dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Odrolnienie całości czy częsci działki

    Witam,

    Jaka jest powszechna praktyka jeśli chodzi o odrolnienie?
    1. Jeśli mam działkę 3000mkw to czy odralniacie ją w całości?
    2. Jeśli mam działkę 3000mkw i chce ją podzielić, wybudować dom i drugą część sprzedać jako budowlaną. To czy można z obu części wydzielić małe części na odrolnienie?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jfilemonowicz
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    witam,
    1.odrolnienie wiąże się z późniejszą koniecznością opłacania podatku od nieruchomości budowlanej... wobec czego odrolnia się jedynie konieczne minimum
    2.wszystko zależy od mpzt ...
    Architekt z powołania.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    1.jeżeli tylko część działki jest przeznaczona pod zabudowę, to tylko część można wyłączyć z produkcji rolnej.
    2. Wyłączenie powierzchni do 0,05 ha (czyli 545 m2) jest zwolnione z opłat.
    3. Po wybudowaniu domu robisz inwentaryzację powykonawczą. Wtedy też geodeta robi tzw. wykaz zmian gruntowych. W niektórych starostwach idą na to, aby kontur użytku B (grunty zabudowane mieszkaniowe) poprowadzić po powierzchni wyłączonej. Nie do końca jest to zgodne z Prawem geodezyjnym i generalnie cała działka (ogrodzona, zagospodarowana ogrodem przydomowym) powinna mieć użytek B. Gruntem rolny są bowiem grunty poddane uprawie mechanicznej, trudno do nich zaliczyć trawnik przy domu czy rządek róż.Moim zdaniem trzeba wyłączyć cały kawałek, który się chce zagospodarować (ogrodzić). Albo zostać rolnikiem......

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał ludwik_13 Zobacz post
    2. Wyłączenie powierzchni do 0,05 ha (czyli 545 m2) ....
    Jak to wyliczyłeś?!


    Cytat Napisał ludwik_13 Zobacz post
    Gruntem rolny są bowiem grunty poddane uprawie mechanicznej,........
    A znasz ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a zwłaszcza Art.2.1 ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Sorry - nie 545 tylko 549m2. Literówka. Proste - w ustawie jest napisane 0,05 ha. Czyli zaokrąglamy do dwóch miejsc po przecinku. Jak będzie 550 m2 to już wyjdzie 0.06ha, czyli za dużo. Matematyka i tyle.
    I dalej jedziemy.
    Art. 2. 1. Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:
    1) określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne,
    A co do tej uprawy mechanicznej, to faktycznie trzeba zerknąć nie do ustawy (tam o ile pamiętam jest określenie użytki rolne), tylko do przepisów wykonawczych do prawa geodezyjnego - załącznik nr 6 do Rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków.

    Do gruntów ornych zalicza się grunty:

    a) poddane stałej uprawie mechanicznej mającej na celu produkcję ziemiopłodów rolniczych lub ogrodniczych, w tym grunty, na których urządzone zostały ogrody działkowe oraz szklarnie i inspekty,

    Wynika z tego, że ogródek przydomowy czy trawnik nie jest gruntem rolny w rozumieniu przepisów polskiego prawa.
    I nie dziw się tak bardzo, przerabiałam te tematy kilka lat temu przeczołgując się przez SKo i Sądy administracyjne. Z sukcesem.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał ludwik_13 Zobacz post
    Sorry - nie 545 tylko 549m2. Literówka. Proste - w ustawie jest napisane 0,05 ha. Czyli zaokrąglamy do dwóch miejsc po przecinku. Jak będzie 550 m2 to już wyjdzie 0.06ha, czyli za dużo. Matematyka i tyle.


    Przyznam, że nie znam tej matematyki – możesz ją wyjaśnić ?
    Do tej pory wszyscy, w tym i ja, liczyli z takiego oto „wzoru”:
    1ha = 10.000m2
    10.000m2 x 0,05 = 500m2

    Co do definicji – nie kwalifikujemy tu do jakich gruntów co i jak zaliczamy, tylko bazujemy na ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, bo to ona została „przywołana”.
    Jeśli w ewidencji jest to grunt rolny, to do czasu „przekwalifikowania” zapisem w MPZP, takim pozostanie – bez względu czy jest uprawiany mechanicznie, ręcznie, czy też nie jest uprawiany wcale.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ps. Przywołujesz „definicję” niepełną i niepoprawną, albowiem podałeś tylko jeden z „wykładników” użytków gruntowych, które wynikają z podziału gruntów ze względu na ich użytkowanie – w tym użytków rolnych, a tam jak byk są też w pkt. 1 grunty orne, jest podpunkt c – ugory, czyli nie musi być uprawiana mechanicznie.
    Po za tym, w omawianym przykładzie chodzi o grunty rolne wg. klasyfikacji gleby (ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych) – a to nijak się ma do stosowania ustawy o „kartografii” w tym przypadku.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Matematyka nie jest dziwna. Tylko trzeba liczyć w dobrą stronę. Chcę wyłączyć powierzchnię do 549 m2. Mogę to zrobić bez opłat, ponieważ zarówno 500 jak i 549 m2 zaokrągla się w dół do 0,05 ha. Taki zapis w ustawie jest spowodowany tym, iż kiedyś ewidencję gruntów na terenach wiejskich prowadzono z dokładnością do ara. Tzn. mierzono dokładnie do m2 , ale zapisywano w ewidencji z mniejszą dokładnością.
    Dalej - system prawny w Polsce stanowi całość i jeżeli coś nie jest zdefiniowane w jednym akcie prawnym (uoglil) to sięgamy do innego aktu, w tym przypadku do przepisów wykonawczych do pgik. Zwłaszcza, że uoogril odwołuje się do ewidencji gruntów a ta jak wiadomo jest regulowana pgik i przepisami wykonawczymi. Zatem szerzej:
    ZALICZANIE GRUNTÓW DO POSZCZEGÓLNYCH UŻYTKÓW GRUNTOWYCH
    1. Użytki rolne
    1) Grunty orne
    Do gruntów ornych zalicza się grunty:
    a) poddane stałej uprawie mechanicznej mającej na celu produkcję ziemiopłodów rolniczych lub ogrodniczych, w tym grunty, na których urządzone zostały ogrody działkowe oraz szklarnie i inspekty,
    b) nadające się do uprawy, o której mowa pod lit. a), ale zajęte pod plantacje chmielu, wikliny, drzew (np. choinek) oraz szkółki drzew ozdobnych i krzewów,
    c) ugory, odłogi.
    2) Sady
    Do sadów zalicza się grunty o powierzchni co najmniej 0,1000 ha zasadzone drzewami i krzewami owocowymi o zwartym nasadzeniu (minimum 600 drzew lub 2.000 krzewów na 1 ha), szkółki drzew i krzewów owocowych oraz winnice.
    3) Łąki trwałe

    Do łąk trwałych zalicza się grunty pokryte zwartą wieloletnią roślinnością, złożoną z licznych gatunków traw, roślin motylkowych i ziół, tworzących ruń łąkową, systematycznie koszoną, a w rejonach górskich - hale i połoniny z zasady koszone.
    4) Pastwiska trwałe
    Do pastwisk trwałych zalicza się grunty pokryte podobną jak na łąkach roślinnością, z reguły wypasane, a w rejonach górskich - hale i połoniny, które z zasady nie są koszone, lecz wypasane.

    5) Grunty rolne zabudowane
    Do gruntów rolnych zabudowanych zalicza się grunty zajęte pod budynki mieszkalne oraz inne budynki i urządzenia budowlane służące produkcji rolniczej, nie wyłączając produkcji rybnej, oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu (kotłownie, komórki, garaże, szopy, stodoły, wiaty, spichlerze, budynki inwentarskie, place składowe i manewrowe w obrębie zabudowy itp.), a także zajęte pod ogródki przydomowe w gospodarstwach rolnych.
    6) Grunty pod stawami
    Do gruntów pod stawami zalicza się grunty pod zbiornikami wodnymi (z wyjątkiem jezior i zbiorników zaporowych z urządzeniami do regulacji poziomu wód), wyposażonymi w urządzenia hydrotechniczne, nadającymi się do chowu, hodowli i przetrzymywania ryb, obejmujące powierzchnię ogroblowaną wraz z systemem rowów oraz tereny przyległe do stawów i z nimi związane, a należące do obiektu stawowego.
    7) Grunty pod rowami
    Do gruntów pod rowami zalicza się grunty zajęte pod otwarte rowy pełniące funkcje urządzeń melioracji wodnych dla gruntów wykorzystywanych do produkcji rolniczej.
    (...)
    3. Grunty zabudowane i zurbanizowane
    1) Tereny mieszkaniowe
    Do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewykorzystywane do produkcji rolniczej i leśnej, zajęte pod budynki mieszkalne, urządzenia funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi (podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier i zabaw itp.), a także ogródki przydomowe.


    Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych chroni użytki rolne, ale tylko te, które są w niej określone.
    2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
    1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do
    takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha - wymaga uzyskania zgody Ministra Rolnictwa
    i Gospodarki Żywnościowej,
    2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa - wymaga uzyskania zgody Ministra
    Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,
    3) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas IV, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do
    takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,
    4) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego i torfowisk, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,
    5) pozostałych gruntów leśnych.


    Grunty leśne odpuszczamy . Zostajemy przy użytkach rolnych różnych klas. Oczywiście użytkami rolnymi są też ugory i odłogi, są one poddane klasyfikacji gruntów i też mogą podlegać ochronie, co nie zmienia faktu, iż ogród przydomowy (poza siedliskiem rolniczym) nie powinien być klasyfikowany jako uzytek rolny, tylko w całości jako B. Do szczegółowej dyskusji zapraszam na priv, bo może nie interesuje to innych użytkowników forum/
    Pozdrowienia.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    RD2011

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Wieś
    Posty
    933

    Domyślnie

    Witam ! Właśnie napisałam prośbę na priv. Gdyż mam problem użytkami rolnymi ,ogródkiem na
    tej uprawianej ziemi i wybudowaniem altanki ogrodowej. Bardzo proszę o pomoc w objaśnieniu
    postępowania w Starostwie.
    Pozdrawiam serdecznie !

  10. #10

    Domyślnie

    Witam. Zastanawiamy się nad zakupem działki ok 11arów (28x3. Problem jest taki, że w 1/3 jest położona na ziemi klasy RIVa i 2/3 klasy RIIIb. Także do budowy domu zostaje powierzchnia o przybliżonych wymiarach 13x38. Postawienie domu na taki wąskim terenie staje się niemożliwe stąd moje pytanie. Czy żeby postawić dom o powierzchni zabudowy ok 120m2 musimy odrolnić całą pozostałą część działki czy możemy odrolnić tylko fragment tak żeby zmieścić dom? Jakie utrudnienia mogą nas czekać w przyszłości? Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    sam nie dasz rady odrolnić, potrzeba zgody ministra, chyba, ze masz MPZP i tam Twoja działka leży na terenie MN, wtedy masz ja juz odrolnioną przez gmine, Tobie pozostanie wyłączenie z produkcji rolniczej odpowiedniego kawałka.


  12. #12

    Domyślnie

    Witam
    Zainteresował mnie ten wpis. W chwili obecnej jestem właśnie przed zamiarem odrolnienia działki. Podpowiedziano mi, żeby odrolnić tą część działki na której będzie stał dom. Działka ma 704m2 a dom będzie o pow. 124 m2. Czy rzeczywiście tak można?

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zmija165

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-203
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam ja również chciałam dopytać, zamierzam kupić działkę 1021 metrów grunt IVb jest MPZT z znaczeniem MNU co oznacza ze jest to działka budowlana. I tu pytanie dotyczące kosztów tego wyłączenia bo jeżeli dobrze doczytałam to 1 hektar tego gruntu kosztuje - 145 (+/-)tyś? o ja mam zapłacić do gminy ponad 14 tysięcy plus opłaty roczne za wyłączenie z użytkowania gruntu?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał katinka74 Zobacz post
    Witam
    Zainteresował mnie ten wpis. W chwili obecnej jestem właśnie przed zamiarem odrolnienia działki. Podpowiedziano mi, żeby odrolnić tą część działki na której będzie stał dom. Działka ma 704m2 a dom będzie o pow. 124 m2. Czy rzeczywiście tak można?
    nie odrolnić, tylko wyłaczyc z produkcji rolniczej, a to dwie zupełnie inne rzeczy. Dobrze Ci podpowiedziano, zakładając, ze chodzi o wyłączenie z produkcji rolniczej a nie odrolnienie.

    Cytat Napisał Zmija165 Zobacz post
    Witam ja również chciałam dopytać, zamierzam kupić działkę 1021 metrów grunt IVb jest MPZT z znaczeniem MNU co oznacza ze jest to działka budowlana. I tu pytanie dotyczące kosztów tego wyłączenia bo jeżeli dobrze doczytałam to 1 hektar tego gruntu kosztuje - 145 (+/-)tyś? o ja mam zapłacić do gminy ponad 14 tysięcy plus opłaty roczne za wyłączenie z użytkowania gruntu?
    skad Wy te ceny bierzecie i kto Wam wymyśla te paranoje.

    A może warto najpierw poczytac ustawe i rozporzadzenie na ten temat? tam jest wszystko napisane bardzo dokładnie wraz z cenami które nijak maja się do tego co podajesz.


  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zmija165

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-203
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, jestem po rozmowach ze starostwem mają mi policzyć ile będzie kosztowało wyłączenie z produkcji rolnej.

    Mówimy o tej ustawie?
    USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych ( z pózn. zmianami)
    art. 12 ust 7
    7. Należność za wyłączenie z produkcji 1 ha gruntów rolnych wymienionych w art.
    2 ust. 1 pkt 1, 3 i 5 wynosi:

    (...) wytworzone z gleb pochodzenia organicznego
    (...) VIb 145 725

    ?

    Pozdrawiam,

  16. #16

    Domyślnie

    tak, mówimy o tej ustawie, z tym, ze nie wyłączasz całej działki a tylko tyle ile wynosi powierzchnia zabudowy domu + podjazdy, ścieżki itp. Wyjdzie Ci tego pewnie poniżej 500m2 czyli nie zapłacisz nic. A jeśli byś się uparł (nie wiem po co, ale nikt Ci nie broni) to za te 1021m2 zapłacisz te 14tys. z groszami pod warunkiem, ze będziesz to robił dla samego wyłączenia bez celu. Znów pytanie : po co?

    A i uściślając te 14tys. z groszami to jest opłata za 10lat czyli 1400 rocznie plus opłata jednorazowa za wyłączenie, ale to znów 14tys. minus wartość działki. jeśli wartość działki to np. 20tys, to już nie zapłacisz nic tej opłaty jednorazowej
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 03-01-2018 o 22:00


  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zmija165

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-203
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Tak wiem, że przez 10 lat to się płaci. Pani ze Starostwa odpowiedziała to samo, że poco przepłacać bo na pewno 500m2 mi wystarczy na wszystko

  18. #18

    Domyślnie

    Mi w Starostwie powiedzieli, że taka mała działka (634 m2) powinna być cała odrolniona, bo tego nie ogrodzę, jak mi powiatowy geodeta całą działkę wpiszę jako B to potem karę zapłacę. Jakby było 1000 m2 to by można część.
    Z kolei inna osoba mi powiedziała, że na pobliskiej działce odrolniła tylko 500 m2 a ma powierzchnie 760m2. No zdurnieć idzie w tej Polsce. Jedne może drugi nie może. Tak samo z innymi rzeczami. Chory kraj.

    Klasa IIIb.




    __________________________________________________
    Moja opinia o Master1 leasingu Masterlease. Marki Master1 i Masterlease to obecnie PKO Leasing.
    Ostatnio edytowane przez Geonel ; 12-08-2021 o 10:00

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Mi w Starostwie powiedzieli, że taka mała działka (634 m2) powinna być cała odrolniona, bo tego nie ogrodzę, jak mi powiatowy geodeta całą działkę wpiszę jako B to potem karę zapłacę. Jakby było 1000 m2 to by można część.
    ......................

    Klasa IIIb.
    jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
    Wyłączenie z produkcji rolniczej to jedno a klasyfikacja gruntu to drugie. Starostwo chce Cie naciągnąć na kasę, bo 500m2 jest za darmo a wszystko co powyżej to płacisz.


  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Wyłączenie z produkcji rolniczej to jedno, a klasyfikacja gruntu to drugie.
    W jakim sensie, bo nie do końca rozumiem. W uzasadnieniu usłyszałem, że 130 m to za małe na role, a powiatowy geodeta wpisuje potem na całą działkę B zamiast rozgraniczyć B i R i potem jadą i kary wlepiają. Taka Ci historia absurdy RP.


    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Starostwo chce Cie naciągnąć na kasę.
    A to na pewno.


    Pytam o to w takim aspekcie, że jest jeszcze sporo wolnych działek obok i mają częściowo klasy IVa. Mam na razie umowę przedwstępną z zaliczką, więc teoretycznie można jeszcze się dogadać i zamienić jakby coś.




    __________________________________________________
    Moja opinia o Master1 leasingu Masterlease. Marki Master1 i Masterlease to obecnie PKO Leasing.
    Ostatnio edytowane przez Geonel ; 12-08-2021 o 10:01

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony