dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 154 z 190
Pokaż wyniki od 3.061 do 3.080 z 3785
  1. #3061
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    yurakar

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Udało mi się przeczytać cały wątek, ale i tak nie wiem jaką oczyszczalnie wybrać.
    Działka nie leży w aglomeracji. Grunt to glina piaszczysta, badania geotechniczne robione w 2018r. Poziom wód gruntowych na poziomie 2m. Rodzina dwie osoby dorosłe plus dwójka dzieci. W przyszłości możliwe, że pojawi się kolejne dziecko.
    Oczywiście oczyszczalnia biologiczna. Preferuję technologię SBR, ale też biorę pod uwagę oczyszczalnie typu Biorock. Co do SBR nie obawiam się pomp, zaworów itd. Fajnie jak by oczyszczalnia miała dobre sterowanie, aby nie było trzeba kręcić ręcznie zaworami. Ważne także dla mnie jest aby oczyszczalnia dobrze oczyszczała. Co do ceny jaką chce przeznaczyć to ok. 15tyś najlepiej już z montażem. Plus minus 3 tyś. Wiadomo im taniej tym lepiej, ale też nie ma co na tym oszczędzać. Odprowadzanie wody drenaż lub poletko rozsądzające. Mam kilka oczyszczakni które biorę pod uwagę:
    - Wobet Hydret ZBS 6C (niby dobre są opinie, ale instalator mówi, że oczyszczalnia ma tylko dobry zbiornik)
    - Bamar Tech Bio Solid 8 co myślicie?
    - Haba SBR Primo+ tylko czytałem, że to nie jest typowy SBR. Brak dozowania ścieków.
    - HABA – BIOEASYFLOW5 – SBR w tej martwi mnie to, że jest to oczyszczalnie jednozbiornikowa.
    - Sotralentz ACRIBIO SBR z tego co wiem to tej firmy już nie ma, ale oczyszczalnie są w sprzedaży? Dostałem ofertę na taką oczyszczalnie. Cena 7200 plus montaż.
    - Easy PLAST SBR Cena 7500 plus montaż.
    - CENTROPLAST BIOEKOCENT 3300 Pro cena ok. 6700 plis montaż. W tej chyba jest słabe sterowanie.
    Jakie są jeszcze oczyszczalnie SBR godne polecenia? Która jest najlepsza z tych co wymieniłem?

  2. #3062

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Geolog mi napisał że grunt mam średnio przepuszczalny (grunt pylasty twardoplastyczny i piaski drobne) i sugeruje drenaż rozsaczajacy do oczyszczalni biologicznej. Odwierty były do 3m p.p.t. i wody gruntowej nie stwierdzono. A ja chciałem studnię chłonną. Poletko rozsaczajacy to jakieś 50m2 terenu. A ja chciałbym sobie jakieś krzaczki drzewa pisadzic. Czy można to poletko zamienić na coś innego?
    Drenaż to zawsze spokojniejszy sen niż studnia chłonna, Jest proste rozwiązanie na Twój problem - kilka studni chłonnych - nawet sumarycznie zajmą mniej miejsca. Dodatkowy plus - mozesz je zrobić w różnych miejscach, bo ścieki oczyszczone rozdzeilsz np studzienką rozdzielczą. Tylko przy studni chłonnej koniecznie oczyszczalnia biologiczna i to ta z tych pewniejszych.

  3. #3063

    Domyślnie

    Cytat Napisał yurakar Zobacz post
    Witam.
    Udało mi się przeczytać cały wątek, ale i tak nie wiem jaką oczyszczalnie wybrać.
    Działka nie leży w aglomeracji. Grunt to glina piaszczysta, badania geotechniczne robione w 2018r. Poziom wód gruntowych na poziomie 2m. Rodzina dwie osoby dorosłe plus dwójka dzieci. W przyszłości możliwe, że pojawi się kolejne dziecko.
    Oczywiście oczyszczalnia biologiczna. Preferuję technologię SBR, ale też biorę pod uwagę oczyszczalnie typu Biorock. Co do SBR nie obawiam się pomp, zaworów itd. Fajnie jak by oczyszczalnia miała dobre sterowanie, aby nie było trzeba kręcić ręcznie zaworami. Ważne także dla mnie jest aby oczyszczalnia dobrze oczyszczała. Co do ceny jaką chce przeznaczyć to ok. 15tyś najlepiej już z montażem. Plus minus 3 tyś. Wiadomo im taniej tym lepiej, ale też nie ma co na tym oszczędzać. Odprowadzanie wody drenaż lub poletko rozsądzające. Mam kilka oczyszczakni które biorę pod uwagę:
    - Wobet Hydret ZBS 6C (niby dobre są opinie, ale instalator mówi, że oczyszczalnia ma tylko dobry zbiornik)
    - Bamar Tech Bio Solid 8 co myślicie?
    - Haba SBR Primo+ tylko czytałem, że to nie jest typowy SBR. Brak dozowania ścieków.
    - HABA – BIOEASYFLOW5 – SBR w tej martwi mnie to, że jest to oczyszczalnie jednozbiornikowa.
    - Sotralentz ACRIBIO SBR z tego co wiem to tej firmy już nie ma, ale oczyszczalnie są w sprzedaży? Dostałem ofertę na taką oczyszczalnie. Cena 7200 plus montaż.
    - Easy PLAST SBR Cena 7500 plus montaż.
    - CENTROPLAST BIOEKOCENT 3300 Pro cena ok. 6700 plis montaż. W tej chyba jest słabe sterowanie.
    Jakie są jeszcze oczyszczalnie SBR godne polecenia? Która jest najlepsza z tych co wymieniłem?
    Jeżeli już piszemy o SBRach:

    - Wobet Hydret - ciekawa teoria instalatora, może jakieś konkrety przedstawi? W mojej opinii ten producent akurat na skróty nie chodzi i głupich oszczędności nie stosuje. Wersja ZBS-4C uważam, ze jest trochę niedowymiarowana, ZBS-6C już jest słuszniejszy.
    - Bamar Tech Bio Solid - jak pierwszy raz zobaczyłem to urzadzenie to przyznam ze wzbudziło moją ciekawość. Sporo indywidualnego podejścia, ale ostatecznie chyba przekombinowanego. Chyba, bo niewiele informacji u producenta, tyle tylko co z rysunków. W standardzie tylko pompa mechanicznie na odpływie (minus), żółta lampka zapala się przy zapisach o różnych możliwościach "w zależności od potrzeb" odprowadzania osadu nadmiernego do poszczególnych komór - kto te potrzeby określa? Po to się dopłaca do sterownika, aby użytkownik przy oczyszczalni chodził jak najmniej. Instrukcje obsługi i warunki gwarancji w sieci ciężko znaleźć, bo to by sporo wyjąsniło - kolejna żółta lampka.
    - Haba SBR Primo+ - faktycznie nie jest to typowy SBR - bez dozowania ścieku surowego. Tu też jest tylko pompa mechaniczna na odpływie oraz dodatkowo druga pompa mechaniczna do recyrkulacji. Niestety zwiększa to prawdopodobieństwo awarii oraz podraża koszt oczyszczalni.
    - BIOEASYFLOW5 - każdy jednozbiornikowy SBR to jest odchudzony tradycyjny SBR pozbawiony osadnika wstępnego. Powoduje to, że są one wrażliwsze na nierównomierności w stężeniu dopływających ścieków szczególnie domowej chemii - osadnik wstępny uśrednia ścieki.
    - chyba Actibio - teraz są ze stajni Grafa. Bardzo małe włazy rewizyjne utrudniające eksploatację, zbiorniki z rozdmuchu - z natury mniej wytrzymałe od rotomuldingu.
    - Easy PLAST SBR - zbiorniki mają "kiesznie" gdzie zbiera się osad czynny. Ponadto pokrywy z czasem mogą przypuszczać wodę do środka.
    - Bioekocent to nie SBR tylko przepływówka

  4. #3064
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał yurakar Zobacz post
    W
    - Wobet Hydret ZBS 6C (niby dobre są opinie, ale instalator mówi, że oczyszczalnia ma tylko dobry zbiornik)
    - Bamar Tech Bio Solid 8 co myślicie?
    - Haba SBR Primo+ tylko czytałem, że to nie jest typowy SBR. Brak dozowania ścieków.
    - HABA – BIOEASYFLOW5 – SBR w tej martwi mnie to, że jest to oczyszczalnie jednozbiornikowa.
    - Sotralentz ACRIBIO SBR z tego co wiem to tej firmy już nie ma, ale oczyszczalnie są w sprzedaży? Dostałem ofertę na taką oczyszczalnie. Cena 7200 plus montaż.
    - Easy PLAST SBR Cena 7500 plus montaż.
    - CENTROPLAST BIOEKOCENT 3300 Pro cena ok. 6700 plis montaż. W tej chyba jest słabe sterowanie.
    Jakie są jeszcze oczyszczalnie SBR godne polecenia? Która jest najlepsza z tych co wymieniłem?
    - CENTROLAST nie ma SBR, ale w wersji MULTIEKOCENT ze sterownikiem ma dawkowanie i złoże biologiczne ( to droższe niż zwykły BIOEKOCENT ), można zapytać o cenę, nie wiem jaka jest
    - SOTRALENTZ ACTIBIO to zbiorniki o słabej wytrzymałości z małymi włazami, a to że SBR to za mało, gdy nie będziesz mógł samemu serwisować lub się przygnie, NIE BIERZ
    - HABA, BIOEASYFLOW5 to już nie wiem co, bo nie ma komór, ale za to złoże, dyfuzor i pompę, czyli wszystko w jednym, jakbyś szambo przerobił na oczyszczalnię, to nie SBR bo nie ma dawkowania, NIE BIERZ
    - HABA, SBR Primo+ to nie SBR i ma pompy z poziomu marketu, więc od razu dwie do wymiany, nie każdy chce mieć pompę, to nie SBR bo nie ma dawkowania, NIE BIERZ,
    - BAMARTECH BIO SOLID 8 to taki sam jak CENTROPLAST BIOEKOCENT, 3 zbiorniki i dodana pompa mechaniczna na końcu, to nie SBR bo nie ma dawkowania, NIE BIERZ
    - WOBET ZBS-6C, najlepsze wyposażenie i to SBR oraz ma złoże i sterownik, MOŻESZ BRAĆ, choć popytałbym o tą MULTIEKOCENT
    Ostatnio edytowane przez Alekko ; 28-05-2020 o 10:59

  5. #3065
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Człowiek się bije cały czas z mylślami co wybrać. U mnie raczej padnie na ZBS-5C, choć wolałbym Biorocka ale ten jest o 50% droższy.
    Mam pytanie czy warto dopłacać do opcji 3 zamiast podstawowej?

    Chciałbym wykonać studnię chłonną. Jak podejśc do tego tematu i na co zwrócić uwagę? Montaż będę wykonywał samodzielnie no chyba, że WojtekInstalacje montuje pod Poznaniem

    ZBS-5C HDPE Z

    Opcja1:
    - pojemnik techniczny
    - zbiornik dwupłaszczowy
    - dwukomorowy
    - wysoka wytrzymałość przy wodach gruntowych
    - technologia SBR
    - dodatkowy nośnik biomasy w kom. biol.
    - strowanie automatyczne z wyświetlaczem
    - elektrozawory do pomp mamutowych
    - wybór trybu pracy
    - dmuchawa energooszczędna z zabezp. membran
    - do 5 RLM (użytkowników)

    Opcja 2
    - zintegrowany z pompą ( nie wymaga stosowania osobnej przepompowni ściek. oczyszcz.)

    Opcja3
    - automatyczne przełączanie trybów pracy
    - dodatkowy wyłącznik pływakowy - alarmowy
    - lampka alarmowa - czerwona na obudowie pojemnika technicznego

  6. #3066
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Drenaż to zawsze spokojniejszy sen niż studnia chłonna, Jest proste rozwiązanie na Twój problem - kilka studni chłonnych - nawet sumarycznie zajmą mniej miejsca. Dodatkowy plus - mozesz je zrobić w różnych miejscach, bo ścieki oczyszczone rozdzeilsz np studzienką rozdzielczą. Tylko przy studni chłonnej koniecznie oczyszczalnia biologiczna i to ta z tych pewniejszych.
    Będę miał ostatecznie coś pośredniego. Od studzienki rozdzielczej 2 nitki po 5m skrzynek rozpaczających a pod nimi podsyp ze żwiru o wielkości 15m 2.

    Niestety ale ze względu na studnię do wody pitnej nie mogę mieć kilku studni chłonnych. A miejsce mam na działce tylko w rogu działki na pozbycie się ścieku oczyszczonego.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 30-05-2020 o 10:37

  7. #3067
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Człowiek się bije cały czas z mylślami co wybrać. U mnie raczej padnie na ZBS-5C, choć wolałbym Biorocka ale ten jest o 50% droższy.
    Mam pytanie czy warto dopłacać do opcji 3 zamiast podstawowej?

    Chciałbym wykonać studnię chłonną. Jak podejśc do tego tematu i na co zwrócić uwagę? Montaż będę wykonywał samodzielnie no chyba, że WojtekInstalacje montuje pod Poznaniem

    ZBS-5C HDPE Z

    Opcja1:
    - pojemnik techniczny
    - zbiornik dwupłaszczowy
    - dwukomorowy
    - wysoka wytrzymałość przy wodach gruntowych
    - technologia SBR
    - dodatkowy nośnik biomasy w kom. biol.
    - strowanie automatyczne z wyświetlaczem
    - elektrozawory do pomp mamutowych
    - wybór trybu pracy
    - dmuchawa energooszczędna z zabezp. membran
    - do 5 RLM (użytkowników)

    Opcja 2
    - zintegrowany z pompą ( nie wymaga stosowania osobnej przepompowni ściek. oczyszcz.)

    Opcja3
    - automatyczne przełączanie trybów pracy
    - dodatkowy wyłącznik pływakowy - alarmowy
    - lampka alarmowa - czerwona na obudowie pojemnika technicznego
    To coś nowego opcja 3, bo mieli te tryby chyba ręcznie wybierane. Nie wiem co daje ten dodatkowy pływak i po co jest lampka, ale jak się dowiesz to daj znać, bo ciekawe to co wymyślili i jak to polepsza działanie.

  8. #3068

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Będę miał ostatecznie coś pośredniego. Od studzienki rozdzielczej 2 nitki po 5m skrzynek rozpaczających a pod nimi podsyp ze żwiru o wielkości 15m 2.

    Niestety ale ze względu na studnię do wody pitnej nie mogę mieć kilku studni chłonnych. A miejsce mam na działce tylko w rogu działki na pozbycie się ścieku oczyszczonego.
    Skrzynki rozsączające nie sa czymś pośrednim. Zarówno tunele jak i skrzynki rozsączajace są najgorszą formą odprowadzania ścieków do gruntu.

    Na 15 m2 wejdą Tobie ponad 4 studnie chłonne. Odległość do studni wody liczysz od korpusu studni chłonnej, a do granicy działki od pokrywy - wiec nawet przy 4 powinno dać radę to upakować.

    Ludzie nie rozumieją, że ze skrzynek i tuneli jedyną korzyść mają sprzedawcy (argument zajmowania mniejszej powierzchni niż drenaż na klienta działa, a marża lepsza niż na rurach), oraz wykonawcy (mniej roboty, a przez okres gwarancji będzie działać).

    Dlaczego to NIE JEST dobre rozwiązanie do odprowadzania ścieków? Większość tuneli i skrzynek zasilana jest ściekami punktowo od wlotu, czyli obciąża hydraulicznie (a w zasadzie przeciąża) grunt bezpośrednio pod wlotem. Dopiero jak ta warstwa się zakolmatuje, ścieki dopływające "przesuwają" sie w kierunku końca tuneli. Zanim się zakolmatuje 5 tuneli w nitce - gwarancja mija. A pojemność buforowa, którą mają tunele/skrzynki pomaga ten problem tylko dodatkowo opóźnić.

    Teoretycznie z technologicznego punktu widzenia sens mają tylko i wyłącznie tunele i skrzynki z rurą rozsączającą na całej długości takiego układu, bo wtedy grunt pod tunelami jest obciążany hydraulicznie w miarę równomiernie i jest szansa, że będzie się samooczyszczał (oczywiście piszemy tylko i wyłącznie o oczyszczalniach biologicznych, samodzielne osadniki gnilne tu nie dadzą rady). Problem z takimi tunelami z podwieszoną rurą jest taki, że kosztowo wychodzą porównywalnie do drenażu, a w porównaniu do poletka rozsączającego, który też mam mała powierzchnię zabudowy, są o wiele droższe. Czyli sensu ekonomicznego nie mają.

    Ponadto nie powierzchnia zabudowy jest ważna, a powierzchnia styku z gruntem rodzimym, bo to ona decyduje o szybkości odprowadzania ścieków oczyszczonych do środowiska. Na tą powierzchnię styku ma wpływ grubość (miąższość) warstwy ze żwiru płukanego i aby uzyskać sensowną powierzchnię warstwa mus być odpowiednio gruba (zależy od rodzaju gruntów rodzimych a dokładnie ich współczynnika filtracji). Jeżeli zrobisz odpowiednio grubą warstwę, okaże się, że będzie ona miała wystarczającą pojemność buforową (w porach pomiędzy ziarnami żwiru) i traci na wartości argument o pojemności skrzynek/tuneli. Wiec wydawanie kasy na skrzynki/tunele - nie ma sensu - lepiej tę kasę dołożyć do ilości żwiru.

    Tego żadna hurtownia Tobie nie podpowie, bo żwiru nie mają w ofercie.

    Skrzynki i tunele sa dobre na odprowadzanie deszczówki i pierwotnie do tego zostały wymyślone.

  9. #3069

    Domyślnie

    Tydzień temu wymieniłem membrany i przełączyłem na tryb rozruchowy.
    Zdjęcie z dzisiaj po godzinie i 25 minitach.
    ZBS-6c
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200531_165724.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	444723
    Tak wyglądało wcześniej
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7941285
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 31-05-2020 o 16:05
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #3070

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Tydzień temu wymieniłem membrany i przełączyłem na tryb rozruchowy.
    Zdjęcie z dzisiaj po godzinie i 25 minitach.
    ZBS-6c
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200531_165724.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	444723
    Tak wyglądało wcześniej
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7941285
    Ewidentna poprawa.

    Jak przyrost będzie ciągle następował to za min. 3-4 tygodnie efekty powinny być już widoczne w wodzie nadosadowej.

    Jak to w życiu - szkopuł tkwi w szczegółach, w Twoim przypadku w małych membranach dmuchawy.

  11. #3071

    Domyślnie

    Pomocy.
    Witam. Padła mi dmuchawa membranowa akwatech At 60. Buczy, grzeje się, więc działa, ale nie ma w ogole ciśnienia. Czy w takiej dmuchawie wymiana membran pomoże? Dodam, że do chwili awarii napowietrzanie w oczyszczalni działało prawidłowo. Nie oczekuję kategorycznego tak, da się lub nie. ale czy objawy takie, jak przedstawiłem świadczą o śmierci dmuchawy,. czy tylko membran? Dmuchawa ma 2,5 roku. Dziękuję za pomoc.
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  12. #3072

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    Pomocy.
    Witam. Padła mi dmuchawa membranowa akwatech At 60. Buczy, grzeje się, więc działa, ale nie ma w ogole ciśnienia. Czy w takiej dmuchawie wymiana membran pomoże? Dodam, że do chwili awarii napowietrzanie w oczyszczalni działało prawidłowo. Nie oczekuję kategorycznego tak, da się lub nie. ale czy objawy takie, jak przedstawiłem świadczą o śmierci dmuchawy,. czy tylko membran? Dmuchawa ma 2,5 roku. Dziękuję za pomoc.
    Wydaje mi się, że AT60 wygląda jak ET60 Charles Austen, więc części mogą być takie same. Jeśli to te same dmuchawy to są jedne z najtańszych modeli. Jak okresowo nie zmieniłeś membran i nastąpiło ich przebicie to mogły nastąpić uszkodzenia wewnątrz. Jeśli tak było to nie kombinuj i kupuj nową, porządnej firmy dmuchawę z zabezpieczeniem JDK-S-60 SECOH lub HIBLOW HP60. Nie żałuj na to kasy bo to podstawa działania oczyszczalni biologicznej.

  13. #3073

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post

    Chciałbym wykonać studnię chłonną. Jak podejśc do tego tematu i na co zwrócić uwagę? Montaż będę wykonywał samodzielnie no chyba, że WojtekInstalacje montuje pod Poznaniem
    Montowałem tylko w zasięgu serwisu, który samemu mogłem robić. Okolice Poznania, więc i tak nie były dla mnie.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 01-06-2020 o 10:21

  14. #3074
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Skrzynki rozsączające nie sa czymś pośrednim. Zarówno tunele jak i skrzynki rozsączajace są najgorszą formą odprowadzania ścieków do gruntu.

    Na 15 m2 wejdą Tobie ponad 4 studnie chłonne. Odległość do studni wody liczysz od korpusu studni chłonnej, a do granicy działki od pokrywy - wiec nawet przy 4 powinno dać radę to upakować.

    Ludzie nie rozumieją, że ze skrzynek i tuneli jedyną korzyść mają sprzedawcy (argument zajmowania mniejszej powierzchni niż drenaż na klienta działa, a marża lepsza niż na rurach), oraz wykonawcy (mniej roboty, a przez okres gwarancji będzie działać).

    Dlaczego to NIE JEST dobre rozwiązanie do odprowadzania ścieków? Większość tuneli i skrzynek zasilana jest ściekami punktowo od wlotu, czyli obciąża hydraulicznie (a w zasadzie przeciąża) grunt bezpośrednio pod wlotem. Dopiero jak ta warstwa się zakolmatuje, ścieki dopływające "przesuwają" sie w kierunku końca tuneli. Zanim się zakolmatuje 5 tuneli w nitce - gwarancja mija. A pojemność buforowa, którą mają tunele/skrzynki pomaga ten problem tylko dodatkowo opóźnić.

    Teoretycznie z technologicznego punktu widzenia sens mają tylko i wyłącznie tunele i skrzynki z rurą rozsączającą na całej długości takiego układu, bo wtedy grunt pod tunelami jest obciążany hydraulicznie w miarę równomiernie i jest szansa, że będzie się samooczyszczał (oczywiście piszemy tylko i wyłącznie o oczyszczalniach biologicznych, samodzielne osadniki gnilne tu nie dadzą rady). Problem z takimi tunelami z podwieszoną rurą jest taki, że kosztowo wychodzą porównywalnie do drenażu, a w porównaniu do poletka rozsączającego, który też mam mała powierzchnię zabudowy, są o wiele droższe. Czyli sensu ekonomicznego nie mają.

    Ponadto nie powierzchnia zabudowy jest ważna, a powierzchnia styku z gruntem rodzimym, bo to ona decyduje o szybkości odprowadzania ścieków oczyszczonych do środowiska. Na tą powierzchnię styku ma wpływ grubość (miąższość) warstwy ze żwiru płukanego i aby uzyskać sensowną powierzchnię warstwa mus być odpowiednio gruba (zależy od rodzaju gruntów rodzimych a dokładnie ich współczynnika filtracji). Jeżeli zrobisz odpowiednio grubą warstwę, okaże się, że będzie ona miała wystarczającą pojemność buforową (w porach pomiędzy ziarnami żwiru) i traci na wartości argument o pojemności skrzynek/tuneli. Wiec wydawanie kasy na skrzynki/tunele - nie ma sensu - lepiej tę kasę dołożyć do ilości żwiru.

    Tego żadna hurtownia Tobie nie podpowie, bo żwiru nie mają w ofercie.

    Skrzynki i tunele sa dobre na odprowadzanie deszczówki i pierwotnie do tego zostały wymyślone.
    Dzięki za ten komentarz.
    Wg testu perkolacyjnego współczynnik filtracji mam 3.8x10-5 m/s. Wg Błażejewskiego do którego odnosi się mój geolog to jest klasa D gruntu i nadaje się do rozsączania drenażem.

    NIe wiem jeszcze dokładnie jaką oczyszczalnie biologiczna wybiorę. Obciążenie jest na 4 osoby w domu.
    Na załączonym obrazku widać na szaro kratkę 1x1m co pokazuje ile jest miejsca. przerywana czarna to 2m od granicy działki.. Propozycja 4 studni jak sugerujesz umieściłem. Niebieska linia to 30m od osi studni do wody pitnej.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chlonna.JPG
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	66,6 KB
ID:	444756
    1 złoże żwirowe 4x4m i na to 4 studnie 1m średnicy z rozdzielaczem po środku?
    Ale jak widzę cenę takiej studni chłonnej na 500l to ona kosztuje 500zł za jedną. No chyba że można to zrobić jakoś inaczej.

  15. #3075
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alekko Zobacz post
    To coś nowego opcja 3, bo mieli te tryby chyba ręcznie wybierane. Nie wiem co daje ten dodatkowy pływak i po co jest lampka, ale jak się dowiesz to daj znać, bo ciekawe to co wymyślili i jak to polepsza działanie.
    Opcja 3 to na chwilę obecną (info od technologa z fabryki):
    - przełączanie się automatycznie z trybu rozruchowego na normalny
    - pływak odpowiada za przekazanie informacji do sterownika kiedy nastąpił pierwszy w miarę regularany (powtarzalny) zrzut ścieków. To pozwala na automatyczne przełączenie trybów oraz po określonym czasie na włączenie lampki alarmowej informującej o potrzebie wywozu osadnika. Przy opróżnieniu pływak opada i resetuje odliczanie.
    - lampka alarmowa - info co do stanu dmuchawy bez zaglądania do szafki (dmuchawa ma wszak własną diodę ale niewidoczną przy zamkniętej szafce), oraz przypomnienie o potrzebie wywozu osadnika.

    W opracowaniu nowy sterownik do wersji 3, by na podstawie częstotliwości wachań pływaka następowało automatyczne przełączenie pomiędzy trybem zwykłym a wakacyjnym.

    Opcja 3 to ochrona wizerunku firmy przed leniwymi klientami, co to myślą że POŚ to perpetum mobile i jak się zakopie to nic nie trzeba przy nim robić. Choć wyciągnięcie informacji o stanie membrany na zewnątrz jest na plus - nie trzeba co rusz otwierać szafki.
    Ostatnio edytowane przez Gruth ; 05-06-2020 o 13:10 Powód: Dodatkowe info

  16. #3076
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    W temacie oczyszczalni biologicznych - Graf/Sotralentz zaleca dawać bakterie Bio7 Entretien.
    Dawałem je 2 lata. Czy to coś dawało nie wiem//// Dziś wsypałem ostatną saszetkę.
    Czy jest coś lepszego na rynku, czy kupować dalej bio7?
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  17. #3077

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Na załączonym obrazku widać na szaro kratkę 1x1m co pokazuje ile jest miejsca. przerywana czarna to 2m od granicy działki.. Propozycja 4 studni jak sugerujesz umieściłem. Niebieska linia to 30m od osi studni do wody pitnej.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chlonna.JPG
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	66,6 KB
ID:	444756
    1 złoże żwirowe 4x4m i na to 4 studnie 1m średnicy z rozdzielaczem po środku?
    Ale jak widzę cenę takiej studni chłonnej na 500l to ona kosztuje 500zł za jedną. No chyba że można to zrobić jakoś inaczej.
    Zwróć uwagę, że zaprojektowałeś praktycznie jedno duże poletko żwiru. Po co wydawać kasę na trzony studni oraz na skrzynki/tunele. Rozłóż na takiej warstwie tradycyjny drenaż rurowy, całą warstwę przykryj geowłókniną i masz coś co się nazywa poletkiem rozsaczajacym. Zaoszczędzone pieniądze na korpusach studni/ tunelach/skrzynkach wydaj na dodatkowy żwir i zrób po prostu głębszą warstwę żwiru lub/i wspomagającą warstwę z piasku 0-2 ułożoną pod żwirem. Rozwiązanie sprawdzone i najmniej zawodne.

  18. #3078

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    W temacie oczyszczalni biologicznych - Graf/Sotralentz zaleca dawać bakterie Bio7 Entretien.
    Dawałem je 2 lata. Czy to coś dawało nie wiem//// Dziś wsypałem ostatną saszetkę.
    Czy jest coś lepszego na rynku, czy kupować dalej bio7?
    Bio7 Entretien jest ze stajni Graf/Sotralentz dlatego go zalecają.

    W mojej opinii nie jest "zdecydowanie najlepszy", bo ciężko o taki ranking. Na pewno nie jest najgorszy, bo rynek jest zasypany najtańszymi przesypkami z trocinami. Generalnie biopreparaty problemów nie rozwiązują, ale na pewno mają działanie wspomagające - im lepszy tym to wspomaganie może być bardziej widoczne.

  19. #3079
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Bio7 Entretien jest ze stajni Graf/Sotralentz dlatego go zalecają.

    W mojej opinii nie jest "zdecydowanie najlepszy", bo ciężko o taki ranking. Na pewno nie jest najgorszy, bo rynek jest zasypany najtańszymi przesypkami z trocinami. Generalnie biopreparaty problemów nie rozwiązują, ale na pewno mają działanie wspomagające - im lepszy tym to wspomaganie może być bardziej widoczne.
    A możesz napisać czym wg Ciebie warto się jeszcze zainteresować?
    Ogołny koszt takiego wspomagacza nie jest duży a jak ma pomóc to czemu nie stosować.
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  20. #3080

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    A możesz napisać czym wg Ciebie warto się jeszcze zainteresować?
    Ogołny koszt takiego wspomagacza nie jest duży a jak ma pomóc to czemu nie stosować.
    Uciu oczywiście nie jestem przeciwnikiem biopreparatów - sa to głównie enzymy rozkładające substancje złożone do substancji prostych. Chodzi o to, że przy źle działającym układzie oczyszczalni (z różnych względów np. niedziałająca poprawnie oczyszczalnia, źle wykonana wentylacja, grunt niechłonny) biopreparaty problemu nie rozwiążą. Natomiast poprawnie działający układ biopreparatów nie wymaga. Oczywiście można je stosować, aby ułatwić pracę bakteriom lub wydłużyć żywotność układu odprowadzającego ścieki oczyszczone do grunt ,ale z drugiej strony niekoniecznie zasada "lepiej jakikolwiek niż żadnego" sie sprawdza szczególnie przy poprawnie działającym układzie (są producenci oczyszczlni którzy biopreparatów nie zalecają).

    Problem z biopreparatami niestety wynika z wielkiej "tajemnicy przedsiębiorstwa" w obawie przed konkurencją. Skutkiem jest brak informacji za co tak naprawdę płacisz i nie można porównać produktów pod względem technologicznym a co najwyżej w kwestii ceny, sposobu aplikacji oraz ilości bakterii. W mojej opinii są to słabe cechy porównawcze, bo mniej lepszych bakterii będzie lepsza niż więcej słabych - ale trzeba widzieć gdzie jakie są.

Strona 154 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony