dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 158 z 190
Pokaż wyniki od 3.141 do 3.160 z 3783
  1. #3141
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Wada 1 opcji jest to że przez działkę idzie przyłącze wody i nie wiem czy wyrobie się z mapkami od granicy i rur wodociągowych.
    Pamiętaj że odległość do granicy mierzy się od krawędzi włazu a nie korpusu zbiornika (w.g. mnie to jakś totalna pomyłka pozwalająca posadowić zbirnik prawie w granicy działki jeśli właz będzie odpowiednio umieszczony). Wymogi odległości nie dotyczą chyba rur kanalizacji i wody gdy przecinają się pod kątem prostym, lub zbliżonym do prostego.

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Czy przy 2 opcji ZBS będzie już za nisko umieszczony czy jeszcze to jest akceptowalne.
    Ja mam wejście kanalizacji do zbiornika na około 1,10m (ZBS 5C). Potrzebna była dodatkowa nadbudowa. Oczyszczalnia 6m od domu. Jak narazie mogę tylko powiedzieć że wszystko dopływa i odpływa jak należy. Oczyszczalnia za młoda by mówić coś zapachach czy skuteczności oczyszczania.
    Ostatnio edytowane przez Gruth ; 16-07-2020 o 01:37

  2. #3142

    Domyślnie

    Czy jest w przepisach jakaś odległość, w której musi znajdować się studnia chłonna od zbiornika wodnego (staw, bagienko na prywatnej działce)

  3. #3143

    Domyślnie

    Kolejny cyrk z oczyszczalnią.
    Od mojego przedostatniego wpisu nie sypałem żadnych bakterii. Wyglądało coraz lepiej.
    Jednak 2 dni temu pojawił się straszny smród z oczyszczalni.
    Dzisiaj sprawdzam.
    Tak wygląda próbka w czasie napowietrzania
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200718_143205.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	446263
    A tak, po godzinie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200718_143041.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	446264
    ZBS-6c. Zużycie wody 10m3 miesięcznie.
    Wrzuciłem 2 tabletki sanidentabs do wc.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 18-07-2020 o 14:54
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #3144

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Kolejny cyrk z oczyszczalnią.
    Od mojego przedostatniego wpisu nie sypałem żadnych bakterii. Wyglądało coraz lepiej.
    Jednak 2 dni temu pojawił się straszny smród z oczyszczalni.
    Dzisiaj sprawdzam.
    Tak wygląda próbka w czasie napowietrzania
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200718_143205.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	446263
    A tak, po godzinie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200718_143041.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	446264
    ZBS-6c. Zużycie wody 10m3 miesięcznie.
    Wrzuciłem 2 tabletki sanidentabs do wc.
    Udało się rozwiązać problem.
    Powodem była zatkana rurka doprowadzająca ściek z komory wstępnej do komory reaktora i w końcu zaczęło się przelewać nadmiarem.

  5. #3145

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Czy jest w przepisach jakaś odległość, w której musi znajdować się studnia chłonna od zbiornika wodnego (staw, bagienko na prywatnej działce)
    Nie kojarzę takiego przepisu - zakładam, że staw jest na Twojej działce i nie stanowi dopływu do jeziora.

  6. #3146

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Kolejny cyrk z oczyszczalnią.
    Od mojego przedostatniego wpisu nie sypałem żadnych bakterii. Wyglądało coraz lepiej.
    Jednak 2 dni temu pojawił się straszny smród z oczyszczalni.
    Dzisiaj sprawdzam.
    Tak wygląda próbka w czasie napowietrzania
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200718_143205.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	446263
    A tak, po godzinie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200718_143041.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	446264
    ZBS-6c. Zużycie wody 10m3 miesięcznie.
    Wrzuciłem 2 tabletki sanidentabs do wc.
    Z tego co widze, w maju pisałeś że ostatni wywóz osadu z pierwszej komory miałeś w sierpniu lub wrześniu poprzedniego roku. Jezeli do tej pory osad nie był wywożony to tu jest przyczyna zatkania pompy mamutowej dozowania.

  7. #3147

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Z tego co widze, w maju pisałeś że ostatni wywóz osadu z pierwszej komory miałeś w sierpniu lub wrześniu poprzedniego roku. Jezeli do tej pory osad nie był wywożony to tu jest przyczyna zatkania pompy mamutowej dozowania.
    W instrukcji podane jest iż raz w roku wystarczy.

    Przełączać tryb oczyszczalni na rozruch? Czy ma pracować w normalnym trybie, jak pracowala do tej pory.
    Od soboty wieczora oczyszczalnia pracuje już prawidłowo, jak wcześniej napisał Damass.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #3148

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W instrukcji podane jest iż raz w roku wystarczy.

    Przełączać tryb oczyszczalni na rozruch? Czy ma pracować w normalnym trybie, jak pracowala do tej pory.
    Od soboty wieczora oczyszczalnia pracuje już prawidłowo, jak wcześniej napisał Damass.
    Tryb rozruchu charakteryzuje się tym, ze nie ma recyrkulacji części osadu czynnego (traktowanego jako nadmierny) do osadnika wstępnego. W Twoim przypadku osad jest i w dodatku dostał sie do komory natleniania osad surowy, także ta recyrkulacja jest jak najbardziej wskazana. Czyli nie przełaczaj w tryb rozruchu, niech pracuje normalnie.

  9. #3149

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Tryb rozruchu charakteryzuje się tym, ze nie ma recyrkulacji części osadu czynnego (traktowanego jako nadmierny) do osadnika wstępnego. W Twoim przypadku osad jest i w dodatku dostał sie do komory natleniania osad surowy, także ta recyrkulacja jest jak najbardziej wskazana. Czyli nie przełaczaj w tryb rozruchu, niech pracuje normalnie.
    Też tak myślałem. W niedzielę po południu tego syfu była już połowa butelki.
    Dzięki.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #3150

    Domyślnie

    W sobotę podjeżdża beczkowóz. Wybieram obie komory.
    Zaszczepię ją od nowa bakteriami z oczyszczalni znajomego. Ma prawie wodę nad osadem, a u mnie zawsze była taka żółta/słomkowa.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #3151

    Domyślnie

    Oczyszczalnie i sposób rozsączania nam wybrany. Czeka mnie teraz zgłoszenie budowy. Czy do takiego zgłoszenia muszę wykonać badania gruntu czy nie jest to konieczne? Czy potrzebuję jakąś szczegółową specyfikację POŚ?

  12. #3152

    Domyślnie

    Oczyszczalnie i sposób rozsączania nam wybrany. Czeka mnie teraz zgłoszenie budowy. Czy do takiego zgłoszenia muszę wykonać badania gruntu czy nie jest to konieczne? Czy potrzebuję jakąś szczegółową specyfikację POŚ?

  13. #3153

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Oczyszczalnie i sposób rozsączania nam wybrany. Czeka mnie teraz zgłoszenie budowy. Czy do takiego zgłoszenia muszę wykonać badania gruntu czy nie jest to konieczne? Czy potrzebuję jakąś szczegółową specyfikację POŚ?
    Dno studni chłonnej musi być minimum 1,5m nad wodami gruntowymi.
    Czyli musisz zamówić sobie geologa do badania gruntu.
    Oczyszczalnia ścieków na zgłoszenie w architekturze, później, jeśli nie odmówią, pismo do ochrony środowiska.
    Od 2018r dodatkowo potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. Nie wszystkie gminy/urzędy tego wymagają. Musisz się dopytać.

  14. #3154

    Domyślnie Przepływówka i filtr piaskowy

    Jakies półtora roku temu kupiłem bioekocenta, była tania, więc mnie omamiło... Od tego czasu na forum wiele nowych informacji i po ich przeczytaniu, pewnie bym przepływówki już nie kupił, ale czasu nie cofnę. Czy zatem ktoś wie, jak mają być ustawione zaworki w tej oczyszczalni i jak ma pracować sprężarka - co ile sie włączać/wyłączać?
    Kiedy ją kupowałam, producent nic nie informował jak wygląda wersja ze sterowaniem, teraz jakieś info na ten temat jest, ale znów za późno. Na forum już było, że sterownik nie dodostania, ale wydaje mi się, że niepowinno być problemem, kupienie kilku elektrozaworów i jakiegoś sterownika (nawet takiego do nawadniania) i zaprogramowania kiedy ma się co włączać... Czy ktoś wie jaki jest schemat pracy?

    Czy jest sens, łączyć filtr piaskowy z przepływówką? Czy filtr piaskowy będzie miał jeszcze co robić, kiedy sciek przejdzie przez przepływówkę?
    Czy można zrobić staw z rybami w wodzie ze ścieku, czy to jednak trucizna i powinna trafić do gruntu?
    Ostatnio edytowane przez Traianus ; 28-07-2020 o 22:26

  15. #3155

    Domyślnie

    @Traianus

    Z ustawieniem sterowania wykorzystującego czas w każdej przepływówce największym problemem jest użytkownik a dokładniej jego niepowtarzalny sposób bytowania we własnym domu. Dlatego już z choćby z tego względu wszystkie dwukomorowe sbry mają przewagę, bo oczyszczalnia sama decyduje ile i kiedy podać do komory napowietrzania ściek.

    Filtr piaskowy sam w sobie ma bardzo dobre efekty oczyszczania, a przepływówki bym nie przeceniał i na pewno bedzie miał co po niej poprawiać.

    Dobrze działajaca oczyszczalnia nie stanowi problemu wód powierzchniowych (miażdząca większosć oczyszczalni miejskich odporwadza scieki oczyszczone do wód powierzchniowych). Jednak jeżeli staw podlega pod kategowię "wód stojacych" to ustawa Prawo wodne zakazuje odprowadzania ścieków do tego typu wód.

  16. #3156
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Traianus Zobacz post
    Czy jest sens, łączyć filtr piaskowy z przepływówką? Czy filtr piaskowy będzie miał jeszcze co robić, kiedy sciek przejdzie przez przepływówkę?
    Czy można zrobić staw z rybami w wodzie ze ścieku, czy to jednak trucizna i powinna trafić do gruntu?
    Zamiast filtra piaskowego możesz pokusić się o zrobienie własnym sumpem oczyszczalni hydrofitowej. Przymierzałem się do takiej ale informacji jak na lekarstwo. Jeśli jeszcze można coś znaleź odnośnie wielkości, konstrukcji, wypełnienia i roślin, to mnie nie udało się doszukać po jakim czasie dochodzi do kolmatacji złoża i potrzeby jego wymiany. U mnie musiałaby być na końcu ogrodu i zrezygnowałem, nie wiedząc co ile koparke bym tam musiał zapraszać. Pytanie też gdzie się wywozi takie złoże po wymianie?

    Z filtrem piaskowym będzie podobnie.

  17. #3157
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mucha117 Zobacz post
    Oczyszczalnie i sposób rozsączania nam wybrany. Czeka mnie teraz zgłoszenie budowy. Czy do takiego zgłoszenia muszę wykonać badania gruntu czy nie jest to konieczne? Czy potrzebuję jakąś szczegółową specyfikację POŚ?
    A w jaki sposób dobrałeś oczyszczalnię i sposób rozsączania bez badań gruntowych?

  18. #3158

    Domyślnie

    Widzę, że tu dużo osób zna się na rzeczy.
    W projekcie mam szambo, podczas budowy chce zmienić na oczyszczalnie biologiczna z racji małej działki.
    Chce ominąć pozwolenie z polskich wód, więc chyba zostaje mi tylko oczyszczalnia z jakąś komora do podlewania?
    Ponadto jak wygląda taka zmiana? W urzędzie są 2 wersję:
    - jeśli kierownik stwierdzi, że nieistotna zmiana to wpisuje w dziennik, jeśli istotna to projekt zmienny.
    - zgłoszenie budowy i jak ok to czekać 30dni na milczenie.
    Co do oczyszczalni: W najbliższym czasie będą mieszkały 2 osoby w przyszłości dzieci - 2 może 3 czyli 5 osób.
    Na początku myślałem, że to proste kupuje i montuje. Jednak widzę, że to bardziej skomplikowane, bo jest kilka rodzajów, różne budowy itd.

    Pierwsza myśl to eko pol. Jednak wydaje mi się że chyba to niska półka.
    Kingspan odpadł z powodu ceny
    Potem brałem pod uwagę biorock ponieważ jest bezpradowa i chyba nie ma problemu jak jest za dużo używana lub ma przestój. Jednak jej cena lekko zwala z nóg. Znalazłem za ok 14tys.

    Możecie polecić kilka firm, które brać pod uwagę lub danych modeli.
    Szukam czegoś w średniej półce.

    Pozdrawiam

  19. #3159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    W projekcie mam szambo, podczas budowy chce zmienić na oczyszczalnie biologiczna z racji małej działki.
    W pierwszej kolejności sprawdz czy przepisy lokalne dopuszczją przydomówkę. Najprościej, czy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest to jakie sa wymagania dla Twojeje działki w zakresie gospodarki ściekami. Zapis typu "do czasu budowy sieci kanalizacji sanitarnej dopuszcza się tylko zbiorniki bezodpływowe" w zasadzie dyskwalifikuje temat przydomówki (jeżeli masz czas, chęci i pieniądze na prawnika możesz podważać tego typu zapisy).

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Chce ominąć pozwolenie z polskich wód, więc chyba zostaje mi tylko oczyszczalnia z jakąś komora do podlewania?
    Zastanów się co będziesz robił w zime ze ściekami oczyszczonymi? No chyba że lubisz łyżwy.

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Ponadto jak wygląda taka zmiana? W urzędzie są 2 wersję:
    - jeśli kierownik stwierdzi, że nieistotna zmiana to wpisuje w dziennik, jeśli istotna to projekt zmienny.
    - zgłoszenie budowy i jak ok to czekać 30dni na milczenie.
    W myśl obowiązującegej ustawy Prawo budowlnae, po pierwsze to nie kierownik, a projektant decyduje czy zmiana jest istotna lub nie jest, po drugie zmiana zagospodarowania terenu nie moze być nieistotna.

    Natomaist nie raz widziałem absurdy w naszych urzędach i jeżeli w urzedzie przejdzie taka niesitotna zmiana stwierdzona przez kierownika to się naprawdę nie zdziwie.

    Na marginesie - "cicha zgoda" następuje obecnie po 21 dniach a nie po 30.

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Co do oczyszczalni: W najbliższym czasie będą mieszkały 2 osoby w przyszłości dzieci - 2 może 3 czyli 5 osób.
    Na początku myślałem, że to proste kupuje i montuje. Jednak widzę, że to bardziej skomplikowane, bo jest kilka rodzajów, różne budowy itd.

    Pierwsza myśl to eko pol. Jednak wydaje mi się że chyba to niska półka.
    Kingspan odpadł z powodu ceny
    Potem brałem pod uwagę biorock ponieważ jest bezpradowa i chyba nie ma problemu jak jest za dużo używana lub ma przestój. Jednak jej cena lekko zwala z nóg. Znalazłem za ok 14tys.
    Przeskok z 2 na 5 osób jest spory. Zazwyczaj oczyszczalnie są do 4 oraz do 6 osób. Ekopol może nie jest aż tak niską półką, co po prostu ma słabą technnologię działania - jest to oczyszczalnia przepływowa - ile wleci tyle wyleci (w biologicznych przydomówkach każda przepływówka to najsłabszy typ technologi pracy oczyszczlni).

    Kingspan (zakładam że chodzi o Biodisc) to równie dobra oczyszczalnia jak Biorock, ale te ceny....

    Skoro masz temat z rozwojową ilością uzytkowników w przyszłości to filtry gruntowe lub uczciwe pod względem wielkości SBRy (ze sterowaniem umożliwiającym zmianę ilości użytkowników). Do 6 osób (weź poprawkę na gości) 3000 litrów pojemności roboczej (nie całkowitej) to minimalne optimum.
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 22-08-2020 o 16:24

  20. #3160

    Domyślnie

    Miałem cicha nadzieje, że odezwiesz sie Za co bardzo dziękuje.

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    W pierwszej kolejności sprawdz czy przepisy lokalne dopuszczją przydomówkę. Najprościej, czy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest to jakie sa wymagania dla Twojeje działki w zakresie gospodarki ściekami. Zapis typu "do czasu budowy sieci kanalizacji sanitarnej dopuszcza się tylko zbiorniki bezodpływowe" w zasadzie dyskwalifikuje temat przydomówki (jeżeli masz czas, chęci i pieniądze na prawnika możesz podważać tego typu zapisy).
    Na moje szczęście mam możliwość, pozwala MPZP plus dostałem odmowę do podłączenia się z powodu braku możliwości technicznych

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Zastanów się co będziesz robił w zime ze ściekami oczyszczonymi? No chyba że lubisz łyżwy.
    Szczerze to nie myślałem nad tym. Ogólnie oczyszczalnia ma być z przodu domu z powodu łatwiejszego dojazdu przy opróżnianiu, zaraz koło wjazdu na posesje. Jednak zaraz obok niej będzie taras i trawnik. Natomiast z tyłu domu będzie studnia głębinowa (odmowa przyłącza - chyba, że zmodernizuje nitkę na własny koszt) . Z tego powodu myślę nad oczyszczalnia biologiczna z możliwością podlewania, aby z przodu domu podlewać roślinki. Do rzeki raczej nie uda mi się uzyskać pozwolenia, bo właśnie starają się objąć mój teren jako rezerwat. Dlatego szybko chce załatwić zmianę szamba na oczyszczalnie.



    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    W myśl obowiązującegej ustawy Prawo budowlnae, po pierwsze to nie kierownik, a projektant decyduje czy zmiana jest istotna lub nie jest, po drugie zmiana zagospodarowania terenu nie moze być nieistotna.

    Natomaist nie raz widziałem absurdy w naszych urzędach i jeżeli w urzedzie przejdzie taka niesitotna zmiana stwierdzona przez kierownika to się naprawdę nie zdziwie.

    Na marginesie - "cicha zgoda" następuje obecnie po 21 dniach a nie po 30.
    Tu wychodzi kompetencja urzędników, w poniedziałek rozmawiałem pierwszy raz i dostałem pierwszą wersję. W środę już druga wersja.


    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Przeskok z 2 na 5 osób jest spory. Zazwyczaj oczyszczalnie są do 4 oraz do 6 osób. Ekopol może nie jest aż tak niską półką, co po prostu ma słabą technnologię działania - jest to oczyszczalnia przepływowa - ile wleci tyle wyleci (w biologicznych przydomówkach każda przepływówka to najsłabszy typ technologi pracy oczyszczlni).

    Kingspan (zakładam że chodzi o Biodisc) to równie dobra oczyszczalnia jak Biorock, ale te ceny....

    Skoro masz temat z rozwojową ilością uzytkowników w przyszłości to filtry gruntowe lub uczciwe pod względem wielkości SBRy (ze sterowaniem umożliwiającym zmianę ilości użytkowników). Do 6 osób (weź poprawkę na gości) 3000 litrów pojemności roboczej (nie całkowitej) to minimalne optimum.
    Kingspan wydaje mi się, że całkowicie jest po za moim budżetem - patrząc na ceny w internecie. O tyle Biorock jak jest to bezproblemowa oczyszczalnia i spełni moje wymagania pewnie byłaby w zasięgu.
    Zacząłem szukać SBRa powyżej 3000l i widzę, że ciężko. Dla większej ilości osób są, tak dla 6 przeważnie wszystkie zbiorniki mają ok 3000l
    Uważasz, że Biorock sprawdzi się u mnie? Masz jakaś rade z odprowadzeniem oczyszczonej wody? Może masz jakąś wskazówkę odnośnie firmy i możesz podać (ewentualnie na priv).

    Jeszcze raz dziękuje za rzeczową odpowiedz

Strona 158 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony