dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 21
Pokaż wyniki od 381 do 400 z 406
  1. #381
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    michal1508

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Czerwionka-Leszczyny
    Posty
    5

    Domyślnie

    Chciałbym odświeżyć temat, dostałem propozycję montażu LAK 9IMR DIMPLEX.
    Jakieś opinie? Ktoś używa pompy powietrznej z Dimplexa? A może polecacie jakieś inne pompy?
    Trudno znaleźć jakieś opinie o tych pompach.

  2. #382
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    jak tam wasze pompy po wielu latach użytkowania? Jak z awariami?
    projekt Tymek 135 użytkowych. ściany 24 keramzyt plus 20 styro, sufit 25-30 wełny, na podłodze 23 cm styro ogrzewanie całośc podłogówka 160 m kw 5,5 cm Agila Sols pompa ciepła Dimplex HPK9TEW, odwiert 2*100 m, okna MS 3 szybowe z roletami zewn,2 dorosłych 2 dzieci. Fotowoltaika 8,8 solaredge, produkcja 2020 9,86 mwh

  3. #383
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Ja mam od listopada 2017 LAW-9IMR odpukać wszystko ok. Przepracowane ma ok: 8300h.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  4. #384

    Domyślnie

    Lada moment będę miał instalowaną pompę LAK 14 ITR. Ktoś ma jakieś doświadczenia?
    Czytałem instrukcję i trochę mnie niepokoi, że do startu potrzebuje minimum 18 stopni w instalacji CO. A co będzie poniżej? Nie wystartuje wcale?
    Jak ją uruchomić po raz pierwszy w zimowych warunkach w słabo ogrzewanym budynku?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  5. #385
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Lada moment będę miał instalowaną pompę LAK 14 ITR. Ktoś ma jakieś doświadczenia?
    Czytałem instrukcję i trochę mnie niepokoi, że do startu potrzebuje minimum 18 stopni w instalacji CO. A co będzie poniżej? Nie wystartuje wcale?
    Jak ją uruchomić po raz pierwszy w zimowych warunkach w słabo ogrzewanym budynku?
    jeżeli na start nie będzie 18*C to pomoże sobie grzałką żeby to osiągnąć a potem ruszy sprężarka

  6. #386

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Lada moment będę miał instalowaną pompę LAK 14 ITR. Ktoś ma jakieś doświadczenia?
    Czytałem instrukcję i trochę mnie niepokoi, że do startu potrzebuje minimum 18 stopni w instalacji CO. A co będzie poniżej? Nie wystartuje wcale?
    Jak ją uruchomić po raz pierwszy w zimowych warunkach w słabo ogrzewanym budynku?
    Patrząc na zdjęcia pompy to wygląda jakby Dimplex zamawiał od LG pompy. Wcale bym się nie zdziwił bo już widziałem LG pod różnymi innymi "markami".
    Więc zapewne będzie to 100% LG tyle że z innym napisem i być może lekko zmodyfikowanym menu i obudową.

    Ja bym się tą temperaturę nie przejmował. Jakby nawet tak było to po prostu grzałka najpierw lekko podgrzeje wodę i tyle.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #387

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Patrząc na zdjęcia pompy to wygląda jakby Dimplex zamawiał od LG pompy
    Faktycznie jednostka zewnętrzna wygląda praktycznie identycznie. Za to hydrobox jest inny.
    Czyli pewnie tak jak Fujitsu/Atlantic.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #388
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Lada moment będę miał instalowaną pompę LAK 14 ITR. Ktoś ma jakieś doświadczenia?
    Czytałem instrukcję i trochę mnie niepokoi, że do startu potrzebuje minimum 18 stopni w instalacji CO. A co będzie poniżej? Nie wystartuje wcale?
    Jak ją uruchomić po raz pierwszy w zimowych warunkach w słabo ogrzewanym budynku?
    Jak będziesz miał <18*C to uruchamiaj od najmniejszej pętli - tak aby nagrzać do wyższej temp. najmniejszą pętlę (grzałką najczęściej) i otwieraj po jednej pętli od najmniejszej do największej - zajmie to trochę (u mnie pompa uruchamiana w listopadzie) po rozruchu pracowała przez 3 doby non stop aby dojść do temperatury w budynku na poziomie 18*C (startowało z ok 8-10). Odpaliłem początkowo jedną pętlę, którą rozgrzałem do ok 25*C na powrocie i dołożyłem następną i tak aż w całym domu się ustabilizowało
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  9. #389

    Domyślnie

    A jak oceniacie sterownik pomp Dimplexa? Sam od wielu lat używam Atlantica ale pewnie niewiele osób ma porównanie
    Czy czegoś wam ewidentnie brakuje? Czy sterownik pokazuje jakieś dane na temat pobieranej/wytwarzanej energii? COP?
    Jest jakaś opcja zdalnej obsługi (internet)?

    Pompa została zaproponowana przez projektanta instalacji i dla świętego spokoju postanowiłem tego nie zmieniać. Jednak nie miałem z nią żadnej styczności. Nawet nie widziałem na żywo
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #390
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    A jak oceniacie sterownik pomp Dimplexa? Sam od wielu lat używam Atlantica ale pewnie niewiele osób ma porównanie
    (
    Moim zdaniem zakręcony i skomplikowany.. pobierz sobie instrukcję jest na stronie to zobaczysz.. Sterownik pokojowy jest to tak naprawdę czujnik temp (ew. wilgotności jak masz lepszą wersję), z możliwością podejrzenie czy pompa pracuje i jakie ma temp. ew. zmiany temp zadanej w pokoju, i zmiany trybu pracy (lato, auto, chłodzenie). Sterownik przy pompie ma dużo funkcji ale dość pokręcone ich zrozumienie, oraz moim zdaniem słaby opis w instrukcji.
    Brak takich danych jak COP czy zużycie, ja nie posiadam dodatkowego interfejsu LAN, a więc nie mam opcji sterowania aplikacją.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  11. #391

    Domyślnie

    Pompa pracuje od 2 dni. Na razie pożera ogromne ilości prądu ale trzeba poczekać na wygrzanie podłogi.
    Sterownik jest tak mało intuicyjny, że bez instrukcji nic nie da się zrobić. Atlantic przy nim to jak Windows w porównaniu do DOS'a
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #392

    Domyślnie

    Czy ktoś ma podpięty nieoryginalny termostat do Dimplexa? Podobno można wykorzystać do tego wejście "blokady zakładu energetycznego" i zwykły termostaty ON/OFF. Zdaje się jest to wejście A1?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #393
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    W instrukcji masz opisane.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2022-09-05 103910.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	460665

    Niestety jest to sterowanie obniżeniem / podwyższeniem KG.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  14. #394

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar3k Zobacz post
    Niestety jest to sterowanie obniżeniem / podwyższeniem KG.
    Co przez to rozumiesz?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  15. #395
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    O ile dobrze pamiętam to sterowanie przez wejście EVU odbywa się tak, że gdy blokada aktywna (wejście rozwarte), to pompa wykorzystuje wartość krzywej grzewczej ustawianej w menu "obniżenie", oraz temperaturę CWU ustawioną w menu blokada, blokada EVU nieaktywna (wejście zwarte) - pompa pracuje na normalnej KG.

    Jak masz kartę NWPM (karta komunikacji) to można po modbus TCP/IP wyciągnąć wszystkie dane z pompy i nią sterować np. przez automatykę domową, ja swoją dodałem do Home Assistanta dzięki temu można samemu wspomóc automatykę w celu optymalizacji zużycia energii, ew. dorobić swoje automatyzacje, dzięki którym wymusisz odpowiednie zachowania pompy, np. gdy temperatura zewnętrzna nie spada <5*C, a średnia dobowa >10*C to u mnie pompa między 20 a 8 rano, ustawiona jest w tryb lato aby nie wymuszała pracy pompek obiegowych, od 8 rano zmiana trybu na auto i gdy zachodzi potrzeba (temp. powrotu spadnie) to załączy grzanie - może optymalizacja zużycia energii niewielka, ale ilość godzin pracy pompek obiegowych rocznie spada o ok 500, dzięki automatyce staram się też utrzymywać możliwie niską ilość cykli załączeń sprężarki.
    Niestety aplikacja jaką dimplex daje do pompy to porażka, zainstalowałem i od razu wyrzuciłem.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  16. #396

    Domyślnie

    Nie mam NWPM. Nie mam nic poza samą PC.
    Ale co do "blokady" to chyba mówimy o 2 różnych rzeczach. Ja mam na myśli ten fragment instrukcji:
    5.2.1 EVU-blokada
    Przedsiębiorstwa energetyczne (w Niemczech - Energie-
    Versorgungs-Unternehmen, skrót EVU) mogą uzależniać
    zaproponowanie korzystniejszych taryf przesyłowych od
    czasowego wyłączania pompy ciepła. W trakcie blokady
    przedsiębiorstwa energetycznego przerywane jest napięcie na
    zacisku X3/A1.
    W przypadku systemów bez blokady przedsiębiorstwa
    energetycznego, na odpowiednich zaciskach musi być
    zainstalowany dołączony mostek.
    Ustawienie blokady przedsiębiorstwa energetycznego odbywa
    się w menu „Ustawienia – 2 generator ciepła – EVU-blokada”.
    W przypadku systemów biwalentnych można reagować na
    blokadę przedsiębiorstwa energetycznego w różny sposób:
    tylko poziom mocy 3
    Pompa ciepła zablokowana, 2. generator ciepła jest dostępny
    tylko na poziomie mocy 3 (Rozdz. 5.4 na str. 27).
    Trwale:
    2 generator ciepła zawsze pracuje w trakcie trwania blokady
    przedsiębiorstwa energetycznego w przypadku
    zapotrzebowania na ciepło.
    W zależności od temperatury granicznej
    Pompa ciepła zablokowana, 2 generator ciepła jest dostępny
    poniżej regulowanej temperatury granicznej EVU3.
    W instalacjach monoenergetycznych i monowalentnych w czasie
    blokady przedsiębiorstwa energetycznego 2. generator ciepła
    jest zazwyczaj zablokowany. Ustawienia blokady
    przedsiębiorstwa energetycznego są ukryte.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  17. #397
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    A to chyba jednak coś pomieszałem, EVU to w sterowniku N1-J5/ID3, a to co ja napisałem to dot. N1-J5/ID1 i ID2 -> sterowanie poziomem mocy pompy.
    Najprościej to odkręć kabelek od N1-J5/ID3 (lub z drugiej strony będzie podłączony pod X3 do GND - tylko nie zrób nim żadnego zwarcia do fazy) wtedy pompa przejdzie w tryb blokady i sprawdź co się zmienia, ale wydaje mi się że blokuje tylko pracę grzałek.
    Ostatnio edytowane przez dar3k ; 07-09-2022 o 09:32
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  18. #398

    Domyślnie

    Rozmawiałem z Dimplexem i wg nich to wejście tylko blokuje pracę sprężarki (i pewnie grzałek) ale nie wyłącza np. pompy obiegowej czyli w praktyce nadal grzeje wykorzystując np. ciepło zawarte w buforze.
    Można podobno przeprogramować jedno z wejść by służyło jako styk "osiągnięto wymaganą temperaturę" ale musi to zrobić serwisant bo użytkownik nie ma dostępu to tej funkcji.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  19. #399
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dimplex.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	13,7 KB
ID:	460720
    Dostęp do tego menu to niby dostęp serwisowy, przez przytrzymanie tych dwóch przycisków ale w instrukcji po niemiecku jest dużo więcej niż w tej polskiej i idzie to znaleźć (jest jeszcze aktywacja dodatkowych funkcji przez MENUE + MODUS jak już jesteś w menu) https://www.dimplex-partner.de/filea...en_07_2014.pdf
    Ustawienia -> Instalacja -> Wejście dodatkowe -> N1-J5/ID1+2 (druga pozycja) tam do wyboru masz termostat, tylko zasadę jego działania nie mogłem znaleźć (lecz nie poświęciłem też teraz na to zbyt wiele czasu także poszukaj w pliku powyżej)
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  20. #400

    Domyślnie

    By nie eksperymentować poprosiłem o pomoc serwisanta. Przeprogramował wejście jako wymuszenie "trybu lato". Teraz pompa pracuje sobie normalnie a jak termostat da sygnał to przechodzi w tryb lato czyli nie podgrzewa C.O. Na wyświetlaczu pojawia się wtedy * pod ikonką parasola.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

Strona 20 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony