowadzone z góry (centrala na strychu), na piętrze pod stropem (będą zasłonięte sufitem podwieszanym) i podobnie na parterze - prowadzone pod stropem a potem ukryte w suficie podwieszanym.

  20. #40
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AgaOpal

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Z
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,

    jestesmy szczesliwymi uzytkownikami Opala, zmienialismy:
    - likwidacja słupa w kuchni
    - likwidacja spiżarni na rzecz wiekszego przesionka
    - strych uzytkowy
    - pomniejszenie łazienki na parterze
    - drobne przeróbki w łazience z sypialnią

    Nie zmienialismy nic w temacie schodów, o które wciąż mamy pytania od ,,przejeżdżających- oglądających" wycieczek.
    Są ogromnym atutem wizualnym i uzytkowym. Nie wiem skąd biorą sie ciągłe pytania ale chyba to taka moda teraz
    W naszej ocenie ich szerokość i usytuowanie jest idealne. W projekcie po 9 mcach mieszkania nie zmienilibysmy nic poza lekkim powiekszeniem garażu.
    Pralnia z balkonem na pietrze zasługuje na 6 - o to rowniez sa ciągłe pytania.
    Posiadamy rekuperację, koszty ogrzewania w pierwszym roku użytkowania ok 5500 PLN, ( temp w domu 23st).

    Dom został wybudowany i wykonczony w rok, w co oczywiście nikt nie wierzy ( od momentu wjechania koparki do pierwszego noclegu na kartonach). Nie mieliśmy żadnych problemów z ekipą ktora budowała i kolejną ktora wykańczała wnętrza. W trakcie budowy nie przeżyliśmy żadnej drastycznej niespodzianki, złodziejstwa czy grubych nieporozumień.

    Jesli macie jakies pytania to proszę
    Mieszkamy 10 mcy

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony