dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 22
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 423
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    @gonzo93 - policz sobie sam: przy typowej dobrej pompie COP spada o 20% co 10 stopni. Pytanie więc czy stawka nocna jest tańsza od dziennej o więcej czy mniej niż 20%.

  2. #22

    Domyślnie

    Witaj gonzo93. Jak wiesz, moją małą PC mam od niedawna, ale zdążyłem zrobić kilka prostych pomiarów. Wszystkie pomiary przeprowadzone podczas opadów deszczu [duża wilgotność powietrza], po południu [domownicy w komplecie - niewielkie pobory wody podczas pomiaru i lekko zafałszowane wyniki].
    Przyrosty godzinowe temperatury wody w zbiorniku 300l, zależnie od temperatur powietrza danego dnia:
    10 stopni - przyrost 8,8 stopnia/h
    11 stopni - przyrost 8,7 stopnia/h
    16 stopni - przyrost 8,6 stopnia/h
    18 stopni - przyrost 10 stopni/h
    25 stopni - przyrost 9,3 stopnia/h
    Woda grzana do 44 stopni, początek pomiaru - po wyrównaniu się temperatur w zbiorniku [silny rozkład warstwowy]. Wyrównanie temperatur trwa ok. 40-50min. pracy PC. Pomijając błędy pomiaru, widać stosunkowo niewielkie wahania wydajności mimo dużych zmian temperatury powietrza. Jak będzie w niższych temperaturach powietrza - czas pokaże.
    I jeszcze może różnica temperatur WE/WY PC:
    Delta t = 3 stopnie - dla temperatury wody poniżej ok. 42 stopni.
    Delta t = 2 stopnie - dla temperatury wody powyżej ok. 42 stopni.
    Może te skromne dane przydadzą się do Twoich obliczeń.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 09-06-2011 o 20:37

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    @gonzo93
    Z przyczyn niezwiązanych trafiłem na fajną stronę:

    http://www.enerad.pl/index/?id=854d6...7c739ee1734486

    hint: najlepiej zrozumieć na podstawie przykładów poniżej tabel. Może się przyda.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    jedno zasadnicze pytanie, czy zasobnik na cwu jest 2 węzownicowy?? czy jedno? jeżeli 2 czy te stopnie grzeją ci górną węzownice czy dolną??
    Witam kolegę, zasobnik [stojący] ma jedną wężownicę u dołu [kolektory słoneczne], ale w tym wypadku jest to nieistotne. PC jest podłączona zgodnie z zaleceniami - między dół i środek zasobnika [przepływ bezpośredni, bez wężownicy]. Pompa obiegowa GZ w mojej PC zapewnia [podobno] przepływ 650l/h, zatem po niecałej godzinie woda w zasobniku jest wymieszana i temperatura góra/dół jest taka sama. Rozpoczynanie pomiaru gdy temperatura np. na dole=10 stopni, a u góry=38 stopni, byłoby pozbawione sensu. Jeśli zastanawiasz się nad opłacalnością takiego rozwiązania, to mogę Ci tylko powiedzieć, że w mojej okolicy gazu brak i wszyscy do ogrzewania używają węgla [niestety również śmieci i innych palnych odpadów]. Jeśli zatem mam ogrzewać CWU węglem/grzałkami lub kolektorami/pompą ciepła, wybór dla mnie jest oczywisty i nie podlegający dyskusji. Dom nadal ogrzewam węglem, ale muszę nad tym popracować [testy mojej małej PC w najbliższej jesieni/zimie] + pomiary [za pomocą grzałek] faktycznego zapotrzebowania na energię cieplną mojego domu, przy różnych temperaturach zewnętrznych.
    Właśnie trafiłem na Twoją wypowiedż, w której piszesz, że masz kocioł na węgiel + kolektory słoneczne 6m2 + zasobnik 400l. Czyli podobnie jak u mnie, ja mam 4,8m2 + 300l. Zatem podobnie jak u mnie, taka PC będzie dobrym uzupełnieniem układu na czas paskudnej pogody. Ustawiasz sobie czas pracy np. 13:00 - 17:00 [aby częściowo wykorzystać drugą taryfę] i jeśli kolektory danego dnia "się opieprzały" to PC uzupełni braki ciepła do zadanego poziomu. Za ok. 3,5 tys. chyba warto. Nie sądzisz?
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 10-06-2011 o 13:42

  5. #25

    Domyślnie

    Bobek_Budowniczy, rozumiem Cię. Każdy powinien sam decydować, kiedy i na co wyda swoje pieniądze. Pytałeś mnie o szczególy, a ponieważ uważam, że ludzie powinni dzielić się wiedzą i doświadczeniem - napisałem parę zdań jako użytkownik. W końcu sam niedawno [przed zakupem] szukałem opinii użytkowników PC Hewalex. Niewiele tego znalazłem, sam zresztą widzisz, że i tutaj nie widać jakoś użytkowników ich PC o większej niż wspomniana mocy. Może faktycznie są mało popularne. Wyskoczył za to od razu jakiś forumowy trefniś i zaczął coś bredzić o reklamie, a teraz jeszcze nazwał Ciebie moim klientem. Pozostaje wrócić do czytania pozostałych tematów na tym forum [jeszcze mi trochę zostało], zgromadzić jakiś zasób wiedzy i samemu eksperymentować. Jest tu wielu fachowców, mnóstwo opisów gotowych, pracujących instalacji to i jest co liczyć, notować i porównywać.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Widocznie słabo reklamujesz lub Hewalex to drogie badziewie
    Ciekwe poszukiwanie opinii,jeśli w pierwszym swoim poście na forum wypisujesz parametry techniczne pompy od A-Z,wymieniasz zalety,o wadach nie wspominasz,że COP wypisany na stronie producenta ma się nijak do rzeczywistości,że jest to droższa pompa w porównaniu do innych itp.
    Nie ze mną te numery Zigobar
    P.S.
    Gdyby Ci zależało faktycznie na opini o tej pompie,to wbrew pozorom sporo jest na ten temat tutaj na forum...bez nachalnej reklamy.
    Znajdż sobie jakiegoś prawdziwego handlarza, czy innego marketingowca i jemu wpieprzaj teksty o reklamach.
    Nie Tobie decydować, co jest dla mnie drogie.
    Napisałem dokładnie co kupiłem i dlaczego, podałem również wyniki kilku prostych pomiarów w realnych warunkach. Każdy może sobie liczyć/przekalkulować, bez Twoich żałosnych komentarzy.
    O tym, czy badziewie - sam się przekonam.
    Wady - nie ma pilota, nie steruje nagrywarką DVD, nie piecze placków, nie pierze.
    Zalety - grzeje wodę z zadowalającą sprawnością, nie hałasuje.
    Opinie o tej PC - niekoniecznie mnie już interesują [bo ją mam].
    Opinie o PC większej mocy [tej samej firmy] - chętnie przeczytam.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czyli jednak
    Swoją drogą,słabo muszą się sprzedawać pompy tego producenta skoro tak pajacowato jest reklamowana i nawet 1950,wpycha je wszystkim
    Interesują mnie wszelkie tanie PC powietrze-woda [o mocy zdolnej ogrzać dom]. Ponieważ o innych firmach/modelach informacji jest zatrzęsienie, szukam tego czego mi brakuje.
    Poziomem sprzedaży produktów Hewalex byłbym zainteresowany, gdybym tam pracował.
    Pajacowaty styl - to Twoja specjalność.
    Nie znam "1950" i nie wiem, co i komu wpycha.

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czyli jednak
    Swoją drogą,słabo muszą się sprzedawać pompy tego producenta skoro tak pajacowato jest reklamowana i nawet 1950,wpycha je wszystkim
    synku, odstosunkuj się ode mnie,
    chcesz to wkleję twojego maila, jak chciałeś żebym ci instalował Hewalexa,

    na głupotę nie ma lekarstwa,
    budowniczy teoretyk

    a jeżeli chodzi o to co polecam,
    to zawsze są produkty dobre jakościowo

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Owszem,pisałem o tym wcześniej,że zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem,ale stwierdziłem,że są lepsze i tańsze sposoby związane z PCi
    Powyżej masz "budowniczych praktyków",którzy po fakcie tzn.po wybudowaniu się i wydaniu odpowiedniej kasy,zastanawiają się nad innym rozwiązniem zmiejszającym rachunki...
    Nie sądzisz,że to właśnie w takim przypadku zasadne byłoby Twoje określenie "na głupotę nie ma lekarstwa" ?
    Chociaż nie sądzę...TY jesteś sprzedawcą i Tobie w to graj Jak tam sprawa oczyszczalni ?
    Arturo czy jesteś pewny ,że nie chcesz opinii i doświadczeń wykonawców.
    Wydaje mi sie ,że my mamy dużo wiedzy.A my nie chcemy mieć kłopotów ,bo klient może nas podać do sądu i zawsze wygra .A my jesteśmy takimi samymi ludźmi jak ty. Ale nie mamy praw jak klienci .Nawet jak mamy jednoosobową firmę.Czasami zarabiamy mniej niż inwestor.

  10. #30

    Domyślnie

    Na koncu aukcji nawet gosc zaprasza zeby obejrzec dzialajaca taka pompe.Arturo jak mniemam ,stara sie maksymalnie dobrze przygotowac do budowy i majac gotowe ,dobre i sprawdzone rozwiazania ruszy z kopyta w oparciu o to co wybierze,stad na razie jest teoretykiem.Moze ma taki system jak ja haha.Tak zawsze realizuje inwestycje,wybieram sprzet,wykonawcow,ustalam ceny i jak to wszytko juz mam ,robie wszystko szybko bez zastanawiania sie juz co z kim i za ile.Tak lubie po prostu.
    Dzieki byciu teoretykiem przez pewien czas, unikam bledow np wejscia w Legalett i tym podobne
    Sorry ,zas wywalilo mi litery
    Ostatnio edytowane przez tomek131 ; 12-06-2011 o 18:15

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Oczywiście,dobre,rzetelne opinie o danym sprzęcie są jak najbardziej ok,ale nachalne wciskanie czegoś co trudno się sprzedaje pod przykrywką "zainteresowanego" klienta jest nie na miejscu np.
    Ty masz coś z głową - nadal z uporem maniaka twierdzisz, że jestem sprzedawcą. W Twojej chorej pale nie mieści się, że takiego posta napisał zwykły szary użytkownik, zafascynowany samą ideą pobierania energii użytkowej z otoczenia [żeby Ci bylo łatwiej - ot, taki dziwak]. Stosunkowo niedawno "odkryłem" PC i stąd moja fascynacja. Do tej pory myślałem, że wszystkie kosztują majątek. Ale okazało się, że są również takie na które mnie stać i zarazem proste w montażu.
    Sporo czasu spędzilem na "Elektrodzie" w temacie o kolektorach słonecznych. Tą społeczność tworzą ludzie życzliwi, otwarci, służący sobie pomocą w budowie swoich instalacji. Każdy dokładnie opisuje co, jak, i z czego zbudował. Dzięki nim zdobyłem sporo wiedzy tematycznej [za co jestem im wdzięczny], co umożliwiło mi budowę własnej instalacji, której działanie bardzo mi się podoba. Myśląc, że tutaj jest podobnie, napisałem pierwszego posta sądząc, że taki [dokładny] być powinien. Niestety, obyczaje są tutaj najwyrażniej inne.
    PC, które podałeś już przewinęły się w kilku tematach i jakoś nie wzbudziły entuzjazmu, zresztą - pierwsza ma wylot u góry, i chyba za duża, a druga za mała.
    Na razie wstępnie wytypowałem sobie WBC-9,5H-B2/P.
    Dokładny wybór padnie w przyszłym roku, jeśli obecna dobrze wypadnie w moich testach [jeśli uznam, że firma jest dobra]. Jeśli już raz zaryzykowałem wybierając firmę, to przy wyborze pozostanę. Mała PC jest i pozostanie uzupełnieniem układu CWU, a duża [jeśli wogóle będzie] będzie dodatkiem do CO. Pozornie dziwnie, ale mój dom nie jest nowy i nie mam podłogówki. A z miejscem na wymiennik gruntowy DZ też problem.
    Taka konfiguracja będzie zarazem najmniej kłopotliwa w montażu.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 12-06-2011 o 19:35

  12. #32

    Domyślnie

    [QUOTE=Arturo72;4767078]Udowadniasz,że jednak jesteś sprzedawcą Hewalex-a
    W czym WBC-9,5H-B2/P różni się o tej http://forum.muratordom.pl/redirecto...646460605.html ??
    Oprócz tego,że WBC-9,5H-B2/P ,nie dość,że bardzo droga,nie dość to dla Twojego domu będzie za słaba.
    Jaką temperaturę chcesz osiągnąć taką pompeczką w kaloryferach ?

    Odpowiedż [cytat mi się rozpieprzył]:
    Taak, taak, a "Liwko" jest pracownikiem Ecopolu [został nim okrzyknięty, gdy zachwalał swoją PC. Nie pamiętam przez kogo].
    Nie cwaniakuj, bo na razie nic nowego mi nie podsunąłeś. Już sporo czasu spędziłem na kombinowaniu jak moją instalację udoskonalić. Zwróć uwagę [jeszcze raz sprawdziłem parametry] na temperatury, moc i wydajność:
    Copeland 12kW, 130l/h przy 7 stopniach powietrza
    15-55 stopni wody
    Hewalex 9,5kW, 145/h przy 7 stopniach powietrza
    10-55 stopni wody
    Coś mi tu nie gra - chyba tym razem się zgodzisz?
    Moją instalację będę mógł zmierzyć dopiero w zimie, nie muszę bazować na wyliczeniach teoretycznych, bo mi się nie spieszy. Z tego co pamiętam:
    Dla temp. wody CO = 48-50 stopni
    Temp. w domu 23 stopnie [6 kW grzałka w CO]
    Dla temp. powietrza ok. 5-8 stopni
    To tak mniej więcej.
    Firma PC ma znaczenie drugorzędne. Wystarczy jak PC będzie niezawodna, prosta, względnie tania [żadne cuda czy inne Zubadany]. Ale lepiej, żeby jakiś serwis był dostępny.
    Musze ją dobrać dokładnie, żeby uniknąc częstych cykli Zał./Wył. Muszę dobrać duży wymiennik płytowy [1,5m2 a może 2m2?] dla straty poniżej 2 stopnie. Prawdopodobnie potrzebny będzie bufor. Jak przyjdzie czas to zapytam fachowców od PC.
    Oczywiście praca PC od 0 stopni [cholerne grzejniki], nie mogę przekroczyć parametrów skrajnych [0-55 stopni], bo sprężarka podobno padnie po kilku latach [opinia na tym forum]. Zresztą COP poniżej 0 stopni byłby nie do przyjęcia.
    Jeżeli tych warunków nie uda się spełnić, hmm...to nie będzie dużej PC w CO.
    Ogrzewałem dom węglem przez ostatnie 30 lat, to i dalej będę to robił, mówi się trudno.

    Jeszcze jedno, nie rób sobie jaj powołując się na parametry.
    Sprawdziłem WBC-13,5H-B2/P [7 stopni i 10-55 stopni]
    13,5kW, 206l/h

    Jeszcze wspomniany Panasonic 7 kW - 70l/h [7 stopni i 15-55 stopni]
    Sprawdziłem WBC-5,6H-B2/P [7 stopni i 10-55 stopni]
    5,6kW, 85l/h

    Jeżeli uznamy dane producentów za nieprawdziwe, wtedy wszelkie porównania biorą w łeb. Pozostanie zakup i testy w domu lub bazowanie na opinii innych użytkowników. Zacznę szukać wydajności PC innych firm [oby tylko podawały dla tych samych parametrów].
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 13-06-2011 o 17:05

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Witam. ...ale zażarta dyskusja wyszła.... ;P
    Już zamówiłem pompę HEWALEX-u. Proponowane wcześniej pompy Panasonica mi nie pasują, bo trzebaby je umieścić na zewnątrz, co mi się nie podoba. Łączenie pompy z reku nie jest takie proste bo mają różną wydajność w przepływie powietrza, aczkolwiek temat do przemyślenia. Solarów nie kupuję (mimo, że są dopłaty) bo mieszkam w lesie i sosny są na tyle wysokie, że skutecznie zasłaniają mój domek. Solary ma mój brat i już kiedyś miał problem z przegrzaniem bo wyjechał na kilka dni i akurat upały były. Zadziałał zawór bezpieczeństwa i nic nie wybuchło... a gdyby nie zadziałał..... Pompa jest wg mojej oceny bardziej przewidywalna.
    Reasumując. Każdy ma prawo do własnych decyzji. Forum ma chyba służyć tylko pomocą i wymianą doświadczeń, ale później i tak każdy robi co chce i co uważa za stosowne.
    Trochę mniej zagorzałości Panowie
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    W czym WBC-9,5H-B2/P różni się o tej http://forum.muratordom.pl/redirecto...646460605.html
    czym się różni?

    ciekawe pytanie

    różni się nazwą, nazwą która jest znana i jest pewność, że firma jutro też będzie,
    jest pewność, że w razie draki, jest dostępny serwis i nie trzeba szukać kogoś kto wczoraj był na Allegro a dzisiaj już go nie ma,
    jest pewność, że w bebechach jest to co jest zadeklarowane w dokumentacji technicznej,
    jak bym się sprężył to jeszcze ze dwa argumenty bym Ci wyliczył,

    ale po co?
    przecież ty i tak wiesz lepiej,

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie


  16. #36

    Domyślnie

    Witaj, kolego 1950. Będę wdzięczny jeśli odpowiesz mi [jako chyba dobrze zorientowany w temacie PC] na pytanie:
    - na ile rzetelne są parametry techniczne podawane przez firmy produkujące PC?
    - jak należy rozumieć dziwne różnice w wydajności wymienionych PC Copeland, Panasonic i Hewalex?
    Nie byłaby może niczym dziwnym niewielka różnica w wydajności między pompami tej samej mocy [różnych firm], ale żeby PC mniejszej mocy miała większą wydajność od PC większej mocy?
    Albo Hewalex zawyża parametry [co mi się trochę nie zgadza], albo pozostałe dwie co prawda kuszą niską ceną, ale wydajnością - niekoniecznie. I jakby niewielu na to zwraca uwagę.
    Co Ty na to?
    Przy okazji, znasz może powierzchnię wymiennika na wyjściu w WBC-9,5H-B2/P?
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 13-06-2011 o 20:33

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    z reguły jest tak że firmy markowe nie fałszują danych swoich pomp,
    ale jak dotychczas nie ma normy która by nakazywała producentom podawanie danych pomp w porównywalnych warunkach,
    producenci podają z reguły COP dla temperatur dolnego źródła 7C, czasami dla 0C z górnym źródłem już jest różnie,
    dlatego trzeba patrzeć na wykresy wydajności które u lepszych producentów są ogólnie dostępne,
    przy tych garażowych to już nie zawsze,
    przy PCI powietrze-woda podają temperatur do których jeszcze praca pompy jest opłacalna
    co do Hewalexu, to nie podejrzewam ich o zawyżanie parametrów,
    zbyt długo znam tę firmę,

  18. #38

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedż, 1950.
    W przypadku niektórych produktów właśnie tych dokładnych parametrów mi brakuje i to mnie skutecznie zniechęca do zakupu.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 14-06-2011 o 23:27

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Witam.
    No i stało się. Mam zainstalowaną pompę ciepła Hewalex PCWU-3,8. Pompa grzeje bufor o pojemności całkowitej 750l z wewnętrznym zbiornikiem na CWU 250l. Pompa pobiera powietrze z garażu i wyrzuca na zewnątrz. Powietrze do garażu wchodzi każdą możliwą dziurą, czyli nawiewem fi 160 i dwoma kanałami wentylacji grawitacyjnej. Strumień powietrza przepychany przez pompę jest naprawdę spory. Na wyrzutni powietrza mocno szumi. Będę musiał zmienić kratki na takie o mniejszych oporach. Rura łącząca pompę z wyrzutnią robi się mocno zimna i skrapla się na niej wilgoć. Jeśli będzie kapać to zmienię na termoflexa. Hałas nie jest straszny - działa jak głośna lodówka. Pompa jest w kotłowni pod garderobą przynależną do sypialni i wcale jej nie słychać. Piec na pellety był głośniejszy (motoreduktor podajnika).
    Koszty. Pompa pobiera 1,1kW (zmierzyłem bo podłączyłem przez miernik energii). Przyjmując koszt 1kWh - 0,54zł i koszty podgrzewania piecem na pellety 13zł/dobę, wychodzi, że pompa może nawet chodzić 21h/dobę a i tak będzie tańsza niż piec na pellety. Jak przełożę ciepłomierz z obwodu kominkowego na obwód pompy ciepła, będę mógł wyliczyć PRAWDZIWY COP pompy a nie wyliczony, teoretyczny, potencjalny, zamierzany itp itd. Jestem bardzo ciekaw wyników pomiarów.
    Do ogrzewania budynku będę używał kondensacyjnego pieca gazowego.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    I jak przyjdą upały będziesz miał klimę jak ta lala

Strona 2 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony