dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 177 z 190
Pokaż wyniki od 3.521 do 3.540 z 3785
  1. #3521
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    E. ZBS-6C KP to oczyszczalnia w technologii SBR ze złożem biologicznym, dobrym sterowaniem auto, w którym możesz przełączać tryby działania oraz dobrą pompą OPTIMA - według mnie duża różnica w stosunku do pozostałych - brać zanim będą podwyżki, a potem szukać instalatora
    Zgodzę się z Wojtkiem tutaj i dodam tylko, że Wobet-Hydret dopuszczał samodzielny montaż bez utraty gwarancji (można do nich zadzwonić i się dopytać jak to jest teraz). Zawsze można sobie zrobić pracowity weekend na działce

    Co do ilości materiałów to przy glinie na działce potrzebne są na obsypanie oczyszczalni i zrobienie nasypu i pewnie będą ok (Wojtek ma doświadczenie z nasypami). Możesz też podzwonić po okolicy i dowiedzieć się po ile masz piasek, ziemię, żwir i koparkę. Zawsze możesz powiedzieć, że sam załatwisz materiały. Ceny rur to poszły w górę i te sprzed roku nijak się mają do dzisiejszych ale 13.5k na materiały to wydaje się dużoooo.

  2. #3522

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Zgodzę się z Wojtkiem tutaj i dodam tylko, że Wobet-Hydret dopuszczał samodzielny montaż bez utraty gwarancji (można do nich zadzwonić i się dopytać jak to jest teraz). Zawsze można sobie zrobić pracowity weekend na działce
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Potwierdziłem, że samodzielny montaż jest możliwy bez utraty gwarancji. Zapał do takiej roboty pewnie był miał, rozchodzi się jednak o to, że montaż to jedno, ale prawidłowy projekt całości to drugie. Tu chyba nie ma pełnej "instrukcji" jak zamontować oczyszczalnię, bo jest związane z warunkami na danej działce. Trzeba wiedzieć gdzie zrobić drenaż, w jaki sposób, ile nitek, w jakiej odległości, ile żwiru, ile piasku, jak głęboko itp. Rozumiem, że monterzy wnoszą tu swoją wiedzę i doświadczenie, której mi brakuje.

    Znalazłem jeszcze firmę Delfin, podobno też robią dobre SBRy, czekam na ich ofertę. Niestety oni też podnoszą ceny. W ogóle wszystkie firmy podnoszą więc trzeba się spieszyć.

  3. #3523

    Domyślnie

    Cytat Napisał guteksan Zobacz post
    Znalazłem jeszcze firmę Delfin, podobno też robią dobre SBRy, czekam na ich ofertę. Niestety oni też podnoszą ceny. W ogóle wszystkie firmy podnoszą więc trzeba się spieszyć.
    Dobrze mieć jeszcze ofertę do porównania, lecz o wyrobach delfin jest cały osobny wątek "Oczyszczalnia MBBR" . Firma ta nie przejmuje się zbytnio tym co robi oraz klientami . To ich nowa oczyszczalnia z SBR, ale starą MBBR nadal oferują, więc uważam, że podejście do tematu pewnie to samo. Sama technologia SBR to nie wszystko, jak chcesz porównać, to trzeba pogrzebać w szczegółach: ile waży oczyszczalnia, czy dmuchawa ma wyłącznik przebicia membran, czy ma dodatkowo złoże biologiczne, czy są 4 zawory sterowane, aby to był pełny SBR ?

  4. #3524

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź do mojego wątku. Na chwilę obecną zostałem z dwiema oczyszczalniami nad którymi się zastanawiam , mianowicie :
    Bio DUO-Hybryda 4 lub oczyszczalnie SBR z firmy METRIA. Czy ktoś z WAS jest użytkownikiem w/w producenta . Pozdrawiam

  5. #3525

    Domyślnie

    Dzień dobry proszę o pomoc w wyborze POŚ. Dom dla 3-4 osób, rzadko goście. Wykonana wentylacja wysoka, skropliny z kotła gazowego i zmiękczacza nie skierowane do oczyszczalni. Dopływ ścieków może być najpłycej około 0,5m poniżej poziomu gruntu( dom jest wyniesiony względem terenu przez spadek na działce). Strefa przemarzania 0,8m (choć nie wiem czy ma to duże znaczenie przy rurze ściekowej 160). Za oczyszczalnia około 13-15metrów do granicy działki na drenaż.
    W zeszłym tygodniu geolog wykonał mi dwa odwierty na 3m głębokości w miejscu planowanej oczyszczalni i dalej gdzie miałyby być drenaże. W obu do 1,7m były piaski a głębiej miękka glina. W pierwszym odwiercie woda pojawiła się na glębokości 1,9m, a w drugim na 1,6m (geolog powiedział że po opadach może podejśc do głębokości 0,8-1,0m).
    Po przebrnięciu przez większą cześć zapisków w wątku jestem prawie zdecydowany na oczyszczalnie Wobet-hydret ZBS-4c lub ZBS-6c (nie bardzo rozumiem czy one obie mają 2 komory?) lub ZBS-5c. Kiedy potrzebuję wersji z pompą? Proszę o potwierdzenie czy dobra decyzja lub czy na coś jeszcze zwrócić uwagę.
    Pozdrawiam

  6. #3526

    Domyślnie

    Cytat Napisał qba_ku Zobacz post
    Dzień dobry proszę o pomoc w wyborze POŚ. Dom dla 3-4 osób, rzadko goście. Wykonana wentylacja wysoka, skropliny z kotła gazowego i zmiękczacza nie skierowane do oczyszczalni. Dopływ ścieków może być najpłycej około 0,5m poniżej poziomu gruntu( dom jest wyniesiony względem terenu przez spadek na działce). Strefa przemarzania 0,8m (choć nie wiem czy ma to duże znaczenie przy rurze ściekowej 160). Za oczyszczalnia około 13-15metrów do granicy działki na drenaż.
    W zeszłym tygodniu geolog wykonał mi dwa odwierty na 3m głębokości w miejscu planowanej oczyszczalni i dalej gdzie miałyby być drenaże. W obu do 1,7m były piaski a głębiej miękka glina. W pierwszym odwiercie woda pojawiła się na glębokości 1,9m, a w drugim na 1,6m (geolog powiedział że po opadach może podejśc do głębokości 0,8-1,0m).
    Po przebrnięciu przez większą cześć zapisków w wątku jestem prawie zdecydowany na oczyszczalnie Wobet-hydret ZBS-4c lub ZBS-6c (nie bardzo rozumiem czy one obie mają 2 komory?) lub ZBS-5c. Kiedy potrzebuję wersji z pompą? Proszę o potwierdzenie czy dobra decyzja lub czy na coś jeszcze zwrócić uwagę.
    Pozdrawiam
    Czyli u Ciebie woda stoi na glinie i jak popada to się podnoś do około 1m. Jak zrobisz dopływ na 0,5m to realnie drenaż w najgorszych warunkach masz ze 40cm na wodą gruntową. Nie wsiąka i fundusze poszły w błoto. Trzeba zrobić drenaż w płytkim nasypie, tak aby rury były co najmniej na poziomie gruntu. Wysokość minimalna takiego nasypu to około 0,5m. Tak w dużym skrócie o tym co robić za oczyszczalnią.

    Zarówno 4C jak i 6C mają po dwie komory oraz takim sam pojemnik ze sterowaniem i dmuchawą. Różnią się pojemnością oraz ilością złoża w drugiej komorze.
    Na pewno lepszy jest 6C bo ma dwa włazy, po jednym do każdej z komór, a większa pojemność daje Ci przy takiej ilości osób jeszcze dłuży czas do następnego wywozu osadu.

    Przy robieniu nasypu to lepiej zastanowić się nad zbs-6c-kp lub zbs-5c-kp. Oba są z pompą na odpływie i od razu możesz ciągnąć tłoczny do studzienki drenażowej w nasypie. Ten drugi, czyli 5c ma dwupłaszczowy zbiornik i jest bardziej wytrzymały co przyda się gdy jest trudny teren.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 04-05-2022 o 12:24

  7. #3527
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    ekopol bio-hybryda 2500 to taki sam typ oczyszczalni jak bioficient 4? Konstrukcja podobna.
    NIby tańsza od kingspana ale czy warto?
    http://www.bio-sanit.pl/pliki/dtr/DT...00-poletko.pdf

    Trzeba się na coś zdecydować bo już mam instalację wodkan w domu zrobioną.
    Tylko ten nieszczęsny odpływ 1.2m pod poziomem gruntu i 20m od odpływu budynku ma być oczyszczalnia co da jakieś 1.7m pod poziomu gruntu wlot do oczyszczalni. Masakra.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 05-05-2022 o 08:53

  8. #3528

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Czyli u Ciebie woda stoi na glinie i jak popada to się podnoś do około 1m. Jak zrobisz dopływ na 0,5m to realnie drenaż w najgorszych warunkach masz ze 40cm na wodą gruntową. Nie wsiąka i fundusze poszły w błoto. Trzeba zrobić drenaż w płytkim nasypie, tak aby rury były co najmniej na poziomie gruntu. Wysokość minimalna takiego nasypu to około 0,5m. Tak w dużym skrócie o tym co robić za oczyszczalnią.
    Tak problem jest taki że działka jest pochyła względem osi X a oczyszczalnia z drenażem będzie usytuowana w niższym boku wględem osi Y - czyli jakikolwiek nasyp zmienia naturalny splyw wody opadowej (po większych opadach bajoro na działce). Jaka różnica głębokości między drenażem a poziomem wód gruntowych jest odpowiednia? Może powinienem wykonać więcej linii drenaży np. 5x 13m? Sąsiedzi mają Kingspan Biodisc ze studnią chłonną i pomimo podobnych warunków gruntowych od dwóch lat to działa.

    Pozdrawiam

  9. #3529

    Domyślnie

    Cytat Napisał qba_ku Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.



    Tak problem jest taki że działka jest pochyła względem osi X a oczyszczalnia z drenażem będzie usytuowana w niższym boku wględem osi Y - czyli jakikolwiek nasyp zmienia naturalny splyw wody opadowej (po większych opadach bajoro na działce). Jaka różnica głębokości między drenażem a poziomem wód gruntowych jest odpowiednia? Może powinienem wykonać więcej linii drenaży np. 5x 13m? Sąsiedzi mają Kingspan Biodisc ze studnią chłonną i pomimo podobnych warunków gruntowych od dwóch lat to działa.

    Pozdrawiam
    To że ktoś ma dobrą oczyszczalnię jak Biodisc nie oznacza, że ta studnia chłonna u sąsiada, będzie długo działać . Ogólnie nie lubię studni chłonnych, więc wybacz, ale nie będę Ci tego doradzał. Mogę jednie tłumaczyć i to dłuższy temat .

    Z ty spływem i spadkami na działce to jest problem. Masz rację, że nasyp zrobiony w poprzek, będzie go utrudniał i woda może przy nim stać. Ogólnie to najlepiej robić równolegle do spadku terenu.

    Najlepiej, aby było 1,5m od drenażu do wody gruntowej przez cały rok . Realna granica ryzyka to dla mnie 1m w najgorszych, znanych Ci warunkach .

    Więcej drenażu to by coś dało, gdyby nie padało. Jak będą opady to w drenaż woda będzie wchodzić też od góry, bo był to teren wzruszony. Można tak robić, ale to duże ryzyko, a potem ogródka nie będziesz kopał drugi raz bo woda w drenażu stoi .

  10. #3530
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    @ololek

    Dowiedz się która z tych oczyszczalni może być tak głęboko. Chodzi o obciążenie gruntem.

    @qba_ku

    Przy wodzie gruntowej okresowo na głębokości 0.8-1m zastanowiłbym się nad ZBS 5C ze względu na mniejszą wysokość o 0.4m w porównaniu do 4C i 6C. Będzie mniejsze ryzyko wyparcia oczyszczalni przez wody gruntowe. Pamiętaj o zrobieniu dodatkowej płyty obciążającej i stabilizującej oczyszczalnię.

  11. #3531
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    @ololek

    Dowiedz się która z tych oczyszczalni może być tak głęboko. Chodzi o obciążenie gruntem.

    .
    Ten ekopol 2500 może być 120cm pod poziomem gruntu - info z DTR producenta. Czyli wlot na 180cm głębokości (dół rury 160).
    Natomiast bioficient może być maks 80cm pod ziemią wlot ale można kupić nadstawkę 50cm co daje 130cm. Czyli odpada jak mam mieć 2.5 stopnia spadek od wylotu z domu do oczyszczalni co daje koniec rury na 1.7-1.8m

    Czyli jak mam mieć bioficienta to muszę zastosować przepompownie przed oczyszczalnią?

  12. #3532

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Ten ekopol 2500 może być 120cm pod poziomem gruntu - info z DTR producenta. Czyli wlot na 180cm głębokości (dół rury 160).
    Natomiast bioficient może być maks 80cm pod ziemią wlot ale można kupić nadstawkę 50cm co daje 130cm. Czyli odpada jak mam mieć 2.5 stopnia spadek od wylotu z domu do oczyszczalni co daje koniec rury na 1.7-1.8m

    Czyli jak mam mieć bioficienta to muszę zastosować przepompownie przed oczyszczalnią?
    Pomyśl o przepompowni ścieków surowych, przed oczyszczalnią jako o dalekiej opcji, która będzie sporo kosztować. Przede wszystkim pompa musi być dobra i albo wybierasz ją z rozdrabniaczem lub z dużym przelotem i vortexem. Zbiornik musi też nie być mały, aby w razie braku zasilania dało się parę litrów ścieków więcej zmieścić i kwota zaczyna się może od 4 tyś, a wersji ze autozłączem, aby było wygodnie do serwisu i szafą zabezpieczającą to jak nic 5 tyś. Można kupić taniej, ale po dwóch latach, jak minie gwarancja to sobie na pewno zdasz sprawę, że trzeba było kupić tą droższą i lepszą . Ogólnie przy pompach jest prosta zasada, że tańsze nie jest tak samo dobre .

    Zbiornik oczyszczalni ekopol, można zasypać tak głęboko, a potem zobaczymy jak ją serwisuje, przez wąskie włazy o tak dużej wysokości. Jak jest z metr nadstawki włazów to musi być tyle włazów ile komór i muszą mieć średnicę z 60cm, abyś coś tam widział. Wiem, że to ciężko sobie wyobrazić, ale jak głęboko sięgniesz ręką w głąb włazu bez wchodzenia. Może ktoś za nogi Cię przytrzyma

    Wiem, wiem, że marudzę, ale wszystko pięknie jak oczyszczalnia jest czyściutka i bulgocze sprawnie. Tak jednak po roku jej działania już nie jest. Myśl o tym co będziesz robił z nią po 5 latach. Wytrzymałość zbiornika jest wówczas najważniejsza, a drugim jest dostęp serwisowy. Dlatego też dla mnie lepsze są oczyszczalnie co sterowanie i dmuchawę nie mają w włazie, tylko wygodnie w osobnej skrzynce.

  13. #3533
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Czyli odpada jak mam mieć 2.5 stopnia spadek od wylotu z domu do oczyszczalni co daje koniec rury na 1.7-1.8m?
    2.5 stopnia czy 2.5%? Jedno i drugie dość spore. Jeśli odległość od domu nie jest znaczna (do 10m) to te 1.5% czyli 0.86 stopnia wystarczy.
    Panowie od kanalizy twierdzili, że przy większym spadku rzadkie spłynie a gęste zostanie, a przy mniejszym nic nie popłynie

  14. #3534
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    2.5 stopnia czy 2.5%? Jedno i drugie dość spore. Jeśli odległość od domu nie jest znaczna (do 10m) to te 1.5% czyli 0.86 stopnia wystarczy.
    Panowie od kanalizy twierdzili, że przy większym spadku rzadkie spłynie a gęste zostanie, a przy mniejszym nic nie popłynie
    Myślałem nad szambem ale po info od szambiarza że wywóz 10m3 to koszt 260zł z fakturką będę musiał zrobic biooczyszczalnię. Nawet szambiarz mi to doradzał że szambo mi się nie opłaca 12 x w roku wywozić
    Tak to planuję zrobić na działce. 23m od wylotu 110mm na głębokości 1.3 do włotu do oczyszczalni.
    Jakby to miało być te 2% too na 23m wychodzi około 50cm spadku dla gówienka. gdzieś tam jakieś pośrednie kiniety. Może możńa to jakoś lagodniej zrobić bez kiniet.
    W załączeniu rysunek jak ta planowana sytuacja wygląda. Tutaj mam biorock wpisanego do projektu. Ale to bez przepompowni nie da rady. Ekopol2500 ma włazy 40cm to też malutko.
    Pakowanie kolejnych tysięcy w przepompownię może być koniecznością
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 10-05-2022 o 09:50

  15. #3535
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    @ ololek

    A co powstrzymuje Cię od umiejscowienia oczyszczalni w miejscu pierwszej kinety? Lepiej mieć dłuższą drogę dla ścieków oczyszczonych niż surowych.
    Zapachów pod oknem od oczyszczalni nie ma się co obawiać bo one idą wentylacją wysoką.
    Ja mam podobnie trochę: oczyszczalnia pod domem a poletko na drugim końcu działki (prawie 50m)

  16. #3536
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    @ ololek

    A co powstrzymuje Cię od umiejscowienia oczyszczalni w miejscu pierwszej kinety? Lepiej mieć dłuższą drogę dla ścieków oczyszczonych niż surowych.
    Zapachów pod oknem od oczyszczalni nie ma się co obawiać bo one idą wentylacją wysoką.
    Ja mam podobnie trochę: oczyszczalnia pod domem a poletko na drugim końcu działki (prawie 50m)
    Mam studnie na wodę do celów spożywczych -> 30m minimalna odległość. między studnią a wylotem oczyszczalni.

  17. #3537

    Domyślnie

    witam,
    przepraszam, że przynudzam bo już napisałam w innym wątku. Czy ktoś robił w tym sklepie zakupy:
    Dmuchawy membranowe oraz pompy próżniowe membranowe (in-eco.pl) . Zrobiłam zamówienie, przelałam pieniądze i cisza. A mam zepsutą dmuchawę do oczyszczalni więc sprawa pilna!. Może ktoś coś wie na temat tego sklepu. Bo zaczynam się denerwować.
    pozdrawiam
    Iw.
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  18. #3538

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Mam studnie na wodę do celów spożywczych -> 30m minimalna odległość. między studnią a wylotem oczyszczalni.
    Witam
    30m to jest do studni chłonnej albo jak w twoim przypadku do drenażu a do oczyszczalni minimalna odległość to 15m

    "Najistotniejszym kryterium decydującym o usytuowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków jest odległość od ujęć wody. Osadnika gnilnego nie należy montować w odległości mniejszej niż 15 m od najbliższej studni. Odległość drenażu rozsączającego od ujęć wody powinna wynosić co najmniej 70 m (30 m jeśli ścieki zostały oczyszczone biologicznie), a poziom wód gruntowych musi się znajdować na głębokości 1,5 m poniżej drenów rozsączających."

  19. #3539

    Domyślnie

    Słuchajcie odezwali, że niby przesyłka w drodze. Dam znać jak dojdzie. wygląda na to, że sklep wiarygodny
    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  20. #3540

    Domyślnie

    @chopinetka: super że sprawa wyjasniona. W takim razie możesz usunąć swoje poprzednie komentarze z linkiem, żeby nie zasmiecaly dyskusji.

Strona 177 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony