dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 22
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 423
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie Najtańsze pompy ciepła powietrze-woda (AW) - Wasze doświadczenia

    Ponieważ w tym roku następuje wysyp tanich pomp ciepła typu powietrze woda, w całości znajdujących się na zewnątrz, bądź też z modułem sterującym w budynku postanowiłem założyć nowy wątek o doświadczeniach użytkowników z tymi pompami. Hitem jest np. pompa 12kW Copeland którą można kupić na znanym portalu internetowym za 8 tys. To koszt samego dobrego pieca gazowego a gdzie tu komin podłączenie gazu i inne duperele. Chciałbym aby ten wątek służył wymianie doświadczeń użytkowników takich pomp. Sam jestem zainteresowany zakupem i ciekawi mnie czy to naprawdę działa, nie psuje się i jaki jest rzeczywisty COP tych urządzeń. Pewnie trzeba będzie poczekać rok na opinie ;-( bo zapewne nie ma zbyt wielu użytkowników którzy mają te pompy od kilku lat.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Ja wlasnie kupilem i wkrotce bede montowal. Jak juz sie uda to na pewno podziele sie wrazeniami. Jezeli ktos w okolicy Kielc chce obejzec na zywo to moge podac namiary na priv.
    Pozdrawiam.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    A jaki konkretnie model kupiłeś (i za ile jeżeli to nie tajemnica)?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    ja od kilku lat polecam różne PC powietrze woda.Pierwsą zrobiłem z klimatyzatora z marketu miał cop ponad 2 w temp 5 C.
    Koszt 1000 zł.
    Pompy monoblokowe maja jedna wadę .Woda wyprowadzona na zewnątrz.Oczywiście można dać glikol .Ale też potrzebny jest wymiennik i pompka.
    Dlatego preferuję splity.
    Nie miałem żadnych awarii .Raz pojawił sie problem odszraniania.
    Ciekawym aspektem jest trwałość układu termodynamicznego .Największym zagrożeniem jest wysoki spręż.Sprężarki projektowane są na spręż 7-8 i wtedy 100000 h pracy to nie problem.Ale spręż powyżej 10 może wykończyć sprężarkę nawet przed upływem 5 letniej gwarancji.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    A jaki konkretnie model kupiłeś (i za ile jeżeli to nie tajemnica)?
    Ten :http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-p...596268370.html
    za zbliżoną cenę do aukcyjnej.

    Cytat Napisał hydrauli
    Pompy monoblokowe maja jedna wadę .Woda wyprowadzona na zewnątrz.Oczywiście można dać glikol .Ale też potrzebny jest wymiennik i pompka.
    Ja właśnie zamierzam użyć glikolu. Chcę użyć bojllera jako wymiennika ciepła dzieki czemu będę miał niewielki bufor. Chcę w ten sposób zmniejszyć ilość startów.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    No ale splity swoje kosztują. Zabawa z glikolem i potem jakieś wymienniki ... już mi się nie podoba.

    A od czego zależy ten spręż? Od zapotrzebowania na ciepło? Jak w ogóle te ustrojstwa są sterowane? Moc dobierana jest w zależności od temperatury? To ma jakieś sterowniki?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    No ale splity swoje kosztują. Zabawa z glikolem i potem jakieś wymienniki ... już mi się nie podoba.

    A od czego zależy ten spręż? Od zapotrzebowania na ciepło? Jak w ogóle te ustrojstwa są sterowane? Moc dobierana jest w zależności od temperatury? To ma jakieś sterowniki?
    To nie jest kwestia czy mono czy spli Tej samej klasy PC mono kosztuje wiecej niż split.
    Spręż zależy od różnicy temperatur parowania i skraplania czynnika
    Ustrojstwo włacza sie jak jest potrzeba Wersja (on of )albo kęci sie tak aby utrzimać zdaną temperaturę( Inwerter)
    Moć dobiera się tak aby w określonej minimalnej temperaturze np -15C wystarczył ona budynek (c.o.) potem wspomaga grzałka.
    Itu jet sprawa tego sprężu .Jak ktoś siię uprze to ciągnie pompa do -20C i na 45 C wodę w c.o. a można przy -20 C podgrzać do 35 C a reszte grzałką.
    Sterowniki są różniste
    Fajne zabawki ,nawet te tanie.

  8. #8

    Domyślnie

    CO z tego, że tanie jak to dziadostwo. Ja sam mam pompę z kolektorem poziomym i mam ciepłą wodę przez cały rok i w okresie grzewczym. A pompa powietrzna musiałaby być wspomagana przez inne źródła energii.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał jhorny21 Zobacz post
    CO z tego, że tanie jak to dziadostwo. Ja sam mam pompę z kolektorem poziomym i mam ciepłą wodę przez cały rok i w okresie grzewczym. A pompa powietrzna musiałaby być wspomagana przez inne źródła energii.
    Musiała by bo co ?Bo ty kupiłeś inną i przepłaciłeś?Moja chodzi bez grzałek do -20

  10. #10

    Domyślnie

    a co myślićie pompie ciepła powietrze woda CHIGO ?
    http://www.klimatsklep.pl/chigo-krs-...58-id-829.aspx
    Chciałem taką zamontować do ogrzewania CWU. Warto ten chiński produkt kupić? czy tą sprężarkę można wykorzystać jako jednostki do klimatyzacji? ile można zaoszczędzić (procentowo) w porównaniu z podgrzewaczem pojemnościowym czyli bojlerem o takim samym litrażu co ten zbiornik w linku?
    Miałem jeszcze taki pomysł:
    Zamontuje PC CHIGO do podgrzewania wody jako główne żródło CWU natomiast, jako dodatkowe żrudło CWU zamontuję podgrzewacz przepływowy elektryczny (mam tylko prąd na działce), kiedy temperatura na zewn. spadnie grubo poniżej zera. co myslicie o tym?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał pajkel Zobacz post
    a co myślićie pompie ciepła powietrze woda CHIGO ?
    http://www.klimatsklep.pl/chigo-krs-...58-id-829.aspx
    Chciałem taką zamontować do ogrzewania CWU. Warto ten chiński produkt kupić? czy tą sprężarkę można wykorzystać jako jednostki do klimatyzacji? ile można zaoszczędzić (procentowo) w porównaniu z podgrzewaczem pojemnościowym czyli bojlerem o takim samym litrażu co ten zbiornik w linku?
    Miałem jeszcze taki pomysł:
    Zamontuje PC CHIGO do podgrzewania wody jako główne żródło CWU natomiast, jako dodatkowe żrudło CWU zamontuję podgrzewacz przepływowy elektryczny (mam tylko prąd na działce), kiedy temperatura na zewn. spadnie grubo poniżej zera. co myslicie o tym?
    CHiGO ma grzałkę ,a słyszałem ,że chodzi i w minusowych tylko małe COP(ale nic pewnego).Ja montowałem w tym roku (ciepło) fajnie działa.Kolega miał Richmonda 160 l (gazowy podgrzewacz pojemnościowy).Mówi ,że teraz jest lepiej i taniej

  12. #12

    Domyślnie

    Ponieważ to mój pierwszy post, witam grono pasjonatów pomp ciepła [wszelkich]. Jakiś czas temu kolega zwrócił moją uwagę na PC powietrze - woda firmy Hewalex, model PCWU-3,8H-A3. Po analizie parametrów [oraz ceny] stwierdziłem, że jest to dla mnie idealne rozwiązanie [dla podgrzewania wody w dodatnich temperaturach powietrza]. Można ją zamontować np. w piwnicy, ponieważ jej konstrukcja umożliwia doprowadzenie powietrza rurami średnicy 160mm [np. aluminiowe, giętkie, jak w układach wentylacyjnych] wkomponowanymi w okno. Dzięki temu odpada dodatkowy obwód z glikolem + wymiennik płytowy. Posiada też pompę obiegową GZ, zatem wystarczy tylko wpięcie do obiegu cyrkulacji istniejącego zbiornika 300l. Jest cicha - nie słychać jej pracującej w piwnicy. Wydajność - przy temperaturze powietrza +10 stopni podgrzewa 300l [od kilkunastu do 44 stopni] w 3h. Ważne - trzeba tylko zapewnić niskie opory przepływu zarówno powietrza jak i wody [aby zachować wysoką sprawność]. Odszranianie - energią sprężarki, a nie grzałką [i bardzo dobrze]. Jak będzie przy temperaturze powietrza w okolicach 0 stopni okaże się już jesienią. Na razie bardzo mi się podoba, szczególnie śmieszne koszty ogrzewania CWU na drugiej taryfie.
    A przy okazji - zastanawiam się, dlaczego podczas dyskusji na temat wyboru PC prawie nikt nie wspomina o pompach Hewalex [mimo wzmianek o innych polskich firmach]?
    Czy ta firma produkuje pompy od niedawna [i nie są jeszcze popularne]?
    Czy może ich jakość jest niska?
    Czytałem ich opisy i instrukcje i sprawiają wrażenie rzetelnych. Ta, którą niedawno kupiłem również sprawia dobre wrażenie. Hmm...może ktoś z instalatorów coś podpowie?
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 01-06-2011 o 16:05

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    WWWOOOOOOWWWWW!!!!
    Właśnie przypadkowo wpadłem na ofertę pompy PCWU3,8 na serwisie aukcyjnym za trochę ponad 3tys. Właśnie jestem przed zmianą pieca z pelletów na gaz. Posiadam bufor 750l z wewnętrznym zbiornikiem CWU. Przyszło mi do głowy żeby w takie upalne dni jak teraz CWU grzała mi pompa ciepła a nie piec gazowy.
    Miejsce na pompę - mam.
    Bufor z zbiornikiem CWU - mam.
    Wejścia wentylacji do budynku - mam (mam reku)
    Odpływ dla skroplin - mam.
    Jedno co mnie zastanawia, to czy koszt ogrzania CWU tą pompą w drugiej taryfie będzie niższy niż koszt ogrzania gazem.
    ....a może i chłodne powietrze wyjściowe da się wykorzystać do lekkiego schłodzenia chałupy przez instalację reku....
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  14. #14

    Domyślnie

    Nie może, a na pewno się da. Ta pompa "przerabia" 500m3/h [według innej instrukcji - 800m3/h]. Gdy włączyłem ją w piwnicy bez rur doprowadzających/odprowadzających powietrze, temperatura w pomieszczeniu zaczęła dość szybko spadać. Szkoda, że mam stary budynek bez systemu wentylacji, byłaby fajna klima na lato.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 01-06-2011 o 16:08

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał gonzo93 Zobacz post
    WWWOOOOOOWWWWW!!!!
    Właśnie przypadkowo wpadłem na ofertę pompy PCWU3,8 na serwisie aukcyjnym za trochę ponad 3tys. Właśnie jestem przed zmianą pieca z pelletów na gaz. Posiadam bufor 750l z wewnętrznym zbiornikiem CWU. Przyszło mi do głowy żeby w takie upalne dni jak teraz CWU grzała mi pompa ciepła a nie piec gazowy.
    Miejsce na pompę - mam.
    Bufor z zbiornikiem CWU - mam.
    Wejścia wentylacji do budynku - mam (mam reku)
    Odpływ dla skroplin - mam.
    Jedno co mnie zastanawia, to czy koszt ogrzania CWU tą pompą w drugiej taryfie będzie niższy niż koszt ogrzania gazem.
    ....a może i chłodne powietrze wyjściowe da się wykorzystać do lekkiego schłodzenia chałupy przez instalację reku....
    Będziesz miał gaz więc i tak będziesz płacił przesyłowe przez cały rok. Grzejąc CWU PC można średnio liczyć 10zł miesięcznie dla jednej osoby. Pytanie ile kosztuje grzanie gazem?

  16. #16

    Domyślnie

    Arturo72, nie jest moim celem reklama czegokolwiek komukolwiek. A forum tematyczne istnieje chyba po to, aby umożliwić osobnikom "zakręconym" na jakimś punkcie dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, czy wrażeniami z użytkowania jakiegoś "ustrojstwa". Nieprawdaż?
    Zresztą, sam zainteresowałem się tym konkretnym modelem [a przy okazji PC wogóle] tylko dlatego, że ktoś mi o nim opowiedział. Szukałem również podobnych i kilka znalazłem [zarówno tańszych jak i droższych], lecz większość o mniejszej mocy [tylko jedna miała sprężarkę 1,2kW]. Ale wszystkie miały zbiorniki, a ja nie zamierzam płacić za coś, czego nie potrzebuję.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Witam.
    Arturo72 to może podaj tych innych producentów podobnych pomp. Interesuje mnie wyłącznie coś bez zasobnika - bo już mam.
    Co do podłączenia do rekuperatora to będzie z tym mały problem, bo mam Daytonę 250 Dospela i jak sama nazwa wskazuje ma ona przepływ 250m3/h, a pompa ciepła ma 500m3/h. Połączenie trzeba jakoś sprytnie rozrysować razem z przepustnicami i zaworami zwrotnymi, tak by pompa nie powodowała zakłócania pracy rekuperatora. Podejrzewam, że będę też musiał zmienić kratki wejściowe do reku, tak by uzyskać większy przepływ bez zwiększania szumu powietrza. Innym rozwiązaniem jest wciąganie powietrza z kotłowni i garażu (są dodatkowe dwa wloty powietrza o dość dużym przekroju) i wypychanie do wyrzutni rekuperatora. Przy takim rozwiązaniu poprawi się wentylacja garażu. Pompę podejrzewam, że trzebaby wyłączać przy spadku temperatury na zewnątrz poniżej 0, bo powodowałaby wyziębienie garażu który jest w bryle budynku (na szczęście jest dodatkowe ocieplenie ściany łączącej z budynkiem i sufitu).

    Co wy na to?
    Może ktoś już ma podłączoną pompę ciepła do instalacji reku?
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Na szybko to Abatronic,jak pokukam w kompie to jeszcze zapodam więcej.
    Interesowałem się tym jakiś czas temu ale porzuciłem temat z uwagi możliwość wykorzystania PCi p-w o dużo większych mocach także do co w podobnych cenach(ale z zasobnikiem).
    Widziałem już tą PC z Abatronicu. Wygląda bardzo podobnie i jest o 30% droższa :[
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Witam. Coś przycichło... Czy może ktoś posiada wiedzę w temacie: Czy oszczędniej jest włączać pompę ciepła powietrze-woda w ciągu dnia kiedy jest powietrze cieplejsze, czy też w nocy kiedy temperatura spada o 10 stopni, ale prąd jest tańszy? Może ktoś już prowadził stosowne wyliczenia i porównania?
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Dokładnie ci tego nie wyliczę, ale COP powyżej podanej temperatury z karty nie wiele się zmienia. To znaczy rośnie, ale nie na tyle by rezygnować z taniej taryfy.
    To dotyczy lata, zimą może być z tym różnie.

Strona 1 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony