dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 168 z 190
Pokaż wyniki od 3.341 do 3.360 z 3786
  1. #3341

    Domyślnie

    Dzień dobry wszystkim, przebrnąłem przez całe 168 stron i na końcu został poruszony temat, który mnie bardzo zainteresował. Niedawno zostaliśmy właścicielami domku jednorodzinnego wyposażonego, niestety, w betonowe szambo. Od początku zacząłem szukać informacji jak można zamienić ten problem na oczyszczalnie biologiczną, zwłaszcza, że w projekcie budowlanym, taka oczyszczalnia była zaprojektowana.
    Po rozmowach z poprzednim właścicielem dowiedziałem się, że nie zamontował oczyszczalni z powodu bardzo słabo przepuszczalnej gleby (glina, iły) oraz z oszczędności - wiadomo, koniec budowy, wykończenie przed nami - 3 tyś za szambo vs 12 za oczyszczalnie = ładniejsze kafelki w łazience.

    Posiedziałem trochę nad tematem i okazuje się, że mam do wyboru dwie opcje.
    1) Całkowicie nowa instalacja tj. nowa oczyszczalnia biologiczna + wymiana sporej ilości gruntu; rozwiązanie kosztowne, ok 20k PLN za całość ale wiadomo, najbardziej przewidywalne i sprawdzone; niestety, oprócz ceny największą wadą tego rozwiązania jest to, że zniszczymy bardzo dużo ładnie zagospodarowanego ogrodu czego bardzo chcemy uniknąć.

    2) Wykorzystanie obecnego szamba i zastosowanie retrofitu od HABA. W tym rozwiązaniu wszystko nam się ładnie spina, koszt wysoki ale nadal znaczne mniejszy niż 20k. Możemy wykorzystać wodę do nawadniania roślin jakie mamy w ogrodzie (nie mówię o trawniku ani o nawadnianiu roślin czy zół jadalnych); mamy sporo krzewów typowo ozdobnych + działka jest niewielka, ale zrobienie poletka z kory w kilku miejscach + podlewanie w/w ozdobnych krzewów zupełnie rozwiąże nam temat.....wydaje się, że rozwiązanie idealne

    Wiem, że problem rozsączania może pojawić się w zimie przy mrozach, ale w takiej sytuacji po prostu zamawiam szambiarkę i problem zimowego rozsączania znika - może trochę drożej, ale oszczędności przy instalacji retrofitu vs nowej oczyszczalni są znaczące, więc ta szambiarka 2-3 razy do roku przy dużych mrozach nie jest wielkim problemem.

    Jedyny problem jaki mam to brak informacji czy faktycznie takie rozwiązanie daje nam bezzapachowy ściek, który z powodzeniem można wykorzystać do nawadniania roślin ozdobnych. W necie można znaleźć materiały producenta, co dla mnie nie jest wystarczającym argumentem dla kupienia tego urządzenia. Każdy instalator z jakim rozmawiam (oprócz tych co mają retrofit w ofercie) oczywiście odradza tego typu "wynalazki".

    Czy ktoś z forumowiczów mógłby się wypowiedzieć w tym temacie? Może sam zastosował takie urządzenie? Może ktoś ze znajomych? Warto/ nie warto?
    Ostatnio edytowane przez tigger_81 ; 19-05-2021 o 17:57

  2. #3342
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    @Gruth
    No cóż nie przewidziałem tego aby mieć dwa odpływy z budynku ale na upartego dało by się jeszcze dorobić


    @czystesrodowsko
    Będę miał tą studzienkę rewizyjną z kinetą także sprawa zamknięta.
    Te 6kg soli i 400l płukania to stacja multifunkcyjna. Czyli na rok wychodzi około 10m3 płuczki i około 150kg soli.
    Po 10 latach to będzie 1.5t soli w polu rozsączającym - dużo to czy mało? Czas pokaże
    Jeszcze rozważam opcję centrali deszczowej co pozwoli zmniejszyć zużycie wody z uzdatniacza do WC czy prania.

    Skrzynka elektryczna napowietrzna odpada ze względów estetycznych.
    Mam ofertę na bioficienta 4 z montażem i z poletkiem - prawie 20000 zł. Poszukam czegoś jeszcze z większym zbiornikiem pierwotnym albo z dawkowaniem ścieku do zbiornika bio.


    @tigger_81 Ten wniosek byłego właściciela to na podstawie badania grudtu przez geologa?
    Zleć 2 odwierty w celu sprawdzenia gruntu pod studnię chłonną czy pole rozsączające. koszt 500zł a będziesz na 100% wiedział co masz.
    W twoim przypadku zrobiłbym retrofit - mniejszai demolka.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 20-05-2021 o 08:45

  3. #3343

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    @tigger_81 Ten wniosek byłego właściciela to na podstawie badania grudtu przez geologa?
    Zleć 2 odwierty w celu sprawdzenia gruntu pod studnię chłonną czy pole rozsączające. koszt 500zł a będziesz na 100% wiedział co masz.
    W twoim przypadku zrobiłbym retrofit - mniejszai demolka.
    Mam badania gruntu sąsiada; robił niedawno z uwagi na start budowy. Iły i glina - bardzo słabo przepuszczalne. U niego woda na 1.3 m u mnie z racji, że jestem wyżej na 2m wody nie stwierdzono.
    Ostatnio edytowane przez tigger_81 ; 20-05-2021 o 09:29

  4. #3344
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał tigger_81 Zobacz post
    Mam badania gruntu sąsiada; robił niedawno z uwagi na start budowy. Iły i glina - bardzo słabo przepuszczalne. U niego woda na 1.3 m u mnie z racji, że jestem wyżej na 2m wody nie stwierdzono.
    Sąsiad może mieć diametralnie inne grunty niż Ty. Zobacz sobie na polska.e-mapa warstwy geodezyjne u Ciebie. Jeśli wszyscy macie to samo to możesz badania sąsiada uznać za miarodajne, ale jeśli w niedużej odległości gunty się zmieniają to choć na jeden otwór odżałuj. U mnie wg mapy wszyscy mamy piaski lodowcowe średnio przepuszczalne, po drugiej stronie drogi (10m) są żwiry dobrze przepuszczalne, a 600m dalej są już iły. A w rzeczywistości iły wcinają się pod kątem i sąsiad 200m ode mnie miał 50cm piasków, a ja na 4m iłów nie znalazłem.

  5. #3345

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Sąsiad może mieć diametralnie inne grunty niż Ty. Zobacz sobie na polska.e-mapa warstwy geodezyjne u Ciebie. Jeśli wszyscy macie to samo to możesz badania sąsiada uznać za miarodajne, ale jeśli w niedużej odległości gunty się zmieniają to choć na jeden otwór odżałuj. U mnie wg mapy wszyscy mamy piaski lodowcowe średnio przepuszczalne, po drugiej stronie drogi (10m) są żwiry dobrze przepuszczalne, a 600m dalej są już iły. A w rzeczywistości iły wcinają się pod kątem i sąsiad 200m ode mnie miał 50cm piasków, a ja na 4m iłów nie znalazłem.
    Z tym się zgadzam i na pewno takie badania sobie zrobię, jednak wcześniej chciałem się zorientować o możliwych kierunkach. Wiele osób zapewnia, że taki retrofit działa choć ja na początku podchodziłem do tego bardzo sceptycznie.
    Obecnie w zasadzie to jestem na to zdecydowany. Po badaniach gruntu zdecyduje o możliwym rozsączaniu. Prawdopodobnie zrobię wymianę gruntu na 15m długości - 60 cm szerokości i 60 cm głębokości - na spód piasek, potem źwir płukany jako główne rozsączenie; osobno dodatkową linią zrobię podlewanie roślin, tak, żebym mógł to wyłączyć w zimie i wtedy ewentualny nadmiar wywiezie wóz asenizacyjny.
    Ostatnio edytowane przez tigger_81 ; 21-05-2021 o 11:45

  6. #3346
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beyor

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    47

    Domyślnie

    Najlepiej samodzielnie wykonaj test perkolacyjny. U mnie jest glina jak beton, ale chłonność gleby różni się w zależności od miejsca na działce. W jednym miejscu poda po zalaniu do dołka testowego stała jak w wiadrze - jeśli coś ubywało, to raczej przez parowanie niż wsiąkanie. W innym - bliżej lasku, który jest za płotem - mimo na oko takiej samej struktury gliny woda ładnie wsiąka i tam umieściłem poletko rozsączające.

    Z innej beczki:
    Moją oczyszczalnię zasila dmuchawa Secoh JDK-S-60. Czy membrany wymieniać dopiero wtedy, jak ulegną uszkodzeniu, czy wcześniej? Pompa jest zabezpieczona auto-stoperem.

  7. #3347

    Domyślnie

    Dostałem właśnie opinię geotechniczną i wynika z niej, że wody mam na 1-1,2m, możliwe 0,5m przy roztopach.
    W takim wypadku ZBS-5C + pompa i kopiec filtracyjny ale nie wiem jak on ma wyglądać.

  8. #3348

    Domyślnie

    Witam.
    Potrzebuje nalej rady czy dobrze wybieram.

    Miał być biodisc, ale niestety cena powala. Został mi zaproponowany bioficient ze zbiornikiem 3000l.
    Zależy mi, aby nie wyciągać ponad dach odpowietrzenia.
    Na początku 2 osoby, co jakiś czas ktoś będzie. Docelowo 5
    Fajnie jakby można było używać standardowej chemii.
    Cena ok 15 tys ze zbiornikiem (+/-) 2tys

    Czy warto montować tego Kingspan czy znajdę coś lepszego?

  9. #3349

    Domyślnie

    Zapomniałam... Niestety kratkę z garażu mam tą samą co reszta kanalizacji. Czy to bardzo przeszkadza? Lubię myć auto, a w zimie śnieg z solą może dostać się do kratki.

  10. #3350

    Domyślnie

    Cytat Napisał karls Zobacz post
    Dostałem właśnie opinię geotechniczną i wynika z niej, że wody mam na 1-1,2m, możliwe 0,5m przy roztopach.
    W takim wypadku ZBS-5C + pompa i kopiec filtracyjny ale nie wiem jak on ma wyglądać.
    Z pompą to zbs-5-kp,a nasyp to co najmniej 0,8m - 1,0m bym liczył. Rury drenażowe na 0,3-0,5m nad gruntem na warstwie podsypki ze żwiru płukanego 16-32mm. Jeśli kiedyś jeszcze będą roztopy to i tak poziom drenażu masz powyżej gruntu. Ogólnie to bym nie żałował na wysokości nasypu. Łatwiej jest gdy są 2 ciągi drenażowe w nasypie niż 3, aby go potem jakoś zagospodarować.

    Należy jednak uważać, aby go nie robić w poprzek spadku na działce, aby spływu po jakiś większych opadach nie blokował

  11. #3351

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Zapomniałam... Niestety kratkę z garażu mam tą samą co reszta kanalizacji. Czy to bardzo przeszkadza? Lubię myć auto, a w zimie śnieg z solą może dostać się do kratki.
    Na pewno to nie pomaga, bo do oczyszczalni mają trafiać ścieki z domu, a nie oleje, piach i sól z drogi. Nie znam kogoś, kto był mył auto w garażu, więc jak nie będzie śniegu to mały problem. Jak będą oblepione błotniki to je oklep przed wjazdem do garażu, aby odpadły brudy, bo co innego możesz zrobić ?

    Każdej oczyszczalni szkodzi chemia. Mniej szkodzi tym oczyszczalniom co mają złoże biologiczne, które w bioficient 6 ma i bardziej nowoczesną technologię działania. Musisz po prostu stosować chemię lżejszą, taką co biodegraduje.

    Co do samej oczyszczalni to zbiornik jest ok, ale nie podoba mi się bardzo słaby dostęp do środka przez jeden właz, który jest na 4 komory. Tania dmuchawa bez wyłącznika przebicia membran. Jak padnie to od razu kupujesz nową lub bardzo dbasz o regularną wymianę membran. Brak sterowania, bo jest tylko zawór na recyrkulację, a dmuchawa działa cały czas. W tej technologii nie jest to wymagane, bo to przepływówka, ale ogólnie zaoszczędzili na tym. Mogę nie mieć aktualnych informacji, więc sam musisz to sprawdzić

    Niby o " gustach się nie dyskutuje ", ale nie podoba mi się dmuchawa z elektryką w koszu we włazie. Musisz całość wyjąc, aby zobaczyć co w środku. Może się to podobać bo płaska pokrywa i nic w sumie nie widać. Ja jednak wolę pojemniki z dmuchawą stojące osobno, bo to wygodniejsze do serwisu i od razu widzisz co jest w środku oraz znacznie czyściej.

    To co napisałem to tylko spojrzenie od strony instalacyjnej jak i serwisowej. Nie jest to najtańsza oczyszczalnia biologiczna na rysunku, ale też nie jest to coś wybitnie godnego polecenie . Twój wybór bo po gwarancji i tak będziesz ją miał dalej na działce, więc pytaj i dowiedz się więcej, np.: jaką masz gwarancji na montaż, a jaką na samą oczyszczalnię. DO tego jej warunki.
    Jeśli masz ofertę razem z montażem to podstawą jest ilość w tonach żwiru płukanego 16-32mm, a nie kwota, za którą zgadujesz ile go wsypią. Lepiej robić drenaż w ciągach z rur 110, niż studnie chłonną. Najważniejsze, aby było w ofercie napisane kto dobierał oczyszczalnie, aby potem nie wyszło, że w sumie nikt, bo chodziło o cenę
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 16-07-2021 o 09:02

  12. #3352

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Na pewno to nie pomaga, bo do oczyszczalni mają trafiać ścieki z domu, a nie oleje, piach i sól z drogi. Nie znam kogoś, kto był mył auto w garażu, więc jak nie będzie śniegu to mały problem. Jak będą oblepione błotniki to je oklep przed wjazdem do garażu, aby odpadły brudy, bo co innego możesz zrobić ?

    Każdej oczyszczalni szkodzi chemia. Mniej szkodzi tym oczyszczalniom co mają złoże biologiczne, które w bioficient 6 ma i bardziej nowoczesną technologię działania. Musisz po prostu stosować chemię lżejszą, taką co biodegraduje.

    Co do samej oczyszczalni to zbiornik jest ok, ale nie podoba mi się bardzo słaby dostęp do środka przez jeden właz, który jest na 4 komory. Tania dmuchawa bez wyłącznika przebicia membran. Jak padnie to od razu kupujesz nową lub bardzo dbasz o regularną wymianę membran. Brak sterowania, bo jest tylko zawór na recyrkulację, a dmuchawa działa cały czas. W tej technologii nie jest to wymagane, bo to przepływówka, ale ogólnie zaoszczędzili na tym. Mogę nie mieć aktualnych informacji, więc sam musisz to sprawdzić

    Niby o " gustach się nie dyskutuje ", ale nie podoba mi się dmuchawa z elektryką w koszu we włazie. Musisz całość wyjąc, aby zobaczyć co w środku. Może się to podobać bo płaska pokrywa i nic w sumie nie widać. Ja jednak wolę pojemniki z dmuchawą stojące osobno, bo to wygodniejsze do serwisu i od razu widzisz co jest w środku oraz znacznie czyściej.

    To co napisałem to tylko spojrzenie od strony instalacyjnej jak i serwisowej. Nie jest to najtańsza oczyszczalnia biologiczna na rysunku, ale też nie jest to coś wybitnie godnego polecenie . Twój wybór bo po gwarancji i tak będziesz ją miał dalej na działce, więc pytaj i dowiedz się więcej, np.: jaką masz gwarancji na montaż, a jaką na samą oczyszczalnię. DO tego jej warunki.
    Jeśli masz ofertę razem z montażem to podstawą jest ilość w tonach żwiru płukanego 16-32mm, a nie kwota, za którą zgadujesz ile go wsypią. Lepiej robić drenaż w ciągach z rur 110, niż studnie chłonną. Najważniejsze, aby było w ofercie napisane kto dobierał oczyszczalnie, aby potem nie wyszło, że w sumie nikt, bo chodziło o cenę
    Dzięki za merytoryczna odpowiedź, a możesz polecić jakąś oczyszczalnie lub nawet lepiej firmę instalacyjna z małopolski?

    niestety jest sama kwota za zwir

  13. #3353

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Dzięki za merytoryczna odpowiedź, a możesz polecić jakąś oczyszczalnie lub nawet lepiej firmę instalacyjna z małopolski?

    niestety jest sama kwota za zwir
    Instalatorów ciężko polecać, więc sam musisz "szlifować" infomracje oraz jego ofertę na piśmie. W ofercie masz mieć wyraźnie powiedziane ile ton żwiru płukanego i kropka. Niech tą ofertą co zrobił poprawi dopisując do kwoty tony

    Z polecaniem oczyszczalni jest łatwiej ale zaznaczę, że po moich doświadczeniach stałem się stronniczy i nie musisz mi wierzyć na słowo. Pytaj o szczegóły i myśl. Może Ci się coś innego spodobać niż to co opiszę dalej

    Jest mało na rynku oczyszczalni, które oprócz złoża biologicznego mają jeszcze do tego normalną technologię działania i zbiornik, który coś wytrzyma w gruncie.
    Dla mnie w pierwszej kolejności to zbs-5c z twardego dwupłaszcza, który jest do 5 osób. Dalej jest zbs-6c, który ma zwykłą wytrzymałość ale nadal złoże i jest SBR-em. Pojemnik ze sterowaniem jest osobny i mi się to podoba. Dmuchawa ma zabezpieczenie i masz komplet 4 elektrozaworów. Z grubsza to co trzeba jest

  14. #3354
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Dla wszystkich zastanawiających się nad oczyszczalnią takie info mam, że koszt wywozu, wymycia i napełnienia dla oczyszczalni to 400zł (przynajmniej u mnie w Wielkopolsce) więc ekonomiczniej brać oczyszczalnie o jak największych osadnikach.
    A żwir (szkoda że dowiedziałem się tego rok po instalacji) najlepiej brać samodzielnie ze żwirowni piasku kwarcowego pozyskiwanego z wody

  15. #3355
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    Witam,
    stoję przed wyborem oczyszczalni, po przeczytaniu wielu wypowiedzi na tym forum byłem zdecydowany na Wobet zbs 6c, niestety w moim rejonie(Zgorzelec) montuje ją jeden instalator, o którym zdarzyło mi się słyszeć kilka niepochlebnych opinii, niekoniecznie muszą być prawdziwe ale jednak.

    Tu na horyzoncie pojawia się bardzo popularna w moim rejonie firma Eko-bio, znam kilka osób, które ją mają i są zadowolone(fakt że dopiero od kilku miesięcy do 1,5roku), instalator sprawia bardzo dobre wrażenie a jego odpowiedzi pokrywają się z tym co wyczytałem na forum. Na samym FM też nie znalazłem negatywnych opinii, jedynie czysteśrodowisko pisał o rozrzutności w dawkowaniu koagulantu i prądożerności. Według ich instalatora dmuchawa chodzi w cyklach półgodzinnych, a prąd na całą oczyszczalnie to około 11zł miesięcznie. Ile zuzywa Wobet?

    Trochę o moich warunkach: nowobudowany dom, dwa piony kanalizacyjne wyciągnięte na dach i dwa problemy: rura 160 wychodzi pod płytą na głębokości 1m(dolna krawędź) i wychodzi na stronę działki obok okien garażu nad którym jest łazienka gdzie do granicy działki jest tylko 5m. Z tego co czytałem oczyszczalnia powinna być conajmniej te 5m od domu, Eko-bio twierdzi, że przy tej głębokosci rury trzeba będzie zrobić oczyszczalnie 2-3m od domu, nie będzię śmierdziało?
    W linku wrzucam wynik badań geologicznych najbliższego odwiertu, wody na 3m nie stwierdzono, niby piaski ale przy prowadzeniu kabla w płytszej części było sporo gliny.

    Chciałbym studnie chłonną, Eko-bio mówi, że sypie 20ton kamienia/piasku rzecznego, cen jeszcze nie znam, spotkanie z oboma Panami mam w tygodniu. Poza samym działaniem oczyszczalni absolutnym priorytetem jest to żeby nie śmierdziało.

    Proszę o radę co wybrać, czy w mojej sytuacji Wobet będzie najlepszą opcją czy może jednak Eko-bio 4000 też się sprawdzi

    https://ibb.co/mXMrnw7

  16. #3356

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    [...] Na samym FM też nie znalazłem negatywnych opinii, jedynie czysteśrodowisko pisał o rozrzutności w dawkowaniu koagulantu i prądożerności. Według ich instalatora dmuchawa chodzi w cyklach półgodzinnych, a prąd na całą oczyszczalnie to około 11zł miesięcznie. Ile zuzywa Wobet?
    Jeżeli pisałem o koagulancie to na pewno nie o wersji Eko-bio, bo ona nie ma dozowania koagulantu (raczej chodziło o wersję Eko-bioCH). Eko-bio ma dmuchawę pobierającą 88 W. Wyjdzie rocznie około 385 kWh rocznie x Twoja stawka za kWh. Wobet ma dmuchawę pobierającą 40 W ale dłuzej pracuje niż 12h wiec nie wyjdzie dwa razy mniej (ale mniej na pewno).

    Sama oczyszczalnia Eko-bio zła nie jest ale to jest przepływówka - wady tej technologii w porównaniu do oczyszczalni wykorzystujących dozowanie scieku surowego wiele razy już na tym forum były omawiane.

    To co najbardziej mi sie nie podoba w Eko-bio to dmuchawa schowana pod poziomem terenu z minikominkiem w pokrywie rewizyjnej. Tego typu rozwiązanie jest po prostu niebezpieczne z punktu użytkownika (zalanie urzadzeń elektrycznych wodą opadową/roztopową) oraz skraca żywotność dmuchawy jesli śnieg zasypie ten kominek (o co raczej nie trudno ze względu na jego wysokość).

    Dodtakowo przy szczelnej zabudowie trzeciej komory jest słaba możłiwość kontroli czy osad nadmierny nie pływa po powierzchni co sugeruje nieprawidłowa pracę oczyszczalni (taki osad wydostaje siędo odbiornika zamulajac go).

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Z tego co czytałem oczyszczalnia powinna być conajmniej te 5m od domu, Eko-bio twierdzi, że przy tej głębokosci rury trzeba będzie zrobić oczyszczalnie 2-3m od domu, nie będzię śmierdziało?
    Doprecyzujmy - 5 m odległość musi być zachowana od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, ponadto przepis nie obowiązuje jesli masz wyprowadzone odpowietrzenie instalacji kanalizacyjnej co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych.

    Przy poprawnie zrobionej wentylacji nie powinno śmierdzieć.

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    W linku wrzucam wynik badań geologicznych najbliższego odwiertu, wody na 3m nie stwierdzono, niby piaski ale przy prowadzeniu kabla w płytszej części było sporo gliny.

    Chciałbym studnie chłonną, Eko-bio mówi, że sypie 20ton kamienia/piasku rzecznego, cen jeszcze nie znam, spotkanie z oboma Panami mam w tygodniu. Poza samym działaniem oczyszczalni absolutnym priorytetem jest to żeby nie śmierdziało.
    Jeśli już koniecznie chcesz mieć studnię chłonną (drenaż zawsze daje spokojniejszy sen) to lepsza jest ta wartwa poniżej 1,4 m. Piasek drobny pylasty gorzej bedzie odprowadzał scieki po oczyszczeniu.

    20 ton nie brzmi źle - tylko przypilnuj aby faktycznie tyle dali.

  17. #3357
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Witam,
    Trochę o moich warunkach: nowo budowany dom, dwa piony kanalizacyjne wyciągnięte na dach i dwa problemy: rura 160 wychodzi pod płytą na głębokości 1m(dolna krawędź) i wychodzi na stronę działki obok okien garażu nad którym jest łazienka gdzie do granicy działki jest tylko 5m. Z tego co czytałem oczyszczalnia powinna być co najmniej te 5m od domu, Eko-bio twierdzi, że przy tej głębokości rury trzeba będzie zrobić oczyszczalnie 2-3m od domu, nie będzie śmierdziało?
    https://ibb.co/mXMrnw7
    U mnie rura wychodziła na 110cm poniżej planowanego poziomu, a oczyszczalnie dałem 6m od domu. Więc da radę (rok działania już za sobą ma). Z zapachami to zależy jak jesteś wrażliwy. Z wentylacji wysokiej u mnie potrafi zawonieć trochę kilka razy w roku (ale u mnie wyjście jest poniżej kalenicy). Przy samej oczyszczalni (do 1m od niej) też lekki zapach czasem się unosi przy cyklu napowietrzania (z odpowietrzenia, ale to można podprowadzić pod płot). Ale to jest delikatny zapaszek. Obornik jak wyleją na polach na widnokręgu czy szambo u sąsiada wywożą to wali z 10 razy mocniej. Żona i dzieci nie zgłaszają żadnych uwag, a to coś znaczy.

    Im dalej od domu to też wyższa nadbudowa, głębiej posadowiona oczyszczalnia i głębiej położony odpływ. Weź to pod uwagę. U mnie padło więc na ZBS5c ze względu na kształt i głębokość wymaganych robót.

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Chciałbym studnie chłonną, Eko-bio mówi, że sypie 20ton kamienia/piasku rzecznego, cen jeszcze nie znam, spotkanie z oboma Panami mam w tygodniu. Poza samym działaniem oczyszczalni absolutnym priorytetem jest to żeby nie śmierdziało.
    https://ibb.co/mXMrnw7
    Ja poszedłem trochę pod prąd i mam hybrydę, coś pomiędzy studnią chłonną a drenażem (rady od Wojtek INST i czysteśrodowisko dużo pomogły) . Działa ok , ale ma rok dopiero więc trudno by nie działało. I tylko kamień, bez żadnego piasku!

    A co do instalatora WH, to jeśli pan od Eko-bio nie chciałby się tego podjąć to zawsze można samemu to ogarnąć. Koparka, kamień, długa poziomica, 2 dni wolnego i chęci są potrzebne . U mnie się tak skończyła przygoda z instalatorami firm trzecich (bo WH tez nikogo w okolicy nie miał)

  18. #3358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    A co do instalatora WH, to jeśli pan od Eko-bio nie chciałby się tego podjąć to zawsze można samemu to ogarnąć. Koparka, kamień, długa poziomica, 2 dni wolnego i chęci są potrzebne . U mnie się tak skończyła przygoda z instalatorami firm trzecich (bo WH tez nikogo w okolicy nie miał)
    Wydaje mi się, że najlepiej to podsumować tak, że ZBS-y od wobetu to wybór tego co kupuje dla siebie, a Eko-bio to wybór instalatora. Nie zawsze oznacza to samo, bo jak montażysta nie ma jakiejś korzyści z zakupu samej oczyszczalni lub dodatkowego zarobku na tym to nie chce czegoś takiego montować to proste. Nie oznacza to jednak, że piszę tu źle o takim wykonawcy, bo może być świadom, że trzeba za to zrobić większy drenaż z porządną podsypką bo to "coś za coś", aby nie stanęło. Rozumiem takie podejście ale rzadko w praktyce tak bywa
    Jednak i tak ten co będzie miał oczyszczalnię taką , czy inną musi się dopytać ile podsypki w tonach i czy to żwir płukany oraz "zrzucić" na projektanta lub wykonawcę odpowiedzialność za dobranie i działanie całości w jego warunkach grutowo-wodnych. Ogólnie chodzi mi o to, że wszystko pięknie działa póki susza, a po jednym dniu ulewy wszędzie stoi woda i nikt nie jest za to winien

    Dodam jeszcze, że w sumie inną sprawą są pompa jeśli trzeba taką zastosować. Tu nie ma zlituj i musi być najlepsza. Jeśli jest osobno przepompownia to w najgorszym przypadku sam użytkownik kupuje dobrą pompę i daje ją do zamontowania wykonawcy w przepompowni.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 28-07-2021 o 08:27

  19. #3359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Przy samej oczyszczalni (do 1m od niej) też lekki zapach czasem się unosi przy cyklu napowietrzania (z odpowietrzenia, ale to można podprowadzić pod płot). Ale to jest delikatny zapaszek.
    @Gruth Ty masz kominek wentylacyjny wychodzacy ze zbiornika oczyszczalni?

    Jesli tak to, czy przyjechał on z oczyszczalnią czy monterzy go zrobili?

  20. #3360
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    @Gruth Ty masz kominek wentylacyjny wychodzacy ze zbiornika oczyszczalni?

    Jesli tak to, czy przyjechał on z oczyszczalnią czy monterzy go zrobili?
    Teraz zadałeś mi bobu. Monter, czyli ja, go zrobiłem bo było wyjście 110mm z boku drugiego włazu więc bez większego zastanowienia się dałem tam kominek, choć wczytując się w instrukcję chyba takiej potrzeby nie ma przy wentylacji wysokiej. Zadzwonię do WH i się dowiem. Zaślepić się zawsze da

Strona 168 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony