dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Najpierw udziel odpowiedzi co rozumiesz pod pojeciem "odrolnienie"?

    są trzy terminy i każdy znaczy co innego.

    1. zmiana przeznaczenia np z rolnego na budowlane. Nie wyłacza to z produkcji rolniczej ani nie zmienia klasyfikacji gruntu. Dalej bedzie to R, Ls, Łs, Ps itp.
    2. Klasyfikacja gruntu. Nie ma znaczenia przeznaczenie, chociaż nigdy nie nie zmienisz terenu np. rolnego R , leśnego L, pastwiska Ps czy innego na teren zabudowany B
    3. Wyłączenie z produkcji rolniczej. Tylko na terenie który przeznaczony jest na inne cele niz "rolniczy". Wyłączasz tyle ile Ci potrzeba i nie ma tego zaznaczonego na żadnej mapie.

    odpowiedz na pytanie na wstępie.

    B oznacza teren zabudowany a nie teren budowlany.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 02-06-2021 o 12:23


  2. #22

    Domyślnie

    Więc tak, działka jest objęta MPZP pod zabudowę. Czyli jest odrolniona - działka jest budowlana.
    Klasyfikacja gruntu jest R, klasa III b więc mówimy o wyłączeniu z produkcji rolnej o ile czegoś nie popieprzyłem?

    Sąsiadka buduje dom i wyłączyła 500 m2 z 760 przez uprawnionego geodetę. Starostwo mówi, że nie poleca tak robić, bo potem powiatowy geodeta sobie wpisuje na całą działkę B w ewidencji i przychodzi kontrola i dają karę 200% opłaty. Jak się uprę to mi zrobią. Poza tym jak będę chciał tam jakiś budynek gospodarczy to znowu muszę wyłączać [ - podobno na gospodarcze już nie trzeba pozwoleń i zgłoszeń]

    Mi po prostu każdy co innego mówi.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Więc tak, działka jest objęta MPZP pod zabudowę. Czyli jest odrolniona - działka jest budowlana.
    Klasyfikacja gruntu jest R, klasa III b więc mówimy o wyłączeniu z produkcji rolnej o ile czegoś nie popieprzyłem?
    .
    Czyli ok, a wyłączasz z produkcji rolniczej tyle ile potrzebujesz. Starostwo nie ma prawa żądać od Ciebie wyłączania całości. A ile wyłączyć, to architekt Ci powie robiąc plan zagospodarowania. Do 500m2 pod zabudowę jednorodzinna masz za darmo. Wiejec nie potrzebujesz.

    A pani w starostwie powiedz, że 130m2 to będziesz miał trawnika, i że klasyfikacja gruntu R nie ma nic wspólnego z rolnikiem i uprawą, może to być trawa, ogólnie teren zielony.

    I jeszcze jedno, wyłącznie z produkcji rolniczej oznacza, ze na tym terenie wyłączonym możesz wylać 10cm betonu lub wylać asfalt. Teren wyłączony z produkcji rolniczej na danej działce jest nieoznaczony. Znaczy to, ze w sumie może być w dowolnych miejscach.

    Geodeta i tak zmieni całośc na teren zabudowany B i nie ma to nic wspólnego z wyłaczeniem z produkcji rolniczej.

    Poza tym w MPZP masz określony procent terenu zielonego i jego nie wyłaczasz z produkcji rolniczej.
    Np. MPZP nakłada, ze 30% terenu ma pozostać czynnie biologicznie czyli dla Twojej działki 190 m2 musi pozostać "zielone" i tego nie wyłączasz z produkcji rolniczej.


    Kare to płacisz, jeśli zabetonujesz więcej niz wyłączyłeś z produkcji rolniczej.


  4. #24

    Domyślnie

    No to fajnie pierdzielą w tym starostwie. Mówią, że dla małych działek geodeta powiatowy raczej nie wyraża zgody na rolę 130 m2 i mówią, że karę dostanę i że jadą właśnie niedługo wystawiać kary do sąsiedniej miejscowości i sprawdzać czy się zgadza z mapami. No WTF.

    Jeszcze mówią, że nie mogę tego ogrodzić jak nie będzie wyłączone z produkcji rolnej????





    __________________________________________________
    Moja opinia o Master1 leasingu Masterlease. Marki Master1 i Masterlease to obecnie PKO Leasing.
    Ostatnio edytowane przez Geonel ; 12-08-2021 o 10:02

  5. #25

    Domyślnie

    Dzień dobry
    Mógłby mi ktoś pomóc i wytłumaczyć jak podzielić najlepiej działkę aby za część płacić dalej podatek rolny.Jest działka która która w wypisie rejestru gruntu jest jako rolna i podatek jest płacony za rolną .W najnowszym MPZP działka ta jest przeznaczona na zabudowę UMN ma ona być podzielona po równo na dwie osoby po połowie z działki tej zgodnie z MPZP można wyodrębnić 4 dzaiałki budowlane .Na jednej połowie na razie nie ma zamiaru nikt się budować , na drugiej chciałbym postawić dom z tym żeby była możliwość w przyszłości ewentualnie wydzielić i ją sprzedać .Ale to w tym wypadku będę musiał płacić podatek za grunty jako budowlane , czy może od razu przy podziele u geodety zamówić podział mojej część na dwie , jedną przeznaczyć na zabudowę a druga zostanie jako grunty orne ?

  6. #26

    Domyślnie

    Niezależnie od przeznaczenia w MPZP i podziale, dopóki się nie wybudujesz będziesz płacić podatek jak za działkę rolną.


  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał erda Zobacz post
    Dzień dobry
    Mógłby mi ktoś pomóc i wytłumaczyć jak podzielić najlepiej działkę aby za część płacić dalej podatek rolny.Jest działka która która w wypisie rejestru gruntu jest jako rolna i podatek jest płacony za rolną .W najnowszym MPZP działka ta jest przeznaczona na zabudowę UMN ma ona być podzielona po równo na dwie osoby po połowie z działki tej zgodnie z MPZP można wyodrębnić 4 dzaiałki budowlane .Na jednej połowie na razie nie ma zamiaru nikt się budować , na drugiej chciałbym postawić dom z tym żeby była możliwość w przyszłości ewentualnie wydzielić i ją sprzedać .Ale to w tym wypadku będę musiał płacić podatek za grunty jako budowlane , czy może od razu przy podziele u geodety zamówić podział mojej część na dwie , jedną przeznaczyć na zabudowę a druga zostanie jako grunty orne ?
    Jakiej klasy ziemia jest na tej działce? Znaczy się na tych działkach po podziale co mają być budowlane.
    Podatek jak pisał przedmówca dopiero się zmieni gdy wybudujesz i dokonasz odbioru domu.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jakiej klasy ziemia jest na tej działce? Znaczy się na tych działkach po podziale co mają być budowlane.
    Podatek jak pisał przedmówca dopiero się zmieni gdy wybudujesz i dokonasz odbioru domu.
    RIVa i RIVb nie wiem na jakiej klasie będę budował .Czyli najlepiej podzielić moją połowę na dwie i jedną zostawić na budowę a druga niech leży i będzie podatek płacony jak dotychczas jak za grunty orne , dobrze myślę ?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał erda Zobacz post
    RIVa i RIVb nie wiem na jakiej klasie będę budował .Czyli najlepiej podzielić moją połowę na dwie i jedną zostawić na budowę a druga niech leży i będzie podatek płacony jak dotychczas jak za grunty orne , dobrze myślę ?
    Za IV klasę ziemi podatku nie ma.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Za IV klasę ziemi podatku nie ma.
    zmartwię Cie, jest. Sam płace podatek od IV klasy ziemi. Nie płaci się za "nieużytki" a tak aż do VI klasy się płaci


  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zmartwię Cie, jest. Sam płace podatek od IV klasy ziemi. Nie płaci się za "nieużytki" a tak aż do VI klasy się płaci
    Ja mówię o działce a nie ziemi uprawnej. Być może masz rację że za IV klasę ziemi płaci się podatek ale na pewno za V-VI nie ma podatku, też sam to przerabiałem. Puki nie zakończyłem i nie dokonałem odbioru domu podatek wynosił u mnie 0 zł za działkę z klasą z ziemia V-Vi a była to działka wytyczona z ziemi uprawnej-ornej.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zmartwię Cie, jest. Sam płace podatek od IV klasy ziemi. Nie płaci się za "nieużytki" a tak aż do VI klasy się płaci
    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ja mówię o działce a nie ziemi uprawnej. Być może masz rację że za IV klasę ziemi płaci się podatek ale na pewno za V-VI nie ma podatku, też sam to przerabiałem. Puki nie zakończyłem i nie dokonałem odbioru domu podatek wynosił u mnie 0 zł za działkę z klasą z ziemia V-Vi a była to działka wytyczona z ziemi uprawnej-ornej.
    Płaci się na pewno do IV bo podatek jest płacony , czyli najlepiej będzie jak działka zostanie podzielona na dwie działki , jedna zostanie zabudowana , druga zostanie niezabudowana i podatek będzie płacony jak za rolną

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ja mówię o działce a nie ziemi uprawnej.
    Ja tez.

    czyli najlepiej będzie jak działka zostanie podzielona na dwie działki , jedna zostanie zabudowana , druga zostanie niezabudowana i podatek będzie płacony jak za rolną
    nhie wiem jak najlepiej, ale ja mam jedną działkę 10ar i za mniejszą część płacę jak za teren zabudowany a za większą jak za rolny i to III klasy. Tak wydzielił geodeta podczas inwentaryzacji powykonawczej.


  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Ja tez.

    nhie wiem jak najlepiej, ale ja mam jedną działkę 10ar i za mniejszą część płacę jak za teren zabudowany a za większą jak za rolny i to III klasy. Tak wydzielił geodeta podczas inwentaryzacji powykonawczej.
    To znaczy że to geodeta podczas inwentaryzacji powykonawczej wydziela ile jest gruntów pod zabudowę ?

  15. #35

    Domyślnie

    tak, pod warunkiem, ze geodezja w starostwie sie na to zgodzi.


  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Ja tez.

    nhie wiem jak najlepiej, ale ja mam jedną działkę 10ar i za mniejszą część płacę jak za teren zabudowany a za większą jak za rolny i to III klasy. Tak wydzielił geodeta podczas inwentaryzacji powykonawczej.
    Nie może gmina pobierać podatku od ziemi klasy III skora masz IV, nie znam się na przepisach ale uważam że jest to niezgodne z prawem bo dlaczego pobiera za III jak mogła by pobierać zamiast za trzecia za II. Ja mam na swojej działce klasę ziemi V i VI i dopóki nie dokonałem odbioru domu nie płaciłem nic, po oddaniu płace podatek rolny i od nieruchomości.

  17. #37

    Domyślnie

    Mam dwie działki. Jedna RIV a druga PsIII

  18. #38

    Domyślnie

    I na jednej i na drugiej za cześć płace za teren zabudowany B a za większą czesc jak za teren rolny.
    To śmiesznie wygląda. Za 0.4 B płacę ok 170zl a za 0.6Ps III płacę ok.15 zł.

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Geodeta wydziela to jako B to co było przeznaczone w PZT lub jeśli przekroczono zakres z PZT, to co jest faktycznie utwardzone trwale i zabudowane. Reszta zostaje użytkiem rolnym ale powinna byc zdatna do uprawy mechanicznej i tu jest pole do interpretacji przez organ prowadzący EGiB. Można dyskutowac czy cztery lub pięć arów z szambem wielokomorowym to areał zdatny do objechania ciągnikiem i pługiem 4-skibowym. Niby wjechać się da... Lub przez gminy które za kilkunastoarowe działki przeznaczone w MPZP w całosci jako budowlane, chcą/próbują naliczać podatek jak za działki budowlane. Slyszałem o takich praktykach, był z tego jakis dym, lecz jak się skończyło to nie wiem.

  20. #40

    Domyślnie

    Przykład z życia. Mam działkę 560 mkw, architekt próbował wyłączyć z produkcji rolnej tylko 350 mkw (pod dom, podjazd, taras). Dostałem odmowę, nakazali wyłączyć całość, bo interpretują to w ten właśnie sposób, że nie da się prowadzić sensownej uprawy na skrawku rzędu 100-200 mkw. I musiałem wyłączać całość

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony