dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 165 z 190
Pokaż wyniki od 3.281 do 3.300 z 3783
  1. #3281
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Warto zapłacić instalatorowi, ale o podejściu jakie ma WojtkeINST. Czyli, że wytłumaczy i poda za i przeciw. Ja dostałem ofertę typu: co Pan tam chce mieć to zrobię - i musiałem się doszkolić...
    No właśnie w mojej okolicy na śląsku, to tylko na takich instalatorów trafiłem, jakoś nie udało mi się namierzyć kogoś kto dobrze znam się na temacie i potrafi realnie doradzić. Wszyscy tylko co tam Pan chce to zrobimy...

    Może WojtekINST jest z mojej okolicy albo może kogoś tu polecić? Tym ZBS-7C to zasugerowałem się tylko i wyłącznie czytając to forum, ale nie mam żadnego potwierdzenia od fachowca-instalatora, że to dla mnie będzie najlepszy wybór... Niestety...

  2. #3282

    Domyślnie

    Dostałem ofertę na oczyszczalnię BioRock Monoblock 2. Ze względu na umiejscowienie oczyszczalni przed domem zależy mi na tym żeby oczyszczoną wodę odprowadzać do studni chłonnej, więc wysłałem firmie opinię geotechniczną. Wraz z ofertą otrzymałem informację, że grunt mam słabo przepuszczalny i zalecają wykonanie rozsączenia w nasypie o wysokości 1m przy użyciu tuneli Graf i że trzeba wykonać przepompownię za oczyszczalnią. To oczywiście znosi jedną z podstawowych zalet tej oczyszczalni, czyli działanie bez prądu i wprowadza elementy mechaniczne, które zawsze mogą się popsuć. W mailu była też informacja, że studnia chłonna musiałaby mieć 4m wysokości od wyjścia wody ze zbiornika, co przy tej oczyszczalni oznacza wykop o głębokości 6m.

    W opinii geotechnicznej nie było informacji o przepuszczalności gruntów, więc zadzwoniłem do geologa który ją wykonywał. Od niego dostałem informację, że co prawda wierzchnie warstwy są słabo przepuszczalne (glina lub jakaś jej zawartość), ale warstwa gruntu zaczynająca się od głębokości 2-2,5m a prawdopodobnie nawet wcześniej, opisana jako "wietrzeliny kamieniste składające się z płytek margla bez gliniastego spoiwa" jest dobrze przepuszczalna i ma współczynnik filtracji 0,000101 m/s. Na rysunku wymiarowym oczyszczalni wyjście wody jest na głębokości 1,73m od poziomu gruntu więc odprowadzenie wody i tak trafiałoby właśnie na tą warstwę. Oczywiście nie wiadomo jak głęboko ona sięga, bo odwierty były robione na głębokość 3m.

    Ponieważ Ekodren z jakichś powodów nie chce wykonać studni chłonnej, rozważam opcję żeby taką studnię wykonać na własną rękę. Czy może mi ktoś doradzić jak najlepiej taką studnię wykonać żeby było dobrze i bez pchania się w zbędne koszty? A może Ekodren ma rację i nie powinienem rozważać studni chłonnej?

  3. #3283
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Wydaj parę stówek na odwiert i sprawdź co tam jest na dole. Od tego zacznij potem niech Tobie podpowiedzą fachowcy jak wykonać studnię szczególnie co ma być wokół niej na wysokości gruntów nieprzepuszczalnych.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  4. #3284

    Domyślnie

    Parę stówek na odwiert, a właściwie dwa odwierty i opinię geotechniczą wydałem jeszcze przed rozpoczęciem budowy i z tej opinii wynika to co napisałem. Czy chodzi ci o to żeby ktoś zrobił odwiert na głębokość np 6m? Nie bardzo już mam na to czas, poza tym na takie głębokości chyba nie każdy wierci. To czego nie napisałem, a co jest pewnie istotne to wody gruntowe w moim rejonie występują na głębokości ok 45m.

  5. #3285
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Trza sprawdzić kiedy zaczyna się grunt przepuszczalny
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  6. #3286

    Domyślnie

    Tak jak pisałem, według opinii geotechnicznej grunt przepuszczalny zaczyna się na głębokości 2-2,5m zależnie od miejsca.

  7. #3287

    Domyślnie

    Cytat Napisał tosith Zobacz post
    Dostałem ofertę na oczyszczalnię BioRock Monoblock 2. Ze względu na umiejscowienie oczyszczalni przed domem zależy mi na tym żeby oczyszczoną wodę odprowadzać do studni chłonnej, więc wysłałem firmie opinię geotechniczną. Wraz z ofertą otrzymałem informację, że grunt mam słabo przepuszczalny i zalecają wykonanie rozsączenia w nasypie o wysokości 1m przy użyciu tuneli Graf i że trzeba wykonać przepompownię za oczyszczalnią.

    Na rysunku wymiarowym oczyszczalni wyjście wody jest na głębokości 1,73m od poziomu gruntu więc odprowadzenie wody i tak trafiałoby właśnie na tą warstwę. Oczywiście nie wiadomo jak głęboko ona sięga, bo odwierty były robione na głębokość 3m.

    Ponieważ Ekodren z jakichś powodów nie chce wykonać studni chłonnej, rozważam opcję żeby taką studnię wykonać na własną rękę. Czy może mi ktoś doradzić jak najlepiej taką studnię wykonać żeby było dobrze i bez pchania się w zbędne koszty? A może Ekodren ma rację i nie powinienem rozważać studni chłonnej?
    Podstawowe pytanie na jakim poziomie jest lustro wody gruntowej ? Czyżby do 3m nie stwierdzono ?

    Jednak nie o tym chciałem napisać, lecz "o zgrozo", wytłumaczę podejście Ekodren, pomimo, że i tak nie polecam tuneli. Oczyszczalnie takie jak Biorock mają odpływ w dole zbiornika, a tym samym od razu się zagłębiamy z poziomem. Oczywiście najlepiej wychodzi w takim układzie studnia chłonna, których ja i tak nie polecam, ale mają one zasadność w opisanym układzie. Jednak jest bardzo duże ryzyko, że przepuszczalny grunt może w zależności od sytuacji zostać zalany wodą gruntową. W takim przypadku, woda ta cofnie się do oczyszczalni i nastąpi wyrównanie poziomów. Ogólnie to oczyszczalnie przestanie działać i zapewne też przestawnie z niej odpływać .

    Już widzę klienta na telefonie z wielkim zdziwieniem, dlaczego tak jest skoro tyle wydałem ? Te warunki gruntowe mogą być zmienne i po prostu Ekodren ograniczył się do wykorzystania wybranej przez Ciebie oczyszczalni do warunków, które nie narażą ich na reklamację. Oczywiście po drodze tracisz zalety tej technologii, ale oni "śpią spokojnie".

    Jeśli zaś chodzi o samą studnie chłonną to proszę jej sobie nie wyobrażać jako kręgi betonowe, tylko ze żwirem w środku. Obecnie studnia chłonna to głębszy wykop i zasypany żwirem płukanym. Sama zaś studnia to rodzaj rewizji tego żwiru. W takim układzie można wykop zrobić na większą powierzchnię, aby zmieściło się więcej podsypki. Jednak to i tak nie daje gwarancji na działanie takiego układu skoro 2-2,5m ppt masz warstwę, a odwiert był do 3m. Kto bierze na siebie ryzyko. W sumie to tylko Ty, ale budując oczyszczalnię nie można ryzykować, bo kopanie ogrodu, aby dołożyć przepompownię i drenaż, na pewno " będzie boleć ". Jednak wówczas i tak pewnie to zrobisz bo nie zastąpisz drogiej oczyszczalni, którą i tak masz wkopaną

  8. #3288

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    No właśnie w mojej okolicy na śląsku, to tylko na takich instalatorów trafiłem, jakoś nie udało mi się namierzyć kogoś kto dobrze znam się na temacie i potrafi realnie doradzić. Wszyscy tylko co tam Pan chce to zrobimy...

    Może WojtekINST jest z mojej okolicy albo może kogoś tu polecić? Tym ZBS-7C to zasugerowałem się tylko i wyłącznie czytając to forum, ale nie mam żadnego potwierdzenia od fachowca-instalatora, że to dla mnie będzie najlepszy wybór... Niestety...
    W obecnej sytuacji już nie montuję. Jak montowałem to roboty brałem tylko w zasięgu też mojego serwisu, więc chyba i tak byłoby za daleko.

    Nikogo nie polecam, bo to obecnie za duże ryzyko. Ludzie się zmieniają i ktoś kto robił dobrze, teraz przez covid, może robić cokolwiek i łapać klientów, tylko po to, aby ratę leasingu co miesiąc zapłacić.

    Jak przyszły właściciel takiej oczyszczalni, musisz dbać o swój interes i mieć jasno napisane co i za ile. Do tego gwarancja od producenta i instrukcja oraz osobna gwarancja na montaż od instalatora i tyle.

    Ja tylko mogę z doświadczenia polecić jakiś wyrób i wiem, że to co wybrałeś warto montować.
    Oczywiście polecam też wszystkim samemu wybierać swoje przyszłe oczyszczalnie lub co najmniej sprawdzać co nam " podaje na tacy" wykonawca
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 16-04-2021 o 22:24

  9. #3289

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Podstawowe pytanie na jakim poziomie jest lustro wody gruntowej ? Czyżby do 3m nie stwierdzono ?

    Jednak nie o tym chciałem napisać, lecz "o zgrozo", wytłumaczę podejście Ekodren, pomimo, że i tak nie polecam tuneli. Oczyszczalnie takie jak Biorock mają odpływ w dole zbiornika, a tym samym od razu się zagłębiamy z poziomem. Oczywiście najlepiej wychodzi w takim układzie studnia chłonna, których ja i tak nie polecam, ale mają one zasadność w opisanym układzie. Jednak jest bardzo duże ryzyko, że przepuszczalny grunt może w zależności od sytuacji zostać zalany wodą gruntową. W takim przypadku, woda ta cofnie się do oczyszczalni i nastąpi wyrównanie poziomów. Ogólnie to oczyszczalnie przestanie działać i zapewne też przestawnie z niej odpływać .

    Już widzę klienta na telefonie z wielkim zdziwieniem, dlaczego tak jest skoro tyle wydałem ? Te warunki gruntowe mogą być zmienne i po prostu Ekodren ograniczył się do wykorzystania wybranej przez Ciebie oczyszczalni do warunków, które nie narażą ich na reklamację. Oczywiście po drodze tracisz zalety tej technologii, ale oni "śpią spokojnie".

    Jeśli zaś chodzi o samą studnie chłonną to proszę jej sobie nie wyobrażać jako kręgi betonowe, tylko ze żwirem w środku. Obecnie studnia chłonna to głębszy wykop i zasypany żwirem płukanym. Sama zaś studnia to rodzaj rewizji tego żwiru. W takim układzie można wykop zrobić na większą powierzchnię, aby zmieściło się więcej podsypki. Jednak to i tak nie daje gwarancji na działanie takiego układu skoro 2-2,5m ppt masz warstwę, a odwiert był do 3m. Kto bierze na siebie ryzyko. W sumie to tylko Ty, ale budując oczyszczalnię nie można ryzykować, bo kopanie ogrodu, aby dołożyć przepompownię i drenaż, na pewno " będzie boleć ". Jednak wówczas i tak pewnie to zrobisz bo nie zastąpisz drogiej oczyszczalni, którą i tak masz wkopaną
    Dziękuję za odpowiedź.
    Do 3m wody gruntowej nie było. Tak jak pisałem wcześniej w opinii jest informacja, że poziom wody gruntowej w tym rejonie występuje na głębokości ok. 45m, ale nie orientuję się w nomenklaturze, więc nie wiem czy gdzieś płycej nie występują jakieś wody podskórne. Mogę spytać geologa czy orientuje się do jakiej głębokości może sięgać ta warstwa przepuszczalna.

    Ja tak naprawdę doskonale zdaję sobie sprawę z czego wynika decyzja EkoDren, ale jeśli mam robić oczyszczalnię Biorock z zasilaniem i pompą, którą ze względów gwarancyjnych tylko Ekodren może serwisować, to wybiorę inną oczyszczalnię, która też będzie wymagała zasilania, ale serwis będzie znacznie bliżej. Poza tym nie wyobrażam sobie mieć przed domem nasypu o wysokości 1m. Przyjąłbym może system rozsączający pod powierzchnią gruntu, wykonany z rur PCV na odpowiedniej grubości warstwie żwiru, ale tunele Graf na wysokim nasypie to ostatnia rzecz którą rozważam.

    A mógłbyś mi jeszcze odpowiedzieć na jedno pytanie?
    Przeliczyłem wymiary wymaganej studni, o której mówił przedstawiciel EkoDren, czyli teoretycznie wykop o średnicy 3m i głębokości 6m, z tego 4m wypełnione żwirem. Wychodzi mi z tego ok 16-17 ton żwiru. Wykop wydaje mi się gigantyczny . Rzeczywiście gdybym się upierał na studnię to musiałaby mieć ona takie rozmiary?
    Ostatnio edytowane przez tosith ; 17-04-2021 o 13:07

  10. #3290

    Domyślnie

    Cytat Napisał tosith Zobacz post
    A mógłbyś mi jeszcze odpowiedzieć na jedno pytanie?
    Przeliczyłem wymiary wymaganej studni, o której mówił przedstawiciel EkoDren, czyli teoretycznie wykop o średnicy 3m i głębokości 6m, z tego 4m wypełnione żwirem. Wychodzi mi z tego ok 16-17 ton żwiru. Wykop wydaje mi się gigantyczny . Rzeczywiście gdybym się upierał na studnię to musiałaby mieć ona takie rozmiary?
    No ja z matematyki za komuny za dobry nigdy nie byłem, ale kapitalizm i instalatorka szybko mnie doszkoliły . Jakoś mi się nie zgadza objętość podsypki :/

    Jeśli wykop o średnicy 3m i ma mieć 17 ton żwiru płukanego, to jego warstwa ma wysokość około 1,3m, a nie żadne 4m. Chyba coś źle rozumiałeś, albo to 1,3m żwiru, a reszta, czyli 2,7m pod spodem to wsypany piach ??

    Taka warstwa żwiru, czyli 3m średnicy w podstawie, o wysokości 4m, pochłonęłaby olbrzymią ilość, około 50 ton !.

    Oczywiście mogłem coś pomylić, ale proszę bardzo o jakieś poprawki
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 17-04-2021 o 16:03

  11. #3291

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    No ja z matematyki za komuny za dobry nigdy nie byłem, ale kapitalizm i instalatorka szybko mnie doszkoliły . Jakoś mi się nie zgadza objętość podsypki :/

    Jeśli wykop o średnicy 3m i ma mieć 17 ton żwiru płukanego, to jego warstwa ma wysokość około 1,3m, a nie żadne 4m. Chyba coś źle rozumiałeś, albo to 1,3m żwiru, a reszta, czyli 2,7m pod spodem to wsypany piach ??

    Taka warstwa żwiru, czyli 3m średnicy w podstawie, o wysokości 4m, pochłonęłaby olbrzymią ilość, około 50 ton !.

    Oczywiście mogłem coś pomylić, ale proszę bardzo o jakieś poprawki
    Tia, mój błąd, za szybko liczyłem i objętość żwiru podzieliłem przez 1,7 zamiast pomnożyć.

    No to rzeczywiście gigantyczny wykop i gigantyczna ilość żwiru, ale takie wymiary podał mi przedstawiciel firmy. Głębokość wykopu czyli 6m mam w mailu, a podczas rozmowy telefonicznej dopytałem jaka miałaby być średnica tego wykopu i dostałem odpowiedź, że jakieś 3m.

    Więc od czego trzebaby zacząć przy określaniu rozmiarów studni wykonanej przy użyciu dzwonu z tworzywa sztucznego? Od ilości żwiru?
    Ile tego żwiru powinno być? Jaka powinna być średnica otworu pod studnię?

  12. #3292

    Domyślnie

    Cytat Napisał tosith Zobacz post
    Tia, mój błąd, za szybko liczyłem i objętość żwiru podzieliłem przez 1,7 zamiast pomnożyć.

    No to rzeczywiście gigantyczny wykop i gigantyczna ilość żwiru, ale takie wymiary podał mi przedstawiciel firmy. Głębokość wykopu czyli 6m mam w mailu, a podczas rozmowy telefonicznej dopytałem jaka miałaby być średnica tego wykopu i dostałem odpowiedź, że jakieś 3m.

    Więc od czego trzebaby zacząć przy określaniu rozmiarów studni wykonanej przy użyciu dzwonu z tworzywa sztucznego? Od ilości żwiru?
    Ile tego żwiru powinno być? Jaka powinna być średnica otworu pod studnię?
    Nie wiem czy zdajesz sobie sprawy, jaka góra będzie ziemi z tego wykopu ? Według mnie to mogli podać 3m średnicy na powierzchni podsypki, a to niby 6m to tylko takie przebicie na 2-3 łyżki. Poza tym, przecież wykop nie będzie miał ścian prostych. Na powierzchni będzie wykop ze 4 m średnicy minimum !

    Ogólnie to pytasz mnie o rozwiązanie, którego nie lubię i nie polecam . Dla mnie zasad jest prosta, ile żwiru płukanego poszłoby na drenaż to tyle samo idzie do studni

    Nie wiem, też o jakim dzwonie z tworzywa piszesz. Jak chcesz zamiast studni z betonowych kręgów, mieć jakiś gotowy element z tworzywa, to nie bierz wynalazków. Musi to być rura, którą tylko przy włazie się zwęża lub nie na pokrywę, a na całą głębokość ma taką samą średnicę jak miałyby kręgi.

  13. #3293

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Nie wiem czy zdajesz sobie sprawy, jaka góra będzie ziemi z tego wykopu ? Według mnie to mogli podać 3m średnicy na powierzchni podsypki, a to niby 6m to tylko takie przebicie na 2-3 łyżki. Poza tym, przecież wykop nie będzie miał ścian prostych. Na powierzchni będzie wykop ze 4 m średnicy minimum !

    Ogólnie to pytasz mnie o rozwiązanie, którego nie lubię i nie polecam . Dla mnie zasad jest prosta, ile żwiru płukanego poszłoby na drenaż to tyle samo idzie do studni

    Nie wiem, też o jakim dzwonie z tworzywa piszesz. Jak chcesz zamiast studni z betonowych kręgów, mieć jakiś gotowy element z tworzywa, to nie bierz wynalazków. Musi to być rura, którą tylko przy włazie się zwęża lub nie na pokrywę, a na całą głębokość ma taką samą średnicę jak miałyby kręgi.
    Ja wiem, że nie lubisz i nie polecasz studni chłonnych, ale masz wiedzę jak powinna wyglądać poprawnie wykonana studnia chłonna lub system rozsączający, a ja muszę podjąć decyzję i chciałbym żeby była to decyzja w miarę świadoma. Już dawno przestałem wierzyć, że uda mi się trafić w mojej okolicy na fachowca, który będzie chciał zrobić coś zgodnie ze sztuką i żeby klient nie miał w przyszłości problemów, a nawet jeśli bym takiego trafił, to sam muszę mieć wiedzę żeby go rozpoznać .

    Rozważam dwa rozwiązania na odprowadzenie wody z oczyszczalni, studnia chłonna lub system rozsączający poniżej powierzchni gruntu. Wiedza o studni chłonnej jest mi potrzebna żeby wyeliminować, lub nie, oczyszczalnię BioRock. Jeśli wykonanie studni będzie zbyt problematyczne lub nie będzie pewności jej poprawnego działania to będę szukał innej oczyszczalni. Wystąpiłem też o ofertę na ZBS-6C i mam instalatora, który proponuje mi oczyszczalnię firmy Metria. W kwestii systemu drenażowego też muszę coś wiedzieć, np jakiej powierzchni działki potrzebuję do bezproblemowego działania, bo może się okazać, że przed domem nie będzie tyle miejsca, a lokalizacji oczyszczalni już nie zmienię.

    Na razie mam tylko tyle informacji, że do BioRock-a firma przewiduje 14 ton żwiru, więc mogę od tego wyjść.
    "Dzwon" z tworzywa sztucznego to rozwiązanie oferowane np przez EkoDren
    https://ekodren.pl/p/studnia-chlonna-500l/
    Ma to podobno u dołu średnicę 1,3m. W przypadku BioRocka wymaga też dołożenia nadbudowy. Obawiam się że może nawet nie jednej. Ponieważ nie ma zbyt wielu wymiarów samego dzwonu to ciężko mi dokłądnie określić rozmiarów wykopu, który jest chyba niczym nie ograniczoną od dołu i po bokach dziurą w ziemi.

    Podobne rozwiązanie ma w ofercie np Wobet Hydret. Studnia SCH 100/0,9 przy czym oni łączą to jeszcze z jakimiś pakietami rozsączającymi. Kiedy dostanę ofertę to będę próbował dowiedzieć się czegoś więcej o wymaganych wymiarach.

    Alternatywą jest studnia z betonowych kręgów. Znalazłem np taki rysunek
    http://www.rynekinstalacyjny.pl/arty...1&zdjecie=1818
    Pozostaje pytanie o jakiej średnicy. Bo jeśli dałbym kręgi o średnicy 1m, jak dawali niektórzy na tym forum, to na upchnięcie samych 14 ton żwiru potrzebowałbym prawie 10,5m wysokości. Przy kręgu o średnicy 2m już tylko 2,6m wysokości, ale czy znowu nie będzie problemów logistycznych z przywiezieniem i umieszczeniem ich w wykopie.

    Ciężko podjąć świadomą decyzję i nie wpakować się na minę jak nie ma się w tym temacie żadnej wiedzy i doświadczenia . (Mam nadzieję, że tym razem nie machnąłem się w obliczeniach).

  14. #3294
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał tosith Zobacz post
    To czego nie napisałem, a co jest pewnie istotne to wody gruntowe w moim rejonie występują na głębokości ok 45m.
    Wydaje mi się, że tutaj jest mowa o wodach głębinowych np. na potrzeby odwiertów do studni głębinowych dla własnego ujęcia wody.
    Przy oczyszczalniach istotny jest poziom wód gruntowych podskórnych. Np. w moim przypadku to pierwsze na 30m a drugie od 1.5m do 2.7m zależnie od miejsca odwiertu na działce.
    Coś ciężko mi uwierzyć, że przy przy pierwszej warstwie nieprzepuszczalnej o miąższości 2,5m nie masz nad nią wód podskórnych, tuż pod warstwą humusu. Co się dzieje z deszczem po opadach na twojej działce lub u sąsiadów? Czy masz już dom na działce? Jeśli tak to czy podczas kopania fundamentów nie było wody? Bo jeśli przy każdym z tych pytań odpowiesz że wody brak to chyba studni chłonnej nie potrzebujesz.

    Przepuszczalność mojego gruntu to 10^-2 cm/s czyli tyle samo co Twoje 0,000101 m/s.

    Tu będę teoretyzował, Wojtek poprawiaj śmiało, ale wg. mojej wiedzy studnia ma za zadanie zapewnić połączenie z warstwą przepuszczalną poprzez warstwę nieprzepuszczalną gruntu. Odprowadzenie oczyszczonego ścieku następuje w warstwie przepuszczalnej. Na ilość produkowanego ścieku podczyszczonego przez oczyszczalnię dla 4-5 os. otwór o średnicy 3m wydaje mi się przewymiarowany. Największy o jakim tutaj czytałem to był 1,6m albo 1,9m średnicy. Dodatkowo by wykorzystać jak najlepiej powierzchnię tych 7m2 fajnie by było ściek rozprowadzać po całej tej powierzchni a nie tylko punktowo.

    Te dzwony, czyli pokrywy studni chłonnych, stawia się na wykopie/studni wypełnionym żwirem.

  15. #3295

    Domyślnie

    Cytat Napisał tosith Zobacz post

    Ciężko podjąć świadomą decyzję i nie wpakować się na minę jak nie ma się w tym temacie żadnej wiedzy i doświadczenia . (Mam nadzieję, że tym razem nie machnąłem się w obliczeniach).
    Zgodzę się z tym co napisał Gruth.

    Jednak dużo tu jeszcze pisania i poproszę o kilka informacji: jak głęboko wychodzi z budynku kanalizacja pod gruntem, ile powierzchni działki na oczyszczalnię można przeznaczyć oraz czy po intensywnych opadach woda stoi na powierzchni dłużej, zanim wsiąknie lub może gdzieś odpływa ?

  16. #3296

    Domyślnie

    Geolog wykonywał odwierty w maju 2019 roku. Nie pamiętam jaki był to rok pod względem deszczu, ale wody nie znalazł. Wykopy pod fundamenty i budowa stanu zerowego wykonywane były jesienią (nawet późną jesienią) 2019 roku, kiedy pogoda była już momentami słaba i mokra i stojącej wody w wykopach do samego końca nigdy nie widziałem. Znajdująca się na samym wierzchu warstwa gliny powoduje, że są miejsca na działce, gdzie kałuże potrafią stać bardzo długo. Aż się zastanawiam czy one ostatecznie wsiąkają czy wyparowują . Być może to tylko ta wierzchnia warstwa gliny jest miejscami tak bardzo nieprzepuszczalna, a to co jest pod nią jakoś już tą wodę transportuje w dół. W opinii geotechnicznej wyszczególnione są 4 warstwy.
    W uproszczeniu:
    1.Glina
    2.Glina + margiel w stosunku 60/40
    3.Glina + margiel w stosunku 30/70
    4.Margiel bez gliny (ta warstwa jest właśnie dobrze przepuszczalna).

    Studnia chłonna jest warunkiem koniecznym żeby oczyszczalnia BioRock działała bez zasilania. Wynika to z tego, że wyjście wody z oczyszczalni jest na głębokości prawie 2m i jest to w tym momencie podstawowy powód dla którego roztrząsam temat studni.

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Zgodzę się z tym co napisał Gruth.

    Jednak dużo tu jeszcze pisania i poproszę o kilka informacji: jak głęboko wychodzi z budynku kanalizacja pod gruntem, ile powierzchni działki na oczyszczalnię można przeznaczyć oraz czy po intensywnych opadach woda stoi na powierzchni dłużej, zanim wsiąknie lub może gdzieś odpływa ?
    Co do wody po deszczu to jest tak jak napisałem wyżej. Jest kilka miejsc gdzie woda się zbiera i długo stoi.

    Na oczyszczalnię i rozsączenie jest dostępny prostokąt ok. 10x16m.

    Co do pierwszego pytania to muszę wziąć łopatę i dokopać się do wyjścia, bo przez zimę trochę się ziemia obsypała. Postaram się zrobić to dzisiaj i wieczorem odpowiem.
    Ostatnio edytowane przez tosith ; 19-04-2021 o 12:27

  17. #3297

    Domyślnie

    Cytat Napisał tosith Zobacz post

    Co do wody po deszczu to jest tak jak napisałem wyżej. Jest kilka miejsc gdzie woda się zbiera i długo stoi.

    Na oczyszczalnię i rozsączenie jest dostępny prostokąt ok. 10x16m.

    Co do pierwszego pytania to muszę wziąć łopatę i dokopać się do wyjścia, bo przez zimę trochę się ziemia obsypała. Postaram się zrobić to dzisiaj i wieczorem odpowiem.
    Czyli jak zrobisz studnie chłonną lub nawet drenaż w gruncie, którego dno z warstwą wspomagającą będzie przebite przez te ciężkie warstwy to powstanie lokalny odpływ wód deszczowych lub po roztopach poprzez miejsce wsiąkania Twojej oczyszczalni. Może to spowodować, że będzie tam wyższy poziom wody, a raczej mieszaniny ścieków oczyszczonych oraz deszczówki niż myślisz. Jest to ciężkie do określenia ale na wstępie i w teorii studnia chłonna, czy drenaż muszą być większe niż w typowych warunkach. W przypadku drenażu nie chodzi mi tylko o długość nitek, a raczej ilość podsypki

    Przejdźmy więc do dalszych, ciężkich pytań, czyli ile na to planujesz wydać lub jaka była wycena oczyszczalni, montażu i podsypek jako kompletu w Ekodren ?

    Musisz zrozumieć, że to nie jest gra, w której jedną "kartę BioRock", zamieniasz na drugą "sbr i ZBS" oraz grasz dalej. Na razie w "tej grze" to przegrywasz bo nie ma konkretnego i bezpiecznego oraz trwałego rozwiązania .

    Jeśli chodzi o ten dzwon z tworzywa z Ekodren, to mi się nie podoba i go nie polecam, bo to cięcie kosztów, a nie rozwiązanie. Musisz też zrozumieć jedną ważną rzecz, że to co w internecie i sklepach to jedna część prawdy, a druga jest taka, że ja mogłem domawiać więcej, jako instalator pod konkretny montaż. W zbs, czy zbb były to nadbudowy wysokie, aby odcinać, a nie przedłużać włazów, gdy montowałem głęboko lub dać mocniejszą pompę niż w standardzie bo daleko trzeba było pompować. Studnia chłonna głębsza to przepompownia bez dna. Taniej bo bez dna, a wysokość i średnica jak trzeba. Wielu moich znajomych tak robiło, ale teraz raczej widzę, że wszyscy "uprościli sobie życie i biorą tylko gotowe z półki"

    Na koniec to o oczyszczalni z Metria, możemy porozmawiać jak podasz jakiś jej model, ale nie jestem ich zwolennikiem uprzedzam. Zawsze o to co Ci oferują pytaj do końca, czyli konkretny typ, jaka dmuchawa, czy pompa, jakie sterowanie, jak głęboko można zakopać oraz jakie to ma pokrywy, aby był dobry dostęp.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 19-04-2021 o 13:06

  18. #3298

    Domyślnie

    Wycena Ekodren to 20tys. z montażem, przy czym cena nie obejmuje kosztów koparki, żwiru (14t), piachu (5t) i ewentualnych nadbudów. W tej cenie jest rozsączenie z 6 tunelami Graf 300 na nasypie wysokości 1m.
    Ta cena znacznie przekracza zakładany budżet 12tys., który tworzony był nie całkiem świadomie ponad 2 lata temu i ogólnie zastanawiam się czy warto i czy mogę sobie pozwolić na takie przekroczenie budżetu.

    Ja wiem, że jakiej oczyszczalni bym nie wybrał to muszę mieć do tego dobry system rozsączający, ale jeśli mniej problemowy, bezpieczniejszy, tańszy (?) byłby drenaż, to zrobię drenaż, ale wtedy już na pewno rezygnuję z BioRocka, bo jeśli mam i tak zasilać oczyszczalnię to wezmę tańszą.

    Jakie więc według ciebie mam opcje tego rozsączenia i która byłaby bezpieczniejsza? tańsza?

    Odnośnie oczyszczalni Metria, to proponował mi Bio DUO-Hybryda 6, albo droższe rozwiązanie EKO SBR 4-6. Twierdził, że montował przez ileś lat oczyszczalnie Graf, ale miał kilka razy problemy przez słabe zbiorniki i przy poprawnym obsypaniu zbiornika, wychodziły wysokie koszty, a Metria ma mocne zbiorniki.
    Gdzieś w tym temacie chyba przewinęła się informacja, żę Metria też ma słabe zbiorniki , więc... jak zwykle.
    Ostatnio edytowane przez tosith ; 19-04-2021 o 13:50

  19. #3299

    Domyślnie

    Cytat Napisał tosith Zobacz post
    Wycena Ekodren to 20tys. z montażem, przy czym cena nie obejmuje kosztów koparki, żwiru (14t), piachu (5t) i ewentualnych nadbudów. W tej cenie jest rozsączenie z 6 tunelami Graf 300 na nasypie wysokości 1m.
    Ta cena znacznie przekracza zakładany budżet 12tys., który tworzony był nie całkiem świadomie ponad 2 lata temu i ogólnie zastanawiam się czy warto i czy mogę sobie pozwolić na takie przekroczenie budżetu.

    Ja wiem, że jakiej oczyszczalni bym nie wybrał to muszę mieć do tego dobry system rozsączający, ale jeśli mniej problemowy, bezpieczniejszy, tańszy (?) byłby drenaż, to zrobię drenaż, ale wtedy już na pewno rezygnuję z BioRocka, bo jeśli mam i tak zasilać oczyszczalnię to wezmę tańszą.

    Jakie więc według ciebie mam opcje tego rozsączenia i która byłaby bezpieczniejsza? tańsza?

    Czyli ogólnie nie masz ceny kompletu i to mnie wkurza, bo nie jesteś w stanie nic porównać w cenach za całość .

    Czyli te 20 tyś brutto to z przepompownią i do tego lekko 4 tyś, czyli dwa razy tyle ile planowałeś ?

    NO I NAGORSZE PYTANIE CO ZROBIĆ ?????????????

    NIE WIEM

    Co ja bym zrobił na Twoim miejscu, gdybym bardzo chciał ?

    Ja bym wziął koparkę i wykopał sobie dołek na max, np. z 4m i normalnie dałbym podsypkę ze żwiru płukanego. Rura z tworzywa z 1m, może 1,2m średnicy i 2,5-3m wysokości, aby było wygodnie. Geowłóknina tylko na górę żwiru na zewnątrz studni i zasypałbym całość, podłączając przy okazji 1-2 rynny. Potem trochę czekam i obserwuję jak wsiąka.

    Do tego jeszcze pcv160 do samego dna wykopu, ale bez żwiru w środku, abym mógł na całej wysokości zmierzyć poziom wód gruntowych.

    Jeśli wsiąka i wygląda to dobrze to wybieram jakąś dobrą oczyszczalnie biologiczną i robię dalej drugą, taką samą studnie chłonną. Rozdzielam pomiędzy nimi dopływ studzienką drenażową 50/50.

    Jeśli nie wsiąka to straciłem kasę, ale ma odprowadzenie deszczówki. Wiem takie "biedne", ale woda z działki mi tak schodzi. W sumie to straciłem kasę, ale nie aż tyle, gdybym zrobił oczyszczalnię, która nie działa, a raczej nie wsiąka z niej przez cały rok

    Jeśli robię na końcu oczyszczalni to w sumie tracę pieniądze na dodatkowy czas pracy koparki, drugą studnie chłonną i studzienkę drenażową, ale mam coś co działa

    Liczenie tego trzeba zacząć od końca. Wykopy, czyli koparka na gotowo za dzieło, a nie za godzinę. Niech wykonawca, bierze na swoją d...... odpowiedzialność. Jak mam wycenę pracy to ustalam ile kupuję i ile płacę za podsypkę ze żwiru płukanego 16-32mm, a potem za studnie chłonną. Całość to jedna kompletna studnia chłonna. Do tego cena oczyszczalni z montażem z wliczoną przez wykonawcę pracą koparki, piaskiem, cementem, nadbudowami, itp. CENA ZA CAŁOŚĆ NA GOTOWO, bez doliczania !
    Na końcu wiem ile za całość, czyli do kompletnej oczyszczalni doliczam 2 x kompletne studnie chłonne. Jak za dużo to kombinuję z tańszą oczyszczalnią biologiczną, bez cięcia kosztów na studniach. Jak BioRock odpada po cenie po podliczeniu na końcu to może wówczas jakiego zbb lub zbs dwupłaszczowego bo ciężki grunt?

    Ufffff, ale się napisałem Więcej w temacie nie wymyślę i chyba nie doradzę
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 19-04-2021 o 14:01

  20. #3300

Strona 165 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony