dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 150 z 190
Pokaż wyniki od 2.981 do 3.000 z 3785
  1. #2981

    Domyślnie

    Dzień dobry

    Pytanie do specjalistów:
    Jaką oczyszczalnię polecacie dla 2+2 mieszkańców, zrzut oczyszczonych ścieków do rzeki? Ze względu na ukształtowanie działki mam pełną swobodę w dopasowaniu się do wysokości wlotu i wylotu z oczyszczalni oraz jej wymiarów.
    Oczyszczalnia ma być niezawodna i musi nie być wrażliwa na 2 tygodniowe przestoje. Proste czynności eksploatacyjne nie stanowią problemu, natomiast kluczowa jest dla mnie możliwe duża czystość odprowadzanych ścieków oraz brak niepożądanych zapachów. Cena ma drugorzędne znaczenie.

    Wstępnie brałem pod uwagę Biodisc oraz Roth Twinbloc...

    Pozdrawiam

  2. #2982

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorski Zobacz post
    Dzień dobry

    Pytanie do specjalistów:
    Jaką oczyszczalnię polecacie dla 2+2 mieszkańców, zrzut oczyszczonych ścieków do rzeki? Ze względu na ukształtowanie działki mam pełną swobodę w dopasowaniu się do wysokości wlotu i wylotu z oczyszczalni oraz jej wymiarów.
    Oczyszczalnia ma być niezawodna i musi nie być wrażliwa na 2 tygodniowe przestoje. Proste czynności eksploatacyjne nie stanowią problemu, natomiast kluczowa jest dla mnie możliwe duża czystość odprowadzanych ścieków oraz brak niepożądanych zapachów. Cena ma drugorzędne znaczenie.

    Wstępnie brałem pod uwagę Biodisc oraz Roth Twinbloc...

    Pozdrawiam
    Zawsze uważałem, że zależność jakość / cena jest równie ważna jak budowa, wyposażenie, itp. w oczyszczalni biologicznej. Jednak i tacy kienci bywają co chcą na maxa . Z tych dwóch modeli dla mnie, więc wygrywa Biodisc.

  3. #2983
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Dzięki Wojtek. Zapytania wysłane i czekam na odpowiedzi bo w dostępnych materiałach dla 2, 5 i 6 tego nie znalazłem. Cena 4 okazje się o 2 stówki niższa.

  4. #2984

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście stosunek jakość/cena jest bardzo ważny i fakt, że cena ma dla mnie drugorzędne znaczenie, nie stoi z tym w sprzeczności. Jeśli są na rynku POŚ równie dobre lub lepsze od wymienionych, a tańsze to proszę o ich wskazanie. Z góry dziękuję

  5. #2985

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorski Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście stosunek jakość/cena jest bardzo ważny i fakt, że cena ma dla mnie drugorzędne znaczenie, nie stoi z tym w sprzeczności. Jeśli są na rynku POŚ równie dobre lub lepsze od wymienionych, a tańsze to proszę o ich wskazanie. Z góry dziękuję
    Ciężko tu coś pisać, gdyż temat technologii i konstrukcji w oczyszczalniach biologicznych - to rzeka bez końca

    Najprościej można to podzielić na typowe ( czyli występujące szerzej na rynku u kilku producentów ) oraz nietypowe ( czyli modele specjalne, produkowane przez jednego producenta ). Oczyszczalnia Biodisc należy do tej drugiej grupy. Nie chodzi mi o to, czy jest to lepsze, czy gorsze ale raczej o to co jesteś w stanie porównać. W pierwszej grupie możesz znaleźć kilku producentów i zapytać ich o to co mają najlepszego, zaś w drugiej grupie to ciężko zrobić - tj. porównać, poza oczywiście ceną i warunkami gwarancji.

    Lepiej byłoby, gdybyś znalazł ze dwie firmy z pierwszej grupy i zapytał ich co mają najlepszego. Jak będzie więcej informacji o konkretnych modelach to łatwiej będzie je porównać. W pierwszej grupie liczy się:
    + pojemność oczyszczalni
    + wytrzymałość zbiornika
    + dostęp ( czyli właz do każdej komory osobno )
    + dobra dmuchawa i sterowanie automatyczne
    + dobra technologia ( np. SBR, aby nie był to model z przepływem grawitacyjnym )

    Wiem, że zapewne oczekiwałeś innej odpowiedzi, czyli konkretnego typu. Jednak skoro i tak będziesz myślał o tym co kupić to i tak to będziesz porównywał pewnie z Biodisc. Dlatego trzeba mieć więcej informacji, aby głowa nie rozbolała

  6. #2986
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Zawsze uważałem, że zależność jakość / cena jest równie ważna jak budowa, wyposażenie, itp. w oczyszczalni biologicznej. Jednak i tacy kienci bywają co chcą na maxa . Z tych dwóch modeli dla mnie, więc wygrywa Biodisc.
    Co się stało, że nagle biodisc lepszy od wobetu.

  7. #2987

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alekko Zobacz post
    Co się stało, że nagle biodisc lepszy od wobetu.
    Do wyboru były dwie oczyszczalnie, z których żadna nie była z wobet, więc po co ich mam dodawać. Czy ZBS jest zawsze lepszy ? Oczywiście, że nie zawsze. Zależy to też od tego z jakiej strony się patrzy
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 20-03-2020 o 15:51

  8. #2988
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    @Dorski i @WojtekINST

    Moim zdaniem podział na typowe i nietypowe rozwiązania nie jest do końca poprawny.

    Sama technologia złóż obrotowych w Biodiscu nie jest jakąś „specjalną” i nową technologią. Biodisc nie jest powszechnie produkowany, bo tylko dla Kingspana chciało się poświecić czas i pieniądze, aby taki produkt dopracować i wprowadzić na rynek. Jeżeli coś jest dopracowane i skuteczne to musi kosztować.

    Podobnie jest z ZBSem Wobeta – niby „typowy” SBR a jednak nie ma innego na rynku ze złożem biologicznym, bo to wymaga więcej zachodu zarówno przy projektowaniu jak i produkcji. To jest on „typowy” czy „specjalny”?

    Biorock ma nieudane podróbki, które ujawniają swój brak skuteczności po okresie reklamacji, a Biorock działa przez lata bez problemu. To jest on „typowy” bo ma podróbki, czy jest „specjalny”, bo tylko on działa skutecznie po latach?

    Większość producentów idzie na skróty i robi to co najłatwiej skopiować (najszybciej i przy jak najmniejszych nakładach). Dlatego najbardziej popularne są wszelkiego rodzaju przepływówki, gdzie nie trzeba wnikać w algorytm pracy, dobór zbiorników odbywa się na podstawie „robimy z tego co mamy”, a nie na zasadzie „zrobimy zbiornik wg potrzeb technologicznych”.

    Technologii oczyszczania w oczyszczalniach przydomowych jest dużo, a jak pomnoży się to przez ilość modyfikacji poszczególnych producentów wychodzi przeogromna liczba. I wszystkei z nich będą "specjalne".

    Dlatego najważniejsze są kryteria określone przez inwestora. Dla jednych skuteczność oczyszczania się nie liczy, bo ma być tanio, dla innych ma działać skutecznie bez względu na cenę. Jedni wolą przy tym nie chodzić, a inni musza ją zakopać na 1 m głębokości. Niektórzy chcą oczyszczalnie tylko na sezon letni, inni całoroczną ale w sezonie zimowym i letnim przepływ x 5. Nie ma oczyszczalni spełniającej wszystkie kryteria.

    Dorski określił swoje wymagania i są na tyle wystarczające aby wskazać Biodisc, Biorock, ZBS, filtr gruntowo-roślinny – ze względów technologicznych wszystkie poradzą sobie z przestojem 2 tygodniowym bez najmniejszego problemu, czego o oczyszczalniach w trybie przepływowym lub SBRów bez trybu urlopu napisać nie można. @Dorski – jeżeli jednak chcesz odprowadzać ścieki oczyszczone do rzeki to niestety tu już niekoniecznie będzie „bez problemu”
    Ostatnio edytowane przez inżH2O ; 20-03-2020 o 20:17

  9. #2989

    Domyślnie

    Ponownie dziękuję za odpowiedzi. Mam tylko pytanie co do problemów z odprowadzeniem oczyszczonych ścieków do rzeki; czy poza konieczności sporządzenia operatu wodnoprawnego i uzyskaniem zgody wodnoprawnej są jeszcze inne czynniki, które mogą sprawić dodatkowe trudności?

  10. #2990
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    @Dorski i @WojtekINST

    Większość producentów idzie na skróty i robi to co najłatwiej skopiować (najszybciej i przy jak najmniejszych nakładach). Dlatego najbardziej popularne są wszelkiego rodzaju przepływówki, gdzie nie trzeba wnikać w algorytm pracy, dobór zbiorników odbywa się na podstawie „robimy z tego co mamy”, a nie na zasadzie „zrobimy zbiornik wg potrzeb technologicznych”.

    Technologii oczyszczania w oczyszczalniach przydomowych jest dużo, a jak pomnoży się to przez ilość modyfikacji poszczególnych producentów wychodzi przeogromna liczba. I wszystkei z nich będą "specjalne".
    No to wychodzi z tego, że każdy jak kupi to się dowie, czy działa taka oczyszczalnia. Całe te normy i badania są na nic. Wszyscy je mają i różnica tylkow brubości zbiornika i komorach. Skąd ma kto wiedzieć że coś się jeszcze przyda. Ja po sobie wiem, że sterowanie i auto. Ale może pojemność większa lepsza.

  11. #2991

    Domyślnie

    Też uważam, że wymagania określone od użytkownika są podstawą doboru oczyszczalni. Sportowe auto słabo nadaje się na samochód rodzinny, a furgonetka do jazdy po bezdrożach.

    Nie każda oczyszczalnia o dużej pojemności wyposażona w sterownik, jak sugerujecie, jest rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników przydomówek. Tak samo jak nie każdy SBR jest bezkonkurencyjny. Na głębokie przyłącze zamiast Actibloc który jest SBRem z mikro bulajami zamiast włazów i papierowym zbiornikiem (co z tego że ma pojemność i sterownik) wybrałbym nawet taką BioPurę, bo ma mocniejszy zbiornik, a nie ma sterowania, ma mniejszą pojemność i w dodatku to przepływówka. Topowe oczyszczalnie pod względem skuteczności oczyszczania (Biodisc i Biorock) sterownika nie posiadają.

    Oczywiście rozumiem, że ludzie mają problem z przesianiem wciskanego przez handlowców kitu. Tym bardziej, że faktycznie „papiery” na dzień dzisiejszy są o kant stołu, bo wszyscy na papierze maja rewelacyjne wyniki. Ale przeczytanie wymagań w zakresie montażu oraz wymaganych czynności obsługowych od użytkownika są jakąś podstawową podpowiedzią. Zawsze uważałem, że pytania dla sprzedawcy najszybciej go weryfikują. To przecież nic nie kosztuje.

    W dobie internetu oczyszczalnię można kupić z drugiej części kraju i to pozwala poszerzyć wybór do czegoś więcej niż oferuje najbliższa hurtownia, która zawsze będzie wciskała to co ma na stanie.

    Jak kontrole ścieków oczyszczonych będą w tym kraju normą, a nie wyjątkiem, to producentów i hurtowni naciągających klientów na pseudo oczyszczalnie ubędzie.

  12. #2992
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    W dobie internetu oczyszczalnię można kupić z drugiej części kraju i to pozwala poszerzyć wybór do czegoś więcej niż oferuje najbliższa hurtownia, która zawsze będzie wciskała to co ma na stanie.
    Zawsze pozostaje problem z serwisowaniem. U mnie jakoś trudno o rozgarniętego instalatora Wobetu. Instalują go takie złote rączki polecane przez hurtownie odpowiedzialne za dystrybucję. Taki Pan Heniek co to robi przez 90% czasu coś innego a czasami też POŚ zakopie. Reklamacji nie miał nicgdy więc musza działać, zresztą jak się coś popsuje to do hurtowni lepiej, albo producenta pisać . To jest duży minus dla Wobeta w mojej okolicy.


    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Jak kontrole ścieków oczyszczonych będą w tym kraju normą, a nie wyjątkiem, to producentów i hurtowni naciągających klientów na pseudo oczyszczalnie ubędzie.
    Jedyną oczyszczalnię jakiej zdjęcia widziałem po 14 latach użytkowania to Biodisk. Wyniki badań dla modeli większych, tych dla szkół, też widziałem i potwierdzają DWU. Jedynie ta cena. Jak doliczę drenaż/studnię chłonną, instalację i kruszywo to się lekko 25k robi (tak wiem, że do każdej oczyszczalni te koszty muszę doliczyć ).

  13. #2993
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    - jak będziesz porównywał sobie pozycje od 2 do 6 to dowiedz się jaką każdy z nich ma dmuchawę bo to "serce systemu" i nie ma z tym zlituj, musi być dobra oraz mieć wyłącznik przebicia membran plus alarm ( super jak ustalisz też ile mają elektrozaworów oraz jaki sterowanik, bo na tym najwięcej się oszczędza )
    2. Roth Microstep - ze zdjęć wmioskuję że są 3 elektrozawory. sterownik czy producent dyfuzora i zabezpieczenia cisza.
    5 & 6. Graf - też tajemnice handlowe i pełna podejrzliwość po co mi takie informacje skoro oni piszą że działa...nic na piśmie tylko telefonicznie uzyskałem, że zaworów brak są silniki krokowe, dyfuzor jednego z topowych producentów, kilku używają zależnie od modelu oczyszczalni, z zabezpieczeniem. Ale konkretnego modelu się nie dowiedziałem.
    Tak jakby przy kupnie auta producent mówił, że silnik ma ale na jakie paliwo, jaką mocą dysponuje, jakie spalanie czy osiągi to już tajemnica. Ważne że jeździ.

    EDIT:
    Roth ma w środku: "kompresory firmy Nitto Kohki tupu LA45, LA60, LA80 i LA100 – w zależności od wielkości zestawu. Urządzenie sterujące jest dedykowane wyłącznie dla firmy Roth. Nazwa sterownika UNIT typ VC1 3V.". Trochę im zeszło nim dostałem odpowiedź na maila
    Ostatnio edytowane przez Gruth ; 29-04-2020 o 10:11 Powód: Dodatkowe informacje

  14. #2994

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    2. Roth Microstep - ze zdjęć wmioskuję że są 3 elektrozawory. sterownik czy producent dyfuzora i zabezpieczenia cisza.
    5 & 6. Graf - też tajemnice handlowe i pełna podejrzliwość po co mi takie informacje skoro oni piszą że działa...nic na piśmie tylko telefonicznie uzyskałem, że zaworów brak są silniki krokowe, dyfuzor jednego z topowych producentów, kilku używają zależnie od modelu oczyszczalni, z zabezpieczeniem. Ale konkretnego modelu się nie dowiedziałem.
    Tak jakby przy kupnie auta producent mówił, że silnik ma ale na jakie paliwo, jaką mocą dysponuje, jakie spalanie czy osiągi to już tajemnica. Ważne że jeździ.
    W oczyszczalni ROTH ( według instrukcji montażu ) są 3 elektrozawory ( chyba dwa na recyrkulację i jeden na dawkowanie ). W stosunku do typowego SBR ( z pełnym wyposażeniem i 4-ma elektrozaworami ), to nie ma tam elektrozaworu na dyfuzor i na odpompowanie. Dmuchawa wygląda jak JDK-S-60, ale pewności nie mam jaki to typ.

    W obu oczyszczalniach GRAF, wydaje mi się, że są dmuchawy HIBLOW XP. Nie wiem jaki typ, ale mogą to też być 60 l/min. Miałem do czynienia ze starszymi dmuchawami HIBLOW, typu HP. Miały one tak jak JDK-S wyłącznik alarmowy przebicia membrany. Nie widzę go w opisie tego XP ale może się mylę ? Dla mnie to takie minimum.
    W sterownikach gdzie zawory są zamknięte w środku to musisz mieć świadomość, że w razie problemów np. z jednym zaworem, czy samym sterownikiem i tak do serwisu lub wymiany jest całość. Na zdjęciu pojemnika ROTH, czy w ZBS -ach zawory są osobno ( obok sterownika ), co jest dla mnie lepszym rozwiązaniem.

  15. #2995

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Zawsze pozostaje problem z serwisowaniem. U mnie jakoś trudno o rozgarniętego instalatora Wobetu. Instalują go takie złote rączki polecane przez hurtownie odpowiedzialne za dystrybucję. Taki Pan Heniek co to robi przez 90% czasu coś innego a czasami też POŚ zakopie. Reklamacji nie miał nicgdy więc musza działać, zresztą jak się coś popsuje to do hurtowni lepiej, albo producenta pisać . To jest duży minus dla Wobeta w mojej okolicy.
    Jeżeli w warunkach gwarancji nie masz zapisu o obowiązkowym (płatnym) serwisie to sprawa serwisowania jest trochę łatwiejsza (tańsza).

    Dla większości oczyszczalni czynności eksploatacyjne/serwisowe można wykonać samodzielnie - kwestia ich ilości. Zakres i częstotliwość tych czynności można znaleźć instrukcji. W zależności od oczyszczalni będą to albo proste czynności jak czyszczenie filtra od dmuchawy, do czego wystarczy śrubokręt i parę minut czasu. W innych przypadkach, gdzie np oczyszczalnia ma tylko zawory ręczne użytkownik niestety często zostaje z problemem poprawnej regulacji sam, dlatego automatyka w przydomówkach bywa pomocna. Różne oczyszczalnie mają różne wymagania w zakresie czynności użytkowych, dlatego namawiam do przeczytania przed zakupem tego działu instrukcji oraz warunków gwarancji, aby nie było zaskoczenia.

    Kwestii wymagającej ingerencji producenta nawet "Pan Heniek" nie ogarnie i tu warto brać oczyszczalnię, gdzie producent pomaga. Akurat Wobet pomaga, co już parę razy sie potwierdziło na tym forum.

  16. #2996
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    GregiWKS

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-515
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Podobnie jak większość forumowiczów, mam problem z doborem oczyszczalni dla swoich kryteriów.
    Prośba o pomoc / opinie na bazie poniższych danych wejściowych:
    - RLM 2+2,
    - poziom wlotu ok 1m ppt,
    - zwierciadło wody gruntowej -2,8m,
    - grunt rodzimy: piaski drobne, pospółka, piaski gliniaste,
    - dodatkowe kryteria: bezwonna praca, wysoki stopień oczyszczenia ścieków z uwagi na wykorzystanie wody do podlewania ogrodu, bezobsługowa praca,
    - budżet 12-14k,
    - odległość oczyszczalni od domku:16m,
    - oczyszczone ścieki planowane do odprowadzenia do 10m3 zbiornika na deszczówkę z przelewem awaryjnym do studni chłonnej z powierzchnią czynną ok 4m2,
    Do tej pory pod analizę wziąłem:
    1) Feliksnavis FEL-6 , podaje link bo nie widziałem wcześniej na forum tego produktu:
    https://www.zielone-oczyszczalnie.pl...ksnavis-fel-6/
    2) Kingspan BioFicient 6,
    3) ZBS -6C WH.
    Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie.
    Dziękuję.

  17. #2997
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    GregiWKS

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-515
    Posty
    4

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać jeszcze jedną istotną kwestię... w domku planowane jest użycie młynka do zlewozmywaka.

  18. #2998
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał GregiWKS Zobacz post
    Zapomniałem dodać jeszcze jedną istotną kwestię... w domku planowane jest użycie młynka do zlewozmywaka.
    W tym przypadku najlepsze będzie chyba szambo. Jeśli poważnie myślisz o POŚ to zrób sobie kompostownik na końcu ogrodu.

    Niech lepsi się wypowiedzą dokładniej. To co ja zauważyłem to:
    - wybrałeś sobie 3 różne technologie oczyszczali i jak je tu porównać?
    - Feliksnavis FEL-6 ma 1,65m3 pojemności całkowitej i możesz z niej wg producenta wybierać osad nadmierny 1-2 razy w roku No comments.
    - BioFicient 6 to przepływówka i ma 3m3 pojemności całkowitej. Jeśli dobrze pamiętam to osadnik wstępny ma z tego połowę.
    - ZBS -6C pełen SBR z osadnikiem wstępnym 1,5m3

    Co masz zamiar zrobić z mieszaniną wody deszczowej i oczyszczonych scieków? Bo jeśli planujesz podlewanie z węża ogrodu tą mieszanką to błąd.
    Przeczytaj cały wątek od początku. Warto (choć dużo samozaparcia to wymaga).
    Ostatnio edytowane przez Gruth ; 25-03-2020 o 06:35

  19. #2999

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    W tym przypadku najlepsze będzie chyba szambo. Jeśli poważnie myślisz o POŚ to zrób sobie kompostownik na końcu ogrodu.

    Niech lepsi się wypowiedzą dokładniej. To co ja zauważyłem to:
    - wybrałeś sobie 3 różne technologie oczyszczali i jak je tu porównać?
    - Feliksnavis FEL-6 ma 1,65m3 pojemności całkowitej i możesz z niej wg producenta wybierać osad nadmierny 1-2 razy w roku No comments.
    - BioFicient 6 to przepływówka i ma 3m3 pojemności całkowitej. Jeśli dobrze pamiętam to osadnik wstępny ma z tego połowę.
    - ZBS -6C pełen SBR z osadnikiem wstępnym 1,5m3
    Ogólnie to dobrze podsumowane .

    Czyli jak chcesz mieć jakąś oczyszczalnie to nie planuj młynka .

    Poza tym z oczyszczalni jest chyba więcej korzyści niż z młynka .

  20. #3000

    Domyślnie

    Cytat Napisał GregiWKS Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Podobnie jak większość forumowiczów, mam problem z doborem oczyszczalni dla swoich kryteriów.
    Prośba o pomoc / opinie na bazie poniższych danych wejściowych:

    - oczyszczone ścieki planowane do odprowadzenia do 10m3 zbiornika na deszczówkę z przelewem awaryjnym do studni chłonnej z powierzchnią czynną ok 4m2,
    .
    Jeśli chcesz oczyszczalnie połączyć z deszczówką w spólnym zbiorniku retencyjnym to jest to możliwe. Jednak ogólnie 10m3 szambo z przelewem ( czyli taki zbiornik na deszczówkę ) jest za duży .
    Najważniejsze jest, aby oczyszczalnia działa bardzo sprawnie i wówczas iglaki będziesz podlewał z większą częstotliwością z mniejszego zbiornika, a nie rzadziej z dużego.

    Jako odprowadzenie nadmiaru nie polecam studni chłonnej, gdyż spód warstwy podsypki, "na mój gust" będzie zbyt blisko poziomu wód gruntowych. Odprowadzenie musi "udźwignąć" znacznie więcej niż odpływ z oczyszczalni, dlatego trzeba to zrobić z dużym zapasem.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 25-03-2020 o 10:55

Strona 150 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony