dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 108
  1. #1

    Domyślnie oczyszczalnia roślinna - ktoś uzytkuje na forum?

    witam
    Jako ze grunt mam idealny pod drenazówke której nie chce miec wymysliłem żeby się zakrecić koło tematu oczyszczalni roślinnej...skoro i tak jest potrzebne miejsce na drenaz to zamiast zasyfiac sobie ziemie gównem(sasiad ma to wiem),moze zrobić taka hybryde zbiornik wstępny od oczyszczalni i za nim poletko z trzciny,potem studnia chłonna lub oczko,ewentualnie krótki drenaz do rozsączenia tej wody.Jesli ktos uzytkuje tu na forum lub jest w trakcie budowy prosiłbym o podzielenie sie informacjami od strony praktycznej bo teorii troszkę łyknąłem
    pozdrawiam

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Witam,
    jestem w trakcie budowy oczyszczalni z filtrem roślinno - żwirowym.
    Mam inne warunki glebowe bo u mnie glina, także filtr jest w nasypie a za nim oczko wodne.
    Jak masz jakieś pytania to chętnie podzielę się niedawno zdobytym doświadczeniem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał RST Zobacz post
    Witam,
    jestem w trakcie budowy oczyszczalni z filtrem roślinno - żwirowym.
    Mam inne warunki glebowe bo u mnie glina, także filtr jest w nasypie a za nim oczko wodne.
    Jak masz jakieś pytania to chętnie podzielę się niedawno zdobytym doświadczeniem.
    Chciałem się dowiedziec czy masz specjalny projekt który dołaczysz w urzędzie do dokumentacjii czy po prostu bedzie to jako zmodyfikowana oczyszczalnia drenazowa?
    Jaki masz zbiornik wstępny? W jaki sposób masz zrobiony rozkład warstw na poletku filtracyjnym,tzn. czy na samym dole są rury drenazowe czy u samej góry,a może po prostu scieki wpływaja bezposrednio grawitacyjnie z osadnika?
    dzięki i pozdrawiam

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Projekt zrobiłem indywidualny, który zresztą zmieniłem i powiększyłem oczyszczalnie.
    Osadnik mam 2,2 m3, za nim pompownia, filtr i oczko wodne.

    Nie mam przy sobie projektu ale to było jakoś tak:
    Filtr składa się z (od góry):
    - kora wymieszana z ziemią 40cm
    - żwirek 0-2 mm 45cm
    - kruszywo 8-16 20 cm

    Z góry będzie rozsączanie przez rury kan. fi 50 ponacinane
    Od doły rurociąg grenarski fi 80.
    I później grawitacyjnie do oczka.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rs1.jpg
Wyświetleń:	271
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	263219 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rs3.jpg
Wyświetleń:	269
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	263220 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rs4.jpg
Wyświetleń:	278
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	263221

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za info,duzo mi pomogłes.
    A jeszcze jesli mozna dopytam,ta folia niebieska to jakas specjalna..czy zwykła?
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem: Czyli z osadnika scieki wpływają poprzez te rury fi 50 na poletko,sa filtrowane i spływaja w dół i przesaczaja sie do tej rury drenarskiej fi 80,i z niej spływaja do oczka?
    pozdrawiam

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    To folia basenowa 0,5 mm w zupełności wystarczy.
    Dałem niebieską żeby zrobić sensację na wsi
    Z osadnika ścieki płyną do przepompowni.
    Przepompownie zrobiłem z rury fi 600 karbowanej, w niej będzie pompa zatapialna z pływakiem.
    Jak ścieki osiągną dany poziom to w kilkadziesiąt sekund (może trochę dłużej) zostaną wypompowane na filtr.
    A z filtra to tak jak napisałeś.
    Ostatnio edytowane przez RST ; 02-06-2014 o 17:39

  7. #7

    Domyślnie

    Ładnie opisałes i dzieki za fotki duzo pomogłeś.
    A ta studzienka z tej rury karbowanej fi 600 ma szczelne dno ,czy jakoś to inaczej się uszczelnia,nie miałem stycznosci z takimi rurami?
    pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał RST Zobacz post
    Przepompownie zrobiłem z rury fi 600 karbowanej, w niej będzie pompa zatapialna z pływakiem.
    Jak ścieki osiągną dany poziom to w kilkadziesiąt sekund (może trochę dłużej) zostaną wypompowane na filtr.
    Gdyby ją zrobić z fi 425, to przy tej samej różnicy wysokości załącz/wyłącz pompa podawałaby o połowę mniejszą porcję ścieków. Poza tym rura jest tańsza i bez problemów można do niej dostać szczelne dno.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Gdyby ją zrobić z fi 425, to przy tej samej różnicy wysokości załącz/wyłącz pompa podawałaby o połowę mniejszą porcję ścieków. Poza tym rura jest tańsza i bez problemów można do niej dostać szczelne dno.
    Dwukrotnie mniejsza ilość ścieków pompowanych to dwa razy większa ilość załączeń pompy. Za rurę płacisz raz, a żywotność pompy ma wpływ na koszty eksploatacji. Kij ma dwa końce.....

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    replo

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-185
    Posty
    103

    Domyślnie

    RST - a powiedz jeszcze cos na temat tego oczka. Jaka bedzie max pojemnosc. Czy z oczka bedziesz pozbywal sie wody tylko przez parowanie czy tez moga sie jakos dostac do gleby (jezeli tak to jak). Ile osob bedzie korzystalo z oczyszczalni? Czy planujesz zasiac jakies trzciny czy cos podobnego co bedzie wode wchlanialo?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Dwukrotnie mniejsza ilość ścieków pompowanych to dwa razy większa ilość załączeń pompy. Za rurę płacisz raz, a żywotność pompy ma wpływ na koszty eksploatacji. Kij ma dwa końce.....
    Święta prawda i mądrość ludowa!

    Podobnie jak ta: "kulą w płot"...

    No bo spójrzmy w przykładowy cennik: http://kaczmarek2.pl/files/cenniki/1...28-04-2014.pdf
    Dwumetrowa rura 425 + dno i uszczelka + pokrywa to jakieś 530 zł.
    Dwumetrowa rura 600 to 680 zł, + kineta ślepa + jakaś najtańsza pokrywa = ponad 2000 zł (RST - ile ciebie to kosztowało?).

    Nawet gdyby było to o połowę taniej niż wyliczyłem, to za 500 zł można kupić dwie pompy. Wystarczy na bardzo długi zapas.

    A oczyszczalnia "lubi" dostawać mniejsze porcje, ale częściej.

  12. #12

    Domyślnie

    rzeczywiście różnica w cenie powala na kolana, to kawałek plastiku
    ale moze ijakoś sie grawitacyjnie uda
    replo - ja tez planuje oczko na końcu albo bezposrednio albo ze studni chłonnej,sadze że to bedzie odparowywac a jak nie to sie wyleje na trawke,wyjdzie w praniu ,sądze że nie bedzie problemu no przynajmniej u mnie gdzie sa piaski jak na plaży
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 03-06-2014 o 21:12

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Przyjąłem na przepompownie rurę fi 600 ze względu na pojemność.
    Może fi 425 też by zdała egzamin, wyjdzie w praniu.

    Jeśli chodzi o uszczelnienie dna to wykonałem to tak:
    - do wykopu najpierw podsypka
    - na to folia zachodząca na boki, taka sama jak na dno filtra
    - zalałem to betonem ,1:1 cement:żwir + trochę kruszywa
    (najlepiej byłoby zamówić beton kl. C30/37 ale kto mi przywiezie dwie taczki...)
    - w ten beton "wdusiłem " rurę do oporu.
    powinno - musi być szczelne.

    Rura kosztowała mnie 320 zł za 1,5 m w lokalnej małej hurtowni.
    Do tego muszę jeszcze wykonać pokrywę, raczej też będzie betonowa.
    Dam trochę prętów, nie oszczędzę na cemencie i będzie OK.

    Oczko będzie obsadzone roślinnością "wodnolubną".
    Nie wiem czy sobie poradzi z pochłonięciem ścieków.
    Wstępnie planowałem opaskę drenażową wokoło oczka i odprowadzenie w głąb działki.

    Wczoraj pompowałem wodę do filtra, żeby zobaczyć jak poradzi sobie drenaż odprowadzający do oczka.
    Po godzinie miałem oczko wypełnione jak na zdjęciu.
    Wyszło, że poziom wody jest ok 50 cm pod poz. terenu gdzie zaczynają się gliny i woda do rana zeszła na oko 15 cm.
    Może dziś zaleje tak porządnie żeby podnieść zwierciadło wody powyżej glin i zobaczę jak grunt odbiera tą wodę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rs55.jpg
Wyświetleń:	215
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	263654

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał RST Zobacz post
    Przyjąłem na przepompownie rurę fi 600 ze względu na pojemność.
    Może fi 425 też by zdała egzamin, wyjdzie w praniu.
    Tylko jeszcze mała sugestia - poeksperymentuj z jak najkrótszym ustawieniem pływaka pompy, tak żeby porcje ścieków były jak najmniejsze. Zużyciem pompy się nie przejmuj - zazwyczaj jest zaprojektowana na co najmniej kilkanaście włączeń na godzinę.

    A jak rozwiązałeś sprawę zamarzania ścieków w przewodzie tłocznym? Na jakiej głębokości w filtrze jest wylot?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Wylot do oczka jest ok 70 cm pod pow. terenu.
    U mnie gł. przemarzania to 80 cm ale ścieki trochę "swojego" ciepła będą dostarczać także nie boje się o zamarzanie.
    A przewód tłoczny na filtr ma spadek do pompowni i po cyklu woda spłynie z powrotem (kilkanaście litrów).

  16. #16

    Domyślnie

    Mam jeszcze dylemat..orientujecie się może czy stosunek boków tego filtra trzcinowego ma znaczenie.Widziałem w proejktach mniej wiecej w stosunku 5x4 metry...czy np. 3x8 metrów też jest dopuszczalny? Na mój rozum nie ma to chyba znaczenia..
    Pytam bo mam za domem akuray idealny kawałek 5x10 metroów,odejmując te 2 metry od granicy wyszło by idealnie...no i pól metra od wschodniej sciany ale tam nie ma okien...i potem idealnie spływ do oczka umieszczonego przed tarasem
    Jako ze u mnie oczko bedzie na równo z pow. terenu,to na koncu tego filtra trzcinowego zrobiłbym małą studnię chłonną i przy samej górze wylot rurki wprost do oczka powiedzmy 20 cm pod powierzchnią,ciekawe czy zimą byłby problem ale nie sądzę bo cała oczyszczalnia i tak pod ziemią a ta końcówka przeciez nie musi koniecznie spływac do oczka jesli studnia chłonna sie wyrobi z odbiorem.
    A powiedzcie jak z odbiorem takiej oczyszczalni w urządzie? Kupić drenażowkę i zaadoptowac jako drenażowa czy żadnych myków nie trzeba robić?
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 04-06-2014 o 20:52

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Wg. mnie wymiary boków filtra nie mają znaczenia. Ważne by zachować odpowiednią powierzchnie.
    Pompka spokojnie "wypchnie" daną ilość ścieków.

  18. #18

    Domyślnie

    Czy pompa jest niezbędna w takiej oczyszczalni? Czy może na działce ze spadkiem, szło by wykonać to tak, aby działało grawitacyjnie?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    Czy pompa jest niezbędna w takiej oczyszczalni? Czy może na działce ze spadkiem, szło by wykonać to tak, aby działało grawitacyjnie?
    Warunkiem jest minimalna odległość pomiędzy dnem filtra a zwierciadłem wody gruntowej wynosząca 1,5m.
    Jeśli to jest spełnione i jest odpowiedni spadek to oczywiście, że można.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał RST Zobacz post
    Warunkiem jest minimalna odległość pomiędzy dnem filtra a zwierciadłem wody gruntowej wynosząca 1,5m.
    Jeśli to jest spełnione i jest odpowiedni spadek to oczywiście, że można.
    Mógłbyś podesłać jakiś rysunek poglądowy, jak to mogło by w takim wariancie wyglądać. Bo póki co jestem trochę zielony w tym temacie.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony