dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 157 z 190
Pokaż wyniki od 3.121 do 3.140 z 3785
  1. #3121

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Witam. Potrzebuję porady w wyborze POŚ dla 7 osób (4 + 3 dzieci). Wielkość terenu to 6 na 12 metrów + możliwe odprowadzenie rozsączania pod wjazdem do nasypu jeśli zamontujemy przy POŚ przepompownie. Grunt głównie gliniasty. Budżet około 15 tyś PLN (coś mogę dorzucić ale to np na montaż)
    Wybór jest duży. Jeśli grunty gliniaste to do nasypu. Trzeba sprawdzić wodochłonność gruntu i najlepiej zrobić badania geologiczne, aby potwierdzić, czy jest sens robienia oczyszczalni. Nic nie da dobra oczyszczalnia, gdy nie wsiąknie, bo jedno i drugie jest tak samo ważne.

    Jeśli chodzi o konkretny model to z pompą, bo do nasypu. Wyceniałem kiedyś podobny temat i dałem zwykłego ZBS-10C z pompą oraz ZBS-7C też z pompą ale w wersji mocniejszej jako dwupłaszczowy.

    Klient się nie zdecydował, bo inna firma wyceniła mu oczyszczalnię biologiczną bez osadnika wstępnego i bez nasypu ze studniami chłonnymi. Ja się upierałem przy nasypie, a konkurencja nie widziała problemu, że w studniach woda będzie stała, bo jak się jedna napełni to przeleje się do drugiej. Odpuściłem temat, bo nie dałbym gwarancji oraz bo klient chciał taniej, a na taką ilość roboty, nie dało się dać zniżki

    Klient do mnie zadzwonił po 2 latach, pytając o cenę przepompowni, ale odesłałem go do producenta, bo nadal nie rozumiał, że przepompownia, bez nasypu i tak nic nie da w takich warunkach.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 04-07-2020 o 11:53

  2. #3122

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Wybór jest duży. Jeśli grunty gliniaste to do nasypu. Trzeba sprawdzić wodochłonność gruntu i najlepiej zrobić badania geologiczne, aby potwierdzić, czy jest sens robienia oczyszczalni. Nic nie da dobra oczyszczalnia, gdy nie wsiąknie, bo jedno i drugie jest tak samo ważne.

    Jeśli chodzi o konkretny model to z pompą, bo do nasypu. Wyceniałem kiedyś podobny temat i dałem zwykłego ZBS-10C z pompą oraz ZBS-7C też z pompą ale w wersji mocniejszej jako dwupłaszczowy.

    Klient się nie zdecydował, bo inna firma wyceniła mu oczyszczalnię biologiczną bez osadnika wstępnego i bez nasypu ze studniami chłonnymi. Ja się upierałem przy nasypie, a konkurencja nie widziała problemu, że w studniach woda będzie stała, bo jak się jedna napełni to przeleje się do drugiej. Odpuściłem temat, bo nie dałbym gwarancji oraz bo klient chciał taniej, a na taką ilość roboty, nie dało się dać zniżki

    Klient do mnie zadzwonił po 2 latach, pytając o cenę przepompowni, ale odesłałem go do producenta, bo nadal nie rozumiał, że przepompownia, bez nasypu i tak nic nie da w takich warunkach.
    Ale pompa to już w dodatkowym zbiorniku musi być czy jest szansa żeby była w POŚ zainstalowana ?

  3. #3123

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Ale pompa to już w dodatkowym zbiorniku musi być czy jest szansa żeby była w POŚ zainstalowana ?
    W obu wylot masz tłoczny i nie potrzeba osobnej przepompowni za oczyszczalnią, aby podać do nasypu.

  4. #3124

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    W obu wylot masz tłoczny i nie potrzeba osobnej przepompowni za oczyszczalnią, aby podać do nasypu.
    A na jaką odległość taka pompa ma możliwość przepompować sciek? Gdyby dało radę wtłoczyć 30-40 metrów dalej ale pod górkę ( różnica terenu około 3-5 metrow) to mógłbym odprowadzać to do bagienka na mojej posesji

  5. #3125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    A na jaką odległość taka pompa ma możliwość przepompować sciek? Gdyby dało radę wtłoczyć 30-40 metrów dalej ale pod górkę ( różnica terenu około 3-5 metrow) to mógłbym odprowadzać to do bagienka na mojej posesji
    W tych modelach jest pompa Ebara OPTIMA MA, ale nie wiem, czy da ona radę na taką odległość i takie podnoszenie. To trzeba do wobet zadzwonić i ustalić co powie na to producent. Jeśli za słaba to nie wiem, czy w KP mogą wstawić mocniejszą ?
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 06-07-2020 o 07:50

  6. #3126

    Domyślnie

    Odnośnie pompy Ebara Optima z Wobetu otrzymałem odpowiedź że nie da rady przepompować na taką odległość. Zaproponowano mi 2 opcje:
    1) ZBS-10C ( SBR z dodatkowym złożem ) ze sterowaniem automatycznym + przepompownia ścieków oczyszczonych P60-80/2,1 z pompą EBARA RIGHT 100 MA ( 0,75kW )

    i zaworem zwrotnym oraz dodatkowym wyłącznikiem pływakowym poziomu max.



    Zalety:

    + pojemność całkowita 5m3

    + technologia SBR

    + dodatkowe złoże biologiczne

    + sterownik modułowy PLC

    + wybór trybów pracy



    + możliwość bezpośredniego podłączenia do sterownika oczyszczalni, alarmu z przepompowni ( zarówno z wyłącznika silnikowego jak i dodatkowego wyłącznika pływakowego

    poziomu max, tj. przepełnienia ) oraz lampki alarmowej na obudowie pojemnika technicznego









    2) ZBB-10C ( hybryda MBBR – ze złożem fluidalnym ) ze sterowaniem automatycznym + przepompownia ścieków oczyszczonych P60-80/2,1 z pompą EBARA RIGHT 100 MA ( 0,75kW ) i zaworem zwrotnym



    Zalety:

    + pojemność całkowita 6m3

    + dwupłaszczowy ( zwiększona wytrzymałość )

    + mała średnica korpusu ( 1,2m, a tym samym zmniejszona głębokość wykopu )

    + dodatkowe złoże biologiczne fluidalne

    + wybór trybów pracy



    + możliwość rozbudowania skrzynki ze sterownikiem oczyszczalni o sekcję do podłączenia pompy z wyłącznikiem silnikowy


    Co o tym sądzicie?

  7. #3127

    Domyślnie

    @Mucha117
    Z tego, co zdążyłem zauważyć u forumowiczów tego forum ZBSy mają większy problem z niedociążeniem niż przeciążeniem. Przy 7 osobach warto zwrócić uwagę na zużycie wody. Zakup oczyszczalni dla 10 osób na pewno będzie bardziej kosztowny niż tej dla 6 i niekoniecznie oczyszczalnia lekko przeciążona będzie działała gorzej niż ta niedociążona. ZBS-6C ma przepływ do 0,9 m3/d wiec warto porównać to jak to u Was wygląda. Jeżeli macie często sporo gości na długie pobyty to faktycznie 10ka będzie lepszym rozwiązaniem, ale jeżeli nie, to warto przeanalizować ZBS-6C i zaoszczędzoną kasę przeznaczyć na przepompownię z mocniejszą pompą, bo tu masz zdecydowanie większy kłopot.

    ZBB to typowa przepływwówka - było już o tym typie technologii wiele pisane na tym forum - generalnie SBRy (ZBS) sprawują sie nieporównywalnie lepiej.

  8. #3128

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    @Mucha117
    Z tego, co zdążyłem zauważyć u forumowiczów tego forum ZBSy mają większy problem z niedociążeniem niż przeciążeniem. Przy 7 osobach warto zwrócić uwagę na zużycie wody. Zakup oczyszczalni dla 10 osób na pewno będzie bardziej kosztowny niż tej dla 6 i niekoniecznie oczyszczalnia lekko przeciążona będzie działała gorzej niż ta niedociążona. ZBS-6C ma przepływ do 0,9 m3/d wiec warto porównać to jak to u Was wygląda. Jeżeli macie często sporo gości na długie pobyty to faktycznie 10ka będzie lepszym rozwiązaniem, ale jeżeli nie, to warto przeanalizować ZBS-6C i zaoszczędzoną kasę przeznaczyć na przepompownię z mocniejszą pompą, bo tu masz zdecydowanie większy kłopot.

    ZBB to typowa przepływwówka - było już o tym typie technologii wiele pisane na tym forum - generalnie SBRy (ZBS) sprawują sie nieporównywalnie lepiej.

    Na ta chwilę stan osób to 7 i raczej w planach nie ma się zwiększyć. Jeśli chodzi o gości to raczej wizyty 1-2 dyniowe ale co przyniesie czas nie wiadomo. Przy takim stanie osobowym zużywamy średnio 20-24m wody. Myślałem aby dać zapas tylko co może być problemem przy niedociazonej POŚ?

  9. #3129
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Na ta chwilę stan osób to 7 i raczej w planach nie ma się zwiększyć. Jeśli chodzi o gości to raczej wizyty 1-2 dyniowe ale co przyniesie czas nie wiadomo. Przy takim stanie osobowym zużywamy średnio 20-24m wody. Myślałem aby dać zapas tylko co może być problemem przy niedociazonej POŚ?
    Technologia SBR działa lepiej niż przepływowa ale z tego wyboru to wziąć lepiej zbb-10c. Większa pojemność i trzykomory, tak jak w mojej, a to więcej niż w zbs. Masz jeszcze sterownik z automatyką i grubszy zbiornik oraz więcej włazów. Wolałbym to niż więcej sterowania.

  10. #3130

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Na ta chwilę stan osób to 7 i raczej w planach nie ma się zwiększyć. Jeśli chodzi o gości to raczej wizyty 1-2 dyniowe ale co przyniesie czas nie wiadomo. Przy takim stanie osobowym zużywamy średnio 20-24m wody. Myślałem aby dać zapas tylko co może być problemem przy niedociazonej POŚ?
    Niedociążona oczyszczalnia bedzie miała za mało pożywki dla osadu czynnego. W momencie nagłego wzrotstu obciązenia (goście) skutecznośc oczyszczania spadnie bo mała ilośc osadu nie zdązy tego przerobić.

    Zużycie wody macie w okolicy 0,66-0,8 m3/d a oczyszczalnie dla 10 uzytkowników mają dwa razy większy przerób.

  11. #3131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alekko Zobacz post
    Technologia SBR działa lepiej niż przepływowa ale z tego wyboru to wziąć lepiej zbb-10c. Większa pojemność i trzykomory, tak jak w mojej, a to więcej niż w zbs. Masz jeszcze sterownik z automatyką i grubszy zbiornik oraz więcej włazów. Wolałbym to niż więcej sterowania.
    Ilość komór nie jest wyznacznikiem sprawności działania oczyszczalni biologicznych, tak samo jak jej pojemność, która powinna być zbliżona do optymalnej (za duża pojemność podobnie wpłynie na skuteczność oczyszczania jaka za mała). Jezeli głębokośc posadowienia nie bedzie duża (a zgodna z wymaganiami producneta) i nie ma wysoko wód gruntowych to po co dopłacać za grubszy zbiornik?

  12. #3132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post

    1) ZBS-10C ( SBR z dodatkowym złożem ) ze sterowaniem automatycznym + przepompownia ścieków oczyszczonych P60-80/2,1 z pompą EBARA RIGHT 100 MA ( 0,75kW ) i zaworem zwrotnym oraz dodatkowym wyłącznikiem pływakowym poziomu max.

    + sterownik modułowy PLC

    + możliwość bezpośredniego podłączenia do sterownika oczyszczalni, alarmu z przepompowni ( zarówno z wyłącznika silnikowego jak i dodatkowego wyłącznika pływakowego poziomu max, tj. przepełnienia ) oraz lampki alarmowej na obudowie pojemnika technicznego


    2) ZBB-10C ( hybryda MBBR – ze złożem fluidalnym ) ze sterowaniem automatycznym + przepompownia ścieków oczyszczonych P60-80/2,1 z pompą EBARA RIGHT 100 MA ( 0,75kW ) i zaworem zwrotnym

    + możliwość rozbudowania skrzynki ze sterownikiem oczyszczalni o sekcję do podłączenia pompy z wyłącznikiem silnikowy


    Co o tym sądzicie?
    Ja skupię się na czym innym niż technologia i rodzaj zbiornika, czy pojemność. W pierwszej wersji z ZBS-10C, przepompownia podłączona do sterowania oczyszczalni będzie tworzyła całość i będzie łatwiej to serwisować. W drugiej wersji z ZBB-10C jest tylko podłączenie pompy z wyłącznikiem silnikowym. Jest to też dobre zabezpieczenie, ale nie wiedzę tam żadnej lampki oraz tego wyłącznika pływakowego, które są w wersji z ZBS.

    Zgodzę się z czystesrodowisko, że o ile warunki gruntowo-wodne tego nie wymagają to można brać ZBS. Zaznaczę jednak, że gdyby była woda gruntowa i głębszy montaż to z powodu cięższych warunku ZBB bym doradził.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 08-07-2020 o 13:29

  13. #3133

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Ja skupię się na czym innym niż technologia i rodzaj zbiornika, czy pojemność. W pierwszej wersji z ZBS-10C, przepompownia podłączona do sterowania oczyszczalni będzie tworzyła całość i będzie łatwiej to serwisować. W drugiej wersji z ZBB-10C jest tylko podłączenie pompy z wyłącznikiem silnikowym. Jest to też dobre zabezpieczenie, ale nie wiedzę tam żadnej lampki oraz tego wyłącznika pływakowego, które są w wersji z ZBS.

    Zgodzę się z czystesrodowisko, że o ile warunki gruntowo-wodne tego nie wymagają to można brać ZBS. Zaznaczę jednak, że gdyby była woda gruntowa i głębszy montaż to z powodu cięższych warunku ZBB bym doradził.
    Wybralbys w złych warunkach ZBB ze względu na podwójny płaszcz czy może inne aspekty. Jeśli chodzi o zużycie wody to ostatnimi czasy przy 7 osobach zużywamy średnio 24m więc dziennie wychodzi około 800 litrów. Zbs-6c na przepływ dobowy 900 litrów więc raczej rozważyłbym ZBS-8c gdzie przepływ ma 1200l. Jeśli coś się rozumuję poprawcie mnie. Niestety nie jest to mały koszt i robi się na lata więc nie chciałbym popełnić jakiegoś większego błędu. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200708_191555.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	78,5 KB
ID:	445967

  14. #3134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Wybralbys w złych warunkach ZBB ze względu na podwójny płaszcz czy może inne aspekty. Jeśli chodzi o zużycie wody to ostatnimi czasy przy 7 osobach zużywamy średnio 24m więc dziennie wychodzi około 800 litrów. Zbs-6c na przepływ dobowy 900 litrów więc raczej rozważyłbym ZBS-8c gdzie przepływ ma 1200l. Jeśli coś się rozumuję poprawcie mnie. Niestety nie jest to mały koszt i robi się na lata więc nie chciałbym popełnić jakiegoś większego błędu. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200708_191555.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	78,5 KB
ID:	445967
    Przy cięższych warunkach montażu, wybrałbym ZBB i wynika to z cech samego zbiornika, tzn. jest dwupłaszczowy i mocniejszy. Oznacza to w praktyce, że zbiornik " może wybaczyć więcej błędów ". W glinie, jak zrobisz wykop i obsypiesz zbiornik dla przykładu piaskiem to po ulewach albo roztopach zacznie tam napływać i stać woda. Stworzy się taka "wanna" na wodę, pomimo, że tej wody nie miałeś, gdy robiony był wykop.

    Przy dwupłaszczu, zbiornik obsypujesz tylko od góry mieszanką piasku i cementu, aby nie wpłynął jak go kiedyś opróżnisz. Nie wiesz wówczas, czy jest woda w obsypce w koło zbiornika, czy nie .

    W oczyszczalniach z jedną ścianką, lepiej w takich warunkach cementu do obsypki i mieszanki użyć dla całego zbiornika dla pewności. Ja tak robiłem, aby się nie martwić, czy jest a może będzie kiedyś ta woda gruntowa. Grunty są różne i w sumie to też jakaś teoria, bo może w tym wykopie w glinie nie zbierać się woda. To jak "wróżenie z kart", a tu lepiej zrobić z zapasem lub więcej, aby nie zgadywać

    W sumie ZBS-8C może faktycznie być

  15. #3135

    Domyślnie

    Mam 2 koncepcje na umieszczenie POŚ.
    1: umieszczenie zbiornika około 2-3 metrów od domu i wtedy spokojnie ZBS może być bo głębokość dopływu będzie niewielka.
    2: zbiornik umieszczony na sąsiadującej ścianie od wyleciało z domu tylko wtedy dokładamy z 15 m dopływu. Przy 2% spadku mamy 30 cm + około 0.5m odpływ przy wyjściu z domu czyli liczby średnio 07-1m pod powierzchnią byłby dopływ.

    Wada 1 opcji jest to że przez działkę idzie przyłącze wody i nie wiem czy wyrobie się z mapkami od granicy i rur wodociągowych .

    Czy przy 2 opcji ZBS będzie już za nisko umieszczony czy jeszcze to jest akceptowalne.

    Przy ZBB problemem jest troszkę gabaryt bo dochodzi około 2 metrów w porównaniu z ZBS czyli tyle ile mogę wygospodarować na przepompownię.

  16. #3136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Wybralbys w złych warunkach ZBB ze względu na podwójny płaszcz czy może inne aspekty. Jeśli chodzi o zużycie wody to ostatnimi czasy przy 7 osobach zużywamy średnio 24m więc dziennie wychodzi około 800 litrów. Zbs-6c na przepływ dobowy 900 litrów więc raczej rozważyłbym ZBS-8c gdzie przepływ ma 1200l. Jeśli coś się rozumuję poprawcie mnie. Niestety nie jest to mały koszt i robi się na lata więc nie chciałbym popełnić jakiegoś większego błędu. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200708_191555.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	78,5 KB
ID:	445967
    800 l/d zużycia, a ZBB-10 ma nominalny przepływ 1500 l/d - taka przepływówka nie będzie działać poprawnie

    ZBS-10C też jest za duży, ten ZBS-8C wygląda na najlepsze rozwiązanie.

    ZBB ze względu na podwójny płaszcz ma jedyną przewagę w przypadku wysokiego pzoiomu wód gruntowych lub głebokiego wyjścia kanalizacji. Ale jeżeli dobrze kojarzę ZBSy mozna zakopywać do 1 m, jezeli wody nie ma, bez dodatkowego wzmocnienia.

  17. #3137

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Mam 2 koncepcje na umieszczenie POŚ.
    1: umieszczenie zbiornika około 2-3 metrów od domu i wtedy spokojnie ZBS może być bo głębokość dopływu będzie niewielka.
    2: zbiornik umieszczony na sąsiadującej ścianie od wyleciało z domu tylko wtedy dokładamy z 15 m dopływu. Przy 2% spadku mamy 30 cm + około 0.5m odpływ przy wyjściu z domu czyli liczby średnio 07-1m pod powierzchnią byłby dopływ.

    Wada 1 opcji jest to że przez działkę idzie przyłącze wody i nie wiem czy wyrobie się z mapkami od granicy i rur wodociągowych .

    Czy przy 2 opcji ZBS będzie już za nisko umieszczony czy jeszcze to jest akceptowalne.

    Przy ZBB problemem jest troszkę gabaryt bo dochodzi około 2 metrów w porównaniu z ZBS czyli tyle ile mogę wygospodarować na przepompownię.
    Ad. 1 Jeżeli nie masz na ścianie okien to rozwiązanie nie jest złe (nie chodzi mi o minimalne odległosci od budynku bo to można ominąć wentylacją wysoką ale mimo wszystko warto dmuchać na zimne w temacie zapachów.

    Ad. 2 - Dopływ na 70-100 cm nie dyskwalifikuje ZBSa. Ale rozważ aspekt, że kiedyś coś przy oczyszczalni trzeba bedzie zrobić serwisowego i wysokosc nadbudowy jest w tym przypadku ogromnym utrudnieniem. Spadek możesz zmniejszyć do 1,5% na DN160 i też będzie dobrze, a bedzie płycej. Pamiętaj przy lokalizowaniu, że do pierwszej komory oczyszczlni musi co jakiś czas dojechać wóz asenizacyjny aby wybrać osady.

  18. #3138

    Domyślnie

    Powiedzcie jeszcze mi czy ktoś jest w temacie odprowadzenia oczyszczonego ścieku do zbiorników wodnych. Pan z hurtowni nie poleca mi takiego rozwiązania gdyż problemowe podobno jest uzyskanie pozwolenia a poza tym zobowiązany jestem do przedstawiania badań odprowadzanej wody. Bagienko jest na moim terenie w całości.

  19. #3139

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Powiedzcie jeszcze mi czy ktoś jest w temacie odprowadzenia oczyszczonego ścieku do zbiorników wodnych. Pan z hurtowni nie poleca mi takiego rozwiązania gdyż problemowe podobno jest uzyskanie pozwolenia a poza tym zobowiązany jestem do przedstawiania badań odprowadzanej wody. Bagienko jest na moim terenie w całości.
    Pan z hurtowni niestety ma racje. Odprowadzanie do wód jest przez urzędników brane pod lupe i skończy się koniecznoscią uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzenie ścieków. Takie pozolenie wydaje PGWWP i faktycznie kilka miesiecy w plecy oraz koszt wykonania operatu (możesz teoretycznie zrobić sam ale wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu oczyszczania ścieków i np. do jakiej zlewni nalezy Twoja działka z bagienkiem, wiec 1-1,5 tyś PLN nie Twoje.

    Co do badań to niby istnieją przepisy o konieczności badania ścieków z kazdej oczyszczalni ale ciągle sa to martwe przepsiy, ale w przypadku pozwolenia wodnoprawnego faktycznie pan z hurtowni też ma racje, że kolejny urzad ma o Tobie informacje, iż odprwadzasz ścieki oczyszczone i pisemko moze przyjść. Niestety badania (parę stówek jednorazowo) są na koszt użytkownika.

    Jeżeli masz w miarę przepuszczalny grunt na dziełce i nie jest ona mała to nie zastanawiaj się i odprowadzaj do gruntu tradycyjnym drenażem rurowym - na lata spokój.
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 10-07-2020 o 20:06

  20. #3140

    Domyślnie

    Podwórko jest całkiem spore, problemem jest to, że dom jest w najniższym punkcie i wszystko musi być wyprowadzone w górę. Dlatego myślę że jedynym rozwiązaniem jest studnia chłonna albo ze 2 połączone grawitacyjnie ze sobą przelewem. Mam małą górkę z 15 metrów od domu. Trzeba będzie tam wymienić grunt na tak głęboko ile jest to możliwe i wtedy tam przepompować z POŚ.

Strona 157 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony