dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Sterowanie roletami zewnętrznymi Velux SML

    Witam,
    Chciałbym zamontować na oknach dachowych (5szt.) rolety zewnętrzne elektryczne Velux SML. Okna nie są typu Integra.
    Moim celem jest sterowanie roletami z poziomu posiadanej automatyki, najlepiej w identyczny sposób jak klasycznymi silnikami do rolet okiennych (np. Somfy, Elero). Do okien doprowadzone jest okablowanie 4x1,5mm2 (do każdego osobny przewód).
    Standardowe silniki roletowe (do "zwykłych" okien) działają na prostej zasadzie podawania napięcia na jedną bądź drugą żyłę (pozostałe dwa to "zero" oraz uziemienie) + krańcówki wbudowane w roletę/silnik. Dla rolet dachowych chciałbym osiągnąć ten sam efekt.

    Dzwoniłem dziś do Velux próbując uzyskać informację dotyczącą możliwości podłączenia rolety według opisywanego powyżej schematu. Po dłuższej dyskusji otrzymałem odpowiedź, że nie potrzebuję sterownika KUX-100 (mogłem coś pomylić w nazwie) - wystarczy sama roleta Velux SML + zamontowanie kondensatora 47mF. Niestety nie mogłem uzyskać dalszych, bardziej szczegółowych informacji. Internet też mało mówi na ten temat.

    Proszę więc o informację, jak można podłączyć roletę Velux SML do automatyki domowej opartej o sterowanie roletą za pomocą 4 żyłowego kabla. Ewentualnie przybliżenie szczegółów pomysłu na zastosowanie kondensatora 47mF.

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nie ma problemu włączenia rolet dachowych do automatyki domowej ? Niemożliwe...

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Z_I_G_I Zobacz post
    Nikt nie ma problemu włączenia rolet dachowych do automatyki domowej ? Niemożliwe...
    a moze wystarczy dołożyć DZU?

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,

    Generalnie nie polecamy rozwiązań omijających nasze sterowanie / interfejsy.

    W przypadku naszych rolet z automatyką, sygnał przenosi też informacje identyfikujące dane urządzenie. Dzięki temu można jednym pilotem sterować niezależnie wszystkimi roletami w domu (zewnętrznymi, wewnętrznymi).
    Jeśli automatyka zewnętrzna jest zgodna z io-homecontrol®, nie ma problemu, wszystko powinno się nawzajem "zobaczyć" i współpracować. W tym systemie działają też urządzenia Somfy.

    Wpięcie rolet sterowanych w niezależne zewnętrzne systemy sterujące jest możliwe przez interfejs KLF-100. Różnica jest taka, że każdy taki interfejs może sterować jednym urządzeniem, bądź grupą takich samych urządzeń (np można sterować wszystkimi TAKIMI SAMYMI roletami do niego podłączonymi jednocześnie (i tylko jednocześnie). Użycie interfejsu zapewnia za to sprawne działanie i utrzymanie gwarancji na nasze urządzenia; przy bezpośrednim ich wpięciu do całkiem niezależnych systemów już nie - tam wszystko może się zdarzyć. Takich rozwiązań ze zrozumiałych względów nie polecamy.

    Prosimy o przesłanie na kontak(at)velux.pl maila z numerem telefonu do siebie - oddzwonimy.

    Dodam jeszcze że w standardzie io-homecontrol® pracują różne zgodne urządzenia (w tym i np. bramy garażowe) - i wszystkie mogą komunikować się ze sobą.
    VELUX – producent okien do poddaszy, akcesoriów przeciwsłonecznych i dekoracyjnych do nich, świetlików i systemów do płaskich dachów oraz produktów izolacyjnych i paneli solarnych.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał tfor Zobacz post
    a moze wystarczy dołożyć DZU?
    A co to takiego to DZU?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mrowka912

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wcale nie trzeba stosować sterowników Velux.
    Rolety SML to silniki prądu stałego 24V. Masz tam tylko 2 przewody. Kupujesz zasilacz stabilizowany lub impulsowy (min. 0,5A na każdą roletę) i zamieniając biegunowość zmieniasz kierunek zamyk/otwier.

    Sam niedawno zamontowałem 2 rolety SML (2 okna obok siebie) - podpiąłem na 1 zasilaczu impulsowym 1,5A obie rolety i działa bez zarzutu. Kierunek zmieniasz przekaźnikiem (zmiana biegunów).
    Uwaga, rolety SML po podaniu napiecia 24V mają opóźnione działanie ~1sek.

  7. #7

    Domyślnie

    Mrówka912, dzięki za odpowiedź!
    Naprawdę trudno pozyskać informację, o której piszesz. Stosunkowo ciężko także przyjść do punktu i sprawdzić (na własne ryzyko), czy zwykły zasilacz 24V AC nie spali rolety za >1000PLN.

    Będę wdzięczny za informacje, czy montowane przez Ciebie rolety były nówkami, czy już np. przeleżały w garażu rok/dwa. Pytam, bo podobno ta elektronika w roletach się zmienia i może nie działać sam zasilacz (info od doradcy velux).

  8. #8

    Domyślnie

    Kupiłem rolety i działają na zwykłym zasilaczu 24V! Rolety jeszcze nie zamontowane, ale konstrukcja solidniejsza niż się spodziewałem.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tobas

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Wrocław, Poland
    Posty
    5

    Question Kable do rolet

    Czy ktoś może dokładnie opisać, pokazać - gdzie trzeba wyprowadzić kable do rolet i silników?

    Mam w tej chwili zwykłe okna, ale nie wykluczam w przyszłości dołożenia elektrycznych rolet i silników,
    nie chciałbym niszczyć zabudowy, więc zależy mi na wyprowadzeniu kabli dokładnie tam gdzie będą mogły być potrzebne.

    Okna to GGL M08 i M10.

    Pozdrawiam

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mrowka912

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Jest w instrukcji montażu rolety - wiercisz przez framugę okna velux i tyle.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kot_ik

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-440
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam.
    Bardzo proszę o pomoc w podłączeniu sterownia silnika w rolecie zewnetrznej velux sml.
    W rolecie jest silnik na 24v dc z którego wychodzą tylko 2 kable i sterownie nią (zamknij-otwórz) odbywa się przez zmianę biegunowości na tych kablach.
    Kupiłem łącznik naścienny który ma 2 przyciski raz na jeden jest podawane napięcie a raz na drugi. Jest tez oczywiście zasilacz podłaczony do 220v dajacy na wyjsciu napiecie 24v dc 2,5A.
    Czy da się podłączyć za pomocą przekaźnika r15 3pdt 24V dc i tego łącznika tak aby działało sterownie roletą. Jeżeli tak proszę o opis gdzie do których nóżek przekaźnika się podpiąć i jak wszystko ze sobą połączyć...
    Serdecznie dziękuję za pomoc !!!
    Pozdrawiam - Leszek.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	l3.jpg
Wyświetleń:	222
Rozmiar:	72,6 KB
ID:	270145Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	l2.jpg
Wyświetleń:	147
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	270146Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	l1.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	270147
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	p1.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	270144  
    Ostatnio edytowane przez kot_ik ; 14-07-2014 o 20:32

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Apacheta

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Podkowa Leśna
    Kod pocztowy
    05-807
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Proszę sprawdzić, czy rzeczywiście wysteruje pan roletę Velux SML podłączając napięcie stałe 24VDC i sterując zmianą polaryzacji. W 2011 tak się dało sterować tymi roletami, ale to może już być nieaktualne. Mam informację, że "zmodernizowane" sterowniki tych silników zmianę polaryzacji ignorują.
    Jeżeli test sterowania zmianą polaryzacji się uda, będzie pan mógł za pomocą tego łącznika i tego przekaźnika sterować tą roletą (jeśli będzie potrzeba - podam schemat).
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Witam Forumowiczów
    Pisze ponieważ mam następujący problem i mam nadzieje ze ktoś z was mi pomoże.. Mianowicie posiadam 4 roletki elektryczne velux sml i tak jak wyżej w temacie chciałem sterować nimi z poziomu automatyki domowej ( zasilanie 24V zmiana polaryzacjii) no i prawie mi się udało...no własnie "prawie" ;( Niby wszystko było dobrze roleta podłączona działa zamyka się pierwszy raz ładnie do samego końca dociska się uszczelka później droga do góry i już mam mine usmiechnietą a tutaj za kolejnym razem w drodze na dol czyli zamknięciu zatrzymuje się 1cm przed końcem a wiec nie domyka sie do samego końca i odziwo wszystko tak samo z każdą jedna z 4 rolet. Co tutaj teraz zrobic czy wlaśnie nie da się nic zrobic tylko pozostaje kupic "drogie" orginaly veuxa czy ktos z Was mial taki problem albo moze tez wie jak mi z tym wszystkim pomoc Będę bardzo wdzięczny za każda poradę. Pozdrawiam Bartek

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Doradca VELUX
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    02-273
    Posty
    224

    Domyślnie

    Witaj bwmaly,

    Skontaktuj się bardzo proszę z naszym działem obsługi klienta 22 33 77 000
    Postaramy się pomóc rozwiązać Twój problem.

    Pozdrawiam,
    Paweł
    Doradca VELUX

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kot_ik

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-440
    Posty
    2

    Domyślnie

    mam ten sam problem co kolega bwmaly 2 posty wyżej czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem.....

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Doradca VELUX
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    02-273
    Posty
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał kot_ik Zobacz post
    mam ten sam problem co kolega bwmaly 2 posty wyżej czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem.....
    Witaj kot_ik,
    Również proponujemy kontakt z naszym działem obsługi klienta 22 33 77 000.

    Pozdrawiam,
    Paweł
    Doradca VELUX

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Do sterowania dużą ilością rolet służy sterownik PLC2011C1 https://plcstore.pl/pl/p/INTELIGENTN...S-PLC2011C1/39
    Można nim sterować roletami na 230V i na 12-24DC gdzie trzeba odwracać polaryzację. Trzeba tylko wypruć oryginalną elektronikę z rolety i podłączyć silnik bezpośrednio do swoich przekaźników. Dodatkowo można mierzyć temperatury i sterowac ogrzewaniem w całym domu, w każdym pokoju indywidualnie.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Doradca VELUX
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    02-273
    Posty
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Trzeba tylko wypruć oryginalną elektronikę z rolety i podłączyć silnik bezpośrednio do swoich przekaźników..
    Witaj xtea,

    Uprzedzam, że takie samodzielne przeróbki rolet i podłączanie sterowników nie kompatybilnych z produktem, skutkuje utratą gwarancji Producenta.
    Proponuję przemyśleć czy warto zanim, jak sugerujesz "wyprujemy" oryginalne sterowanie z rolet.

    W ofercie VELUX też są sterowniki przeznaczone do sterowania większą ilością rolet, a cały system działa na platformie io-homecontrol czyli zaawansowanej, bezpiecznej technologii bezprzewodowej. I będzie działał bez zarzutu też z innymi sterowaniami, pod warunkiem, że bedą też z tej technologii czyli io-homecontrol.

    Pozdrawiam,
    Paweł
    Producent VELUX

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mk88

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Tulce
    Kod pocztowy
    63-004
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,

    Czy ktoś ma jakieś informację na temat możliwości sterowania bezpośredniego roletami SML? Potrzebuje sterować z zewnętrznego systemu, rozwiązanie z KUX110 oraz KLF-100 jest zbyt drogie oraz mało estetyczne w wykonaniu w szczególności KUX110. W sypialni musiałbym mieć w 4 gniazdka wpięte sterowniki od rolet, nie wspominając o innych pomieszczeniach.

    Widziałem że firma Fakro posiada rolety z sterowaniem +24V i wprost mówi że zamiana polaryzacji zasilania zmienia kierunek działania np: ARZ-E KNX Ready i można tak sterować bez najmniejszego problemu. Czy Velux można także sterować zmianą polaryzacji zasilania, roleta firmy velux ładniej wygląda dlatego chwiałbym użyć ich produktu?

    Marcin

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tom3sko

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    szczyrk
    Kod pocztowy
    43-370
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwmaly Zobacz post
    Witam Forumowiczów
    Pisze ponieważ mam następujący problem i mam nadzieje ze ktoś z was mi pomoże.. Mianowicie posiadam 4 roletki elektryczne velux sml i tak jak wyżej w temacie chciałem sterować nimi z poziomu automatyki domowej ( zasilanie 24V zmiana polaryzacjii) no i prawie mi się udało...no własnie "prawie" ;( Niby wszystko było dobrze roleta podłączona działa zamyka się pierwszy raz ładnie do samego końca dociska się uszczelka później droga do góry i już mam mine usmiechnietą a tutaj za kolejnym razem w drodze na dol czyli zamknięciu zatrzymuje się 1cm przed końcem a wiec nie domyka sie do samego końca i odziwo wszystko tak samo z każdą jedna z 4 rolet. Co tutaj teraz zrobic czy wlaśnie nie da się nic zrobic tylko pozostaje kupic "drogie" orginaly veuxa czy ktos z Was mial taki problem albo moze tez wie jak mi z tym wszystkim pomoc Będę bardzo wdzięczny za każda poradę. Pozdrawiam Bartek

    Cześć, czy poradziłes sobie z tym problemem

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony